Rusça Temel Bilgiler/Pratik Alanı

merhaba arkadaşlar istediğin bişey var mı? nasıl sorulur rusça yanına türkça okunuşyla yazarsanız sevinirima.s.

arkadaşlar merhaba bende rusça 1.kuru bitirdim,fakat aradan 2 sene geçti,gelen bi mesajı sizlerle paylaşmak istiyorum,internetten kelimeleri araştırdım bazılarını buldum,ama genel olarak cümlenin anlamını çıkaramadım,yardımcı olursanız çok sevinirim!!!!

"jana tiy ni panimayu naverna.ya ni spala gastinitsa eta balnitsa iso ni mojit gulet ya nimaagu srazu paznavit minye nada"

naverna:sanırım
gastinitsa:eek:tel
balnitsa:hastane
spala:uyumak
paznavit:aramak
minye:benim
panimayu:anlamak

Son düzenleme:
Libyanaaa maya krasivaya padrushka! Kak dela? Ya ochen özlemek tebya! Ama çalışmaktan fırsat bulamadım burda pratik yapmaya. Ama yakın zamanda döneceğim inşallah.

merhaba arkadaşlar istediğin bişey var mı? nasıl sorulur rusça yanına türkça okunuşyla yazarsanız sevinirima.s.
Est chevo-to ti hochesh? denilebilir sanırım..
arkadaşlar merhaba bende rusça 1.kuru bitirdim,fakat aradan 2 sene geçti,gelen bi mesajı sizlerle paylaşmak istiyorum,internetten kelimeleri araştırdım bazılarını buldum,ama genel olarak cümlenin anlamını çıkaramadım,yardımcı olursanız çok sevinirim!!!!

"jana tiy ni panimayu naverna.ya ni spala gastinitsa eta balnitsa iso ni mojit gulet ya nimaagu srazu paznavit minye nada"

Jana,genelde türkmenler / ve sanırım azeriler tarafından kullanılır..
Canım anlamına geliyor..

Fakat cümlelerde hata var, ti ni panimayu olmaz..
Sen anlamıyorsun:Ti ni panimaesh
Seni anlamıyorum:Tibya ni panimayu..

İlk cümleyi baz alırsak,
'Canım sen anlamıyorsun sanırım.Ben otelde değildim/orada kalmadım.
Hastanedeydim. -esho ni mojet gulyat- burada da kopukluk var çıkamadım/dolaşamadım/yürüyemedim denmek istenmiş sanırım..
Acilen beni ara diyor..:1ninca:
CADIARZU

Libyanaaa maya krasivaya padrushka! Kak dela? Ya ochen özlemek tebya! Ama çalışmaktan fırsat bulamadım burda pratik yapmaya. Ama yakın zamanda döneceğim inşallah.

Oyy janŞeniz
Ochen harasho! Vse v paryadke.Spasiba bolshoe..A kak ti?
Ya toje ochen skuchala po-tibya:asigim:
Davna ni napisala suda.Day Allax mi snova budim pogovarit..
Ni zabivay nas :1hug:
Paka,spokoyni nochi..
Pazdravlyayu tibya s ramadana.s.

Son düzenleme:

canim sana bu mesaji kim yazmissa ruscasi cok kotuymus valla.yardimci olmaya calisayim biraz."canim,beni anlamadin sanirim,burasi otel degil,hastane.gezemiyorum (ya da gezemiyor),arayamiyorum seni demek istiyor ya da ara beni mi......bole bisi ama cumleler cok kopuk

"Istedigin birsey var mi" ---Xochesh chego nibud?
Est chevo-to ti hochesh? denilebilir sanırım..

Jana,genelde türkmenler / azeriler tarafından kullanılır..
Canım anlamına geliyor..

Fakat cümlelerde hata var, ti ni panimayu olmaz..
Sen anlamıyorsun:Ti ni panimaesh
Seni anlamıyorum:Tibya ni panimayu..

İlk cümleyi baz alırsak,
'Canım sen anlamıyorsun sanırım.Ben otelde değildim/orada kalmadım.
Hastanedeydim. -esho ni mojet gulyat- burada da kopukluk var çıkamadım/dolaşamadım/yürüyemedim denmek istenmiş sanırım..
Acilen beni ara diyor..:1ninca:
CADIARZU

Oyy janŞeniz
Ochen harasho! Vse v paryadke.Spasiba bolshoe..A kak ti?
Ya toje ochen skuchala po-tibya:asigim:
Davna ni napisala suda.Day Allax mi snova budim pogovarit..
Ni zabivay nas :1hug:
Paka,spokoyni nochi..
Pazdravlyayu tibya s ramadana.s.

privet milaya kak ti?
davno ne vstrechalis zdes ya uvidela imyu tvoyu i zashla suda:)
sverxu ti napisala chto slovo "jana" ispolzuetsa v azerbaijanskom yazike.
no ya sama iz azerbaidjana i u nas net slovo "jana",est "canim",a ne djana...

arkadaşlar çok teşekkür ederim,bi iki mesaj daha yollayabilirim benim için çok önemli,
yardımlarınız için teşekkür ederim

canim sana bu mesaji kim yazmissa ruscasi cok kotuymus valla.yardimci olmaya calisayim biraz."canim,beni anlamadin sanirim,burasi otel degil,hastane.gezemiyorum (ya da gezemiyor),arayamiyorum seni demek istiyor ya da ara beni mi......bole bisi ama cumleler cok kopuk

"Istedigin birsey var mi" ---Xochesh chego nibud?

privet milaya kak ti?
davno ne vstrechalis zdes ya uvidela imyu tvoyu i zashla suda:)
sverxu ti napisala chto slovo "jana" ispolzuetsa v azerbaijanskom yazike.
no ya sama iz azerbaidjana i u nas net slovo "jana",est "canim",a ne djana...

:1hug:
Oyy,krasavitsya maya.Privet!
Da,ti prava,zaychika.Mi davno ni vstrechalis no ya ni zabila tibya.
U menya vse ochen harasho,a kak ti? Kak jizn? Ya pomnyu chto u tibya malinkaya milaya devochka:emir_bebek: Kak ana,patseluy yey dlya minya pajalusta opuyorumnanaktan
Ya ochen lyublu detey.Ti uje v Azerbaydjane? Mi jili v Turkmenistane adin god i u nih est takiy slovo 'Jana,Jan..' Poetamu tak skazala :)
Ya nadeyus chto mi eshe pogovorim.. a.s.

arkadaşlar çok teşekkür ederim,bi iki mesaj daha yollayabilirim benim için çok önemli,
yardımlarınız için teşekkür ederim

a.s.
rusça ve bulgarca aynı dimi?fisfisfis

Merhaba.Rusça ve bulgarca aynı değil,lakin ortak dil ailesine / lehçeye sahip oldukları için benzer noktaları var.Yani türkçe ile azerice gibi düşünebiliriz..
Okulda bulgar ve rus arkadaşlarımız vardı,birbirlerini çok iyi anlamıyorlardı,minik çağrışımlar var sadece..

ankara'da rusça öğrenebileceğim güvenilir ve işinde uzman bir yer var mı acaba? :hulya:

:1hug:
Oyy,krasavitsya maya.Privet!
Da,ti prava,zaychika.Mi davno ni vstrechalis no ya ni zabila tibya.
U menya vse ochen harasho,a kak ti? Kak jizn? Ya pomnyu chto u tibya malinkaya milaya devochka:emir_bebek: Kak ana,patseluy yey dlya minya pajalusta opuyorumnanaktan
Ya ochen lyublu detey.Ti uje v Azerbaydjane? Mi jili v Turkmenistane adin god i u nih est takiy slovo 'Jana,Jan..' Poetamu tak skazala :)
Ya nadeyus chto mi eshe pogovorim.. a.s.

U menya toje vse normalno.Daaaaa radilas dochinkaaaa.sladkayaaaaa sladkaaaaya lapooochka :)) kak ti? esli ne oshibaus u tebya toje dochinka est?kak ona?poceluy ee za menya
Da ya jivu v Azerbaidjane.Po etomu znayu :)))

ankara'da rusça öğrenebileceğim güvenilir ve işinde uzman bir yer var mı acaba? :hulya:

Merhabalar..
Size kesinlikle Ankara Tömer'i öneriyorum.
(Çankaya Caddesi'nde bulunuyor)
Orada Nehriban Gençkal var , muhteşem bir eğitmen , inanılmaz asil ve tatlı bir kadın..
Umarım hala çalışıyordur aynı yerde,müdüreydi en son aynı zamanda Rusça sınıflarındaydı..
Sevgi ve muhabbetle

U menya toje vse normalno.Daaaaa radilas dochinkaaaa.sladkayaaaaa sladkaaaaya lapooochka :)) kak ti? esli ne oshibaus u tebya toje dochinka est?kak ona?poceluy ee za menya
Da ya jivu v Azerbaidjane.Po etomu znayu :)))

Oyy OyyŞeniz
Daragaya maya! kaydirigubbakcemile3 Konechno ana sladkaya,kak prentsesa!
(Eta normalna,potomu chto u nivo mamichka est toje takaya krasata! :)
Da,ti ni oshibaeshsya,u menya est dochinka..Yemu 3 leta :kedi:
Oni padarki ot Allax'a.. da.. opuyorumnanaktan
Kak tvayivo prentsasu zovut? Azerbaidjanskaya imya ? :)
Aa ti smotrish 'Yaxshi Jazibekaydirigubbakcemile3'
U menya est mnogie azerbaidjanskie druzya..Mi ravno razgavarivaem, i oni mne skazali chto u vas net takovo imyu :Jazibe,da? :)

Son düzenleme:
selammm :)
bende varım bende..
şu an ruşça öğreniyorum 1. kademe.henüz yeniyim ama inanılmaz zevk alıyorum. bişey önersem sanırım bu hepimiz için iyi olur herkes bildiği 2-3 kelimeyi paylaşsa hergün.bu şekilde kelime haznemizi zenginleştiririz.ve şunu gördüm arkadaşlar çok fazla okuma hatası yapılmış. bunlara da dikkat edelim birbirimizin yanlışını düzeltelim :) süper bir paylaşım olmuş Libyana..emeğine sağlık..

Всех приветствую! Я живу в Турции. Знаю очень многие хотят выучить русский язык. С радостю могу помочь. Попрактикуемся? :)

Herkesi selamlıyıram! Türkiyede ikamet ediyorum.Biliyorum, çok kişi rusca oğrenmeyi istiyor, seve-seve yardım edebilirim. Praktik yapalımmı? :)

Merhaba, ben Kety. 1990 Vilnius/Litvanya doğumluyum. Anadilim Rusça. 2012 yılına kadar 15 yıl boyunca Rusya'nın St. Petersburg şehrinde yaşadım. Lise ve üniversite eğitimimi burada tamamladım. Yaklaşık 1 senedir İstanbul'da yaşamaktayım. Üniversite eğitimimi English-French Translations / Interpreting ( İngilizce-Fransızca Tercumanlık) üzerine tamamladım. Şu sıralarda İngilizce Öğretmenliği dalında yuksek lisans sınavlarına hazırlanmaktayım.
Her seviyede Rusça ders verebilmekteyim. Daha once farklı ülkelerden öğrencilerle ders tecrubem bulunmaktadır.
Ders programımı kişisel ihtiyaclara göre belirleyip gerekli öğretim metodlarını kullanarak kişiye göre oluşturuyorum.
Ders almak istiyorsanız bana e-mail yoluyla aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.
kety-lord@yandex.ru

ojjjj kakoy krasivoj topic!!!!! dlya ludej, kotorıye znayut ruskij yazık, otlichno. ya uçilas na kafedre ruskogo yazıka i literatura, shas ya magistrantka na ruskom yazıke. vsegda ya hocu govorit' s vashey. napishi menya:)))

Всех приветствую! Я живу в Турции. Знаю очень многие хотят выучить русский язык. С радостю могу помочь. Попрактикуемся? :)

Herkesi selamlıyıram! Türkiyede ikamet ediyorum.Biliyorum, çok kişi rusca oğrenmeyi istiyor, seve-seve yardım edebilirim. Praktik yapalımmı? :)

bozmozhno, ya hochu delat' praktiku s toboj,

selam kızlar rus dili ve edebiyatı okumayı dusunuyorum sizce nasıl ?

selam kızlar rus dili ve edebiyatı okumayı dusunuyorum sizce nasıl ?
ben selçuk üniversitesi rus dili edebiyatı mezunuyum aynı zamanda şu anda fatih üniversitesi burslu yüksek lisans öğrencisiyim ve çok memnunum eğer tutuyorsa selçuk üniversitesinde rusça oku tamam mı:))))) benim rusçam çok iyi gerçekten de

X