sigara yüzünden babam bana küstü

canım bende şikayetcıyım evet babamda aynı bırını sondurmeden bırını yakıyor..
ınan evın ıcerısınde nefes alamıyoruz bazen..
bızde soyleyınce tepkıler verıyor kızıp kusuyor
ama ne yaparsak yapalım kendı ısteyıp karar vermelı
kendı kendıne soz verıp beynınde bıtırmelı yoksa
demeyle fılan olmaz..hem bak senınde alerjın varmıs...
baban ıcerken sen odadan kacıcan baska yapacak bır sey yok kı guzelım

babam benım odam dışında tüm odalarda içiyor..ama yınede kapı camları açsak bile kokusu yayılıyor heryere..ve o andan itibaren hapşırma krızlerıne gırıyorum..resmen grıbal bır durum yaşıyorum..özellikle kışın odanın içi resmen sisle kaplanıyor..

sigarayı bırakmayı değil de sana nasıl davranması gerektiğini biri gösterse mirmirmirmir
görmüyor mu senin hapsırdığını ya benneyaptımki

Bütün bunların üstüne birde babanın saçını çekersen sigarayı bırakma işi tamamdır.
Bir sigara tiryakisi olarak önerdiğiniz bu fikirlere sadece gülüyorum. Muhtemelen böyle saçma sapan şeyleri benim evladım yapsa tepkim çok kötü olurdu.
Öncelikle sigara tiryakiliğinden böyle saçma yöntemlerle kurtulmak mümkün değildir. Üstüne su dökülünce hiçbir tiryaki sigarayı bırakmaz. Üstelik bu yöntem (ki yöntem demek bile komik) bıraktırmak yerin birde insanı sinir hastası eder.
Gelelim sana güzelim, böyle ısrarla, devamlı uyarmakla malesef sigarayı bıraktıramazsın, bu tip söylemler tiryakiyi daha çok sigara içmeye yöneltir. Sigarayı insan kendi isteyecek ve bırakacak. Bunun başka bir yolu yok.
Kaldı ki, sigara seni rahatsız ediyor ve sağlık problemleri yaşıyorsun, bunu bile bile baban ısrarla gene içiyorsa elinden bir şey gelmez. Bende içerim, iki evladım var ve onlar etkilenmesin diye evde içmem.
Yani baban bu işi kafasında bitirmemiş. Öncelikle buna baban inanacak ondan sonrası zaten kolay. Bu durumda senin yapabileceğin tek şey, sigaranın zararlarını gösteren yazılı belgeleri evin görünen yerlerine yerleştirmek, ne bileyim dergi olur, gazete olur. Böyle yayınları babanın okuyacağı yere koyabilirsin.
İnşallah baban bir an önce vazgeçer bu tutumundan.

canım çok teşekkur ederim..bak sende içiyorsun ama en azından çocuklarının yanında içmiyormuşsuz ne kadar güzel.babam sıgaranın zaralarıyla ilgili tv de bır konu olsa hemen zaping yapar yada oyle dergılerı yazıları cok götürdüm ama yıne banamısın demedi.sadece baktı okumadı bile..ondan geçtim en azından şimdi sigara paketlerının üstünde çok guzel yazılar var belkı babam okumamıştır bile..kaldı ki kışın üşütmüştü doktora gitti. doktor bırak demesıne ragmen yınede bırakmadı.adam takır takır öksürüyor ama yınede bırakmıyor..

sigarayı bırakmayı değil de sana nasıl davranması gerektiğini biri gösterse mirmirmirmir
görmüyor mu senin hapsırdığını ya benneyaptımki

ay canım gormez mı goruyor..ben gecelerı sabahları uykumun arasında bır kalkarım 10 15 tane hapşırdığım oluyo ard arda .üstelik bunun üstüne bir bogaz kurluğu ve sinüzit ve kulak kaşıntım oldumu tamamdır ben orada bıtıyorum..ve hakkaten alerjisi olanlar bilirler beni anlaya bılırler resmen grıbal bır hayat benımkısı ..ve gerçekten bazı şeyleri sınırlı yaşıyorum..mesala en basıtı kıtabın sayfalarını çevırıken yada perdeyı açarken hapşırık krızıne girip afedersınız salya sümük bir hal alıyorum..yada camları açıp arabada gıdemıyorum..yolun tozu dumanı..yada kızarmış ekmek bile krıze gırmeme neden oluyo..

Benim babam sigarayı bıraktı..çok uzun yıılardır içiyormuş ben doğunca bırakmış..ama daha sonra tekrar başladı..bi biraz fazla vıdı vıdı ettik..o dönemdede hacca gitti öyle bırakabildi canım :KK43:
ama annem senelerdir içiyor,nikotin sakızlarınıda denedi bi türlü olmadı..bence bi şekilde baban sigaradan tiksinmeli yada kendi iradesiyle bunu istemeli..
bende sigara içiyorum..Ve şunun farkındayımki herşey kafada bitiyor..

canım babanın bıraktığına inan çok sevindim..inşallah annen ve sende bırakırsın..a.s.

canim ben esime ne dedimse vazgeciremedim. yani daha kotu etki yapiyormus soyledikce. bende de hapsirik krizi geliyor. ama iciyor. kendini beni zehirledigini bile bile iciyor. insallah bebegimiz olursa o belki biraktirir.

inşallah canım bebegınız olur ve hatta eşin bebek olmadan bir an önce bırakır..sende benım gibisin demekki..aslında pasif içiçiciler daha çok zarar görüyormuş diye biliyorum.özellikle çocuklar ve yaşlılar..a.s.

canım bence bu durumda senın babana küsmen gerekiyor, babanın sana değil..
çünkü çocugunun sağlığı üzerine sigarayı tercih eden kişi o.. ille de birisi birisine küsmek zorunda değil ama, küsmesi gereken birisi varsa o da sensin..
bence tepkini bu yönde tut..

mrb,öncelikle babanın sigarayı kesmesini senin deil babanın kesmek istemesi önemli çünkü bu işler irade meselesi ve uzun süre sigara içen insanların birden bire sigarayı kesmesinin yanlış olduğunu biliyorum az az kesmeleri gerek ve eğer babanda sigarayı bırak istiyorsa bence uzman birinden yardım alması gerek şimdi sigara üzerine birçok tedavi var örneğin bantlar vücuttaki nikotin ihtiyacını gideriyor kulağa takılan bantlar ama bence bunlar için babanla oturup ailece konuşun hem senin sağlığın için hemde babanın sağlığı için zararlı olduğunu anlatın ve bir tedavi için ikna edin ve birde patlıcanın nikotin ihtiyacını giderdiğini duymuştum belki bol miktarda patlıcanlı yemekler yerse belki bir nebze nikotin ihtiyacını karşılar .bence babanla konuş ve ikna et:)başarılar

teşekkur ederim canım..inş araştırcam belkı gıder.babamın boyle yerlere gıtmesi bıraz zorda..yinede şansımı deneyecem..a.s.

babam benım odam dışında tüm odalarda içiyor..ama yınede kapı camları açsak bile kokusu yayılıyor heryere..ve o andan itibaren hapşırma krızlerıne gırıyorum..resmen grıbal bır durum yaşıyorum..özellikle kışın odanın içi resmen sisle kaplanıyor..

CANIM BABAN SIGARAYI BIRAKMIYOR..tamam keske bıraksa ama
sen bır doktora gıtsen en azından tedavı olursun boylede zor sana yıne
yaz mevsımı her yer acık koku gıdıyor ama kısın daha zor olucak
ya babnda kusura bakma ama bırazda senı dusunse yaa

canım benim babamda çok içiyor çok üzülüyorum ağlıyorum her içişlerinde tabutlarına bir çivi daha çakıyorlar ama anlatamıosun öyle asabi oluyorki babam içme şunu diyince kalkıp dövecek sanki o derce

aslında bir insanın gözünün içine bakıp elhamı okuyunca ona her istediğini yaptırabiliyomussun bi dene ben gözünün içine bakamadım henüz

X