sezaryenlere bir de buradan bakın!

DilaNaz

Körler sağırlar,birbirini ağırlar.
Kayıtlı Üye
12 Mart 2008
2.707
46
Sağlık Bakanlığı önderliğinde ‘gereksiz’ sezaryen operasyonlarına karşı kampanya başlatılırken, Diyarbakır’dan tam tersi yönde bir ses yükseldi. “Türkiye’de yaklaşık 1.5 milyon doğum meydana geliyor. Hekimlerin sayısı normal doğuma girmeye yetmez. Bu tür doğamlura ebe ve hemşireler girer” diyen Dicle Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yalınkaya, sezaryenin ‘üstünlük’lerini şöyle sıraladı:

“Sezaryen, normal doğuma oranla daha tehlikeli olsa doktor ve sağlık çalışanlarının büyük çoğunluğu sezaryeni tercih etmezdi. Mesela kaç doktor ya da doktorun eşi normal doğum yapmıştır. Bu araştırılmalıdır. Üstelik normal doğumlara hekimler girmez. Ebe ya da asistanlar girer. Oysa sezaryeni uzman hekim gerçekleştiriyor.”

“Sezaryene en yoğun talebi üniversite mezunu kadınlar gösteriyor. Eğitim düzeyi düşük kadınlar çok çocuk istiyor. Sezaryen bunu sınırladığı için istenmemektedir. Bunun yanı sıra sezaryen zamanın planlanması, kadının daha az acı hissetmesi, doğum sarkmaların oluşmaması gibi nedenlerden sezaryen talebi artıyor.”

“Özel hastanelerde sezaryen daha fazla olması bu hastanelerin konforunun devlet hastanelerinden daha iyi olmasından, bu hastanelerdeki otelcilik hizmetlerinin iyi olmasından kaynaklanıyor. Devlet hastanelerinde bu hizmetlerin kalitesinin artması durumunda bu hastanelerdeki sezaryen oranı da yükselecektir.”

“Normal doğumlar annede ileride rahim sarkması, idrar torbasının inmesi ve idrar kaçırması gibi çeşitli rahatsızlıklara neden oluyor. Bu rahatsızlıkları gidermek için her yıl binlerce kadın tıbbi tedavi görüyor veya ameliyat oluyor. Normal doğumdan kaynaklanan rahatsızlıkların tedavisine harcanan para sezaryen doğuma harcanan miktardan çok daha fazladır.”

açıkcası ben bu fikre katılmıyorum sağlık açısından zararlı olsaydı ALLAH böyle yaratmazdı demekki sağlık açısından en yararlı doğum şekli bu ki allah böyle yaratmış kadınıııııı

sezeryanında bir sürü zararları var karşılaştırılırsa

bide hekimlerin sayısı yetmezmiş normal doğuma girmek için her dr nerdeyse özel bir muayanesi var özel muyeneye zaman bulduktan sonra herşeye zaman bulurlar benceeeeee

kusura bakmayın ama benim düşüncemde buuuuuuu

bende sezeryan karşıtıyım.bana hiç normal gelmiyor açıkçası.çoğu kadın normal doğum sancılarından korktuğu ve dr larında kolayına geldiği için sezeryanı tercih ediyorlar.ama normali bu değil.adı üstünde normal doğum varken insanların bu kadar zora kaçmasınıda ben anlamıyorum.tabiii normal dışı bi durum olduğunda anne ve bebeğin tehlikesi bulunduğunda tabikide o anda ne gerekiyorsa o yapılması doğrudur.ama herşey normal ise sonuna kadara normal doğum diyorum .....

bencede normal dogum en iyisi.neden yurtdisinda illaki normal dogum icin doktorlar hastalarini ikna etmeye calisiyorlar o zaman! ! !

valla bende kesinlikle sezeryan diyorum çünküüü normal doğumdan acayip tırsıyorummmm a.s.

dicle üniversitesi doçenti istatistik yapmayı bilmiyor sanırım......türkiyede 1.5 milyon doğum bir günde olmuyor sanırım 1 yılda oluyor.....bu sayıyı ortalama almak için güne bölersen 4.109 doğum yapar.....en basitinden benim bulunduğum semtte ve yakınlarında 4 özel hastaneki bana çok yakınlardan bahsediyorum ve herbirinde 5 kadındoğum uzmanı var....bu en basiti ve düşünün istanbuldaki uzmanların sayısını.....her semtte bir bu kadar hastane olsa nerdeyse yıllık doğumların 4 te 1 yapıyor....bu yalnızca istanbulla sınırlı hani diğer iller.....80 ilin herbirinde 30 tane uzman olsa yinede bu sayı karşılanır....kaldı ki bir doğumun 1 gün sürdüğüde olur 1 saat sürdüğüde.....bu tip şeylerle can sıkmak istemem ama bize böyle sayısal verilerle gelmiyorlar mı adamı hasta ediyorlar....
neymiş efendim ilerdeki yaşlarda normal doğum hastalıklarına harcanan para sezaryanı aşıyormuş......yani yılda 1 milyon kadın idrar torbası sarkması teşhisiyle hastaneye yatıyor.....çevrem geniştir hiç duymadım daha çok şükür....insanları aptal sanmasınlar.....gerekli koşullarda her 2 doğum şeklide tercih edilebir....annenin sağlık durumu,bebeğin durumu ona diyecek bişey yok....ama yüzyıllardır herkesin normal doğumu tercih etmesi şimdi saçmaysa söylenecek çok birşey yok.....allah akıl fikir versin.....keşke doçent sezaryan doğum yerine normal doğum tercih edilince hastanenin ne gibi parasal kayıplarının ve kaygılarının olduğundan bahsetseydi daha gerçekçi olurdu bence.....hepimize sağlıklı,sıhhatli doğumlar diliyorum....

arkadaşlar kimse zorla sezeryan yapın demiyorki... İsteyen istediği şekli kullanır bence. Ben de sezeryan düşünüyorum ama herkesin düşüncesine de saygı göstermek gerek bence... Allah hepimize yardımcı olsun her iki şekilde de doğum zor...

X