Selektif mutizm

ezo26

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
27 Mayıs 2015
4.909
5.288
Günaydınlar hanımlar,bu yıl 1. Sınıfa başlayan kızım var ve öğretmeni dün,ben soru sorarsam cevap veriyor sesi çıkmıyor evde de mi böyle dedi, hayır gayet neşeli konuşkan konuşan bir çocuk dedim.Şaşırdı.
Küçükken ben kızımdan daha sessiz içime kapanıktım.Ama eşim hala daha öyle,ortamlarda çok sesi çıkmaz.Ben 23 yaşından sonra açıldım.Şimdi full sosyalim.Tanımadıklarımla tanışır sohbetler kurarım.
Kimi diyor ki mizacı böyle değiştirmeye kalkmayın,kimi diyor psikoloğa götürün ilaç versinler.İlaç alan çevremi de biliyorum dersleri çok iyi olup sosyal hayatları sıfır.Buna istinaden aynı şekilde eşim sessiz olmasına rağmen okul birincisiydi,ona keza ben de çoğunlukla sınıf 1. Veya 2. olurdum.Yani eğitimimizi etkilemedi hiç öğretmenin peşinde koşan bir öğrenci hiç olmadım.Konuyla ilgili bilgisi olan,bu durumu yaşayan,ya da duyan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Günaydınlar hanımlar,bu yıl 1. Sınıfa başlayan kızım var ve öğretmeni dün,ben soru sorarsam cevap veriyor sesi çıkmıyor evde de mi böyle dedi, hayır gayet neşeli konuşkan konuşan bir çocuk dedim.Şaşırdı.
Küçükken ben kızımdan daha sessiz içime kapanıktım.Ama eşim hala daha öyle,ortamlarda çok sesi çıkmaz.Ben 23 yaşından sonra açıldım.Şimdi full sosyalim.Tanımadıklarımla tanışır sohbetler kurarım.
Kimi diyor ki mizacı böyle değiştirmeye kalkmayın,kimi diyor psikoloğa götürün ilaç versinler.İlaç alan çevremi de biliyorum dersleri çok iyi olup sosyal hayatları sıfır.Konuyla ilgili bilgisi olan,bu durumu yaşayan,ya da duyan varsa yardımcı olursa sevinirim.
Arkadaşlarıyla konuşuyor mu? selektif mutizm demek için en az 1 ay geçmesine gerekli daha okullar yeni açıldı siz üstüne gitmeyin bu süreçte kızınızı gözlemleyin ve öğretmen de çocuğu zorlamasın konuşması için okulda rehber öğretmen varsa yardım alabilirsiniz

Arkadaşlarıyla konuşuyor mu? selektif mutizm demek için en az 1 ay geçmesine gerekli daha okullar yeni açıldı siz üstüne gitmeyin bu süreçte kızınızı gözlemleyin ve öğretmen de çocuğu zorlamasın konuşması için okulda rehber öğretmen varsa yardım alabilirsiniz
Öğretmeni sert yapılı bir kadın.Otoriter biraz.Ben çoğu oğretmenin bu konudan haberdar olduğunu düşünmüyorum sorduğunda göre.
Kendi arkadaş grubuyla sosyal,bıcır bıcır oynarlar eğlenirler.
Rehber öğretmeni var ama daha dün ağlayan bir kızı sırtına attı zorla sınıfa götürdü bana ters geldi bu durum.Ben ve kızım daha naif insanlarız,gerçi çoğu kişiye ters geldi bu durum.

Öğretmeni sert yapılı bir kadın.Otoriter biraz.Ben çoğu oğretmenin bu konudan haberdar olduğunu düşünmüyorum sorduğunda göre.
Rehber öğretmeni var ama daha dün ağlayan bir kızı sırtına attı zorla sınıfa götürdü bana ters geldi bu durum.Ben ve kızım daha naif insanlarız,gerçi çoğu kişiye ters geldi bu durum.
Dediğim gibi siz bekleyin biraz daha öğretmeninden çekiniyor olabilir evde siz daha yumuşak yüzlüyseniz ilk defa böyle sert bir öğretmenle karşılaştığı için çekiniyor olabilir. Rehber öğretmenin tutumu biraz sert olmuş ama çocuk haftalardır böyleyse son çare olarak yapmış olabilir. Sorun 2 hafta daha çözülmezse siz yine de rehber öğretmene danışın bence

Kimi diyor ki mizacı böyle değiştirmeye kalkmayın,kimi diyor psikoloğa götürün ilaç versinler.İlaç alan çevremi de biliyorum dersleri çok iyi olup sosyal hayatları sıfır.Buna istinaden aynı şekilde eşim sessiz olmasına rağmen okul birincisiydi,ona keza ben de çoğunlukla sınıf 1. Veya 2. olurdum.Yani eğitimimizi etkilemedi hiç öğretmenin peşinde koşan bir öğrenci hiç olmadım.Konuyla ilgili bilgisi olan,bu durumu yaşayan,ya da duyan varsa yardımcı olursa sevinirim.
Hemen ilac diyen cahil insanlardan nefret ediyorum. Sanki doktorda teshis koymuslar. Cocugunuz daha okula yeni basladi, hemen ne ara endise verici sessiz gibi konusuyorki ogretmen. Ogretmen diyede her dedikleri dogru olacak sanmayin. Benim kizim lisede, inanin bazen bazi ogretmenlerinin cocuklara nasil davrandigini anlatiyorda sasiriyorum ben ogretmenleri cahil mantiksiz bilmezdim diye. Yani endiselenmeyin, bi sorun var gibide cocugunuza sorular sormayın belli edersiniz. Biraz gozlemler ogretmeni, sizde evde.. iletisimde kalirsiniz, duruma gore bi pädagoka goturursunuz. Belki kafa dengi bi arkadasi yoktur, onunla alakali olabilir. Kolay degil daha hayatinda kõklü değişiklik oldu.

Artık farklı olan herkese bi hastalık teşhisi koyuluyor, herkes tek tip olmalıymış gibi. Bence başka şüpheniz yoksa biraz daha bekleyin, zamanla alışır açılır.

Psikolog ilaç veremez ki psikiyatrist demişlerdir. Onlar da böyle bir durumda hemen ilaç başlamıyor zaten.

Selektif mutizm tanısı nereden çıktı onu anlamadım.
Eğer öğretmen dediyse yanlış bir tanı. (psikolojik danışmanım ve bir çok selektif mutizm, mutizm gibi çocuklarla çalıştım.)
Öncelikle daha 2. haftadayız, çocuk bilmediği bir ortamda, her çocuğun mizacı farklıdır.
Kaldı ki mutizmde ya da selektif olanda sorulara da cevap vermez çocuk.
Boş verin şimdilik, takipte kalın çocuğunuzu yeterli.

Çevreniz abartıyor evde hareketli olan bir çocuğa neden ilaç verilsin ? Çocuk psikoloğuna götürün orda çözülür , yani çocuk okulda kaygı yaşıyor olabilir dersleri anlamıyor cevap veremiyor olabilir ben bu yaşımda eğitimlere gidiyorum hoca soru sorduğunda sesim kısılıyor niye dersen sorunun cevabını bilmiyorum .. çocuğun derslerini felan takibe almak lazım veya sınıf içinde arkadaşlarıyla zorbalık var mı yokmu ona bakmak gerekiyor öyle bi durum da olabilir mesela ben ilk okuldayken hoca bişey dese bana bişey sorsa ben cevap vermemde vermesem de arkadaşlar saçma sapan şekilde gülerlerdi ortada bir şey yok mesela :) bu arada bende 20 yaş sonrası açıldım aşırı stresli ve sıkıntılı bir aile yaşantım vardı evlendikten sonra açıldım biraz bence çocuğun bir hastalığı felan yok çekindiği veya üzüldüğü bir şey var oda terapi eşliğinde çözülür düşünceleri önemli ne düşünüyor o önemli..

Mesela siz gün sonu sohbet ediyormusunuz ? Kızım okul nasıldı bugün neler yaptın?
Felan bu tarz da sohbet yapsanız size açılır belki 🤔

Kalın alıntıladığım yer önemli.
Siz anı görüyorsunuz, öncesi ya da sonrası yok. O yüzden lütfen hemen yargılamayın olanları. Meslektaşımı ve durumu bilemem ama bazen benimde kucaklayıp götürdüğüm çocuklar oluyor, bazı çocuklara bazı durumlarda bu tür şeyler daha iyi geliyor.

Ayrıca kızınızla evde konuşuyor musunuz okulla ilgili neler söylüyor
Öğretmen kontrol ediyormuş derslerini bana iletiyor.Bunu getirmeyin dedi veya başka uyardığı şeyleri eksiksiz söylüyor ona göre okul gönderiyorum kızımı.Onun dışında yabancılık çekiyor sanırım.Teneffüse çıkıyor arkadaşlarını arıyor.Kendi sınıfında daha pek etkileşimi olmadı çocukların birbirleriyle.

Hemen ilac diyen cahil insanlardan nefret ediyorum. Sanki doktorda teshis koymuslar. Cocugunuz daha okula yeni basladi, hemen ne ara endise verici sessiz gibi konusuyorki ogretmen. Ogretmen diyede her dedikleri dogru olacak sanmayin. Benim kizim lisede, inanin bazen bazi ogretmenlerinin cocuklara nasil davrandigini anlatiyorda sasiriyorum ben ogretmenleri cahil mantiksiz bilmezdim diye. Yani endiselenmeyin, bi sorun var gibide cocugunuza sorular sormayın belli edersiniz. Biraz gozlemler ogretmeni, sizde evde.. iletisimde kalirsiniz, duruma gore bi pädagoka goturursunuz. Belki kafa dengi bi arkadasi yoktur, onunla alakali olabilir. Kolay degil daha hayatinda kõklü değişiklik oldu.
Ben zaten bağnaz bir insan değilim araştırıyorum.Kızıma yansıtmıyorum.Her öğretmen bir değil tabiki.Dediğim gibi bazı konularda bilgi sahibi değil bizim öğretmenimiz de sanırım.Bu yüzden kızıma yansıtmam birşey.Kendimden biliyorum ben de böyleydim.Zorladıkların da daha da çekinirdim.

Artık farklı olan herkese bi hastalık teşhisi koyuluyor, herkes tek tip olmalıymış gibi. Bence başka şüpheniz yoksa biraz daha bekleyin, zamanla alışır açılır.
Gözlemliyorum şuan.Ben de okuldaki öğretmenlerin yaklaşımını beğenmedim 1. Sınıfa karşı ama evde telafi edeceğim sanırım.

Her cocuğunun mizacı farklı olur üstelik henüz okula yeni başlamış. Asla ilaç kullanmayın. Bazı insanlar sessizdir olabilir evvela bunu kabullenin.
Anne olarak siz iletişimi çoğaltın. Tablet vs oynuyorsa bi süre ara verin. Şöyle ki tabletteki oyunların aksiyonuna alışan çocuklar gerçek dünyanın tabletteki oyuna göre daha durağan olmasını kabul edemiyor ve farklı tepkiler veriyor.
Kızınıza bol sarılın koklayın en iyi ilaç o ..

Selektif mutizm tanısı nereden çıktı onu anlamadım.
Eğer öğretmen dediyse yanlış bir tanı. (psikolojik danışmanım ve bir çok selektif mutizm, mutizm gibi çocuklarla çalıştım.)
Öncelikle daha 2. haftadayız, çocuk bilmediği bir ortamda, her çocuğun mizacı farklıdır.
Kaldı ki mutizmde ya da selektif olanda sorulara da cevap vermez çocuk.
Boş verin şimdilik, takipte kalın çocuğunuzu yeterli.
Geçen sene de kreşteydi.Arkadaslariyla oyunlar oynardı.Ama tek başına sunum yapacağı zaman endiselenirdi.Kreşte.ogretmeni de konussun diye şaka yollu sarstı kızımı.Ben de kreşten aldım.Evde biraz daha kendine güveni geldi.Öğretmeni sarstigi için sevmedigini söyledi.

Çevreniz abartıyor evde hareketli olan bir çocuğa neden ilaç verilsin ? Çocuk psikoloğuna götürün orda çözülür , yani çocuk okulda kaygı yaşıyor olabilir dersleri anlamıyor cevap veremiyor olabilir ben bu yaşımda eğitimlere gidiyorum hoca soru sorduğunda sesim kısılıyor niye dersen sorunun cevabını bilmiyorum .. çocuğun derslerini felan takibe almak lazım veya sınıf içinde arkadaşlarıyla zorbalık var mı yokmu ona bakmak gerekiyor öyle bi durum da olabilir mesela ben ilk okuldayken hoca bişey dese bana bişey sorsa ben cevap vermemde vermesem de arkadaşlar saçma sapan şekilde gülerlerdi ortada bir şey yok mesela :) bu arada bende 20 yaş sonrası açıldım aşırı stresli ve sıkıntılı bir aile yaşantım vardı evlendikten sonra açıldım biraz bence çocuğun bir hastalığı felan yok çekindiği veya üzüldüğü bir şey var oda terapi eşliğinde çözülür düşünceleri önemli ne düşünüyor o önemli..

Mesela siz gün sonu sohbet ediyormusunuz ? Kızım okul nasıldı bugün neler yaptın?
Felan bu tarz da sohbet yapsanız size açılır belki 🤔
Aynı ben de sizin gibiydim.İs hayatına atıldım öyle açıldım.Sohbet ediyoruz.Kizim herşeyi anlatıyor gizlemiyor.Ogretmen ne dediyse cocuklar ne yaptıysa aynısını iletiyor bana.Aglayan arkadaşlarını teselli ettiğini söylüyor.Ogretmenin yasakladığı şeyleri iletti.Sozumuzu dinledi.Dersi anlıyor güzel yapıyor.Kolay öğreniyor.Tek sorun dile getirirken öğretmene çekiniyor.Bana çok rahat cevap veriyor.Algisi iyi.

Her cocuğunun mizacı farklı olur üstelik henüz okula yeni başlamış. Asla ilaç kullanmayın. Bazı insanlar sessizdir olabilir evvela bunu kabullenin.
Anne olarak siz iletişimi çoğaltın. Tablet vs oynuyorsa bi süre ara verin. Şöyle ki tabletteki oyunların aksiyonuna alışan çocuklar gerçek dünyanın tabletteki oyuna göre daha durağan olmasını kabul edemiyor ve farklı tepkiler veriyor.
Kızınıza bol sarılın koklayın en iyi ilaç o ..
Zaten beraber vakit geçiriyoruz.Bu sene zor olacağı icinn o okuldayken çalışıyorum.Sakin sakin derslerimizi yapıp sohbet ediyoruz.Tablet ve telefon haftaici kullanmıyor.Yasak olduğunu biliyor.

Anaokuluna gitmiş miydi ? Benim kızım anaokuluna başladığında 3 ay kadar öğretmeniyle konusmamisti, girdiği farklı ortamlarda zor alışıyor spora yazdırdım oraya da zor alıştı, 3 4 haftayi buldu hocalarla konuşması ama soru sorarsa cevap veriyor..öğretmeni de spordaki hocalar da urkutmeden yavaş yavaş yaklaştı ona şimdi kendisi gidip birşeyler anlatıyor onlara...her çocuğun karakteri farklı öğretmenden ürkmüş olabilir...öğretmeniniz coo abartmış benim kardeşim de öyleydi ama çok başarılı bir çocuktu ve o haliyle kendisi mutluydu her çocuk sürekli konuşmayı sevecek diye birşey yok

X