Seçim bitti gitti şimdi sonuçlarını konuşuyoruz....

28 Mayıs 2. turda oyumu

• Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 425 31,6%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 17 1,3%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 37 2,8%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 802 59,7%
  • Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 10 0,7%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 52 3,9%

• Ankete Katılan
    1.343
Camiye yasak değil miydi bak oku oku bak
Hangi camiye girelemedi kaynak getir.
Okudum merak etme hâlâ okumaya devam ediyorum çünkü cahalet dinimizde hoş görülmüyor.
Ve sırf bu zihniyet yüzünden önümüzdeki dönem AÖF osmanlica dersi alacağım
Sende hakkın varken fırsatın varken eğitimini tamamla eşit şartlarda konuşalım.

Neden herkes arapça Osmanlıca okullarda öğrenebilecekken neden değişti Türkçe bı dil çıkardı çin alfabesini değişti mi yada japon lar
Şu an ki alfabe Latin alfabesi yalnız.
Harf İnkılabı'nı sabaha kadar anlatabilirim. Ama gerek görmüyorum. Sen uyuyordun?Erken uyan derken bunu kastetmemiştim.

Ben gayet hatırlıyorum, dershaneye giderken Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’ne giden arkadaşlarım vardı. Seçmeli olarak Osmanlıca dersi alıyorlardı. Sizi tutan mı var, kocişkoyla dandik kahve sunumları yapacağınıza, gidin Osmanlıca öğrenin.
Kugum hala Osmanlıca dersleri var.
Ücretsiz de var liselerde seçmeli de var üniversite de var.
Okumak isteyene engel yok.
Tabii ortaokul terk kişiler için önce okula devam etmesi lazım ki okuyabilsinler

Ortadoğu tarihi konusunda uzmanlaşmış tarihçileri de okuyun madem çok tarih okuyorsunuz o zaman bize sormazsınız.
Ben Bernard Lewis’in kitaplarını iyi buluyorum bu konuda.
Eminim daha iyi veya aynı düzeyde tavsiyeler de gelir.
Siz okuyorum vov iyiyim deyip tavsiye vermediniz ama umarım tavsiye alırsınız.
Bernard Lewiissss 🥰

Koydu külahını ortaya anlatıp duralım😅
Ben susmuştum en son bu kişiliğe ama uykusuzluğun bana verdiği hakla cevap vermiş bulundum.
Ne yaparsa yapsın aslında demi ama yok dilimizi çoğu kez ısırsak da bazen akan kana rağmen duramıyoruz🤦‍♀️
Artık söylediği şeyler kendi boyunu üç kez aştı

Zor bişey değil ki, Kuran okuyabiliyorsan öğrenmen kolay olur, zaten Osmanlıca Arap harfleri ile yazılan Türkçe'dir. Elin beğenmediğin ateisti öğreniyor be, mıymıylanmayın da öğrenin.
Ya benim komşum internetten Osmanlıca öğrendi kadın 50 yaşında.
İnsanın içinde olacak yoksa Osmanlıca konuşsun yazsın ne faydası var.
İmkanı varken okumayan biraz g*unu sıkıp Latin alfabesinden okumamış.

Arkadaşlar.Ben bir konuda fikirlerinizi merak ediyorum. Burada bilgi dağarcığı Derya Deniz olan arkadaşlar var.ozellikle de tarih öğretmenimiz var.
Ortaçağda da hristiyanlik çok geri idi. Din adamları cennetten arsa satarak para elde etti. Rönesans yaşadılar.
Şimdi Ortadoğu geri. Eğitim seviyesi düşük. Dinin kullanıldığı yerlerde halk neden fakirlediyor. Adamlar kendi topraklarından çıkan petrole sahip olamıyorlar.
Neden?
Çünkü Ortadoğu, özellikle Arap coğrafyası elinde ne var ne yok çok hızlı bir şekilde tüketti.
Bugün Demokrasinin doğduğu topraklar oleak bildiğimiz Antik Yunan’dan kalan tüm bilgi birikimi Araplar kendi dillerine çevirp bu öğretileri kullanıyordu zamanında.
İşte o dönemler Avrupa kilisenin baskısı altındaydı, aydınlanma çağı, Rönesans , 1648 devrimi, Sanayi devrimi derken Avrupa tüm bunların hepsinden ders alarak çıktı bu süreçten. 100 yıl birbirlerini kestiler ama en sonunda uyandılar. Bugün bizim özenerek baktığımız devlet sistemini kurdular kendilerine. Ortadoğu da aksine tam bir çöküşe doğru yol aldı. Rantiye devletler ortaya çıktı. Halk karnı doyduğu için ötesini sorgulamadı. Eğitime önem vermedi.
Ortadoğu genel anlamda devlet olgusundan uzak bir halka sahip. Amiyane tabirle karnım doysun,kimse bana bulaşmasın kafası.
Ancak Avrupa 1648’den beri ulus devlet kavramını benimsemiş bir coğrafya.
Bu yüzden ortadoğu halkını, farklı farklı olgularla çok rahat boyunduruğunuzun altına alabilirsiniz.

Keza örneği çok.

Ama şunu söylemeden de geçemeyeceğim, bir diğer sebebi tam olarak Coğrafya kaderdir dediğimiz şey.
Bu topraklarda savaş, mücadele hiç bitmedi bitmeyecek.
Bundan da bizi kurtaracak şey eğitim eğitim eğitim

Hani bu aksam bazıları dedi ya, Atatürk ne yaptı, keşke ülkeyi kurmasaydı diye. Çok sevdiğim bir hocamın da söylediği gibi.
Ortadoğu’nun üzerine çöken karabuluttan bu ülkeyi çekip çıkarttı ve bizi en az 100 yıl ileriye götürdü.

Arabistanda kadınların yeni yeni elde ettiği haklar da bunun ispatıdır en basiti.
Ama görene. 🫡

Neden herkes arapça Osmanlıca okullarda öğrenebilecekken neden değişti Türkçe bı dil çıkardı çin alfabesini değişti mi yada japon lar
O zaman bizim Göktürk yazısı kullanmamız gerekiyordu. Bizim ama bazıları hala mağara duvarına resim çizebilir. Bence oradan başlamalilar.

Harf inkılabı sayesinde tarihimizi tam bilmiyoruz Osmanlıca okuyamıyorum
Ayasofya cami oldu muzelikten çıktı cami oldu cami bir kavrayın artik
Niye okuyamıyorsun ben okuyorum?
Hele ki kuran bilen herkes çok rahat osmanlıca okuyabilir.
Öğrenmek isteyene her yol mevcut, o işi geçelim.

Ben susmuştum en son bu kişiliğe ama uykusuzluğun bana verdiği hakla cevap vermiş bulundum.
Ne yaparsa yapsın aslında demi ama yok dilimizi çoğu kez ısırsak da bazen akan kana rağmen duramıyoruz🤦‍♀️
Artık söylediği şeyler kendi boyunu üç kez aştı
Yaa ben karar verdim onunla onun gbi konusacagım.. çünkü ben rezilim şirretim banane

Harf inkılabı sayesinde tarihimizi tam bilmiyoruz Osmanlıca okuyamıyorum
Ayasofya cami oldu muzelikten çıktı cami oldu cami bir kavrayın artik
23 yaşındasın, istesen alfabeyi öğrenmen bir ayini almazdı. Alfabeyi öğrendikten sonra harfleri yanyana getirsen zaten eserler Türkce olduğu için meseleyi kaparsin.
Bunca sene yat, öğrenmeyi aklından geçirme bile. Şimdi de ki 'osmanlica okuyamıyorum'
Kursa bile gerek yok, YouTube'dan , uygulamalardan bile ogrenebilirdin.
Ben Haziran 2016da bir rusa aşık oldum, kursa gitmeden, uygulama indirmeden, sırf bir sarioglanin aşkına Kiril alfabesini yazmayı okumayi söktüm kendi kendime, temmuz 2016 olmadan.
Sen Allah aşkı için bir arapça ogrenememissin. Osmanlıya bunca baglisin, iki haftani verip alfabesini ogrenememissin.
Gelmiş burada ne diyorsun.
Sanki dilini söksen okuyacaksın, yeme bizi

Çünkü Ortadoğu, özellikle Arap coğrafyası elinde ne var ne yok çok hızlı bir şekilde tüketti.
Bugün Demokrasinin doğduğu topraklar oleak bildiğimiz Antik Yunan’dan kalan tüm bilgi birikimi Araplar kendi dillerine çevirp bu öğretileri kullanıyordu zamanında.
İşte o dönemler Avrupa kilisenin baskısı altındaydı, aydınlanma çağı, Rönesans , 1648 devrimi, Sanayi devrimi derken Avrupa tüm bunların hepsinden ders alarak çıktı bu süreçten. 100 yıl birbirlerini kestiler ama en sonunda uyandılar. Bugün bizim özenerek baktığımız devlet sistemini kurdular kendilerine. Ortadoğu da aksine tam bir çöküşe doğru yol aldı. Rantiye devletler ortaya çıktı. Halk karnı doyduğu için ötesini sorgulamadı. Eğitime önem vermedi.
Ortadoğu genel anlamda devlet olgusundan uzak bir halka sahip. Amiyane tabirle karnım doysun,kimse bana bulaşmasın kafası.
Ancak Avrupa 1648’den beri ulus devlet kavramını benimsemiş bir coğrafya.
Bu yüzden ortadoğu halkını, farklı farklı olgularla çok rahat boyunduruğunuzun altına alabilirsiniz.

Keza örneği çok.

Ama şunu söylemeden de geçemeyeceğim, bir diğer sebebi tam olarak Coğrafya kaderdir dediğimiz şey.
Bu topraklarda savaş, mücadele hiç bitmedi bitmeyecek.
Bundan da bizi kurtaracak şey eğitim eğitim eğitim

Hani bu aksam bazıları dedi ya, Atatürk ne yaptı, keşke ülkeyi kurmasaydı diye. Çok sevdiğim bir hocamın da söylediği gibi.
Ortadoğu’nun üzerine çöken karabuluttan bu ülkeyi çekip çıkarttı ve bizi en az 100 yıl ileriye götürdü.

Arabistanda kadınların yeni yeni elde ettiği haklar da bunun ispatıdır en basiti.
Ama görene. 🫡
Teşekkür ederim

Şurada fark ettim cevap vermeye en hak edenler uzun uzun yazan,anlatmaya çalışan,kaynak gösteren yorumlar.
Diğerleri laf olsun torba dolsun.
Boşuna kendinize eziyet etmeyin elimizde eğitim diye bir nimet var e kullanmayana ne yapsak kâr etmiyor.
Tartışmayı hak edenle yapmak en dogrusuymus ben fark ettim.
Hepimize basarilar 💪

Ortadoğu tarihi konusunda uzmanlaşmış tarihçileri de okuyun madem çok tarih okuyorsunuz o zaman bize sormazsınız.
Ben Bernard Lewis’in kitaplarını iyi buluyorum bu konuda.
Eminim daha iyi veya aynı düzeyde tavsiyeler de gelir.
Siz okuyorum vov iyiyim deyip tavsiye vermediniz ama umarım tavsiye alırsınız.
Lewis biraz oryantalist bakış açısına sahip geliyor bana ama eleştirilerinde de haklı bir yandan da. Ortadoğuyu çok iyi tanıyor gerçekten.

IMG_20230413_010050.jpg
Şuraya da son Osmanlıların fotoğrafini koyalım.

X