Sivrisinek üretme, yaşatma, kalkındırma tesisleri

Yokuspokus

Nope thanks
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
3 Mart 2016
18.150
76.557
Selam kızlar nasılsınız? Nasıl gidiyor?
Havalar da tam tatil havası...

Annem de 10 günlüğüne basıp gidecek bi yerlere kankeytolarıyla, bizden erken davrandı; akıllı kadın vesselam. :işsiz: Babamla kardeşim de evde ediyle büdü gibi kalacaklar yine.

Babam sevgilisinden ayrılamıyor yani ağaçları, bahçesi otu böceğinden... İki gün ayrı kalsa eli ayağı titrer hasretten.
Kardeşimi de eşimin kadın versiyonu gibi düşünebilirsiniz, evi evi güzel evi.
Annem de tabi "Sizin keyfinizi mi bekleyeceğim?" demiş, isyan bayrağını çekmiş gidiyor tatiline birkaç güne kadar.
Biz de annemlere geldik yerleştik şimdiden, geçici bir süre, ara ara eve uğruyoruz filan ama kafadan bir ay buradayız artık; bir arada olalım aklım kalmasın dağın başında bir başlarına bahçede birine güneş mi geçti, öbürü odasında kök mü saldı, babamın şekeri mi düştü, kardeşim böcek gördü bayıldı mı vs vs... Bahaneyle, içim de rahat etsin, çocuk da oynasın dursun rahatça, eşim de çok seviyor burayı, onun da gönlü olsun diye artık... Hazır annem de yokken... :KK70:

Geldik gelmeye de burası bir sivrisinek dünyası olmuş haberimiz yok.
Sineklikler var balkon kapılarında-pencerelerde, kolumuz bacağımız losyonlu, prizde sinek kovucu, yataklarda cibinlik ve fakat mümkün değil yani; hayvanlara işlemiyor. Anormal fazlalar çünkü. Bi de değişikler, bacakları filan çizgili çizgili, evcil sivriler değiller yaban sivrileri.

Annemlere sordum "Ya sizin buralara hiç ilaçlama bi şey yapılmıyor mu, bu nedir ya?" diye, "Biz sineğimizi kendimiz üretiyoruz kızım fark etmedin mi?" filan dedi, benim jeton düştü. Babam, ne olur ne olmaz diye, koca koca mavi su varilleri olur ya, onlardan almış bahçenin her bir köşesine depo yapmış. O varillerin içindeki suda sıcakla sinek ürüyor tabi.
İhtiyaç da değil üstelik, su deposu ayrıca var kapalı, su kesilmez de buralarda suyun içinde her yer; ama işte söz konusu bahçe olunca, babam aşırı ve değişik düşünüyor. Zaten kendisinin bahçe anlayışını anlatsam, buradaki ziraatçi arkadaşlar hayret ederler; ağaçların arası normalde 3 metre olacakmış (Kendisi anlatır bir de), bizde metre başına çeşit çeşit ağaç bit kadar yerde. Bahçeye girince tünele giriyorsunuz resmen ki o kadar dedik "Budama yaptıralım, ağaçlar için de gerekli" diye, ona da ı-ıh, sonunda tepemize bi yılan indiğinde anlayacak herhalde. Neyse, uzun hikaye, özetle babamın bahçesi onun için ayrı bir şey, 3. çocuğu filan.

Mevzuya döneyim tekrar: Sivriler... Çoluğumu çocuğumu yediler doymadılar; harita gibi işlemişler oğlumun bacağını-kolunu. Sprey sıkıyoruz, elimizden geldiğince içeride tutmaya çalışıyoruz; nasıl gelip ısırıyorlar anlayamıyorum. Doğal yöntemleri de denemiş annem, balkonlar fesleğen dolu (Fesleğen kokusuna gelmezler filan diyorlardı), fesleğenin üstünde uçuyor hayvanlar, koklayıp koklayıp saldırıyorlar.
Annem de bir yandan kaşınır, bir yandan "O varillere bi tekme atacağım bi gün o olacak" diye söylenir. Dedim "Sen yorma o güzel bacağını, biz onlara Xle (Eşimle) bi operasyon düzenleyelim." , "Düzenleyin çocum düzenleyin ben illallah ettim" diyor, bıkmış kadın da artık.

Dün, babamın yüreciğine inmesin diye baştan uyarayım dedim "Baba haberin olsun, ben su varillerini dökeceğim, ilaç milaç sıkacağım bahçene, görünce şaşırma, kızma; hepimiz sıradan yenile yenile bir hal olduk, hadi biz neyse de çocuğu mahvettiler; biz gittikten sonra istersen geri doldur, ama ben dökeceğim hepsini" dedim. Önce bi inkar etti, hepsinin ağzı kapalı sinek ondan olmaz diye, sonra ikisinin ağzı açık olabilir sadece onları dök madem dedi, bugün de baktım balkondan çaktırmadan, kapaklarını kapatıyor, hepsinin ağzı açıkmış. :olamaz:

Şimdi "Ağzı kapalı, ellemeyin"e bağlayacak muhtemelen... Bilemedim ne yapsam. Döksem suratını eğecek biliyorum, öyle kalsa da zarar yani. Yakınımızda bi komşumuz neyimiz olaydı vallahi 155i arardı sinek üretiyollaa diye ama o da yok ki biri hayrına bizi şikayet etsin de kurtulalım. :KK70:
Dökeyim mi kızlar suları komple? Ağzı açıktı hepsinin gördüm deyip dökeyim değil mi?

Dök siz gidince tekrar doldursun.
Boşa gitmesin diye kızmasın çiçeğe ağaca dök gitsin.

Edit; üretme kısmına ve anlatışına bayağı güldüm:KK70:

Canım su bitecek degil ya. Bahceye dök tabi ziyan olmasın. Siz gidince doldurur. Sinekler öyle yerleri çok sever. Bizim memleket de çok sinekli. Evin yakınında nehir var. Pek temiz de sayılmaz. Eşimi değişik bir lezzet olarak görüp saldırıyorlar. Adam neler deniyor da kar etmiyor. Çorap giyiyor çorabın üzerinden ısırıyor yabaniler. O varken bize ilismiyorlar. Biz rahat ediyoruz:KK48:

Tebessümle okudum çok hoş yazmışsınız. Dökün gitsin suları da kesin çözüm olur mu?Başka yerde de yuvalanmıştır onlar.

Dök siz gidince tekrar doldursun.
Boşa gitmesin diye kızmasın çiçeğe ağaca dök gitsin.

Edit; üretme kısmına ve anlatışına bayağı güldüm:KK70:

Suyun içi larvalıdır ya, direkt bahçenin içine döksem çamur içinde yine üremezler mi?
Gerçi bahçeden dışarı da mümkün değil taşınmazlar ki boyum kadar variller :/
Boşa gitmesinden ziyade "Dokunmayın bahçeme" havasında olduğundan babam, bilmiyorum; küsmez belki ama tribini çekerim.

Suyun içi larvalıdır ya, direkt bahçenin içine döksem çamur içinde yine üremezler mi?
Gerçi bahçeden dışarı da mümkün değil taşınmazlar ki boyum kadar variller :/
Boşa gitmesinden ziyade "Dokunmayın bahçeme" havasında olduğundan babam, bilmiyorum; küsmez belki ama tribini çekerim.
Bilemedim şimdi.
Acaba kapağı kapalı olanları dökmesen mi? Icindekiler zaten dışarı çıkamaz. Etrafında dolanırlar mi ki tekrar bilemedim.

Canım su bitecek degil ya. Bahceye dök tabi ziyan olmasın. Siz gidince doldurur. Sinekler öyle yerleri çok sever. Bizim memleket de çok sinekli. Evin yakınında nehir var. Pek temiz de sayılmaz. Eşimi değişik bir lezzet olarak görüp saldırıyorlar. Adam neler deniyor da kar etmiyor. Çorap giyiyor çorabın üzerinden ısırıyor yabaniler. O varken bize ilismiyorlar. Biz rahat ediyoruz:KK48:

Su bitmiyor zaten Hizuran, suyun günlerce kesildiğine hiç şahit olmadım burada; ama gel de babama anlat.
Sinek yuvası olmuş ev, hayır yani kendi nasıl rahatsız olmuyor onu da anlamıyorumr. Çocuğa uzun pijama giydirdim, üstünden yemiş. Evde hepimiz çeşitli yerlerimizden kaşınıyoruz, hepimize ilişecek kadar çoklar. :/

Babanız nasil rahatsiz olmuyor? Bence önce dökmeye gidin o varken eğer karşı çıkarsa biz gidiyoruz diye blöf yapın. En azindan trip olayı olmaz. O kadar sineğe tahammül edemezdim sanırım.

Kuzuya acilen baby biotics al
Ve varilleri dok
Simdiye kadar dokmemen hata gangstacim
Sadece isirik olarak dusunme tonlarca mikrobu da sizi isirirken vucudunuza birakiyoelar

Ondan da alalım kuzum, çocuk acıdan uyuyamadı ilk gün, yavrum ya, kaşıntı için ayrıca bi merhem de almış eşim böcek sokmalarına karşı.
Doğru diyorsun, mikrop içinde kalacağız bu gidişle; dökeyim geçeyim. Surat asarsa da assın.

Dök. Sonra benzin dök, yak.
Valla ben kaşındım burada.
Babanı yemiyor mu bu mutantlar?
Babacıgına söyle,
biyolojik silah merkezinden aradılar senin sineklere talip çıktı, ben de ısrarlara dayanamadım verdim hepsini de :)
NATO ya aykırı falan de.

Bahçe ve sinek için doğal ilaç falan yapıyorlar, Facebook ta tohum ve organik bilmem ne grupları var, eski usul, bitkilere zirai ilaç olmadan doğal yollarla müdahale ediyorlar. Araştırabilirsin onları

Babanız nasil rahatsiz olmuyor? Bence önce dökmeye gidin o varken eğer karşı çıkarsa biz gidiyoruz diye blöf yapın. En azindan trip olayı olmaz. O kadar sineğe tahammül edemezdim sanırım.

Babam ayrı bi dünya; diyabet hastası ama inkar ediyor mesela; bypass ameliyatından sonra doktoru dikkat edeceği şeyleri sayıyor, ağırlık kaldırmayacak filan, adam "Bahçe işine ne zaman dönebilirim?" diye soruyor. Öyle yani.
Ben de tahammül edemiyorum. :/
"Gideriz o zaman" filan da diyebilirim evet. Yok öyle de böyle de dökeceğim illa, çocuğuma yazık ya.

Gecen sene benzer durumu yaşamış biri olarak , orda bir dk duramazdim sanırım.
Yarım limona 10 15 karanfil tanesi batırmak ta iyi diyorlar. Bundan yapıp her yere koyabilirsiniz.
Bol bol limon kolonyası iyiymis birde.cok Bolu zararlı olabilir.

Suları dokerseniz iyi olur.

Su bitmiyor zaten Hizuran, suyun günlerce kesildiğine hiç şahit olmadım burada; ama gel de babama anlat.
Sinek yuvası olmuş ev, hayır yani kendi nasıl rahatsız olmuyor onu da anlamıyorumr. Çocuğa uzun pijama giydirdim, üstünden yemiş. Evde hepimiz çeşitli yerlerimizden kaşınıyoruz, hepimize ilişecek kadar çoklar. :/
Bence torun üstünden vurmaya devam et. Ama larva kısmı da var dediğin gibi. Ne yapılır bilemedim. Kapaklarını sıkıca kapatmak çözüm olabilir belki. Yahu o kadar çok su öyle bekletilir mi yaz günü. Mikrop, sinek, yosun yapar durur. Annemin bahçede bir tonluk deposu var. Musluk da taktırdı. Lazım olursa hortumu bağlayıp öyle suluyor bahcesini. Evin önünde tulumba da var. Olmadı kovayla hallediyor. Ama varille öyle su bekletmek sakat iş. Annen nasıl dokmemis ki?

Ondan da alalım kuzum, çocuk acıdan uyuyamadı ilk gün, yavrum ya, kaşıntı için ayrıca bi merhem de almış eşim böcek sokmalarına karşı.
Doğru diyorsun, mikrop içinde kalacağız bu gidişle; dökeyim geçeyim. Surat asarsa da assın.
Assin surat yapacak bisi yok
Ben cok tirsarim sivrisinekten , tonla hastaligi kisiden kisoye hayvandan insana tasiyorlar
Aman diyim dok gitsin
Sonra da belediyeyi ara gelip ilaclasinlar
Hatta twit at
Ben gecen hafta twit attim sivrisinek katili.oldum diye mugla belediyesine , ertesi gun gelip ilacladilar bitti gitti hepsi

Dök. Sonra benzin dök, yak.
Valla ben kaşındım burada.
Babanı yemiyor mu bu mutantlar?
Babacıgına söyle,
biyolojik silah merkezinden aradılar senin sineklere talip çıktı, ben de ısrarlara dayanamadım verdim hepsini de :)
NATO ya aykırı falan de.

Bahçe ve sinek için doğal ilaç falan yapıyorlar, Facebook ta tohum ve organik bilmem ne grupları var, eski usul, bitkilere zirai ilaç olmadan doğal yollarla müdahale ediyorlar. Araştırabilirsin onları

Benzinle bahçeye girdiğim anda babam evlatlıktan reddeder yalnız :KK70:
Bilmiyorum ya babam ayrı bi tür; bahçenin içinde zaten tüm gün, evde biz yenik içindeyiz, babamı sahipleri bellediler de yemiyorlar mı, tadını mı beğenmediler, yiyorlar da artık adam hissetmiyor mu bilmiyorum, hiç şikayetçi değil kendisi, bahçesine asla toz kondurmaz.

Bahçeye sinek ilacı olayını da eşime paslayayım, facesinden baksın araştırsın.

kesinlikle dökmelisin. bizim yazlıkta da olmuştu aynı şey. mavi bidon ve siyah kapak değil mi :KK70:
biz burda böyle sivri olmazdı ya dedikten 3 gün sonra farkettik ki suyun içi larva dolu. dökünce rahatladıydık :olamaz:

Gecen sene benzer durumu yaşamış biri olarak , orda bir dk duramazdim sanırım.
Yarım limona 10 15 karanfil tanesi batırmak ta iyi diyorlar. Bundan yapıp her yere koyabilirsiniz.
Bol bol limon kolonyası iyiymis birde.cok Bolu zararlı olabilir.

Suları dokerseniz iyi olur.

Kar etmiyor maalesef; kökü kazınmadıktan sonra. :/

Cehennem nasıl bir yerdir diye sorsalar bence geceleri sivrisineklerin uçuştuğu bir yerdir derim :KK70:

Geçen ay izmir konak'a babamın yanına gittik 1 gece ya sadece 1 gece kaldık ve inanılmaz iğrenç bir geceydi.:KK57:
İlaçlara rağmen bütün gece sürekli başımızın üstünde uçup her yerimizi ısırdılar.
Sabah gözlerimiz kadar şiş ve kırmızı beneklerle evden kendimizi zor atıp canım ankaramıza kaçarcasına döndük.
O neydi be!

Varilleri dök, bahçeyi de artık nasıl yaparsanız ilaçlat. 1 ay geçmek bilmez sizde de kan can kalmaz valla yer bitirirler

X