Sezgisel Beslenme Günlüğü- diyet değil deneyim

Sofiasofia

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2023
1.324
1.335
31
Herkese selam. Aslında burayı sezgisel beslenmeye çalıştığım için günlük gibi kullanmak istiyorum. Sezgisel beslenme uzun zamandır hep gördüğüm ama sadece bakıp geçtiğim, direkt bana uymayacağını düşündüğüm bi şeydi. Ama 3 4 gün önce youtube da denk gelince öğrenmek istedim ve diyet yaparken yeme ataklarına yakalandığım zamanlar olduğu için zaten aklımda daha sürdürülebilir bi beslenme arayışı vardı. bu yüzden başladım. Görsel de eklemeye çalışacağım.

19.07.2024
Sabah uyandığım da dolu dolu bir kahvaltı tabağı hazırlamak istedim ve özellikle sağlıklı olmalarına önem verdim. 1 haşlanmış yumurta, yeşilliklerden maydanoz, yeşil biber, nane vardı. bol boldu. Domates ve salatalık. 4 5 tane küçük çilek, 2 bütün ceviz. 2 dilim peynir.
Yanına canım çektiği için kayınvalidemin yaptığı küçük bir poğaça koydum. Çok doyurucu ve lezzetli idi. (10 gibi yedim)

Öğleden sonra canımın muz çektiğini fark ettim 1 aya yakındır yemiyordum. Vücudumun ihtiyacı var ,kan şekerimi oynatmadan bir tarif yapabilirim dedim.

Saat öğleden sonra iki gibi kendime Smoothie hazırladım. 4-5 tane dondurulmuş böğürtlen, bir tam muzun 3 te 1 i muz, 15 tane de üzüm ve yoğurt ekledim. Yanında Çörek otlu chia tohumlu bir kraker almıştım şekersiz onu ve 5 6 tane da badem yedim. Çok lezzetliydi.

Genel olarak gün içinde kan şekerimde oynama olmadı. Kendime canım bi şeyler çekiyor mu diye sorduğumda canım çekmedi hiç.

Saat 4 buçuğa doğru, kayınvalidem ve eşim gözleme yiyeceklerini yemek isteyip istemediğimi sordular. O anda hafif açlık hissettiğim için tamam olur dedim. Aç olduğumu hissetmiştim ,Gözlemeyi domates ve ayran ile birlikte tüketirsem kan şekerim oynamaz diye düşündüm. Ama yufka başta çok güzel gitse de bir saat sonra midemde hafif bulantılar ve rahatsızlık hissi oldu. Ve ilerleyen saatlerde normalde 7 7buçuk gibi akşam yemeğini yiyen ben acıkmadım çünkü baya tok tuttu. Bu da beni düşündürdü , çünkü daha sonraki acıkma durumum 8 den sonraya kalınca ağırlık yapar ve iyi hissetmiyorum bunu biliyorum. O yüzden olur da bundan sonra ara öğün yaparsam daha hafif şeyler tüketirsem daha iyi hissederim diye düşündüm.
Saat 7 buçuk gibi ilerleyen saatlerde acıkmamak için ve çok daha iyi hissedebilmek için bir tabak kuru fasülye, salata ve yogurt yedim. Aşırı midemi doldurmadan ama tatmin olup masadan kalktım.

Günün sonunda kendimi kötü hissetmiyorum. Canım ne yemek istediyse onu anlamaya çalıştım. Doyurucu ve lezzetli olmalarına dikkat ettim. Vücuduma iyi gelecek besinlerle birlikte canımın çektiği ihtiyaç duyduğum besinleri de aldım. Sadece bedenimi sonradan yoran besinlere dikkat etmek istiyorum.
Bundan sonraki saatlerde artık bi şey tüketmem gayet tok durumdayım. Bol su. Bugünlük bu kadar.

Bugün sabah uyandığımda aç hissetmedim kendimi, o yüzden kahvaltıyı biraz geç yaptım. Eşim ile ikimize bu kahvaltıyı hazırladık, 1 yumurta, 4 5 domates, 3 4 salatalık, 1 2 parça şeftali, biberlerden ve bol maydanoz yedim. Dün ceviz canım çekmiş yemiştim ama bugün çekmedi yemek istemedim. Tabaktaki avakadonun da yarısını bitirdim. Başka bi şey yemek ister miyim diye sordum kendime börek de vardı çünkü ama canım çekmedi. Midemin yüzde 60 dolu olduğunu ve daha fazla yemek istemediğimi hissediyorum. Sezgisel yerken günden güne ihtiyaçlarımız değişebilir, vücudumuzun sinyallerini dinleriz. Her gün aynı olmak zorunda değil.

Eklentiler

• IMG_20240720_105339.jpg
    IMG_20240720_105339.jpg
    110,3 KB · Görüntüleme: 29
Ara öğün olarak kendime smoothie benzeri bi karışım yaptım. 3 adet kiraz, bir orta boy muzun 3te biri, 6 7 adet ahududu, yulaf, chia ve üzerine 4 5 tane yaban mersini +yogurt. Yine çok lezzetliydi. Yanında kabak çekirdeği yedim.

1 saat sonra canım türk kahvesi çekti. Türk kahvesinin yanında bir tane eti puf yedim ama türk kahvesinin yarısını bitirebildim. Bi 10 15 dk sonra evde börek vardı börekten bir parça aldım, biraz da peynir ile yemek istedim. Gayet tatmin edici oldular. Kahve ile karıştırmasam çok daha iyi olurdu ama olsun bugün de böyle olsun, canım istedi ve iyi hissettim. Önemli olan da bu :) pişmanlık yok, keyif de önemliii

Eklentiler

• IMG_20240720_135224.jpg
    IMG_20240720_135224.jpg
    181,6 KB · Görüntüleme: 27
Senelerce sürekli diyet yapan biri olarak söyleyebilirim ki ne kadar az yersen vücut az yemeye alışıyor, ne kadar mideni genişletirsen hızla kilo almaya devam ediyorsun. Ben 2 ana öğün 3 ara öğün saçmalıklarına inanmayan bir insan olarak sezgisel olsun olmasın yemek yemeyi bu kadar düşünmeyi gereksiz buluyorum. Gün içerisinde tek öğün beslenip günü kapatıyorum canım bir şey isterse yerim. Ama sürekli kahvaltı öğle yemeyi vs uğraşamam. Kan değerlerim ve kilom gayet iyi. 166 boyum 50 kilom var. Ne zaman diyet yapsam ve vücudumu dinlesem kilo alıyorum

Senelerce sürekli diyet yapan biri olarak söyleyebilirim ki ne kadar az yersen vücut az yemeye alışıyor, ne kadar mideni genişletirsen hızla kilo almaya devam ediyorsun. Ben 2 ana öğün 3 ara öğün saçmalıklarına inanmayan bir insan olarak sezgisel olsun olmasın yemek yemeyi bu kadar düşünmeyi gereksiz buluyorum. Gün içerisinde tek öğün beslenip günü kapatıyorum canım bir şey isterse yerim. Ama sürekli kahvaltı öğle yemeyi vs uğraşamam. Kan değerlerim ve kilom gayet iyi. 166 boyum 50 kilom var. Ne zaman diyet yapsam ve vücudumu dinlesem kilo alıyorum
sizin için çok sevindim, herkesin kendince bir yolu var. Herkesin farklı dinamikleri, belki hastalıkları , metabolik farklılıkları var. Herkes bence kendine iyi gelen şeyin peşinden gitmeli. Zaten şu anda ben de diyet yapmıyorum , sadece sağlıklı olmak istiyorum ve bu süreçte kendimi tanımaya çalışıyorum ve burayı da bir tür pratik alanım olarak kullanıyorum :)

Normalde 2 3 aydır diyete girip 2 3 günde bir yeme atağı yaşamaya başlamıştım. Kendimi suçluyordum. Ama şimdi canımın istediklerini de menüme ekliyorum. Böylece ruhsal olarak da iyi hissetmeye başladım :) Yemek yemeyi çok fazla düşünmek de bana kalırsa doğru değil sadece kendi adıma benim düzeltmek istediğim yargılar var. Canım istediği için bir şeyleri yediğimde bunun doğal olduğunu kendime göstermeye çalışıyorum. Örnek veriyorum diyetteyken gidip de börek peynir yesem tamam bozuldu diyetim der o gün gün boyu daha fazla yerdim. Şimdi ise canımın istediklerinden sağlıklı öğünlerle birleştirip yiyorum. canım çekmezse yemiyorum. Zihnimi önce yıllardır kendimi suçlayan pişman hissettiren yapıdan arındırmaya çalışıyorum diyim :) benim de 1 62 , 57 kilom var şu an. ve kilomdan memnunum. Sadece diyet kültürünün üzerimdeki baskısını atıyorum diyim :)

20.07.

Akşam yemeğinde yeni bir tarif denedim. Tatlı patatesli nohutlu soslu bir yemek. Tatlı patatesleri küp küp doğradım pişirdim. Soğan, biber, domates salçasını haşlanmış nohut ile patatesle birleştirdim. Türlüye benzeyen ama daha hafif bi yemek oldu.
Çok daha lezzetli olmasını beklesem de ortaydı lezzet olarak. Tek başına yeterli olmadı. Doymak için nohutlarını biraz daha fazla yemem gerekti , bir parça ekmek aldım. Salata da yedim ve gayet tatmin edici oldu. Sonra hiç acıkmadım canım da daha sonrasında bir şey çekmedi.

21.07

Bugün sabah erkenden uyanıp yürüyüş yapmak istemiştim. Fakat erken uyanınca en faz 20 dakika yürüyebildim ve kendimi hiç iyi hissetmedim. Adetimin son günlerine yakın hormonlarımdan etkilendiğimi düşündüğüm bir gün yaşadım diyebilirim.
Sabah kahvaltıda canım karnımı doyurmak istedi ama her zamanki klasik domates salatalık zeytin peynir gibi şeyleri koymak istemedim. Yulaflı omlet (2 yumurta), 1 Avakado yedim. Ve doydum ama midemde hafif bi bulantı vardı.

Öğlen 2 gibi, donmuş ahududu ve böğürtlenden smoothie yaptım. Ama yanına canım çikolata çekti, fakat bulana kadar ara öğünümü çoktan bitirmiştim. Fındıklı çikolata yedim ara öğünümden yarım saat sonra. Ve yedikten sonra bir sıkıntı yaşamadım daha fazla iştahım açılmadı. Yerken çok keyif aldım pişman olmadım. Sadece akşam yemeğini etkilediğini düşünüyorum. Bir de merkeze uzak bir yerde kaldığımız için tam buğday ekmeği alamıyorum taze olarak. O yüzden karbonhidratı katamadım öğünlerime. Bundan dolayı biraz zorlandığım bi gün oldu.
Çünkü akşam barbunya, salata ve makarna yedim. Ama yediklerimden hiç tat alamadım hiç de doymadım. Daha sonra yeme atağı gibi bi şey yaşadım, ekmek yemek istedim. Yedim de , sadece üst üste yemek iyi hissettirmedi. Bugün dengeli tabaklar hazırlayamadım. Yine de kendimi suçlamıyorum. Bazı günler böyle olabilir. Her gün harika şeyler hazırlayamayabilirim, erken uyanmaktan, hormonlardan ya da yaptığım egzersizden kaynaklı enerji ihtiyacımdan böyle olmuş olabilir. O yüzden pişmanlık yok :) kendimi anlamaya devamm.

Sadece bugün midemi çok dolu hissettim ve bu biraz rahatsız hissettirdi, her zaman bunun olmasını istemediğim için karbonhidrat dengesini kurmam gerektiğini düşünüyorum.

Tek başına çikolata yemek kan şekerimi yükseltebiliyor.
Sabah kahvaltıyı çok hafif yaparsam akşam vücudumun bunun acısını çıkarıyor :) Bunları önemsemeliyimm

X