Ressam olup emeğinin karşılığını alan var mıığ ?

İstanbulda, Ankarada büyük sergi etkinlikleri oluyor. Artweeks Akaretler, Contemporary İstanbul, ArtAnkara vs vs bu tarz etkinliklere katılım sağlayabilmek için galeriler ile hareket etmelisiniz sanırım. Kendinize uygun bir galeri bulup networkunuzu arttırmanız sizi maddi ve manevi tatmine eriştirecektir. Tavsiyem.

Acaba öyle yansıtıyor olabilirler mi ? şu dönemden bahsedecek olursam hem maddi hem manevi bilinmiyor mesleğimizin değeri… Azınlıkta olmamıza rağmen kendimizi gösteremiyoruz da herkese varda bize yok miğ 😂
Bilemem ki.

Sosyal medyaya bakınca iyi tatiller yapıyorlar,pahalı mekanlarda yemek yiyorlar.

Hiç kimsenin cüzdanını bilemem sadece fotoğraflara göre yorum yaptım.

Özel sipariş üzerine mi çalışıyorsun? Özel sipariş portreler para getirmiyor manzara üzerine çalışmanı öneririm. Ben çoktan bıraktım yapmayı bunları da yabancı bir siteye yüklemiştim tabi sipariş falan da gelmedi zaten yoğunluktan ilanımın reklamını da düzgün yapamadım. En çok satın alınanlar özgün eserlerden ziyade ünlü eserlerin taklitleri oluyor maalesef bu işten para kazananlar da bu şekilde kazanıyor.

tam değeri mi bilemem ama arkadasimin instagram sayfası var. resimler yapıp satıyor. 🙄 o ekstra olarak bu logo tasarımları falan da yapıyor. ondan dda iyi para geliyormus diyoolar

10 sene resim çizdim. Kafe duvarlarına resim çizip üç kuruş para almaktan öteye gidemedim. Baska ülkede olsam Picasso falan olurdum herhalde 🤣🤣

10 sene resim çizdim. Kafe duvarlarına resim çizip üç kuruş para almaktan öteye gidemedim. Baska ülkede olsam Picasso falan olurdum herhalde 🤣🤣
neden yahu
kızımın sınıf arkadaşı kafe duvarı boyayarak lisede motor üniversite ikinci sınıfta araba aldı
benimki de ruhunu satar resmini satmaz maalesef

neden yahu
kızımın sınıf arkadaşı kafe duvarı boyayarak lisede motor üniversite ikinci sınıfta araba aldı
benimki de ruhunu satar resmini satmaz maalesef
Yani çok bir getirisi yok ve iş yok bı kafe yapıyorsunuz 15-20 k alıyorsunuz eyvallah ama sonra 2-3 ay iş gelmiyor

Aramızda ressam olan ( resim öğretmeni de olabilir ) emeğinin karşılığını alan var mı Türkiye de ? Yoksa kaderimin bir oyunu mu buuuuuu :)
Türkiyede bunda bi degeri yok maalesef yurtdisina acilman gerekiyor ingilizce bilmiyosaniz ingilizce ögrenin sosyal medya hesabinda sadece yurtdisina odakli yapin. Arkadasim ingiltereyr yerlesti ressam olarak güzel hayati yasiyor

Akademi mezunu olmayıp resimden para kazananan çok yetenekli ressamlar tarihte de olmuştur, bundan sonra da olacaktır. Klasiğe kafa tutan çok fazla ismi şu an ressam olarak anıyoruz, köklü müzelerde eserlerini görüyoruz. Para kazanmaya gelince günümüzde o tamamen pr gücüne dönmüş vaziyette. Umarım istediğiniz konuma gelirsiniz konu sahibi.

Ben resim öğretmeniyim fakat mesleği küçümseyen bir topluluk var bu biraz rahatsız ediyor beni sanki çok basitmiş gibi bir algı yaratıyorlar.
Bence basit falan değil ama orta orta üstü geliri olarak biri olarak hiç bir ressamın ya da sanatçının çizdiği bir tablo vs satın almadım.
Hani amacınız eserlerinizden gelir elde etmekse çok daha kısıtlı bir kitleye, elit zevkleri olan ve parasını sanata harcayabilen az kişiye hitap ediyorsunuzdur diye düşünüyorum. Başka nasıl gelir elde ediliyor bu meslekten açıkçası ben bilmiyorum.

Akademi mezunu olmayıp resimden para kazananan çok yetenekli ressamlar tarihte de olmuştur, bundan sonra da olacaktır. Klasiğe kafa tutan çok fazla ismi şu an ressam olarak anıyoruz, köklü müzelerde eserlerini görüyoruz. Para kazanmaya gelince günümüzde o tamamen pr gücüne dönmüş vaziyette. Umarım istediğiniz konuma gelirsiniz konu sahibi.
Kocasına bıçak çekip affeden kadının konusunda beni çok tanıyor gibi bu eleştirilerini kadına değil meslektaşlarına yönelt demişsin yeni gördüm. Hani insan aynı anda birden fazla şeye tepki göstermezmiş gibi. Ben de hem bakanlıkla hem de ilgili kurumlarla paylaştığım hazırlayıcısı bizzat ben olduğum konusu tamamen yanlış, etkisiz kararlar olan sıradan bir rapordan birkaç kesit paylaşayım da seninle bak bakalım ben herhangi bir kişiyi, kurumu , polisi, hakimi, savcıyı eleştirmekten çekiniyor muyum ? Bir daha tanımadığın insanlarla ilgili böyle ona ses çıkaracağına buna çıkar gibi yorumlar yapma olur mu ? Zira bazı insanların kapasitesi ikisine de yeter

Eklentiler

• IMG_1308.jpeg
    IMG_1308.jpeg
    31,4 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_1309.jpeg
    IMG_1309.jpeg
    39,9 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_1310.jpeg
    IMG_1310.jpeg
    37,6 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_1311.jpeg
    IMG_1311.jpeg