Siz olsanız ne yapardınız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

sekseniki

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2009
61
8
Sevgili Kızlar Merhaba,
Biliyorsunuz ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Şu orman yangınları içimi acıtıyor. Bu sebeple dün akşam bu konuyla ilgili whatsapp durumda bir paylaşım yaptım. Meslektaşım grupta paylaşmış, beğendiğim için ben de onun paylaşımını ekran görüntüsü alıp durumda paylaştım. Şöyle bir paylaşımdı: Tv ekranından alınmış yanan ormanların fotosu ve altında şöyle bir cümle var: "
YANGININ SÖNMESİ İÇİN OKUNACAK DUA NEDİR?

Yangın çıktığında yağmur duası okunabileceği gibi tekbir de getirilebilir.

Peygamber Efendimiz (SAV) yangın görüldüğünde okunacak tekbiri şöyle belirtmiş:

" Allâhü ekber, Allâhü ekber. Lâ ilâhe illa'l-lâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber ve lillâhi'l-hamd.
Dua zamanı." Yazdım.

Eski meslektaşlarımdan biri bu mesajıma şöyle cevap vermiş: "Bence yangın söndürme uçakları, arazözler, itfaiye araçları lazım. " diye... Siz olsanız ne düşünürdünüz?

Sevgili Kızlar Merhaba,
Biliyorsunuz ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Şu orman yangınları içimi acıtıyor. Bu sebeple dün akşam bu konuyla ilgili whatsapp durumda bir paylaşım yaptım. Meslektaşım grupta paylaşmış, beğendiğim için ben de onun paylaşımını ekran görüntüsü alıp durumda paylaştım. Şöyle bir paylaşımdı: Tv ekranından alınmış yanan ormanların fotosu ve altında şöyle bir cümle var: "

" Allâhü ekber, Allâhü ekber. Lâ ilâhe illa'l-lâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber ve lillâhi'l-hamd.
Dua zamanı." Yazdım.

Eski meslektaşlarımdan biri bu mesajıma şöyle cevap vermiş: "Bence yangın söndürme uçakları, arazözler, itfaiye araçları lazım. " diye... Siz olsanız ne düşünürdünüz?
Konu dine girdiği için büyük ihtimalle kapanacak
Birileri çıkıp bununla mi sonecek diyecek
Diğerleri neden olmasın allahın kelamı diyecek mesela ben
O yüzden herkesin fikri inanış biçimi farklı umursamayin bence

Arkadaşın haklı. Keşke herkes öyle mantıklı düşünse de bu olaylar başımıza gelmese.
Ya da şöyle düşünürüm. Sahi neden bizim yangına müdahale edecek yeterince aracımız yok? O kadar makam aracımiz, özel uçaklarımız, saraylarımiz var ama neden yangınlar karşısında aciz kaldık neden THK na kayyum atandı diye düşünürüm. Yangına müdahaleyi neden özel şirketlere ihale etmişiz diye de dusunebilirim.

Bizde burada yada kendi aramizda dualar ediyoruz.elimizden başka birşey gelmiyor.cok üzülüyoruz,içimiz parçalanıyor.tabii dua her kapıyı inşallah açar elimizden geliyor diye dua ederiz o çok ayrı.
Ama ülkenin durumu ortada.yanginlar her yanı sardı.tabii yangına dur diyecek uçağımız,aletimiz olmasi lazım ve bunlarda çok önemli ihtiyaç.
Bunlarin olması lazım ama elimizden dua etmekte geliyorken dua da edelim.
Bunda düşünülecek ne var

Arkadaşınız gayet haklı

İnsan beyni olan bir yaratık, Allah kafatasının içine akıl koymuş amma velakin kıymetini bilene. O zaman ben de oturduğum el açıp dua edeyim allahım bana para gönder diye hiçbir iş yapmadan bekleyeyim para gelsin? Yangın da o hesap. Yangını dua söndürmez tedbir söndürür. Madem Allah beyin koydu kafataslarımıza bir bakalım. Türkiyede her yıl yangın oluyor mu? - Ya sıcaklıktan ya otel arazisi açmak isteyen o.çlerden dolayı oluyor. Eeee bu durumda Türkiyenin uçağa ihtiyacı var mı? -Var. Eşşeği TBMMye bağlasam 2-3 tane yangın uçağı satın alırdı eee bizimkiler almadıysa Allah ne etsin bu kafaya? Bu durumda Allah ne yapsın cennet-i ikbalden uçak mı düşürsün yeryüzüne? Kul gerekeni yapar, çabalar bekler sonra tevekkül eder, el açar. Yangını önleme konusunda hiçbir çalışma yoksa neye tevekkül edeceksiniz ki?

Son düzenleme:
Sevgili Kızlar Merhaba,

Dua zamanı." Yazdım.

Tabikisi onlarda gerekli derdim ve gülerdim..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X