şeker ve tuz satın alırken dikkat!!!!!

radika

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Nisan 2008
1.024
4
ŞEKER

Geçenlerde bir süpermarkette alışveriş yaparken çok yaşlı bir kadın eline bir tuz paketi almış görevliye soruyor: ‘‘Yavrum bunun üzerinde kaya tuzu mu, göl tuzu mu? Vs. yazmıyor. Ben kaya tuzundan imal edilenini almak istiyorum.''.
Önce kadıncağızın yaptığını bir yaşlılık davranışı zannettim. İnceledim, sordum soruşturdum, meğer kadıncağız haklıymış. Şimdi ben de üzerinde kaya tuzu yazanları satın almaya çalışıyorum.
Hatırlarsınız buna benzer bir ileti de şeker için dolaşmıştı. Meğerse ülkemizde şeker, pancardan imal edildiği gibi genleriyle oynanmış mısırdan da imal ediliyormuş (bunun arkasında da maalesef bizim prenslerimiz varmış). Şimdi ben, paketin üzerinde ''yüzde yüz pancar şekerinden imal edilmiştir'' yazısını görmezsem satın almıyorum.

VE TUZ

Artık tuz yemeyin yedirmeyin ! Nedenine gelince aşağıdaki yazıyı okuyun. Neden yememeniz gerektiğini anlayacaksınız.

TUZ GÖLÜAşağıdaki bilgiler maalesef doğru...
Sonra; Türkiye neden kanserden kırılıyor..'diye soruyoruz...! ?
Tuz Gölü, Van Gölü'nden sonra ülkemizdeki ikinci büyük golüdür. Uzunluğu 80 km olan Tuz Gölü'nün genişliği 48 kilometreyi bulur. Geniş bir alanı kapsamasına karşılık çok sığ bir göldür. Dünyanın en tuzlu gollerinden biridir. Litresinde 329 gram gibi çok yüksek oranda tuz ihtiva etmektedir. Gölün bu özelliğini değerlendirerek tuz elde etmek amacıyla kıyılarında çok sayıda tuzla kurulmuştur. Bu tuzlalardan elde edilen tuz Türkiye'nin gereksinimi olan tuzun büyük bölümünü karşılamaktadır.
Türkiye'nin oldukça kurak bir yerinde yer alması nedeni ile bu sığ bölgelerde çok yoğun bir şekilde buharlaşma görülür. Doğu kısmındaki körfez dışında tümüyle kuruyan Gölün tabanında, kalınlığı yer yer 30 cm.'yi bulan mevsimlik bir tuz katmanı oluşmaktadır. Tuz Gölü'nün en derin yeri sadece 2 m.'dir. Öteki kesimlerin derinliği sadece santimetrelerle ölçülebilmektedir.
Göle dökülen en önemli akarsular Peçeneközü deresi ile Melendiz çayı'dır. Coğrafya bilgileri aynen böyle diyor. Coğrafya bilgilerine girmemiş acı gerçek ise şudur:
Tuz Gölü'ne dökülen en büyük akarsu Konya'nın şehir kanalizasyonudur. Çumra yönüne verilen kanalizasyon bu doğrultu üzerinden maalesef herhangi bir arıtmaya tabi tutulmadan doğrudan Tuz Gölü'ne akıtılmaktadır. Bir milyonu geçen şehir nüfusunun sanayi artıklarını da taşıyan şehir kanalizasyonu bizlere iyotlu ya da iyotsuz tuz olarak geri dönmektedir.
Bu faciaya dur demek ve tuzun kokmasına fırsat vermemek için her sorumlu vatandaşın üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiği inancı ile ilgilileri göreve davet edelim.... Yoksa hepimizin yemeğinde Konyalıların katkısı olmaya devam edecek.'

Yrd. Doc.. Dr.. MUSTAFA DURAN
PAMUKKALE UNIVERSITESİ
FEN-EDEBIYAT FAK. BIYOLOJI BOL.
20017
DENIZLI
TEL:+90 258 2134030-1178
CEP:05334361297
FAX:+90 258 2125546

ay bu ne ya gerçekten tuz kullanasım kalmadı :bbo: cidden önlem alınmazsa bu durum farklı boyutlara ilerleyebilir de

Ben daha önceden işlenmiş tuzların asitten ibaret olduğunu ve sağlıksız olduğunu biryerden okumuştum, ancak çok aramama rağmen büyük marketlerde kaya tuzu bulamadım, şimdi bunun üstüne birde kanalizasyon..eklendi ne olacak bilmem??

ay kızlar cok iğrenc gercekten,ama tuz mecburen kullanılıyor artık kesinlikle tuz yok benim lügatımda Çok üzgünüm çoook

çok iğrenç yaaa bir daha kesinlikle kaya tuzundan başka tuz kullanmıcam. canım verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.

eşimin babası yıllardır kaya tuzunu kırar ufaltır,mutfakta kullanmak için hazır ederdi.bende kendi kendime söylenirdim..
meğer bildiği varmış.. kendileri 80 yaşında halen sağlıklı ..

Bi tuz ve şeker eksikti onlardada böyle sahtekarlıklar pes vallahi Bu tuz nasıl oluyor alanlar bi anlatsın bizde bundan sonra öyle alalım

Aldığımız paket rafine tuzlar varya, işte onların üzerinde "kaya tuzu" veya "göl tuzu" diye yazıyormuş.Kaya tuzu yazanları almamız gerekiyor.

türkiyede şeker üretimi TÜRKıYE ŞEKER FABRıKALARI A.Ş (KıT) bağlı 25 adet şeker fabrikası ve PANKO BıRLıK ait 5 adet şeker fabrikası ve 1-2 şahıs fabrikası tarafından üretilmektedir.bu fabrikalar şeker pancarından şeker üretir.ve bu şeker üretimi devlet kontrolündedir yani hangi çiftçi ne kadar şeker pancarı ekecek,hangi şeker fabrikası o yıl kaç ton şeker pancarı işleyecek DEVLET belirler.bunların dışında hiç bir kurum ve kuruluşun şeker üretme yetkisi yoktur.buna rağmen yurt dışından ülkemize ucuz olması nedeniyle (bu ucuzluk tüketiciye yansımaz sadece bu kaçakçılığı yapana yarar!) kaçak şeker sokulmaktadır.bunların menşei belirsizdir.muhtemelen işlenmesi daha kolay olan şeker kamışı veya mısırdan üretilmiştir.dolayısıyla ülkemizde üretilen şekerlerin tamamı pancar şekeridir.ayrıca neyden üretilirse üretilsin şeker saf kristaldir yapısında hiç bir katkı maddesi yoktur.sadece üzerinde üretim aşamasından gelen eser miktarda madde olabilir.buda sağlığa zararlı değildir.şeker rafine bir maddedir.eşim şeker fabrikalarında çalışmaktadır bu bilgileri ondan aldım.

Son düzenleme:
annemde yemeklerde kaya tuzu kullanirdi..bende himayala tuzu kullaniyorum biraz pahali ama deger...

öğğğğ....midem kalktı yaa.iğrenç bişi bu bundan sonra bende kesinlikle kaya tuzu alıcam ığğğğğğğğ....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…