Selenyum ve iyot hakkında

_BERAY_

Nirvana
Kayıtlı Üye
2 Ekim 2007
1.571
33
46
Arkadaşlar merhaba;
Sizlerden bir konuda yardım istiyorum
Dengesiz çalışan troidim var haşimato olduğum söylendi ultrasonda nodüllerim olduğu tespit edildi ve takip edilmesi yönünde karar verildi (3 ayda bir)
Yeni tahlillerimi yaptırdım tsh normal çıktı anti tpo değerim 295 çıkmasına üzerine doktorum selenyum ve iyot damlası kullanmama karar verdi (kanda selenyum değerine bakılmadı)
Bunun yanında magnezyum ferritin ve d vitamin değerlerim de düşük çıktığı için kapsül hap verdi
Sorun şu ki ; biraz araştırdığımda selenyum değerine bakılmadan selenyum takviyesi verilmemesi yönünde dolayısıyla içmeye çekiniyorum açıkçası (ilaç fobim de artı etken)
Sormak istediğim illa kanda bakılması gerekiyor mu?
Kullanan var mı?
Yan etkileri mevcut mu?
Şimdiden teşekkür ediyorum

Bende haşimato hastasıyım aynı şekilde nodüllerim var biyopsi yapıldı temiz geldi 25’lik trioit ilacı içiyorum her gün doktorum bana selenyum takviyesi almamı söyledi kür şeklinde 3 aylık olarak kullanıyorum bi zararını görmedim faydasınıda görmedim bilmiyorum ama benim kanımdada bakılmadı selenyum seviyesine takviye olarak iç dedi doktor

Tiroit hastalarının selenyum alması gerektiğini biliyorum. Arkadaşlarım özellikle selenyum içeren vitaminler seçiyorlar. Doktorunuz sanırım sizi üst sınıra taşımak istemiş. Mesela pandemi döneminde d vitaminim normal sınırlar içinde olmasına rağmen doktor önerisiyle kullandım d vitamini, orta seviyelerden alıp yukarı taşımış oldum. Sizinle ilgili hedef büyük ihtimalle budur

Çok teşekkür ederim yorumunuz için
Yan etki oldu mu peki iyot sanırım kullanmıyorsunuz

Anladım,çok teşekkür ediyorum

Selenyum için brezilya cevizi kullanabilirsiniz. Fazlası evet toksik doz ama 2 tane yemeniz yeterli. Ben kullanıyorum tadınıda seviyorum çok iyi geliyor

Çok geçmiş olsun.

Selenyum günlük 100 kül mü 200 kül mü alıyorsunuz.. kür ü nasıl uyguluyorsunuz 3 ay kullanıldıktan sonra ara verme süreniz nedir tekrar be zaman başlıyor sunuz

Bende haşimotoyum aşırı halsizlik, yorgunluk , saç dökülmesi ve cilt kuruluğu yaşıyorum . 75 lik euthyrox kullanıyorum. Selenyumu çok arastırdım özellikle yeşim erbil ve mustafa atasoy bu iki doktor selenyuma cok dikkat çekiyor youtubede bakabilirsiniz. Haftalık 400 mcg kullanımını tavsiye ediyorlar . Değeri normal olsa dahil haşimotolu hastalarda tiroid enflasyonunu azaltıcı etkisi varmış. Bana hiç bir doktor tavsiye etmedi o kadar bilinçli doktorla karşılaşmadım henüz . Söylediğimde şaşırrdı ilk kez duyuyorum dedi son gttiğim doktor .bunun üzerine arastırıp solgar selenyum sipariş ettim yorumları çok iyi inşallh faydasını görürüm

Selenyumdan değl iyottan korkardım ben sizin durumunuzda. İyot haşimato hastalarına tavsiye edilmiyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…