Sevgilime ders çalıştırmak

thegoodplace

Üye
Kayıtlı Üye
7 Aralık 2022
19
-15
Arkadaşlar selam, sevgilim bu sene üniversiteden mezun oldu. Ben de 3. sınıfa geçtim, İngiliz dili ve edebiyatı okuyorum. İkimiz de akademisyen olmak istiyoruz ve yüksek lisansa başlamak için en önemli şeylerden biri de ydsden yüksek almak.

Sevgilim İngilizce bolum okuyup genel İngilizcesi iyi olmasina ragmen sınav tamamen ezbere dayalı olduğu için istediği sonucu alamıyor. Benim de İngilizcem haliyle iyi, ona da yardımcı olmak ders çalıştırmak istiyorum ancak bana gelse yardım edeceğimi bilmesine rağmen istemiyor, hevesi kırıldığı için de çalışmıyor.

Hedefine ulaşmasını mutlu olmasını istiyorum ve beraber çalışmak onun için çok avantajlı olur ama bunu onu kırmadan nasıl konuşabilirim bilmiyorum.

İkimiz de birbirimize çok hayranız ve konu birbirimiz olunca zaman zaman özgüvensiz hissedebiliyoru bunu kendimden de biliyorum o yüzden hem onu gücendirmeden hem de kalbini kırmadan nasil sorabilirim sizce?

Biraz hassas birisi kendisi. Biliyorum basit bir durum bircok insan icin ama cok guzel giden bir iliskimiz var birbirimizin kisilik ozelliklerine de elimizden geldigince saygi duyup ona gore yaklasiyoruz o yüzden niyetim iyiyken bosuna uzmek yanlis anlasilmak istemem.

Simdiden yorumlariniz icin cok tesekkur ederim 🙏🏻🙏🏻

Kucuk bir sorun oldugunu biliyorum hatta sorun bile degildir kimine gore ancak boyle ufak düsüncesizlikler yuzunden ileride daha buyuk sorunlar yasiyor bircok cift bence. Dedigim gibi kendisi hassas biri, gidip de bi anda beraber calisalim desem kendini yetersiz hissedebilir bunun onune nasil gecebilecegimi soruyorum bir fikri olan yanitlayabilir yani.
Dert göremedim.

Gel birlikte çalışalım diyeceksiniz olacak bitecek. Bunu sorun edecek adam için ne desem bilemedim. Çok saçma.

Arkadaşlar selam, sevgilim bu sene üniversiteden mezun oldu. Ben de 3. sınıfa geçtim, İngiliz dili ve edebiyatı okuyorum. İkimiz de akademisyen olmak istiyoruz ve yüksek lisansa başlamak için en önemli şeylerden biri de ydsden yüksek almak.

Sevgilim İngilizce bolum okuyup genel İngilizcesi iyi olmasina ragmen sınav tamamen ezbere dayalı olduğu için istediği sonucu alamıyor. Benim de İngilizcem haliyle iyi, ona da yardımcı olmak ders çalıştırmak istiyorum ancak bana gelse yardım edeceğimi bilmesine rağmen istemiyor, hevesi kırıldığı için de çalışmıyor.

Hedefine ulaşmasını mutlu olmasını istiyorum ve beraber çalışmak onun için çok avantajlı olur ama bunu onu kırmadan nasıl konuşabilirim bilmiyorum.

İkimiz de birbirimize çok hayranız ve konu birbirimiz olunca zaman zaman özgüvensiz hissedebiliyoru bunu kendimden de biliyorum o yüzden hem onu gücendirmeden hem de kalbini kırmadan nasil sorabilirim sizce?

Biraz hassas birisi kendisi. Biliyorum basit bir durum bircok insan icin ama cok guzel giden bir iliskimiz var birbirimizin kisilik ozelliklerine de elimizden geldigince saygi duyup ona gore yaklasiyoruz o yüzden niyetim iyiyken bosuna uzmek yanlis anlasilmak istemem.

Simdiden yorumlariniz icin cok tesekkur ederim 🙏🏻🙏🏻
YDS tamamen ezbere dayalı bir sınav değil. Nereden biliyorsun dersen , o sınava ben de girdim. Senin bölümünden mezunum.

Birlikte çalışmayı teklif et, reddederse " o zaman YDS kursu al " önerisinde bulun. Bunu da istemezse kendi bilir. Zorla güzellik olmaz neticede.

Kucuk bir sorun oldugunu biliyorum hatta sorun bile degildir kimine gore ancak boyle ufak düsüncesizlikler yuzunden ileride daha buyuk sorunlar yasiyor bircok cift bence. Dedigim gibi kendisi hassas biri, gidip de bi anda beraber calisalim desem kendini yetersiz hissedebilir bunun onune nasil gecebilecegimi soruyorum bir fikri olan yanitlayabilir yani.
Gerçekten çok gereksiz ya. İnsan her konuda yeterli ve yetkin olamaz. Gerektiğinde yardım istemeyi, yardımı kabul etmeyi bilmeli ve öğrenmeye, gelişmeye açık olmalı. Sevgilisinden yardım alınca egosu incinecek adamdan bir cacık olmaz üzgünüm. Toz pembe anlatıyorsun ama dışarıdan görünen problemli, kompleksi bir adamı alttan almaya çalışan bir kadın. Ufak düşüncesizlikler değil asıl büyük sorun bu bence. İnsan sevgilisine yardım teklif ederken bu kadar düşünüp dertlenmemeli.

O zaman sen de yanında bişeylere çalışıyormuş gibi yapcan sonra benim işim bitti hadi senin dersine de birlikte bakalım dicen. Belki sen yanındayken yetersiz hissetmekten korkuyor olabilir mahçup olma düşüncesi vs bu gibi özgüvensizlikler. Ona başarısız olsa dahi bunun sorun olmayacağını göster. Geleceğimizi inşaa etmek için birlikte yapabiliriz falan demende fayda olabilir 🥰

Gerçekten çok gereksiz ya. İnsan her konuda yeterli ve yetkin olamaz. Gerektiğinde yardım istemeyi, yardımı kabul etmeyi bilmeli ve öğrenmeye, gelişmeye açık olmalı. Sevgilisinden yardım alınca egosu incinecek adamdan bir cacık olmaz üzgünüm. Toz pembe anlatıyorsun ama dışarıdan görünen problemli, kompleksi bir adamı alttan almaya çalışan bir kadın. Ufak düşüncesizlikler değil asıl büyük sorun bu bence. İnsan sevgilisine yardım teklif ederken bu kadar düşünüp dertlenmemeli.
Bana da hassaslık konusu abartı geldi. Konu sahibinin sevgilisi 20 yaşından büyük koca adam. Hepitopu bir sınava iyi hazırlanması gerekiyor. Hayatında ilk defa sınava hazırlanmayacak da, bu neyin hassaslığı anlamadım.

Hiç anlamadım valla
İkiniz de gireceksiniz sonuçta sınava. Ben olsam "acil eylem planı hazırladım, hadi haftada bir gün yds kampı yapalim" derdim. Ya da ders gibi değil de daha eğlenceli şekilde ayarlardim.
Biz de hep sevgilimle dil çalışırız, o bana kendisininkini öğretir ben ona kendiminkini. Bazen ingilizce hatalarımı düzeltmesini isterim, ya da kelime aklıma gelmez o tahmin eder, bazen telaffuzumu düzeltir falan. Bence dünyanın en doğal şeyi. Söyleyin, bundan egosu zedelenecekse de bu o ve hassas egosunun problemi. Senlik bir şey yok:)

Yani bunun neresi tuhaf olabilir ki yardım istemenin. Gayet normal hatta yetersiz olduğum konuda gayet yeterli birini görsem yakasına yapışırım nolur çalıştır diye ki öyle de oldu. Eşimin tarihi dehşet iyidir sevgiliyken tarih çalıştırdı gayet de iyi oldu benim için.
Siz de teklif edin çalışalım diye hayır derse yapacak bişey yok.

İngilizce konusunda da oğlumdan yardım alıyorum yeni yeni merak saldım ingilizceye. Eşim oğlumla ingilizce konuşuyor oğlum ilerletsin diye tabi ben anlamıyorum şimdi bende öğrenicem oğluma soruyorum burda ne demem gerekiyor falan diye telaffuz konusunda gülüyor bana ama olsun. Öğrenicem inat ettim.

Kelime anlamı hariç ezbere dayalı bir sınav değil. Okuduğunu anlama da gerekiyor.

YÖKDİL daha kolayına gelebilir ama bu son sınavda zorlaşmış diyorlar. Terim açısından işine gelir yine de.

Yl yapacağı bölüm Türkçe ise bazı yerlerde dil şartı yok.

70 degil mi yds kriteri? İDE mezunu 70 alamiyorsa akademiyi mesgul etmesin lutfen. Herhangi bir dilcinin yds 90 alti almasi kabul edilemez. Ben de mut-ter mezunuyum bu arada biliyorum.
İde okuyan benim onun bölümü %30 ingilizceydi ve İngilizce tez yazma gibi konularda sorun yaşamıyor, ezbere dayalıdan kastım biraz buydu aslında. Bölümü de akademide rekabeti biraz fazla bir bölüm olduğu için 85-90 bandında puan almak gerekiyor asgari başvuru şartı 60 da olsa.

Az once oturup konustuk, ben de zaten Ales'e hazirlandigim için ikimizin de hayatinda oncelik olarak değişim yapmasi gerektigini soyledim katildi o da. Beraber calisacagiz oncelikle ona yds ile ilgili program hazirlayip eksiklerini tamamlamaya yonelik ders anlatip soru cozumlerde yapamadiklarina bakicam. Ustte yazdigim cekincelerimi de soyledim hani seni gucendirmek istemiyorum yanlis anlama diyerek o da gayet iyi yaklasti. Belki bircok kisiye sacma veya abarti da gelse bana birinin daha hassas olmasindan dolayi o kisiye daha dusunceli yaklasmak sacma gelmiyo evet gercek dunya daha cetin bir yer ama bazen insan cevresindeki insanlardan ekstra şefkat bekleyebiliyo o yüzden karsilikli anlasabilmek icin iki adim fazladan atmak bana sacma gelmedi. Yine de yorum yapan herkese cok tesekkur ederim en azindan konuyu nasil acabilecegim konusunda fikir almak iyi oldu benim icin.

Dedigim gibi kendisi hassas biri, gidip de bi anda beraber calisalim desem kendini yetersiz hissedebilir
Resmin bütününe bakın. Bu kadar basit bir konu için kılı kırk yarıyorsunuz. E daha büyük konularda ne olacak? Ç

Adam kırılmasın diye her seferinde düşüncelere mi dalacaksınız? Zaten kibar birisiniz ve mutlaka olması gerektiği gibi söyleyin, o da her seferinde daha sağlam durmayı öğrenir. Belki de siz onun bu konudaki öğretmenisiniz.

Birlikte calisalim demek ufak dusuncesizlik degil gayet normal bir sey. Kimse boyle bir sey icin gelecekte sorun yaşamaz.
Asıl en basit bir olayi bile konuşmak icin bu kadar dusunup 40 kisiden fikir almaya calismak yorucu ve ileride sorun olabilir. Ben kendi adima ota suya alınan ve asiri kirilgan, buyuk egoya sahip biriyle ugrasmak istemezdim.

X