Hematoloji - Kan bilimi Şiş kalan Lenf bezleri

cutiepie96

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
30 Haziran 2024
11
1
28
Merhaba, bu konuyu konuşmak için üye oldum. 3 yıldır boynumun arkasına doğru, kulak altımın hizasında elime gelen lenf nodülü olduğunu düşündüğüm bir topcuk var. Aynı zamanda köprücük kemiğimde de ele gelen bir şişlik var. Geçen hafta hematolojiye gittim,(medical park pendik) boyun ultrasonunu 1 ay sonraya verdiler. Ama tabii içim içimi yiyor. Sizce ne olabilir? Biraz iç rahatlatmaca :)

Geçmiş olsun. Benimki de öyle maalesef. Hem ağrıda oluyor. Neyse dün doktora KBB ye gittim. 1 cm den biraz fazla hem sağ hem sol boyun kısmında biraz sislik var dedi. Genelde enfeksiyon kaynaklı oldugunu 2cm ye kadar müdahale etmediklerini ve korkulacak bişey olmadığını söyledi. 2 cm ve üzeri olursa sebebini araştırmak için tahlil ultrason falan yapıyoruz deyip 2 sonra tekrar geldi.
İnşallah seninkide de kötü bişey yok. Enfeksiyon kaynaklidir.

Çok enfeksiyon geçirdim. Boynumdakiler ondan kaynaklı olabilir. Ama köprücük kemiğime yakın olan beni biraz korkutuyor

Senin yerinde olsam 1 ay beklemem özele ,iyi bir doktora giderim. KBB uzmanı de baksın.
Zaten hematolojiye gittim direkt. Doktorum çok iyi ama özel hastane olmasına rağmen 1 ay sonraya verdiler randevu. Kbbye 3 sene önce yani boynumdakileri farkettiğim zaman hemen gitmiştim ve ultrason bile çekmedi eliyle bakıp bunlar reaktif lenf nodu enfeksiyondan olur dedi ama sonrasında daha çok çıktı boynumda. Çok ağır boğaz enfeksiyonları geçirdim öğretmenlik yapıyorum çocuklar ne zaman hasta olsa bende hasta oluyorum. Doktor bademciklerini alalım bile dedi. Yani internetten araştırma yapmasam köprücük kemiğimdekinin de enfeksiyondan olduğunu düşünüp panik yapmayacağım ama kötü şeyler yazıyor.

Ben de öğretmenim. Batman 'da sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktayım. İnternetten araştırma yapsan ''baş ağrısı'' yazıyorsun kötü hastalık çıkıyor. Doktorun bana en en büyük tavsiyesi sakın internetten araştırma yapma diye. Benim doktor ultrasona verdi. 1 cm den biraz fazla çıktı. Ağrı da oluyordu. Çok geçmiş olsun. Umarım kötü bşey çıkmaz ki öyledir.

Umarım çıkmaz. Bende ağrı yok ama herhangi bir hastalık belirtim de yok. Gayet iyiyim sadece bu şişlikler evhamlandırıyor beni. Bir ay kafama takmadan geçirmeye çalışıyorum :)

Umarım çıkmaz. Bende ağrı yok ama herhangi bir hastalık belirtim de yok. Gayet iyiyim sadece bu şişlikler evhamlandırıyor beni. Bir ay kafama takmadan geçirmeye çalışıyorum :)

Merhaba, benim de boynumda toplam 3 tane var, 1 cm bile değiller. Doktor antibiyotik verdi, reaktif yazıyor ama korktum. Reaktiften kötüye dönebilir yazmış burada birkaç kişi sizinkiler hareket ediyor mu

Evet dokununca sağa sola oynuyor küçük top gibi. Reaktifin kötüye döndüğünü hiç duymadım doktoruma da sordum dönmez dedi. Yarın ultrason randevum var, endişe içinde bekliyorum

Merhaba, durum güncellmesi:
Bugün doktora gittim, sonuç lenf nodlarım reaktif yani bi zararı yok. Ama reaktif lenf nodlarının fazla olması ve her enfeksiyonda şişip o şekilde kalması tiroid kaynaklı olabiliyormuş. Bende tiroid zaten vardı onun kontrolünü 3 ayda bir olurum. Tiroid kaynaklı olduğunu bugün doktorum söyledi hiç bilmiyordum. Şimdi ona yoğunlaşacağım. Bir süre sonra ama, yeter bu kadar doktor ziyareti bu kadar evham beni yordu

Sizde bir tane mi var, ben oynadıkça çoğalıyorlar sanki psikolojim bozuldu

Bir sürü varmış. Fakat benim elime gelen daha dış kısımda olduğu için elime geliyormuş. Yani iç kısımlarda daha büyük lenf bezlerim de varmış. Ama hepsi reaktif olduğu için bir sıkıntı yapmazmış. Oynadıkça çoğalır mı bilmiyorum ama size de öyle geliyor olabilir bende öyle hissediyordum. Zararsız olduklarını öğrendiğimden beri hiç elim gitmiyor

Bendede çıktı ama reaktif yazmıyor hipoekoik yazıyor

Bildiğim kadarıyla hipoekoik de zararsız. Yani öyle biliyorum ama tabii doktora sormak lazım. Benim sonucum böyleydi hatta doktor iyi kötü diye ayırdı seninkiler iyi huylu kategorisine giriyor dedi.

Eklentiler

• IMG_6434.jpeg
    100,3 KB · Görüntüleme: 46
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…