Düğün sizin orda geline damadın ailesi ne kadar takı takar

kim ne takmak isterse onu takar sonuçta ailelerin konuşup halledebilecekleri bir konu değil kimse kimseden takı istememeli bence çok saçma.

valla açıkçası benim şöyle oldu ve olacak;
beni istemeye geldiklerinde sadece birer ince söz yüzüğü taktık. nişan yaparız adam akıllı diye.
kimse bişey takmadı,
nişan olmadı. haliyle ortada altın falan yok.
düğünde de kayınvalidem sadece bir bilezik takabilecek. oğulları da birer bilezik o kadar. çünkü hiç durumları yok çok fakirler.
ben de maddiyata pek takılmam normalde ama ne biliym. bi kolye de olsun istiyo insan. gelinin gerdanı boş mu kalırmış? annemler karşı taraf bişey yapamıyo diye kendi ufak bi kolye alacakmış. gelininin, her ziyaretinde altın takanları çok kıskanıyorum. çünkü benim ailemin de durumu yok. beş parasız evleniyoruz anlıycağnız

ben giderken hiç birşey istememiştim sadece yakışan yapılır diye konuşulmuştu
ben istediğim modeli bir söyledim 13 milyar çıktı çok utandım sonra ama çok da beğendim tabi pahalı geldi sonuçta sadece özel günlerde takılabilcek çok ağır bir model daha bileziği saati vs var şimdilik kaldı öyle almadık haftaya çıkıcaz tekrar artık daha uygun bişeyler beğenicem kimse zor durumda kalsın istemem ben :)

calimeros_82

Cnm inşallah çok mutlu olursunuz . mutlu güzel bir evliliğiniz olur.

bide şunu isteriz bunu isteriz diye pazarlık konusu yapıp şart koşarlar ya ne biçim iştir anlamadım gitti....

herkes bütçesine göre takar bizim buralarda. fazla göstreriş zaten dinimizcede haramdır

ben evli bi kadin olarak yaziyim durumu neye yetiyosa odaur
size bisey anlatiyim kizlar benim kaynanamla yasadigim bi olay bana normalde 8 burma set alincakti grami biraz fazla gelmis esimin dügün icin kazandigi para bunu karsilamazmis kayinbabamin cebinden 100lira cikarmis diye kaynanam bizim paramizla kizina künye bakiyodu zaten esim yapti dügünü ailesinin ucak biletlerini bile aldi kendi cebinden ama niyet olmayinca bir bilezik bile takmak zoruna gidiyo erkek tarafinin esimin ailesinin bana hediyelik altini bile gecmemistir ve durumlari cok iyidir

iste kizlar böyle niyeti varsa durumu yetiyosa istedigi kadar altin alir önemli olan takilanin miktari degil keske takim olmasaydida kaynanamdan zulüm görmeseydim gönlü zengin olsaydi diyorum
simdi benim altinlarim yok sattik arsa aldik

Bişi merak ediyorum : siz 10 adana burması ,2m zincir falan istiyorsunuz ya , peki siz damada ne takıyorsunuz yada sizin aileniz düğünde size ne takıyor . Bu kadar şey isteniyorsa en az bu kadarda takıyorsunuzdur heralde delikafadulden

alkisalkisalkis alkisalkisalkis alkisalkisalkis

bizde 15 bilezik, 1 taki seti, 1 trabzon burmasi, altin kemer, besi biryerde yüzük küpe onlari saymiorum ayriyetten pirlanta sart ve ayriyetten yüzgörümlülügüzemuszemus ankaraya gelin olcam ins. bende, tokatliyim bu arada=)

Bende Tokatlı'yım ama şimdiye kadar hiç saydığın altınları alan birilerini tanımadım.
Bana 6 tane 3lü burma bilezik bir set nişanda da kolya küpe aldılar..

bizdede bu konu konusulmadi ne takarlarsa taksinlar artik napalim :))) ama kuzenlerimden gördügüm 8 adana burma besi bi yerde bide trabzon seti

en nefret ettigim muhabbetler acikcasi. sankievladini pazarliyorlar. ne demek sukadar bilezik su kadar set isterim demek. hayatta diyemem dedirtmemde. nezaketen karsi taraf sorar bizim tarafta gucunuzyettigi kadar yanitini verir. boyle olmalidirlarda. yuzsuzluk gibi onu bunu isterim diyemem

kızlar bu hesaba gore bızım buralarda kızlar bedava gıdıyo 10 bılezık ne demek ya 20 30 mılyar tkıya varılırse dusun vs vs bu ınsanlar napar
bana yapılan kynanam 100gr blezık bı set dedı bızde 120 gram blezık dedık
yanı 120 gr bılezık ve set tkılacak bana uzmeyım dıye setı en ıncesınden aldım ztn 10 mılyarı gecıyo
nısanımdada 120 grmın 40 gramı tkıldı yanı ıkı bılezık bıde kolye kupe yuzuk takıldı bızde nısanlıma saat tktık yuzugunu aldık bu kdr

Bu ne ya?
Suan gülüyorum vallahi, bu devirde de varmıs hala su su kadar yapılacak diyenler!
İnanasım gelmiyor yeminle, nerde yasıyoruz yahu?
Yok 10 bilezik, set, zincir, kemer, yok altın ayakkabı, toka bilmem ne?
Bizim ailede' de sanınıza yakısanı veya gücünüz neye yeterse derler, pazarlık konusu edilmez, ettirmemde! Mal mıyım ben ya?

Gecen gün bir söz merasimine tanık oldum, isteme ve söz aynı anda oldu. Kız ve erkek anlasmıslar 8 bilezik bilmem kac gram' dan, su su kadardan falan, cocugun ailesi kiracı, cocugun' da evi yok, nasıl yapılacak o takılar? Sonra sıkıntıyı kim cekikcek? Yine onlar. İsin icinde baska seyler de vardı tabii, aile inada bindirdi, erkek tarafı baya saygısızlık yaptı cünkü, öylede olunca erkek tarafı aldı basını kalktılar, orayı önce terkeden sözlenicek cocuk oldu.

Halbuki efendi gibi konussaydılar kızın babası zaten istediklerine bırakıcaklardı. Kendi evleriymis gibi estiler, gürlediler..

Yani takı yüzünden is bozuldu, kız' da geri adım atmadı. Sok oldum resmn, Hani ask, sevgi? Takı olmayınca onlarda olmuyormus demek ki!

Böyle bi gelenek olmamalı bence iş kız tarafında degilde kızın kendisinde bitiyor :) Ben bu tarz olaya fedakarlık açısından baktıığımda bi fedakarlık göremiyorum sevgi adına , insan çok sevdigi bi adama öyle sipariş veremez verdirtmez o yüzden onu bir geciceksiniz. Niye kendinize deger biçiyorsunuz 10 bileziklik adammısınız siz ? Nasıl bir olaydır bu ya :) 10 burma bilmem kaç gr altın bilmem kaç tane yüzük set cart curt takılınca tahta mı geciyosunuz ? Hürrem sultanmı oluyosunuz saçmalamayın bi gidin ya

Arkadaslar satilacak mal degil de yatirim diye düsünülse bile bu tarz "adet" ve gelenekler aileleri baya bi yipratiyor ve olan arada kalan gelin ve damada oluyor.
Lütfen evleneceginiz zaman karsi taraftan beklentide bulunmayin, küçük seyleri sorun etmeyin.

Gördügüm kadariyla çogu zaman taraflar birbirlerinden ne koparirlarsa kar biliyorlar, ama ortaya çok çirkin davranislar çikiyor gercekten hiç ama hiç gerek yok böyle seylere.
Hele bir de "kendinizi ezdirmeyin herseyi aldirin, biz kiz tarafiyiz dediklerimizi mecbur yapacaklar" diye gaz verenler illaki oluyor, sakin bir anlik bos bulunup gaza gelmeyin.

Gecen sene dügünüm oldu, Allah var, esimin ailesi kesinlikle hic bir seyi sorun etmedi ve ayni sekilde benim ailem de "sunu isteriz bunu isteriz" demediler. Her sey kendiliginden oldu çok sükür sorunsuz ve aileler birbirlerine çok uyumlu davrandilar, böylece distan kimseye firsat verilmedi ve kimsenin gözünde küçülmedik.

İnanin böyle olunca degeriniz daha da artiyor, birbirinizi adet gelenek için üzmeyin.

ahh ahh bu konuda çok dertliyim

bizde
10 bilezik 1 set ve zincir 2m

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…