Seçim bitti gitti şimdi sonuçlarını konuşuyoruz....

28 Mayıs 2. turda oyumu

• Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 425 31,6%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 17 1,3%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 37 2,8%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 802 59,7%
  • Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 10 0,7%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 52 3,9%

• Ankete Katılan
    1.343
Somalili sevgili konusundan kendimi buraya zor attım. Başka yerde yazıp ban almayayım diye geldim. Ülkede Suriyeli, Afgan paki zart zurt bitti bir de somalilere vatandaşlık verilecekmiş. Sen aklımı koru ya rabbim. Ya hangi birinin atası Çanakkale’de savaşmış da geliyor? Dünya tarihinde ne kadar geriye giderseniz gidin mutlaka Türk bulursunuz. Biz başka ülkeler gibi göçmenlerden oluşmuş bir ülke değiliz. Biz tarihin başından beri bulunan bir milletiz. Atalarımız sanki para karşılığı aldı bu toprakları da para karşılığı vatandaşlık veriliyor.
Kendi insanımız çok iyi şartlarda yaşıyor da sanki elin bilmem ne memleketlisi geliyor. Asgari ücretli kazandığını ev kirasına veriyor. Bizim hükümet ev parasına vatandaşlık veriyor.

Seçim günü o mührü öyle bir vuracağım ki okul bahçesinden duyulacak sesi. Bana mı sordun kardeşim atamın toprağında ona buna vatandaşlık verirken ha BANA MI SORDUN !!! Öyle böyle milliyetçiliği ayak altına aldılar, bir de şehit edebiyatı yaparlar yersen.

Sinirden yastık ısırcam şimdi
Belirtmek isterim, Somalililer çok uzun zamandır aramızdalar.
Hepsi için konuşamam ama gayet topluma uyum sağlayan, ahlaklı, eğitim alan, kendi hallerinde ekmeklerinin derdinde çok da sıcak kanlı insanlar.
Onlar mülteci değil, gurbetçi, başka şeylerle aynı kefeye koymayalım lütfen.

Müslüman olmayan birine neyi anlatım vah vah
Ben şu kafayı anlamıyorum?
Arkadaşlar iyi sabretmişsiniz, iyi ki banlıymışım okurken çok gerildim.

Selena sen Müslümansın ama sayfalar boyu sana dil dökülmüş hiçbir şey anlamamışsın, vah vah. Demek ki anlamak Müslümanlıkla alakalı değilmiş, aklı başında olmak yeterliymiş, öyle değil mi?

Ben şu kafayı anlamıyorum?
Arkadaşlar iyi sabretmişsiniz, iyi ki banlıymışım okurken çok gerildim.

Selena sen Müslümansın ama sayfalar boyu sana dil dökülmüş hiçbir şey anlamamışsın, vah vah. Demek ki anlamak Müslümanlıkla alakalı değilmiş, aklı başında olmak yeterliymiş, öyle değil mi?
Ben anlamıyorum, birbirimizin müslümanlığından deistliğinden bana ne, ona ne kime ne!
Sanki kutsal kitap oylaması yapılıyor ülkede, yok anacım bu ülke yönetimi, onu oylayacağız biz, diğerleri ahirette, bizi aşan mevzu.

Yahu asıl müslüman isen buna haddin olmadığını, birini dinen yargılamanın şirk olduğunu bileceksin, bir de pişkin pişkin konuşmuş.

Ben anlamıyorum, birbirimizin müslümanlığından deistliğinden bana ne, ona ne kime ne!
Sanki kutsal kitap oylaması yapılıyor ülkede, yok anacım bu ülke yönetimi, onu oylayacağız biz, diğerleri ahirette, bizi aşan mevzu.

Yahu asıl müslüman isen buna haddin olmadığını, birini dinen yargılamanın şirk olduğunu bileceksin, bir de pişkin pişkin konuşmuş.
Ya işte böyleleri insanın evinde yaptığı ibadete kadar karışır, sonra ennnnn mükemmel Müslüman benim diye ortalıkta gezinir, nasihat ediyorum (!) diyorlar bir de. Müslümanına da, ateistine de, deistine de dert bu insanlar. Bilemiyorum Allah katında böyle Müslümanlığın bir değeri var mıdır, ben olduğunu düşünmüyorum. Çünkü benim inandığım İslam "hoşgörü dinidir."

Allah Kuran'da Peygamber'imize şöyle hitap etmiştir;

Eğer kaba ve katı yürekli olsaydın etrafından dağılır giderlerdi.

İnandıkları dinin peygamberine bu kadar zıt insanlar bunlar işte.

Ya işte böyleleri insanın evinde yaptığı ibadete kadar karışır, sonra ennnnn mükemmel Müslüman benim diye ortalıkta gezinir, nasihat ediyorum (!) diyorlar bir de. Müslümanına da, ateistine de, deistine de dert bu insanlar. Bilemiyorum Allah katında böyle Müslümanlığın bir değeri var mıdır, ben olduğunu düşünmüyorum. Çünkü benim inandığım İslam "hoşgörü dinidir."

Allah Kuran'da Peygamber'imize şöyle hitap etmiştir;

Eğer kaba ve katı yürekli olsaydın etrafından dağılır giderlerdi.

İnandıkları dinin peygamberine bu kadar zıt insanlar bunlar işte.
Ben gerçekten algılayamıyorum, müslümanlar için en hayırlı aylardayız, her gece tvde konuşan anlatan doğru düzgün bilgi verenler var.
Nereleriyle dinliyorlar arkadaş, ne haddimize ya bunları konuşmak.
Din böyle basit bir mevzu mu siyasete malzeme olsun, kutuplaşmaya zemin hazırlasın, ayrıştırsın…

Sorsan hepsi müslüman ama kasa sırasında kaynak, rüşvette, torpilde en birinci, ağzında küfrü dedikodusu, gözünde kibri, çalışanın emeğini sömürücü, adaletsiz ama siyasete gelince oooooo akan sular duruyor yarış başlıyor, o namazlı bu bilmem neli😂
Komik yani…

Ben gerçekten algılayamıyorum, müslümanlar için en hayırlı aylardayız, her gece tvde konuşan anlatan doğru düzgün bilgi verenler var.
Nereleriyle dinliyorlar arkadaş, ne haddimize ya bunları konuşmak.
Din böyle basit bir mevzu mu siyasete malzeme olsun, kutuplaşmaya zemin hazırlasın, ayrıştırsın…

Sorsan hepsi müslüman ama kasa sırasında kaynak, rüşvette, torpilde en birinci, ağzında küfrü dedikodusu, gözünde kibri, çalışanın emeğini sömürücü, adaletsiz ama siyasete gelince oooooo akan sular duruyor yarış başlıyor, o namazlı bu bilmem neli😂
Komik yani…
Bir de sen cehennemliksin diyen tayfa var, ay hoca diye geçinen birini izledim, rahat rahat cehennemde yanacaksınız falan diyor, çevremde de var, kız kardeşime sırf tam tesettürlü olmadığı için cehenneme gideceksin diyen olmuştu şaka gibi, bununla ilgili bir hadis var bulursam paylaşacağım 😅 kendilerini İslama nispet ediyorlar, ancak islamın adını karalıyorlar, dini yozlaştıran bu hükümetin baş düşmanı Müslümanlar olmalıyken, şu geldiğiniz durum acınası maalesef.

Belirtmek isterim, Somalililer çok uzun zamandır aramızdalar.
Hepsi için konuşamam ama gayet topluma uyum sağlayan, ahlaklı, eğitim alan, kendi hallerinde ekmeklerinin derdinde çok da sıcak kanlı insanlar.
Onlar mülteci değil, gurbetçi, başka şeylerle aynı kefeye koymayalım lütfen.
Nasıl ki bir Ukraynalıya gayrimenkul karşılığı vatandaşlık verilmesini istemiyorsam somalilere de verilmesini istemem. Ankara’da bir Afrika restorantı kaçak çalıştırdıkları için kapattı belediye. Sonrasında belediye hedefe koyuldu. Biz daha kendi vatandaşımızın işlerini takip edemiyoruz. Bir de kaçak göçek açılan yerler veya bir kısmı seyyar satıcılık yapıyor, hangi biriyle uğraşsınlar. Konuda somalideki kadın sünneti ile ilgili yazılanları belki görmüşsünüzdür kültür olarak çok farklıyız. Abdde metroda veya okullardaki siyahilerin taşkınlıklarını duyuyorsunuzdur aynı şekilde Paris’te mesela arka sokaklarda gettolaşma ve buna bağlı suç oranları var. Bu sempati bize zarar verir. Biz henüz hukuk, kanun, yasa koyma ve uygulama konusunda çok sıkıntılıyız. Şuan bir çeteleşme olsa ve saldırsalar yasalarımız bizi koruyacak gibi değil. Genel baktığımda ben çok yanlış buluyorum kısa sürede vatandaşlık verilmesini. Devlet oralardan öğrenci getiriyor, okutuyor. Bahsettiğiniz okumuş kişiler genelde bu şekilde okuyup iş sahibi olup topluma adapte oluyorlar. Ama kendi memur çocuğuna yurt veremiyor. Daha kendi karnımızı doyurmuyorken kendi gençlerimize iş imkanı sağlayamıyorken yurtdışından gelenlere vatandaşlık verilmesine hoş bakmıyorum. İleride bizi ne bekliyor hiç bilmiyoruz

Nasıl ki bir Ukraynalıya gayrimenkul karşılığı vatandaşlık verilmesini istemiyorsam somalilere de verilmesini istemem. Ankara’da bir Afrika restorantı kaçak çalıştırdıkları için kapattı belediye. Sonrasında belediye hedefe koyuldu. Biz daha kendi vatandaşımızın işlerini takip edemiyoruz. Bir de kaçak göçek açılan yerler veya bir kısmı seyyar satıcılık yapıyor, hangi biriyle uğraşsınlar. Konuda somalideki kadın sünneti ile ilgili yazılanları belki görmüşsünüzdür kültür olarak çok farklıyız. Abdde metroda veya okullardaki siyahilerin taşkınlıklarını duyuyorsunuzdur aynı şekilde Paris’te mesela arka sokaklarda gettolaşma ve buna bağlı suç oranları var. Bu sempati bize zarar verir. Biz henüz hukuk, kanun, yasa koyma ve uygulama konusunda çok sıkıntılıyız. Şuan bir çeteleşme olsa ve saldırsalar yasalarımız bizi koruyacak gibi değil. Genel baktığımda ben çok yanlış buluyorum kısa sürede vatandaşlık verilmesini. Devlet oralardan öğrenci getiriyor, okutuyor. Bahsettiğiniz okumuş kişiler genelde bu şekilde okuyup iş sahibi olup topluma adapte oluyorlar. Ama kendi memur çocuğuna yurt veremiyor. Daha kendi karnımızı doyurmuyorken kendi gençlerimize iş imkanı sağlayamıyorken yurtdışından gelenlere vatandaşlık verilmesine hoş bakmıyorum. İleride bizi ne bekliyor hiç bilmiyoruz
Somalililerin 20 yılı aşkındır Ankara’da kendilerine ait mahalleleri olduğundan haberdar mısınız peki?
Aynı belediyeler haberdardı ama onları sefillikte bıraktılar, mültecilerin hiçbir haklarından faydalanamadılar, yoktu onlar o dükkan kapatılana kadar.
Arap seviciliği yapacağımıza doğru düzgün işinde gücünde insanlara fırsat sağlamak gerek.

Ve, bizim dünyanın her yerindeki Türk vatandaşlarını çektiğimiz gün, başkalarına kapı kapatma hakkına sahipsiniz.
Almanya gurbetçilere bir şey yapınca ayaklanıyoruz, bunlar siyahi diye tü kaka defolsunlar.
Kusura bakmayın 20 30 sene gurbetçi olup derdini anlatamayan, o ülkenin dilini öğrenmeden dönen adamları, çifte vatandaşlıklarını konuşalım, oturum izinlerini konuşalım.
Vatandaşlık satmak ayrı mevzu, isveçli olsa da mevzu bu, somaliliye değil yani.

He bir de Fransa demişsiniz, yahu fransızların yarısı siyahidir, dünya sömürge ülkesi olduğundan😂
Onlar kaçak göçmen değil, halis mulis fransız😂
Ha deseniz İtalya Napoli anlarım gerçi yine kendi sömürgesi, bu da Fransa gibi komik oldu.
Abd ye hiç deyinmeyeceğim, ırkları afro amerikan:)

Bu insanlar varlar, dünyanın her yerindeler ve olacaklar, ne kadar çabuk kabullenirseniz o kadar iyi olur.
Bir isveçli norveçli gibi de vatandaşlığımızı almaya hakları vardır!

Somalililerin 20 yılı aşkındır Ankara’da kendilerine ait mahalleleri olduğundan haberdar mısınız peki?
Aynı belediyelet haberdardı ama onları sefillikte bıraktılar, mültecilerin hiçbir haklarından faydalanamadılar, yoktu onlar o dükkan kapatılana kadar.
Arap seviciliği yapacağımıza doğru düzgün işinde gücünde insanlara fırsat sağlamak gerek.

Ve, bizim dünyanın her yerindeki Türk vatandaşlarını çektiğimiz gün, başkalarına kapı kapatma hakkına sahipsiniz.
Almanya gurbetçilere bir şey yapınca ayaklanıyoruz, bunlar siyahi diye tü kaka defolsunlar.
Kusura bakmayın 20 30 sene gurbetçi olup derdini anlatamayan, o ülkenin dilini öğrenmeden dönen adamları, çifte vatandaşlıklarını konuşalım, oturum izinlerini konuşalım.
Vatandaşlık satmak ayrı mevzu, isveçli olsa da mevzu bu, somaliliye değil yani.

He bir de Fransa demişsiniz, yahu fransızların yarısı siyahidir, dünya sömürge ülkesi olduğundan😂
Onlar kaçak göçmen değil, halis mulis fransız😂
Ha deseniz İtalya Napoli anlarım da, Fransa komik oldu.
Abd ye hiç deyinmeyeceğim, ırkları afro amerikan:)

Bu insanlar varlar, dünyanın her yerindeler ve olacaklar.
Bir isveçli norveçli gibi de vatandaşlığımızı almaya hakları vardır!
Ünlem koyunca çok anladım koymazsanız anlamazdım. Tamam siz bedava almışsınız gibi dağıtın vatandaşlığı. Ben suriyeliye verilsin Afrikalıya verilmesin demiyorum hepsine bu şekilde verilmemeli diyorum. Dünya üzerinde nerede görülmüş ev aldı diye vatandaşlık verildiği. Ayrıca fransaya gidenlere sorun bakalım arka sokaklarda akşam vakti rahatça gezebiliyorlar mi? Benim devletim bana yurt vermedi ama Somali’den oradan buradan gelene hem yurt verdi hem de burs verdi. Ben hakkımı helal etmiyorum. Kendi ülkemde ben neden 2. Sınıf gibi muamele görüyorum ya. İş çok olur, iş gücüne ihtiyaç vardır tamam geldin okusunlar da çalışsınlar da. Ama daha kendi vatandaşları karnını doyuramıyor bu nedir böyle. Daha fazla uzatmayacağım sizin fikriniz size benim fikrim bana. Ben her ay maaşım kadar vergimi verdim ailem de eşim de. Bana öğrencilikte yurt vermeyen burs vermeyen devlet başka milletten birine bunun fazlasını verecekse vergimden bir kuruş bile helal etmiyorum. Benim görüşüm böyle.

Ünlem koyunca çok anladım koymazsanız anlamazdım. Tamam siz bedava almışsınız gibi dağıtın vatandaşlığı. Ben suriyeliye verilsin Afrikalıya verilmesin demiyorum hepsine bu şekilde verilmemeli diyorum. Dünya üzerinde nerede görülmüş ev aldı diye vatandaşlık verildiği. Ayrıca fransaya gidenlere sorun bakalım arka sokaklarda akşam vakti rahatça gezebiliyorlar mi? Benim devletim bana yurt vermedi ama Somali’den oradan buradan gelene hem yurt verdi hem de burs verdi. Ben hakkımı helal etmiyorum. Kendi ülkemde ben neden 2. Sınıf gibi muamele görüyorum ya. İş çok olur, iş gücüne ihtiyaç vardır tamam geldin okusunlar da çalışsınlar da. Ama daha kendi vatandaşları karnını doyuramıyor bu nedir böyle. Daha fazla uzatmayacağım sizin fikriniz size benim fikrim bana. Ben her ay maaşım kadar vergimi verdim ailem de eşim de. Bana öğrencilikte yurt vermeyen burs vermeyen devlet başka milletten birine bunun fazlasını verecekse vergimden bir kuruş bile helal etmiyorum. Benim görüşüm böyle.
Bence sorun Suriyeli ve Afgana su gibi dağıtılan vatandaşlık, yoksa gurbetçi gibi gelene neden verilmesin ki vatandaşlık? Neticede bizim de başka ülkelerde vatandaşlığı olan insanımız var.

Hedefiniz yanlış.
Somalililer şuanki ‘mülteci’ kontenjanından yararlanıyor, onlara kimse ayrıcalık tanımadı senelerdir gerçi hala da dışlanıyorlar, ırkçılığa zorbalığa maruz kalıyorlar.
Çeşitli belgesellet var, izlemenizi tavsiye ederim.
Ev ya da para karşılığı verilen vatandaşlıkla alakaları yok kendilerinin.
Ve evet Fransa’nın arka sokaklarında gayet güvende geziyorsunuz, sizi siyahi polisler koruyor.

Yani tutunduğunuz argüman yanlış, insan renginden eşitlik hak savunmaya çalışıyorsunuz, Manisa nın siyahi ilçesinden habersiz, sokakta görseniz kaçak göçmen diyeceksiniz.
Bu yanlışı düzeltmeye çalışıyorum.

Ha dipnot, dünya üzerinde ve ab ülkesi olanlar da vatandaşlık satıyor, bilginize…

Bence sorun Suriyeli ve Afgana su gibi dağıtılan vatandaşlık, yoksa gurbetçi gibi gelene neden verilmesin ki vatandaşlık? Neticede bizim de başka ülkelerde vatandaşlığı olan insanımız var.
Onlar kolay mı alıyor vatandaşlığı? Ayrıca onlar da vaktinde iş gücü eksiği var diye kendisi çağırdı. Şartları koyarsın dil, suça karışmama ne bileyim üniversite denkliği ama bunu da yıldan yıla kontrol edersin mesela en az 10 yıl gibi sonrasında bakarsın duruma göre. Bunlar gelişmiş ülke olsak böyle olmalıydı ama biz gelişmekte olan bir ülkeyiz halimiz ortada. Ben her zaman kendi vatandaşımızın kayrılması taraftarıyım bu nedenle Suriyeli için ne düşünüyorsam Somalili için de aynısını düşünüyorum

Hedefiniz yanlış.
Somalililer şuanki ‘mülteci’ kontenjanından yararlanıyor, onlara kimse ayrıcalık tanımadı senelerdir gerçi hala da dışlanıyorlar, ırkçılığa zorbalığa maruz kalıyorlar.
Çeşitli belgesellet var, izlemenizi tavsiye ederim.
Ev ya da para karşılığı verilen vatandaşlıkla alakaları yok kendilerinin.
Ve evet Fransa’nın arka sokaklarında gayet güvende geziyorsunuz, sizi siyahi polisler koruyor.

Yani tutunduğunuz argüman yanlış, insan renginden eşitlik hak savunmaya çalışıyorsunuz, Manisa nın siyahi ilçesinden habersiz, sokakta görseniz kaçak göçmen diyeceksiniz.
Bu yanlışı düzeltmeye çalışıyorum.

Ha dipnot, dünya üzerinde ve ab ülkesi olanlar da vatandaşlık satıyor, bilginize…
Ben insan rengi ile ilgili bir takıntım var demedim. Siz elma ile armudu birbirine karıştırıyorsunuz. Hem bu konuda hem de ab ile bizi kıyaslayarak ve eminim ki hiçbirinde bizdeki gibi basit değildir şartlar. Bu konuda da yanlış kıyaslama yapıyorsunuz. Ben neler yazdım siz bana neler anlatıyorsunuz. Bu kısır döngüden çıkmak istiyorum artık. İyi geceler

Ben insan rengi ile ilgili bir takıntım var demedim. Siz elma ile armudu birbirine karıştırıyorsunuz. Hem bu konuda hem de ab ile bizi kıyaslayarak ve eminim ki hiçbirinde bizdeki gibi basit değildir şartlar. Bu konuda da yanlış kıyaslama yapıyorsunuz. Ben neler yazdım siz bana neler anlatıyorsunuz. Bu kısır döngüden çıkmak istiyorum artık. İyi geceler
Yok, çok basit.
Basıyorsunuz parayı alıyorsunuz vatandaşlığı.
Ev, yatırım, keş para vs olanlar var, tercih keyfe kalmış.
Biraz araştırmanız yeterli.
Bence de siz ne yazdığınıza bakın önce, hedefiniz neydi örnekleriniz neydi, elmayla armutu mülteciyle göçmeni nasıl eşitlemişsiniz, ardından ab üzerinden kendi sömürgelerini nasıl ülke tehditi örneklemişsiniz, sonrası karman çorman:)
İyi geceler.

X