Düğün sizin orda geline damadın ailesi ne kadar takı takar

ne güzel canım Allah bozmasın
keşke herkes onlar gibi olsa ama işte olmuyo
bizim buralarda da 'kesim' diye bişey olur,kız tarafıyla erkek tarafı yapılacak edilecekleri etraflıca konuşur. bazı aileler şukadar bilezik yapcaksın der,bazıları ne takarsanız der aileye göre değişiyo.
ama genelde 5-6 bilezikten başlıyo,takı seti,yüzük ve aradaki hediyeler...

2 adet kıytırık bilezik takmışlardı sağolsunlar oda bileğime geçirmeye çalışırken yamulmuştu kaydirigubbakcemile3

zındıkkadar takarlar :a015: bizde kesin die bişi yok herkes kendi serefince takı takar( olupda takmayanlara bu laf )

bizim arnavutlarda 22 ayar set 15 bilezik 5 yuzuk birde 1 metre zincir isterler ama ben karadenizliyle evlendim onlar geregi neyse yapalım dediler buyukler ama ben istemedim ben zaten atın takacak bi insan diilim eşime pırlanta aldırdım snra

engüzeli ne takarlarsa sanlarıdır

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne kadar takarsa kendi şanı için takar. kesinlikle diretilmez ve sorulmaz konuşulamz şu kadar takılacak die. yoksada gidip borçmu alsın yani. Nekadar yapabiliyorsa...

en güzeli ne takarlarsa kendi şanlarındandır

Son düzenleyen: Moderatör:
:1shok:
aileler konuşur mu?
bu ne demek :uhm:
kızın ailesine soruyorlar kızın ailesi de bunları isteriz mi diyor?
:1shok:

:1shok: kız sen ne dıyosunnnnn bayramdadamı takı taktılar sanaa

asla takı konuşulmadı. ailem sahip olunması çok zor olabilecek kadar mükemmel bi aile. kim ne istiosa o kadar takar. kıs aileleri takı isterken hiç utanmıolarmı diye düşünmekten kendimi alamıyorum. benim ailem öyle bişey yapsa ölürdüm utancımdan

kızlar bu maddi durumla da alakalı. hem bizde de istenmez ayıptır sorulmadı da zaten.biz genelde nişanlımala konuşur gider alırız beraber. gelenek ve göreneklerde ne gerekiosa yapılır zaten. zaten hem benim hem de onların ailesi okumuş kültürlü insanlar böyle kavgalara gririlmez

kızlar size 10 tane bilezik takarlarsa
onu bi şekilde geri alırlar bunu unutmayın.
bu devirde kimse 10 tane adana burmasını rahat rahat takamaz
aklınız varsa az olsun, sizin olsun.
bana bir set, 2 tanede bilezik taktılar.
ama takı toplamaya bile gelmedi kimse ben zorla görümcemi çağırdım.
bütün hasılat bana kaldı.
10 bileziği taktırıpta diğer takıları kaybetmeyin

bizim orda damat set takar anne ve babası da bilezik.ben set yerine 5i bi yerde istiyorum çünkü zaten o parayı vericeklermiş bari sevdiğim olsun dedim.yoksa istemezdimm bişey

anlaşmaya bağlı ama genelde 5 bilezik takılır..
bana da aşkım sordu ne alayım sana şimdiden sölede para biriktireyim dedi :)
ben de tektaş al başka bşi istemiyorum dedim

valla yazılanları okudum çok tuhafıma gitti
kız ailesi nasıl ister bunları çok ayıp bi kere
benim eşimin ailesinin durumu pek iyi değildi nişanda iki tane ince bilezik taktılar eşim bayramda 1 tane bilezik aldı düğünde de set taktılar kendi ailem de 1 set kalın bir bilezik ve eşime saat taktılar aslında kız ailesi set takmaz ama kayınvalidemlerin aldığı çok zevksizdi ben onlardan fikrimi sormalarını beklerdim annemde borca girip set almış bana çok zarif .ayrıca memleketlerimiz uzak diye beinm babam memleketimde de düğün yaptı bana iyiki de yapmış çünkü onların yaptığı düğün de çok kötüydü onun dışında mobilyalara da pek fazla yardım edemediler hala borç ödüyorum
şimdi görümcem nişanlanıcak daha nişanlanmadan isteklerini bildirmeye başladı ailesi de uyarmıyor yani demek istediğim herkes kızına ne yapılmasını istiyorsa gelinine onu yapmalı madem sen gelinine bir şey veremedin damadın ailesinden beklemek çok ayıp

Bizde kızın ailesi ne kadar istediğini söyler ama saolsun benim ailem öyle yapmadı beni dinlediler gönlünüzden ne çıkıyorsa biz kızımızı evlendirmiyoruz sen gelin alıyorsun meydana çıkacak sensin dediler onlarda 8 bilezik 25 gr dan 1 tane saat 1 tane yüzük küpe kolye takımı bir tanede set takımı alıcaklarını söylediler bir de kınada yüzük ile cumhuriyet altını başkada yok

daha ne olsun ki anlamadım vallaaa sempatiksalakcinni bunu bulamayanlar da var :)

bizde kendi takılarımızı kendimiz alıyoruz,, çünkü eşimin babası yok annesinin maaşı yok zaten eşimle kalıyor annesi ikimizde çalışıyoruz...6 tane 20 gr burma bilezik bunun 3 ünü kayınvalidem zeytin satışından falan almış 3 ünüde eşim aldı, 1 tane takı seti bi tane tek taş yüzük, bir tane künye, işde bi tanede eşim gerdanlık alayım dedi önümüzdeki ayda onu alacak... takı işimizde böylelikle bitiyor brde düğün tarihim belli olsa süpper olacak... bi karar veremediler off okullar kapanınca ama ne zaman işde....

bizde belirli bi kural yok.hem kim ne derse desin,kural ne olursa olsun
herkes kendi bütcesine göre almali.
ben sunu istiyorum,bunu istiyorum diyerek karsi tarafi zor duruma sokmanin hic anlami yok.
benim annem ve babamda asla karismadi.bize dendi sunu söyleyin bunu isteyin bilmem ne.
ama babam soruldugunda biz karismayiz,gelin sizin gelininiz,ne kadar takarsaniz kendi saninizdir dedi.
O kadar.

Bu tür muhabbetler bana çok itici gelmiştir hep, bizim sülalede şimdiye kadar hiiiç kimse için şunu isteriz bunu isteriz denmemiştir, erkekler için de durum neyse o yapılmıştır....
Abartı takı istemek de takmak da gösteriştir, benim de böyle insanlarla işim olmaz...
TAkılan altın ne erkeğin nede gelinin şerefini namusunun göstergesi değildir, sadece ekonomik durumunun göstergesidir...
Severek evlendikten sonra da 2 bileziğin lafı edilmemeli, ediliyorsa sevgi aşk sorgulanmalı bence...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…