Seçim bitti gitti şimdi sonuçlarını konuşuyoruz....

28 Mayıs 2. turda oyumu

• Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 425 31,6%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 17 1,3%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 37 2,8%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 802 59,7%
  • Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 10 0,7%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 52 3,9%

• Ankete Katılan
    1.343
2015 ve 2017 de 22 TL imiş.... Şimdi beklenti 300 TL... Bence bu seçim en fazla katılım olan seçimlerden biri olacak :KK53:
Enflasyonun etkisini burdan bile çözebilirler mesela😅😅 akarı kokarı masrafı, benzini, gübresi,ilacı,faturası, bakımı, üretimi olmayan bisey bile 13-14 katına cıkmıs😂😂

Son 2 yıldan önce herkesin hayatı büyük oranda iyiydi böyle zamlar yoktu trafikte 10 araçtan 7 si yeni modeldi açıkçası marketlerde böyle pahalılık yoktu şuanda da yönetecek kimseyi görmediğim için de oy kullanmayacağım
Tabii ki şimdiki haliyle kıyaslanamaz ama
ARALIK 2019 Döneminde 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı: 2.178 TL, yoksulluk sınırı: 7.532 TL'ymis. Hatırlarsan asgari ücret 2000 liraydı.
Sen ya da cevrenin durumu iyi olabilir. Yolda lüks arabalar da görüyor olabilirsin. Zenginler zenginliklerine katıyor da olabilir.
Sorun zaten orta direğin kalmamasi, zenginin asiri zengin, fakirin nefes alamayacak kadar fakir olması.
Bak, şu son seneyi düşün.
Zamanında evini arabasini almış, aileden gelen evi kiraya vermiş, dededen arsası kalan, evlendiği altınlarını hala bozmayan, arasıra da dolar biriktiren nispeten iyi durumda birini düşün. Vardır elbet çevremizde hepimizin.
Bu kisiye ekonomik kriz aslında yarar sağlar. Çünkü eskiden çekirdek gibi alıp kenara attigi, düğüne giderken 'ceyrek takmayalim ayıp olur' dediği altınlarin gramı artık 1200 lira. O dovizler oldu 21tl. Yani aslında eskiden yastikalti birikimi varken su an servet sahibi. Arabasını birkaç sene önce 70 bine almis,bugün 700 bin, evine bin liraya kiracı otururdu,bugün sekiz bin lira. Arsasının eskiden dönümünü satıp beyaz eşya anca alırdı, şimdi arsasıni satsa hacca gider gelir.
Bu kişi cepte dursun, bir de başka birine bakalım.
Kendi başına aile kurmuş , henüz daha araba ev almamis, düğün altınlarını borca harca harcamış. Zaten yeni evlendiği için çok altın takan da olmamış,güncel ekomomiden😅
İki bine kirada otuyor, ev sahibi kovmak için elidnen geleni yapıyor,civarda en ucuz evler 6 binden basliyor.
Arabaya ihtiyacı var, en uyduruk arabalar birkaç yüz bin lira, alamıyor. Ev almak istiyor, trilyona ulaşmış alamıyor.
Sence ulkenin ekonomisi bu iki kişiyi aynı anda vurmuş olabilir mi?
Ekonomik kriz her zaman birilerine yarar, onlarin zaten tuzu kuru. Senin, geçen mesajlarinda herkesin en az iki dairesi var dediğin insanlarin, atadan dededen arsa kalanların, birikmiş altını dövizi olanların... Onlar zaten bu krizden en az etkilenenler.
Benim ailem mesela, hala ortadirek kalabilen- üstte saydığım gruptanlar. İstanbul'un göbeğinde aileden kalma evde oturuyoruz, yakında dönüşüme girecek - gokdelenden daire verecekler. Gelir getiren bahçemiz var, köyde arsamız var. Arabamızı zamanında aldık, babam krizde bile çalışan bir sektörde kendi işini yapıyor. Millet ayçiçek yağı yüz lira oldu diye üzülüyor,bizim eve yıllar oldu ayçiçek yagi girmez, kizartmaya bile fındık yağı kullanıyoruz. Asla margarin almayız, gerekirse bir kurabiyeye yarın kilo terayagi atarız, misafirimiz gelirse etsiz yemek yapmayız,balikyagina-supplementerlere birkaç ayda bir binlerce lira verir, karıkoca günde iki paket Marlboro içerler.
Ve annem diyor ki; hani nerede ekonomik kriz? Avmler insan kaynıyor. Reisim de reisim
😠😠😠
İşte ben buna sinir oluyorum. Sen kendine ayçiçek yağı almayı yediremiyorsun sağlıksız diye. İnsanlar onu alamadığı için isyan ediyor,duyuyoruz pamuk yağı almaya çalışıyor 😠
bu tuzukurulukta 'benim keyfi yerinde' diye düşünüp diğer insanları görmezden gelmek, gelir dağılımındaki eşitsizliğe gözlerini kapayip fakiri daha fakir hale getirmek bence insafsizlik

Bu arada evrenin sekmez bir kuralı vardır: Herkes eleştirdiği ile sınanır....Bir tek ben mi burada 6 parti lideri görüyorum :KK53: 7 de olabilir bir tanesini çıkaramadım

5C7B6912-68CD-4A37-ABE4-C63CDE838C08.jpeg

Elin Avrupalısına karşı kuyruğu dik tutma çaban şahane hero_girl hero_girl Neler almışsın öyle, dünyayı kıskandırdın, bravo. Taksit yaptırdın mı? Haziran'a kadar fiyatlar yükselir diye mi acele ettin? Aç kalmamana sevindim ama kalırsan sorun etme burada gerçek ihtiyaç sahibi bulsa çok sevinecek bir @Niloyatospikk var. Ekmek gönderir sana 🤗
Ya bırak artık ekonomi den vurma çabalarını yemiyo kimse başka bisey bul artık sıkıldık para da para herkesin var parası git avrupali dostlarına söyle üzülmesinler bizim için 😅 asıl acınası olanlar onlar üç beş kuruş fazla kazanacaz diye ırkçılıkga hamalliga sesleri çıkmıyor..keşke yeter bıktım diyenleri bi uçağa bindirip gonderselerde ülke rahat etse ne meraklısınız avrupaya.

X