Sevgilim yüksek okul mezunu?

keşke ailenizin beklentisi insan gibi insan olması olsaydı..
tabiki mesleği elinde olmalı,her anne bab ister ama
2 yıllıkmış,4 yıllıkmış ne fark ederki...önemli olan insanın kendini yetiştirmesidir...
bu etiket merakından da nefret ediyorum ya...
---Damadınız ne işle meşgul acaba???
---Doktor,ya da mühendis,
---peki işçi desem,o zaman
neden gocunuyorlar anlamaıyorum...
sonuçta hepimiz zaten işçi değilmiyiz...
sevgiler....
VARYA SENİ ELLERİM PATLAYANA KADAR ALKIŞLIYORUM hihoyyytharikasın ya resmen benim derdimi rahatlattı bu cümlelerin :)

neden anneler babalar illa okumuş damat ister anlamıyorum önce adam olsun der insan tamam bizimkİler önce adma olsun diyorlar ama iyide bi işi mesleği olsun okumuş olsun diyolar valla bende anneme yüzsüzlük yapıp hee onalarda mavi melek gelsede birimizi seçse diyorlar diyorum benim sevgilim ortaokul mezunu bu sene açık liseye kayıt olacak ki ben bunun için ona destek oluyorum yeterki beni sevsin adam gibi adma olsun maaşı olsun bize yetecek benimde elim ayağım tutuyor kimseye muhtaç olmam

canım ben hiç öyle düşünmüyorum,bir tarafta anne ve babası var,belki ilerde söylediğinde kabul etmeyecekler,sinem bundan tabiki az çok etkilenebilir.artı toplumda yadırgıyor,erkek bayandan daha tahsilli,daha fazla para kazanan vs.sinem erkek arkadaşını çokda sevse,çevresindeki insanlardan çekiniyor.endişelenmesi normal bence,ama başında düşünecekti.

üniversite mezunuyum bölümümü birincilikle bitirdim elimde kapı gibi diplomam var fakat ben şuan işsizim..Ne işe yarıyor şuan üniversite mezunu olmam buyurun işte??
sevdiğim adam grafiker ve askerden geldiğinden beri aynı şirkette çalışıyor (ailem hiçte sorun etmiyor onun şuan açık öğretimde okuyo olmasını çünkü karşımdaki insan adam gibi adammı ailesini geçindirebilcekmi evine ekmek getircekmi onlara iyi bir damat olucakmı insanmı çalışma kapasitesi varmı bunu en öncelik olarak istiyorlar)
Unutmayınki işssiz olan nice üniversite mezunları var etrafta yani bi belgeyle bi diplomayla adam olunmuyor eğer benim damadım şu mezunu benim gelinim şu mezunu diyecek olan bir ailede varsa pes diyorum herşey diploma olmamalı.. Kriz var kriz bu devirde işi varmı bişiler kazana biliyormu buna bakabilmeli insan..
Bence bu arkadaş çevresinden etkilenerek sevgilisini beğenmemeyeme başlamış...

bence böyle şeyleri aileler çok takmazlar. onlar için kızlarına iyi bakacak, evini geçindirecek, mutlu edecek damat daha önemli diye düşünüyorum. evlenecek kişi buna aldırmıyorsa ve tek sorun mezun olunan okulsa aile rahatlıkla ikna edilebilir.

bence her anne baba evladının
hayatını paylaşacağı kişinin
iyi bir işi olmasını isterr
neler görüyoruzzz burdaaa
sorunların temel nedenleri arasındaa maddi problemler yatıyorr
elbette insani değerlere sahip olması mühim olan ama
neyin ne olduğu da içine girmeyince yani
tam anlaşılmıyor kanımcaaa
bak ne güzel ideallerin var öncelikle bunlardan ödün vermemelisin
bunları düşünmek içinn
henüz erkennn
sen okulunu bitir yüksek lisansını yapa dur
ozaman bir durum değerlendirmesi yaparsın

cnm bence önemsiz bır konu benım erkek arkadaşımda onu tanıdıgım dönemde cevre muhendıslıgı okuyordu.ama adam 7.ci senesinde üniversite terk bırısı olarak askere gıttı 15 ay askerlık yaptı cunku unı terk oldugu ıcın lıse mezunu gıbı işlem gördü ben bılemezdım ama kuzumu cok sevıyorum.
bende aynı seyı yaptım askerdeyken o lıse mezunu ben unı mezunuyum gelecektekı esım denk bırısı olması lazım dıye dusunudum ama yapamamkı onsuz.

Benim eşim lise mezunu ben lisans mezunuyum,şuan o çalışıyor ben evdeyim.
Ha ailenizin derdi iş değil de diploma farkıysa siz ne kadar ciddi olduğunuzu anlatınca onlar da sorun etmezler ,sizin ikna kabiliyetinize bağlı bu durum.
Ben lise üniversite farkının çok önemli olmadığını düşünüyorum ,kişi lise mezunu olup kendini yetiştirmişse sizin aranızda bir sorun olacağını sanmıyorum.Zaten üniversitede bizler meslek eğitimi alıyoruz,iş alanında bilgileniyoruz kalanı da bize bağlı.Bize bağlı olan kısmını lise ya da iki yıllık mezunları da yapıyor.

bu sorunun ya da durumun tamamen seninle senin içinle alakalı olduğunu düşünüyorum.senin ne düşündüğün ve karşındaki insana ne kadar güvendiğin önemli. ve bir sey paylaşmak istiyorum.
etrafa göre yaşamaya başlarsan sonu gelmez.sağolsun benim ailem hep destekçim oldu ama çok bilmiş akrabalarım ne diye bile yorum yaptı biliyor musun???
'sen devlette öğretmensin o dersanede olmamış' mış mış mış.............

ben bu aileleri anlayamıyorum ya.mezuniyetle kültürün ya da eğitimin direkt bi bağlantısı yok ki.4 yıllık okul bitirip kendini yetiştiremeyen nice insanlar gördüm ben.bi de lise mezunu olup,kariyer yapmış,eğitimli,oturup kalkmasını,konuşmasını bilen insanları.mezuniyetin mutlulukla bi bağlantısı asla yok.eğer gerçekten anlaşabiliyosan mezuniyuetin bi önemi yok.üniversiteyi okumadan çok güzel işleri olan yada kariyer yapan insan gibi insanlar varken,bu konuda ısrarcı olmanın manası yok.Allah yardımcın olsun canım.umarımmücadele vereceğin insan senin için doğru olan insandır

üniversite mezunuyum bölümümü birincilikle bitirdim elimde kapı gibi diplomam var fakat ben şuan işsizim..Ne işe yarıyor şuan üniversite mezunu olmam buyurun işte??
sevdiğim adam grafiker ve askerden geldiğinden beri aynı şirkette çalışıyor (ailem hiçte sorun etmiyor onun şuan açık öğretimde okuyo olmasını çünkü karşımdaki insan adam gibi adammı ailesini geçindirebilcekmi evine ekmek getircekmi onlara iyi bir damat olucakmı insanmı çalışma kapasitesi varmı bunu en öncelik olarak istiyorlar)
Unutmayınki işssiz olan nice üniversite mezunları var etrafta yani bi belgeyle bi diplomayla adam olunmuyor eğer benim damadım şu mezunu benim gelinim şu mezunu diyecek olan bir ailede varsa pes diyorum herşey diploma olmamalı.. Kriz var kriz bu devirde işi varmı bişiler kazana biliyormu buna bakabilmeli insan..
Bence bu arkadaş çevresinden etkilenerek sevgilisini beğenmemeyeme başlamış...

söylediklerine sonuna kadar katılıyorum ama son cümle hariç
hemen nasıl anladın bunu
sevgilim şöyle böyle diye eleştiri yapmıyo
derdi ailesine nasıl anlatacağı

Onun önlisans senin lisans mezunu olman bencede bir problem değil eğer oda bu durumu kendine problem etmiyor ise. Ama eğer ideallerinden vazgeçeceksen o zaman bir düşün derim .bak ne güzel ideallerin varmış yüksek lisans yurt dışında eğitim gibi .. bence ailen ne der den ziyade bunlardan vazgeçmelimiyim diye biraz düşünmen gerekir gibi geliyor.

Birebir yaşadım,yaşıyorum.

Bence evlenme yada onun okumasını sağla.bu kadar dıyorum.

:nazar:

adam gibi adam olsun,
kıymetini değerini bilsin,
evine,çocuklarına örnek bir baba olsun,
iyi bir işi ,elindede mesleği olsun YETER... bu devirde daha fazla ne istenebilirki dimi ama....

valla sevgilin sorun etmiyosa problem yok ama bazı erkekler bunu kabullenemiyo ve sonuçlar pek iyi olmuyo senin için hayırlısı olsun seviyosanız birbirinizi bırakmayın Allah yardımcın olsun

benim eski sevgilimin ailesi de kendide sosyal olarak bizimkilerden aşşağıdaydı,yanlış anlaşılmasın amacım aşağılamak falan değil.mesela benim babam yüksek müh annem doktor onun babası işçi annesi ev hanıımıydı.kuzenleriyle falan beni tanıştırdığında annesi bu babası bu derdi ben utanırdım..sonra öss de ben ç.kaleye o eskişehire yerleşti yani benden 10 puan fazla aldı diye beni beğenmez oldu.mesela ç.kaleye geldi aaa buraası ne böyle ya ufacık biyer falan demeler ki össde yerleştirilene kadar ilçesinden çıkmamış biri,bana bakımsızsın demeler falan böylesi daha iyi erkeğin statüsü eğitim bakımından daha aşağıda olmalı

arkadaslar hepinize teşekkür ederim. ancak aranızda beni eleştiren de var.
bunu da dusunucem ama ben onu sevdiğimden eminim ve onu hep sevicem askıma sahip cıkıcam.

bende seninle aynı şekildeyim...yani sevgilim 2 yıllık okuyo ama bu asla sorun olmadı bizde ki olmamalı zaten....ne alaka yaniii...ilişkide sevgi olmalı sevgi...
hem işini düzgün yapan 2 yıllıklar bizden bile dolgun maaş alabiliyolar...
eger sen sorun edip sevgilinin yanında bu konuyu dile getirirsen sorun ozman olur işte...
bence sen bunu kendi içinde düşündgn için sorun olur mu acaba diyosun...

Aileniz bu durumu kabul etmeyebilir,çünkü onlar evlatlarına en iyisini layık görürler.Benim de evlenecek yaşta bir kızım olsa en azından kendine denk olan birini seçmesini isterdim doğrusu.
Yarın öbür gün kızımın eşini beğenmeyeceği ne malum ? O da çok önemli.Dışardan bu tür imalar geldikçe ,içinde uyuyan dev canlanacaktır.Her şey ne yazık ki güllük gülistanlık değil.
Ama siz kararınızı verdiyseniz ve bu durumu evliliğinizin hiçbir evresinde sorun etmeyecek, aklınıza dahi getirmeyecekseniz,aileniz eninde sonunda kararınıza saygı duyacaktır.
Tabi bu durumu eş adayınıza da belli etmemelisiniz.Çevrenizdekilerin ona bakış açısını hissederse,size farklı davranabilir.Acısını sizden çıkartabilir,çünkü erkekler statü farkına asla tahammül edemezler,ama siz ona duyduğunuz güveni belli ederseniz öyle bir sorun da yaşamazsınız.

X