Söz Nişan Düğün

disardayagmurvar

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2016
608
313
Nişanda kız tarafı neler yapar/alır? Düğünde neleri alır? Son olarak ev eşyalarında kız tarafı neleri alır temel olarak? Adet falan gibi değil de hani üstümüze düşeni bilmek istiyorum.

Nişanda kız tarafı neler yapar/alır? Düğünde neleri alır? Son olarak ev eşyalarında kız tarafı neleri alır temel olarak? Adet falan gibi değil de hani üstümüze düşeni bilmek istiyorum.
Her yöreye göre değişir ama bildiğim kadarıyla nişanı kız tarafı düğünü erkek tarafı yapar. Nişanda erkeğe saat takılıyor benim bildiğim. Mutfak malzemeleri ve yatak odası kız beyaz eşya oturma odası erkek tarafına ait

Tüm mutfak eşyaları, çeyizlik şeyler tabak çanak bardak+ mutfak halısı perdesi avizesi+ beyaz eşyalar+ yatak odası takımı + yatak odası çeyizleri yorganı kılıfı nevresimi vs+ yatak odası halı perdesi avize+ süpürge ve ütü (bunlar benim bildiğim) Kısacası kız tarafına yatak odası ve mutfak düşer erkek tarafına da diğer tüm eşyalar koltuk takımından tv sine avizesine kadar.

Her yörenin adeti farklidir
Nişani kiz yapar, kinayi kiz yapar
Esyalarda ise yatak odasi ve mutfak kiza ait
Buzdolabi, camasir makinesi koltuk takimi avize hali ivir zivir erkege ait
Biz mesela yatak odasini aldik arti olarak perdesini halisini da aldik
Mutfak da oyle, hali perde saatine kadar kendimiz aldik
Ama baska bi arkadasim sadece mutfagi aldi diger odalari esi aldi

Bizim memlekette mesela kiz sadece 2 nevresim takimi alir nisan kina dugun hepsini erkek tarafi yapar
Ama biz oyle yapmadik cunku hic adil gelmiyor 🥴

Tüm mutfak eşyaları, çeyizlik şeyler tabak çanak bardak+ mutfak halısı perdesi avizesi+ beyaz eşyalar+ yatak odası takımı + yatak odası çeyizleri yorganı kılıfı nevresimi vs+ yatak odası halı perdesi avize+ süpürge ve ütü (bunlar benim bildiğim) Kısacası kız tarafına yatak odası ve mutfak düşer erkek tarafına da diğer tüm eşyalar koltuk takımından tv sine avizesine kadar.
Üstte beyaz eşya erkeğe denmiş ama 😅

Her yörenin adeti farklidir
Nişani kiz yapar, kinayi kiz yapar
Esyalarda ise yatak odasi ve mutfak kiza ait
Buzdolabi, camasir makinesi koltuk takimi avize hali ivir zivir erkege ait
Biz mesela yatak odasini aldik arti olarak perdesini halisini da aldik
Mutfak da oyle, hali perde saatine kadar kendimiz aldik
Ama baska bi arkadasim sadece mutfagi aldi diger odalari esi aldi

Bizim memlekette mesela kiz sadece 2 nevresim takimi alir nisan kina dugun hepsini erkek tarafi yapar
Ama biz oyle yapmadik cunku hic adil gelmiyor 🥴
Yok öyle adaletsiz bir şeyi ben de kabul etmem ama bilmek de istiyorum bize ne düşüyor diye benim bildiğim de böyleydi

Bizle değil nişan yapacağınız aile ile oturup anlaşmanız lazım. Her yöre farklı ama en nihayetinde iki taraf orta yolu bulur. Sorun açık açık kalem kalem kararlaştırın kafanız karışık ise

Bizle değil nişan yapacağınız aile ile oturup anlaşmanız lazım. Her yöre farklı ama en nihayetinde iki taraf orta yolu bulur. Sorun açık açık kalem kalem kararlaştırın kafanız karışık ise
Zaten öyle de sıfır bilgiyle konuşmak istemedim biraz bilgim olsun diye düşündüm herkes farklı bir şey diyecek çünkü

Oturuyorsun evleneceğin kişi ile açık ve şeffaf şekilde bütçelerinizi konuşuyorsunuz. Aileler 50-100 ne verirse eşit şekilde destek verirler, ona göre bu düğün sürecini yaşarsın.

Gelenek adet her yörede farklıdır. Ve evlilikler öyle geleneklere adetlere kurulmamalı. Neyiniz eksik, neyi nasıl istiyorsunuz oturup sevgilinle bütçe hesabı yaparaka halletmek gerek. Bu benim üzerime bu senin üzerine diye şey mi olur. Oldu olacak başlık parası hesap edilsin.

Oturuyorsun evleneceğin kişi ile açık ve şeffaf şekilde bütçelerinizi konuşuyorsunuz. Aileler 50-100 ne verirse eşit şekilde destek verirler, ona göre bu düğün sürecini yaşarsın.

Gelenek adet her yörede farklıdır. Ve evlilikler öyle geleneklere adetlere kurulmamalı. Neyiniz eksik, neyi nasıl istiyorsunuz oturup sevgilinle bütçe hesabı yaparaka halletmek gerek. Bu benim üzerime bu senin üzerine diye şey mi olur. Oldu olacak başlık parası hesap edilsin.
Evet bu daha mantıklı

Herkese göre değişir ama temel herkesin bildiği nişanı kız tarafı yapar yatak odasını kız tarafı alır , nişanda damatta saat alınır bizde o kadar

X