Erkek İnfertilitesi SPERM DNA HASARI AZALMASIYLA TÜP BEBEK YA DA NORMAL YOLLA HAMİLELİK DENEMELERİ VE HİKAYELERİ

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi

Umut2019

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Ocak 2019
126
76
39
Merhaba arkadaşlar. Gebelik oluşumunda spermiyogram testleri normal olsa bile Sperm DNA Hasar Testi yapılması sonucu her zaman gebelik oluşmayabiliyor. Sperm DNA Hasarı olanlar bu oranı nasıl düşürdü, hangi ilaç ve tedaviler hangi doktorlarca uygulandı(Kaan Aydos vb.) Bu süreçte neler yaşadınız ve sonucunda Tüp Bebek, Çip Bebek ve Normal Yolla hamilelik denemeleriniz nasıl oldu? Hikayelerimizi paylaşalım belki umut bekleyenlere yol gösterebilir paylaşımlarımız.

Cnm kaan aydos bu konuda başarılı gerek sitesinde hasta sonuçlarında gerekse bu forumda cok okudum antioksidan tedavi veya klomenle hasar düşüyor ve normal yolla gebelik gerceklesiyor.
Sorun sadece hasar mı sizde? Oksidasif stres apiptoz falan bakıldı mı? Morfoloji nasıl

Tüp bebek asılama denediniz mi?

1 yıl önce 2018 Şubatta başarısız bir tüp bebek denememiz oldu ve bu denemeyi yaparken sperm dna hasarı ile ilgili hiç bilgimiz yoktu. Sonra Kan Aydos u araştırıp gittik, Sperm Dna Hasar Testi ve Ros Testi istedi ve yaptırdık 2018 Temmuz sonunda. ilk tahliller HRS Hastanesinde yapıldı ve Oksidatif Stres Yüksek, Sperm Dna Hasarı %90 kötü şeklinde çıktı. Sonra antioksidan tedavisi olarak Max-Seed tablet ve Klomen verdi. 40 gün bu ilaçları kullandık 2018 Eylül ortası bu sefer Düzen Lab. ta Sperm Dna Hasarı istedi ve sonuç %12 Sperm Dna Hasarı çıktı. Sonuçlarımızı tekrar Kaan Aydos a yolladık durumumuzu iyi buldu antioksidan tedavisi Max-Seed tablete devam edin Klomen i ise bırakın dedi ve 6 ay normal yolla sonra olmazsa tüp bebek dedi. Bu hasarın bu kadar kısa sürede antioksidan ve beslenme ile azalması şüphe yarattı 2019 Ocak başında tekrar Düzen Lab. da başka Sperm Dna Hasarı yaptırdık %7 hasar çıktı yani giderek düşmüştü. Bu 3-4 aylık süreçte normal yolla gebelik oluşmadı ve önümüzdeki haftaya yani 2019 Şubatta tüp bebek süreci başlıyor. İğneler, yumurta toplama transfer gebelik testi vs. 2019 Şubatta herşey olumlu ya da olumsuz sonuçlanmış olacak. Bu süreçte değişen tek şey belki de en önemlisi(?) sperm dna hasarının %7 ye düşmüş olması. zaman zaman spemiyogram testleri yaptırıldı sayı 5-6 milyon, hareketlilik %20-40, morfoloji kötü gibi sonuçlar alındı. Kaan hoca Sperm Dna Hasarı düzeldiyse önemli olan o demişti. Bu tüp bebek denememiz tutar mı acaba. Tüp bebek denememizi sperm örneğini hem klasik tüp bebek sperm değerlendirme işlemi hem de mikro akışkan çiple sperm örneği vererek mi yapsak. Deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

Cnm inş bu tedavide olur. Hasarın düşmesi tabiki tedaviyi daha olumlu etkiler. Klasik tüp bebek derken mikroenjeksiyonu bahsettin heralde ıcsı ve imsi yontemi ile sperm secilecek. Mikroçip bildiğim kadarıyla sayılı hast yapıyor bulent tıraş uyguluyor istanbulda..
Sen tedaviyi nerede yapacaksın

Oksidasif stres düzeldi mi peki merak ettim?

Benim hikayem olumsuz.. İki tüp bebek ikincisinde beş haftalık cghli embriyom düşükle sonuclandı. Eşimde morfoloji bozuklugu var. Genetik denildi.. Embriyom az cıkıyor 3-4 sonuncuda 4 dollendi biri blast olmustu.. Biz tedaviyi sonlandırdık o yuzden.. İnş senin yüzün güler

Çok geçmiş olsun üzülme mücadeleden vazgeçme başka caremiz yok çünkü. Kaan hocanın dediğine göre dna hasarı düzelince morfoloji sayı hareketlilik çok önem taşımıyor gibi. Sizde dna hasarı var mıydı.
Morfoloji bizde de 16-18 çıkmıştı 3-4 önce.
Oksidatif stres testini sadece ilk sefer de yaptırmıştı sonrasında dna hasarı düzelince hiç baktirmadi sanırım oksidatif stres dna hasari duzelince otomatikman düzeliyorsa ondan istemedi.mikroenjeksiyon dan bahsettigim evet.
Bu arada yarın 2. günü iğnelere başlanacak regl oldugumdan. Acaba sperm örneği alınırken alınacak spermin yarısı ıcsı ve imsi mikroenjeksiyon ile yarısınıda mikroçiple yspabilirmiyiz. Yani spermlerin yarısı yumurtalarin yarisi ile bilinen yöntemle diger yarısı da diger yari yumurtalarla mikroçip ile dollenebilir mi. Sadece aklıma gelen bir seçenek olur mu bilmem. İlk denememiz izmirde özel hastane de olumsuz du şimdiki tepecik ege doğum hastanesinde olacak. İlk deneme de dna hasarı ile ilgili hiç bilgimiz yoktu tabi

Çok geçmiş olsun üzülme mücadeleden vazgeçme başka caremiz yok çünkü. Kaan hocanın dediğine göre dna hasarı düzelince morfoloji sayı hareketlilik çok önem taşımıyor gibi. Sizde dna hasarı var mıydı.
Morfoloji bizde de 16-18 çıkmıştı 3-4 önce.
Oksidatif stres testini sadece ilk sefer de yaptırmıştı sonrasında dna hasarı düzelince hiç baktirmadi sanırım oksidatif stres dna hasari duzelince otomatikman düzeliyorsa ondan istemedi.mikroenjeksiyon dan bahsettigim evet.
Bu arada yarın 2. günü iğnelere başlanacak regl oldugumdan. Acaba sperm örneği alınırken alınacak spermin yarısı ıcsı ve imsi mikroenjeksiyon ile yarısınıda mikroçiple yspabilirmiyiz. Yani spermlerin yarısı yumurtalarin yarisi ile bilinen yöntemle diger yarısı da diger yari yumurtalarla mikroçip ile dollenebilir mi. Sadece aklıma gelen bir seçenek olur mu bilmem. İlk denememiz izmirde özel hastane de olumsuz du şimdiki tepecik ege doğum hastanesinde olacak. İlk deneme de dna hasarı ile ilgili hiç bilgimiz yoktu tabi

Sagol cnm. O sekilde hiç duymadım bence kontrole gidince sor dr aklında kalmasın
Dna hasarı varikosel ameliyatından once vardı ameliyattan sonra düzeldi. Tüp bebk yaptırdıgımızda hasar yoktu yani
İnşallah bebegin sımsıkı tutunur bu topic den mujdeli haberlerini bekliyor olacağım
Allah yar ve yardımcınız olsun

Sanırım morfolojininde sperm dna hasarı kadar önemli olduğunu söylüyorsun. Sizin değerler neydi ameliyattan sonra spermiogram, sperm dna, oksidatif stres olarak. Kandan yapılan bir genetik testi var onda mı sıkıntı çıkmıştı genetik olarak.
Bu arada bu topic de görüntüleme çok yazan ise sadece ikimiz. Neden başka arkadaşlarda katılmıyor bizlere

Canım bizim hikaye biraz uzun beş yıllık bi hikaye.. Suan sperm degerleri iyi ama morfoloji sıkıntılı..

Bu konuyla ilgili cok topic var ondan yazılmamıs olabilir. Dna hasarı diye arastırırsan bulursun yada kaan aydosla ilgili topiclere bak

Merhaba arkadaşlar. Gebelik oluşumunda spermiyogram testleri normal olsa bile Sperm DNA Hasar Testi yapılması sonucu her zaman gebelik oluşmayabiliyor. Sperm DNA Hasarı olanlar bu oranı nasıl düşürdü, hangi ilaç ve tedaviler hangi doktorlarca uygulandı(Kaan Aydos vb.) Bu süreçte neler yaşadınız ve sonucunda Tüp Bebek, Çip Bebek ve Normal Yolla hamilelik denemeleriniz nasıl oldu? Hikayelerimizi paylaşalım belki umut bekleyenlere yol gösterebilir paylaşımlarımız.
Kaan aydosta 9 ay tedavi gördük sperm dna hasarı düştü ancak oksidatif stres ve artan sperm yaşlanması cıktı son testte ancak buna ragmen bitirdi tedaviyi. Antioksidan kullandık. İğne kullanınca yükseldi hasar klomen kullanınca sabit kaldı antioksidanla düştü ve tedavi bitti. Nisanda bitince tedavi biz haziranda tüpr başladık. Eşimde şiddetli baş anomalisi var yzde 96. Ayrıca sperm hızı da yavaş. O yüzden imsi istedik başı normaller secilebilsin diye. Ayrıca mikroenjeksiyon oldu mikrocipteki gibi yüzecek engelleri aşacak hızı yok spermlerinin. Sonuc ilk denememizde 13 yumurtam toplandı 11i döllendi. 6sı 5.güne geldi. Biz pgt de istedik embriyolara ve 3 ü bozuk 3 ü sağlam geldi. Sağlamlardan biri içimde diğer ikisi de bizi bekliyor memorial şişlide. Bana gelince benim prolaktin sıkıntım vardı tedaviye baslamadan dostinexle kontrol altına alıp gittim. Yumurta toplanana kadar da ictim ilacı. Rahim dinlendirme ve trnasfer sürecinde kestim. Bu şekilde hikayem:)

Bizde bugün iğnelere başladık hayırlısı artık bakalım ne olacak. Açıkcasi tam 1 yıl önce ki başarısız denemeye göre şuan tek değişen şey sperm dna hasarındaki belirgin düzelme ve beslenme deki düzenlilik. Yakın zamanda bu süreçte olumlu ya da olumlu inş sonuçlanmış olacak

Bizde bugün iğnelere başladık hayırlısı artık bakalım ne olacak. Açıkcasi tam 1 yıl önce ki başarısız denemeye göre şuan tek değişen şey sperm dna hasarındaki belirgin düzelme ve beslenme deki düzenlilik. Yakın zamanda bu süreçte olumlu ya da olumlu inş sonuçlanmış olacak
Beklemek en zoru anlıyorum. İnşallah olumlu sonuclanır hayırlısıyla

Merhaba kızlar bizdede dna hasarı cıktı önce hrs hastanesinde öğrendik durumu sonra Kaan hocaya tedavi oldu eşim. %35 dna hasarı vardı klomen ve max-seed le yaklaşık 1.5 ayda %9 a indi ikinci testi düzende yaptırdık. Fakat bizde ileri hareketlilik 0 dı. Kaan hoca önemsiz oldugunu söyledi zaten dna hasarı düşünce tedaviyi sonlandırdı ama 5 ay geçti hala doğal yollarla gebelik olmadı. Bu ay spermiogram verdik ve %50 ileri hız çıktı.
Bu süre zarfında eşim max-seed kullanımına devam ediyor. Bende bu ay ovülasyon testi kullandım ama sonuç ne olucak bilmiyorum Rabbim hepimize hayırlısıyla evlat versin :dua:

Merhaba. Aslında sizin hikaye bizimkine benzer. 6 ay önce hrs hastanesinde %90 dna hasarı tespit edildi. Sonra klomen ve max-seed ile 1,5 ay sonra bu sefer düzen lab da %12 dna hasarı geldi. Daha 2 hafta önce düzen lab da bir test daha yaptirdik hasar %7 geldi. Ama bu süre de doğal yolla olmadı yani 5-6 ay geçmesine rağmen. Tabi bu süreçte spermiogram testleride yaptirdik sayı 5-7 milyon, hareketlilik % 20-40 morfoloji %15-18 civarı. Ama dedigim gibi sperm dna hasarı % 7 ve cok iyi. 3 gün oldu tüp bebek te iğnelere geçtik yaklaşık 10 güne yumurta toplama yapılır sonra bakalım nasıl bir embriyo gelişecek. SadeCe erkek faktör infertifilite ise kaan hocanın deyişiyle tüp bebek te anlamlı bir başarı artışı olacaktır şeklindeydi. Bakalım spermiogram testlerindeki bu vasat değerlere rağmen sperm dna hasarındaki olumlu düzelme gebeliğe yetecek mi. Yetmezse nasıl bir yol izleyeceğiz inanın hiç bilemiyorum

Merhaba. Aslında sizin hikaye bizimkine benzer. 6 ay önce hrs hastanesinde %90 dna hasarı tespit edildi. Sonra klomen ve max-seed ile 1,5 ay sonra bu sefer düzen lab da %12 dna hasarı geldi. Daha 2 hafta önce düzen lab da bir test daha yaptirdik hasar %7 geldi. Ama bu süre de doğal yolla olmadı yani 5-6 ay geçmesine rağmen. Tabi bu süreçte spermiogram testleride yaptirdik sayı 5-7 milyon, hareketlilik % 20-40 morfoloji %15-18 civarı. Ama dedigim gibi sperm dna hasarı % 7 ve cok iyi. 3 gün oldu tüp bebek te iğnelere geçtik yaklaşık 10 güne yumurta toplama yapılır sonra bakalım nasıl bir embriyo gelişecek. SadeCe erkek faktör infertifilite ise kaan hocanın deyişiyle tüp bebek te anlamlı bir başarı artışı olacaktır şeklindeydi. Bakalım spermiogram testlerindeki bu vasat değerlere rağmen sperm dna hasarındaki olumlu düzelme gebeliğe yetecek mi. Yetmezse nasıl bir yol izleyeceğiz inanın hiç bilemiyorum
Aslında hiç umutsuzluğa kapılmamamız lazım ama insan gerçekten bazen tükeniyor. Cok iyi anlıyorum canım seni daha güçlü olmaya çalışalım Allahın izniyle bizde kucağımıza alıcaz bebeklerimizi. Pskoloji çok önemli içini rahat tut ve olumlu düşün olucak buna inan güzel haberler verirsin inşallah.

Bu arada tedavi ilk başladıginda hrs hastanesinde hoca hem oksidatif stres testi hemde sperm dna hasar testi istemişti. 2. testte sadece dna hasar testi istedi ve o düzeldi. Ama neden oksidatif stres testi istemedi 2. kez, sanırım siz de de öyle yaptı kaan hoca. Şu an oksidatif stres düzeldi mi düzelmedi mi bilmiyoruz ki ilk testte yüksekti. Acaba sperm dna hasarı düzelince oksidatif stres de otomatikman duzelmis mi oluyor da bu testi bir daha istemiyor

Bu arada tedavi ilk başladıginda hrs hastanesinde hoca hem oksidatif stres testi hemde sperm dna hasar testi istemişti. 2. testte sadece dna hasar testi istedi ve o düzeldi. Ama neden oksidatif stres testi istemedi 2. kez, sanırım siz de de öyle yaptı kaan hoca. Şu an oksidatif stres düzeldi mi düzelmedi mi bilmiyoruz ki ilk testte yüksekti. Acaba sperm dna hasarı düzelince oksidatif stres de otomatikman duzelmis mi oluyor da bu testi bir daha istemiyor
Bize hiç bakılmadı canım oksidatif stres kaan hocada istemedi o yüzden hiç bilmiyorum :KK43:

Kaan hoca aslında hastalariyla asıl amaç olan gebelik elde edilinceye kadar ilgilense daha iyi olabilirdi. Sperm Dna Hasarı düzelince direkt bağlantı kesildi artık normal ya da tüp bebekte olur diye başka bişey bile soramadan. En azından ayda 1 kere daha haberlesebilseydik. Gerçi çokta hastası var

Kaan hoca aslında hastalariyla asıl amaç olan gebelik elde edilinceye kadar ilgilense daha iyi olabilirdi. Sperm Dna Hasarı düzelince direkt bağlantı kesildi artık normal ya da tüp bebekte olur diye başka bişey bile soramadan. En azından ayda 1 kere daha haberlesebilseydik. Gerçi çokta hastası var
Aynı şeyi bende düşünüyorum bizdede durum aynı oldu 6 aya kadar doğal yolla olur beklemek istemezseniz tüp bebek öneririm yazmış halbuki görüşmeye gittiğimizde tüp bebek düşünmeyin vs demişti. İleri hızıda önemsemedi ama bence önemli. oda bi sorun neticede.

Katılıyorum size. Zaten önemsiz olsaydi hareket sayı morfoloji şuan gebelik oluşurdu. Sanırım tek başına sperm dna hasarı duzelmesi normal yolla gebelik için yeterli olmayacak gibi. Bu belki tüp bebek te daha yeterli olabilir gibi ya da öyle ümit ediyorum en azından

X