sezeryanla doğumda sonda mı takılıyo

renkli35

Guru
Kayıtlı Üye
20 Nisan 2008
455
66
selam kızlar öncelikle bayramınızı kutlarım. Az önce doğum hikayelerini okuyordum, dikkatimi çekti, sezeryanla doğumda sondadan bahsediyolardı. Benim kuzenlerim de sezeryanle doğum yaptı ama sonda falan takmadılar, gözüm korktu açıkçası. sizinn bi bilginiz var mı*

selam kızlar öncelikle bayramınızı kutlarım. Az önce doğum hikayelerini okuyordum, dikkatimi çekti, sezeryanla doğumda sondadan bahsediyolardı. Benim kuzenlerim de sezeryanle doğum yaptı ama sonda falan takmadılar, gözüm korktu açıkçası. sizinn bi bilginiz var mı*

selamlar.bende de taktılar.sezaryan olunca 1 gün yatmak zorundasın.tuvalet ihtiyacı için mecburen takıyorlar.

evet sezeryan oldum bendee..genel anesteziyle sonda takılıyorr..belki lokal olanlarda olmaya bilirr..ama yataktan kalkamadığın içinn takılıyor mecburenn..

gecen salı sezeryanla doğum yaptım.
spinal anesteziydi.
bana da sonda taktılar.
açıkçası takılırken cok az hissettim.
10 snlik bir işlem zaten.
ve cok cok büyük bir nimet olduğunu anladım doğumdan sonra.
cünkü o dikişlerle lavaboya gitmem imakansızdı ki ben hareket dahi edemiyordum acıdan.
dert etmeyin yani sondayı.

ben 10 günlük anneyim genel anesteziyle sezeryan oldum. sonda takılmadı. ameliyattan önce wcye gittim doğumum sabah oldu akşam 5-6 gibi kalkıp tuvalete gitmiştim.

bence sezeryanda ilk takılmasında fayda var gibi.çünkü heran tuvaletiniz geldiğinde malesef kalkamayacaksınız ve sondanın faydasını göreceksiniz.ben hiç yaşamadım sonda olayını bakalım sezeryan olursam takılırmı taklımazmı bilemiyorum ama takılırsada anestezili takılmasını istiyorum.yani hiç hissetmek dahi istemiyorum.beni azda olsa ürkütüyor.

benim 2 arkadaşım sezaryanla doğum yaptı ve takıldı sonda ama takılması gerek bence çünkü zaten kendine gelip yürümen biraz süre alıyor o sürede hasta bezi kullanılsada kalkman imkansız ki tuvalet için

canim korkma hic bende sezaryenle dogum yaptim sonda taktilar hic bisey hissetmedim hic acimiyo bole 5 saniyelik bi is.bende cok korkuyodum ondan korka korka gittim yatmamla kalkmam bir oldu hemsire tamam kalkabilirsin dediginde bittimi ki dedim:)

beni çok ürkütüyo sonda o yüzden

iğne yaptırmak gibi falan düşünün diyeceğim ama o kadar bile canınız yanmaz ki. sanırım hiç takılmadı size o yüzden stres yaptınız.

doğum yapacaksınız, normal ya da sezeryan bunun yanında sonda nın lafı olmaz diye düşünüyorum. hem hamilelik boyunca da bir çok test-tahlil yaptırmışsınızdır, o yüzden takmayın kafanıza.

aynı sonda fobisi bende de var...bir dolu ameliyat olayım ama sonda monda takılmasın..daha önce myom ameliyatı vs. oldum..hiçbirinde takılmadı...doktorumla konuşacağım takılmasını istemiyorum...sanırım 4-5 saat sonra zaten ayağa kaldırıyorlardır...birşey yenip/içilmeyeceği içinde bu süre içinde çok sorun olmaz diye düşünüyorum...

Evet,ben de genel anestezi ile sezeryan olmuştum ve bana da takıldı sonda..
Ama sonda takılması acı vermiyor gerçekten..
Ama ben sondadan sonra epeyce bir süre tuvalet ihtiyacı hissetmemiştim.
Yani kendim gitmesem,akşama kadar tuvaletimin geldiğini hissetmiyordum.
Açıkçası ben de bu durumu tekrar yaşamak istemiyorum.
Bazı arkadaşlar sonda takılmadı demişler.
Ben de bir sorayım doktoruma,"Acaba takılmasa olur mu?" diye..:uhm:

X