Erkek İnfertilitesi Spermiogram Testi Yaptıranlar/Yaptıracak Olanlar Mutlaka Okusun

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi

duysal06

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ağustos 2014
130
79
Selam arkadaşlar;

Aranıza yeni katıldım. Eşimle bu forumdan çok yararlandık, yararlanmaya da devam ediyoruz. Biz de evliliğimizin 5. yılında çocuk isteyenler kervanındayız. Geçen ay denedik ilk kez ancak sonuç alamayınca hemen testleri yaptıralım ve bir problem var mı görelim istedik. Bir katkımız olur belki diye de tecrübelerimizi aktarmak istedim.

Eşim (yaş 34, 10 yıldan fazladır 1.5 paket sigara kilo normalin 10 kilo fazlası) 20.09.2014 tarihinde biz özel hastanede (hastanenin tüp bebek merkezinde, dediklerine göre de çok ciddi bir labaratuarda) spermiogram yaptırdı. Sonuçlar;

Perhiz Süresi: 2.5 gün (tam olarak 60 saat)
Miktar: 5 ml
Sperms Konsantrasyonu: 5 Milyon / ml
Toplam Sperm Sayısı: 25 Milyon
Hareketli Sperm Oranı: +20 ileri + %40 normal toplam %60
Morfoloji (Kruger): %9
Vizkozite,PH, İstenmeyen hücreler vb. geri kalan herşey ise normal.

Bu testi yaptırmadan önce de internetten de baya araştırmıştık, sonuçlaraı yorumlayabilecek kadar bilgiye vakıf olmuştuk. Göreceğiniz üzere hız ve morfoloji iyi iken konsantrasyon (asgari 15-20 Milyon/ ml olmalı) ve dolayısıyla toplam sperm sayısı (asgari 40 milyon olmalı) çok az. Bir ürolog, bir kadın doğumcu ve bir laborant (hepsi de aynı hastanenin çalışanları) bu sonuçla normal yolla olmayacağını, aşılama bile yapılmasının anlamsız olduğunu, yaşımız geçmeden de tüp bebek yaptırmamız gerektiğini söylediler.

Eşimin morali çok bozuldu tabiki. Bugün (23.09.2014) benden habersiz bir özel hastanenin ürologuna daha gitmiş. O da elle varikosel bakmış biraz var gibi demiş ve ultrason istemiş. Bu arada eşim hocam bir spermiogram daha mı versem, morfoloji ve hareketlilik iyi iken konsantrasyonun düşük olması pek de rastladığım bir durum değil demiş. Bunlar tabi internetten okudukları. Hoca da bizim laborant izinli seni devlet hastanesine yönlendireyim orda ver demiş. Eşim aynı gün umutsuzca, sadece kötü sonucu tasdiklemek için, bir spermiogram daha vermiş. Sonuçları alınca gözlerine inanamamış ve laboranta hocam bir arıza yok değil mi benim çok düşüktü ölçtürdüm ama burada çok iyi çıktı demiş. Laborantta biz bu işi yıllardır yapıyoruz zaten en az 2 tane yapacağız ve makine ölçüyor. Testler farklı çıkabilse de +/-%20 bu kadar hata olmaz demiş. Sonuçları yazıyorum:

Perhiz Süresi: 3 gün (tam olarak 75 saat)
Miktar: 6 ml
Sperms Konsantrasyonu: 25.3 Milyon / ml
Toplam Sperm Sayısı: 151.8 Milyon
Hareketli Sperm Oranı: +81 ileri + %12 normal toplam %93
Morfoloji (Kruger): %21

Sonuçları aynen yazdım. Bunun üzerine eşim özel hastanedeki ürologunu aramış o da sonuçları kendisine göndermesini istemiş ve labaratuara sordurmuş. Demişler ki biz çok detaylı ölçtük hata yapmadık vb. Ama iki test arasındaki fark nerdeyse %600. İki testin arasındaki süre ise 3 gün. Belki her iki test de doğru eşim ilk testte çok gergindi ikincisinde ise zaten sonucun kötü olacağını düşündüğü için 3 dakka da örneği vermiş çıkmış. Aklıma özel hastanenin bu kadar hata yapabileceği veya hatadan ötesi tüp bebeğe yönlendirmek için kasıt yapabileceği ihtimalini getirmek veya böyle bir duruma inanmak istemiyorum.

Tek amacım asla tek yerde test yaptırmayın ve bir sonuç üzerinden hayatınızı moralinizi bozmayın diye size tecrübemizi aktarmak. Biz özel de bir test daha yaptıracağız (hastane bizde hata olcağına inanmıyoruz ama ücretsiz yapalım demişler).

Spermiogram hakkında o kadar çok bilgi shibi olduk ki isteyene yardımcı olabiliriz bu arada. Herkese mutluluk, huzur ve tabi isteyene bol bol çocuk rabbimden diliyorum.

Son düzenleme:
Merhaba canım benim eşimin yaptırdığı testte en fazla 600.000 bindi 1 milyon bile değil bugün yaptırdığı testi özel hastahanede yaptırdık ama ben hiç bişe anlamadım bana yardım edermisin

Hastanede mi o hastanenin tüp bebek merkezinde mi yaptrdınız. Tüm değerleri yazmanız lazım benim yazdığım gibi. Araştırmalarım, 3 ürolog ve 2 kadın doğumcu ile tecrübeler sonrasında bir sperm testinde (spermiogram) önemli 3 husus var.

1) Konsantrasyon: Yani 1 mili literedeki (veya cc'deki) sperms sayısı en az 15-20 Milyon aralığında olmalı.
2) Hareketlilik: 4 tip var. İleri çok hızlı a tipi, daha az hızlı b tipi, yerinde oynayan c tipi ve hareketsiz d tipi. a+ b en az %50 olmalı ve tercihen a %20'den fazla olmalı.
3) Morfoloji: Yani bir spermin boyun, gövde ve kuyruk yapısının kabul edilen şekillerde olması. Çift başlı, çift kuyruklu olmaması gibi. Morfolojinin önemi şu. Spermin kalitesi, kalitesiz bir sperm yumurtaya ulaşsa bile (yani yeterli sayıda ve hızda olsa bile) yumurtayı delip içeri giremiyor veya girse bile düşük ihtimali olabiliyor. Bunun için 2 ayrı kriter var. Sen özellikle krugere bakacaksın Krugere göre en az %4 ise ok. +4 - %15 arasında ise iyi, bunun üstünde ise oldukça iyi.

Yukarıda yazdığım gibi spermiogram sonucu acayip farkedebbiliyor. En az 3 yere (bunlardan en az 1'i ticari kaygı gütmeyen bir devlet hastanesi olsun) bu testi 4-5 gün ara ile yaptırın. Devlette ücretsiz özel ise 100-200 TL arasında değişiyor. Biz özelde 150 TL'ye yaptırmıştık.

Mutlaka 3 test yaptırın. Hepsinin sonuçlarını yazarsan daha sağlıklı olur. Bir de sakın beklemeyin, ertelemeyin. Erken teşhis tedavinin yarısı.

Selam arkadaşlar;

Aranıza yeni katıldım. Eşimle bu forumdan çok yararlandık, yararlanmaya da devam ediyoruz. Biz de evliliğimizin 5. yılında çocuk isteyenler kervanındayız. Geçen ay denedik ilk kez ancak sonuç alamayınca hemen testleri yaptıralım ve bir problem var mı görelim istedik. Bir katkımız olur belki diye de tecrübelerimizi aktarmak istedim.

Eşim (yaş 34, 10 yıldan fazladır 1.5 paket sigara kilo normalin 10 kilo fazlası) 20.09.2014 tarihinde biz özel hastanede (hastanenin tüp bebek merkezinde, dediklerine göre de çok ciddi bir labaratuarda) spermiogram yaptırdı. Sonuçlar;

Bu testi yaptırmadan önce de internetten de baya araştırmıştık, sonuçlaraı yorumlayabilecek kadar bilgiye vakıf olmuştuk. Göreceğiniz üzere hız ve morfoloji iyi iken konsantrasyon (asgari 15-20 Milyon/ ml olmalı) ve dolayısıyla toplam sperm sayısı (asgari 40 milyon olmalı) çok az. Bir ürolog, bir kadın doğumcu ve bir laborant (hepsi de aynı hastanenin çalışanları) bu sonuçla normal yolla olmayacağını, aşılama bile yapılmasının anlamsız olduğunu, yaşımız geçmeden de tüp bebek yaptırmamız gerektiğini söylediler.

Eşimin morali çok bozuldu tabiki. Bugün (23.09.2014) benden habersiz bir özel hastanenin ürologuna daha gitmiş. O da elle varikosel bakmış biraz var gibi demiş ve ultrason istemiş. Bu arada eşim hocam bir spermiogram daha mı versem, morfoloji ve hareketlilik iyi iken konsantrasyonun düşük olması pek de rastladığım bir durum değil demiş. Bunlar tabi internetten okudukları. Hoca da bizim laborant izinli seni devlet hastanesine yönlendireyim orda ver demiş. Eşim aynı gün umutsuzca, sadece kötü sonucu tasdiklemek için, bir spermiogram daha vermiş. Sonuçları alınca gözlerine inanamamış ve laboranta hocam bir arıza yok değil mi benim çok düşüktü ölçtürdüm ama burada çok iyi çıktı demiş. Laborantta biz bu işi yıllardır yapıyoruz zaten en az 2 tane yapacağız ve makine ölçüyor. Testler farklı çıkabilse de +/-%20 bu kadar hata olmaz demiş. Sonuçları yazıyorum:

Sonuçları aynen yazdım. Bunun üzerine eşim özel hastanedeki ürologunu aramış o da sonuçları kendisine göndermesini istemiş ve labaratuara sordurmuş. Demişler ki biz çok detaylı ölçtük hata yapmadık vb. Ama iki test arasındaki fark nerdeyse %600. İki testin arasındaki süre ise 3 gün. Belki her iki test de doğru eşim ilk testte çok gergindi ikincisinde ise zaten sonucun kötü olacağını düşündüğü için 3 dakka da örneği vermiş çıkmış. Aklıma özel hastanenin bu kadar hata yapabileceği veya hatadan ötesi tüp bebeğe yönlendirmek için kasıt yapabileceği ihtimalini getirmek veya böyle bir duruma inanmak istemiyorum.

Tek amacım asla tek yerde test yaptırmayın ve bir sonuç üzerinden hayatınızı moralinizi bozmayın diye size tecrübemizi aktarmak. Biz özel de bir test daha yaptıracağız (hastane bizde hata olcağına inanmıyoruz ama ücretsiz yapalım demişler).

Spermiogram hakkında o kadar çok bilgi shibi olduk ki isteyene yardımcı olabiliriz bu arada. Herkese mutluluk, huzur ve tabi isteyene bol bol çocuk rabbimden diliyorum.
canım çok güzel bir konuya değinmişsin bende katılıyorum söylediklerine biz hep üniversite hastanelerine gidiyoruz o yüzden yada dediğin gibi strestende değişik çıkabiliyor sonuçlar eşimde varikosel yüzünden böyle inişli çıkışlı sonuçlar alıyorduk ameliyatımız oldu bitti şükür haftaya bakalım tekrar tes verecek eşim yukselme olmuşmu hayırlısı olur inşallah hepimiz için

K
Selam arkadaşlar;

KlKlomen ve catlatma ignesi kullaniyorum esimin spermigram 14 milyon ml de %50 hareketlilik % 60 morfoloji...

Canım biz de iki kez test olduk... Ilkinde iltihap çıktı doktor bi kaç hapla hamile kalınır dedi... Ikincisi tüp bebek başka yol yok dedi :KK43:
Iki test arası 1ay...
Rica etsem testi yorumlayabiliriz misin?? Mart ayı gibi Konya araştırma hastahanesin de bir kere daha test yaptırmayı düşünüyoruz...

Miktar 3.2cc
Renk gri sarımtrak
Ph 8,5
Koku özel
Vizkozite normal
Hareket muayenesi 15dk %38 hareketli
H. Mua. 1saat %34hareketli
H.mua 2saat %30 hareketli
Sayı 1.800.000\cc
Anomali oranına bakılmadı
açıklama: her sahada çoğu hareketsiz ortalama 11-12lökosit 2-3eritrosit 1-2 spermatazoid görüldü...

Aynen bunlar yazıyor canım...

Verilerin yetersiz sana verilen tam değerleri yazarsan ve ilk 2 testini daha sağlıklı bir tespit yapabiliriz. Kağıtta kruger mi yazıyor WHO 4mü mesela kriterler ve referans değerler kaç? Detaylı yazman lazım.
Miktar 35. Ml
Ph 8.0
Likefaksiyon 30 dk
1. Saat hareketli sperm yuzdesu %55
Sperm sayisi 14 milyon
Anormal morfoloji yuzdesi %60 bunlar yaziyor krugerle bakilmamis

Yok henüz fırsat olmadı. Bu arada benim bazı sıkıntılar vardı onlarla ilgilendik. Kist vardı geçmiş çok şükür 2. kez hormon verdim onlarda da sorun yok şükür. TSH'ım biraz yüksekti 6 civarı o 3 e düşmüş prolaktin 25 civarıydı o da 14e düşmüş. Garanti olsun dedik bide amh testi verdik sonucu bekliyoruz. Dokroum çok mutlu etti beni senin yumurtalar 20lik kız gibi dedi ama hadi hayırlısı şu amhıda atlatalım spermlere yğounlaşcaz gene.

Miktar 35. Ml
Ph 8.0
Likefaksiyon 30 dk
1. Saat hareketli sperm yuzdesu %55
Sperm sayisi 14 milyon
Anormal morfoloji yuzdesi %60 bunlar yaziyor krugerle bakilmamis

Sayı biraz ama WHo5'in yeni kr,ter,ne göre 15 milyon yeterli sınırda yani toplamda ise 39 milyon denhiyor sizde 14*3,5= 49 milyon hareketi düşünürsek 49*0,55= 27 milyon bunun %40'ı normal 10 milyon civarı yani hepsi cinsel organa boşaltılıtrsa 10 milyon sağlıklı sperm var. 1 sperm yeterken 10 milyon neden olmasın. Ama dediğim gibi standartların biraz altında. Aşılama içinse yeterli olacaktır. Canını sıkma 3-4 milyonla kalan var.

zaten bu kriterler genel bir standart koymak adına yani bu kriterleri sağlıyorsan hamile kalman kolay sağlamıyorsan biraz daha zor kesinlikle imkansız değil. Ama teste sadece bunlar yazıyorsa biraz özensiz gibi yapılmış siz şöyle sağlam bir yerde tekrardan yaptırın. Bir de makine mi yoksa manuel sayım mı diye sorun.

Sağlıcakla

Canım biz de iki kez test olduk... Ilkinde iltihap çıktı doktor bi kaç hapla hamile kalınır dedi... Ikincisi tüp bebek başka yol yok dedi :KK43:
Iki test arası 1ay...
Rica etsem testi yorumlayabiliriz misin?? Mart ayı gibi Konya araştırma hastahanesin de bir kere daha test yaptırmayı düşünüyoruz...

Miktar 3.2cc
Renk gri sarımtrak
Ph 8,5
Koku özel
Vizkozite normal
Hareket muayenesi 15dk %38 hareketli
H. Mua. 1saat %34hareketli
H.mua 2saat %30 hareketli
Sayı 1.800.000\cc
Anomali oranına bakılmadı
açıklama: her sahada çoğu hareketsiz ortalama 11-12lökosit 2-3eritrosit 1-2 spermatazoid görüldü...

Aynen bunlar yazıyor canım...

Şimdi Ph ve renk sanki yuvarlak hücrenin (iltihapın) var olduğunun göstergesi bununla antibiyotik tedavisi ile başa çıkılabilir. İlkinde sayınız kaçtı çünkü 1.8 milyon az bir sayı. Eğer ilkinden sonra ikinci teste kadar antibiyotik kullanmışsa veya virütik bir hastalık geçirmişse bunlarda ikinci testte spermi bozmuş olabilir.

Hareket gayet başarılı, sayı oldukça az morfoloji bakılmamış. Sonuçta morfolojinin bakılmadığı bir test zaten bence anlamsız. En önemli 3 kriterden biri yok. Şöyle anlatayım

Durum 1:
Toplam ejakulat: 3 ml
Konsantrasyon: 50 milyon /ml,
Hız: %5o
Morfoloji: %1 (kruger)

Durum 2:
Toplam ejakulat: 3 ml
Konsantrasyon: 10 milyon /ml,
Hız: %5o
Morfoloji: 10 (kruger)

Gördüğün gibi 2 durum arasındai iki fark konsatrasyon ve morfolojide. Şimdi morfolojinin yapılmadığını düşünürsek 1 durum çok daha iyi gibi ama morfolojiyi de eklediğimizde aslında olay şu:

Durum 1 Toplam işe yarar sperm sayısı: 3*50*0,5*0,01= 750 Bin
Durum 2 Toplam işe yarar sperm sayısı: 3*10*0,5*0,1=1.5 Milyon

Bilmem anlatabildim mi?

Siz mutlaka ateşli, virütik bir hastalık ve antibiyotik kullanımı olmadan en az 2 ay geçirilmiş süre sonunda yeni ve kapsamlı bir test yaptırın. Yaptıracğınız merkeze ayrıca WHO5 ve kruger standartlarına göre sayı, konsantrasyon ve morfoloji bakıp bakmadıklarını sorun. Bu şartları sağlayan bir yere yaptırın.

Sayı biraz ama WHo5'in yeni kr,ter,ne göre 15 milyon yeterli sınırda yani toplamda ise 39 milyon denhiyor sizde 14*3,5= 49 milyon hareketi düşünürsek 49*0,55= 27 milyon bunun %40'ı normal 10 milyon civarı yani hepsi cinsel organa boşaltılıtrsa 10 milyon sağlıklı sperm var. 1 sperm yeterken 10 milyon neden olmasın. Ama dediğim gibi standartların biraz altında. Aşılama içinse yeterli olacaktır. Canını sıkma 3-4 milyonla kalan var.

zaten bu kriterler genel bir standart koymak adına yani bu kriterleri sağlıyorsan hamile kalman kolay sağlamıyorsan biraz daha zor kesinlikle imkansız değil. Ama teste sadece bunlar yazıyorsa biraz özensiz gibi yapılmış siz şöyle sağlam bir yerde tekrardan yaptırın. Bir de makine mi yoksa manuel sayım mı diye sorun.

Sağlıcakla
Oncelikle Teşekkürler uzun zaman oldu bunu yazali...su an tesadufen bildirim gelince okudum...ozel bir yerde hastane anlasmalo bi tip merkezinde yaptrdik...doktor klomen trendental ado yanlis olabilir e vitemini ve arginin verdi iki ay kullan dedi...gecen ay klomen ve catlatma ignesi kullandim ama hamile kalamadim...kasimda tekrar spermigrom yaptrip ona gore asilamaya bakacagiz tabi sperm sayisi artarsa ben kadin doguma gidicem...

Oncelikle Teşekkürler uzun zaman oldu bunu yazali...su an tesadufen bildirim gelince okudum...ozel bir yerde hastane anlasmalo bi tip merkezinde yaptrdik...doktor klomen trendental ado yanlis olabilir e vitemini ve arginin verdi iki ay kullan dedi...gecen ay klomen ve catlatma ignesi kullandim ama hamile kalamadim...kasimda tekrar spermigrom yaptrip ona gore asilamaya bakacagiz tabi sperm sayisi artarsa ben kadin doguma gidicem...

Doktor değilim ancak ben de bazı önerilerde bulunabilirim (kendimiz de uyguladığımız için)

Biraz matematiksel düşününce ve olayları inceleyince sperm konusunda en kolay halledilen sayı, sonra hareketlilik en zorsa morfoloji. Dolayısıyla morfolojiyle çok oynayamayacağımız varsaydığımda sayı ve hareketliliğe yüklenmek gerek. Bunun için biz

Sayı: keçiboynuzu özü (soğuk pres), l-arginin (asgari 1000 mg solgar veya GNC) ve multivitamin (özellikle içindeki e vitamini ve çinko yani antioksidanlar için)
Hareketlilik: Muz, havuç suyu ve l-cartinin (asgari 500 mg)
Morfoloji: Co enzyme q10 (asgari 50 mg)

Klomen nedense bana itici geliyor sonuçta o bir ilaç. Ama diğerleri sadece besin takviyesi.

Sağlıklı günler.

Teşekkürler doktorun verdigi ilaclara uyuyoruz mecburen biraz korktuk açıkça...esim l- arginin toz halinde suya katip iciyor...trental hap ise kan dolasimi icinmis ureme bolgesinde...e vitamini de kullaniyor ayrica keci boynuzu suyu ve caksir otu suyuna basladi havuc suyunu ben de yeni ogrendim o gun onu icecek...dedigin gibi sayi ve hareketlilik artirilabilir ki bizde sadece sayi düşük...umarim hepimiz icin olumlu sonuclar cikar...sonraki sperm testini de paylasicam yaptirdiktan sonra aradaki farki goruruz ki diger arkdaslardan sonuc olumluysa fsydalansin...cok tesekkurler

X