Romatoloji mi Fizik tedavi uzmanı mı?

-Bibli

gardım sağlam,güllerden tuğla⚜️
Kayıtlı Üye
31 Mart 2022
4.868
15.432
Merhabalar.
Fibromiyalji'den şüphe duyuyorum.
Sürecin uzun ve yıpratıcı olduğunun farkında olarak en doğru şekilde tedavi adımı atmak istiyorum eğer fm tanısı konulursa tabii.
Fizik tedavi uzmanlarının tanı koyabildiklerini de biliyorum.
Sizce tanı-tedavi sürecini romatoloji'de tanı, iyileşme süreci için fizik tedavi ile ilerlemek mi daha mantıklı yoksa direkt fizik tedaviye gidip hem tanı hem tedavi şeklinde devam etmek mi?
Açıkçası bunun bir artısı eksisi var mı bilmiyorum. Deneyimli olan arkadaşlardan yorum bekliyorum.

Belirtilerim
*Sabahları vücudum kaskatı uyanıyorum uyandıktan bir 10-15 dk sonra açılıyor bedenim sanki.
*özellikle yağmur yağmadan bir iki gün ya da birkaç saat önce ağrılarım başlıyor ve bu hiç şaşmadı.
*ağrı resssmen geziyor bedenimde.sol boyun sonra sırt sonra diz sonra omuz şeklinde. Hatta şu an ayak parmağım ağrıyor😄😄😄sinirlerim bozuldu.
*uyku bozukluğu,kulakta bir çınlama mevcut.

Bunlar sadece belirti.Ben teşhis koyamam tabiki,teşhis için vakit kaybetmek istemiyorum hemen harekete geçeceğim.Sadece merak eden olur diye yazdım.

Not olarak ekliyorum.
D vitaminim çok düşük.Takviye kullanıyorum şu an.Dr kas eklem ağrısı yapmaz d vitamini eksikliği dedi.Ama annemin gittiği dr her ağrısı için d vitaminine bakalım mutlaka demişti. Yani onu da pek anlamadım açıkçası.:KK43:

X