Ressam olup emeğinin karşılığını alan var mıığ ?

seyyarressam

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2024
43
-1
Aramızda ressam olan ( resim öğretmeni de olabilir ) emeğinin karşılığını alan var mı Türkiye de ? Yoksa kaderimin bir oyunu mu buuuuuu :)

yeteneğinize ,çevrenize,okulunuza ve sosyalliğinize bağlı bu durum
freelance çok fazla iş var yapılabilecek
yurtdışına açılmak da lazım
okul da önemli mimar sinandaysan birinci sınıfta iş almaya başlıyorsun zaten

Alan vardır ya. Benim bir arkadaşım resim öğretmeni aynı zamanda sosyal medyadan kişiye özel çizim yaparakta para kazanıyor. (sevgilileri çiziyor, aile çiziyor vs karakalem ya da renkli olarak)

Sanatın manevi tatmini tartışılmaz tabii ki.

Maddi olarak diyorsanız üç tane resim öğretmeni tanıyorum,sosyal medyada gördüğüm kadarıyla iyi bir hayat yaşıyorlar.
Acaba öyle yansıtıyor olabilirler mi ? şu dönemden bahsedecek olursam hem maddi hem manevi bilinmiyor mesleğimizin değeri… Azınlıkta olmamıza rağmen kendimizi gösteremiyoruz da herkese varda bize yok miğ 😂

Alan vardır ya. Benim bir arkadaşım resim öğretmeni aynı zamanda sosyal medyadan kişiye özel çizim yaparakta para kazanıyor. (sevgilileri çiziyor, aile çiziyor vs karakalem ya da renkli olarak)
Bende aynı şekilde ama sanki mesleğim daha hor görülüyor gibi insanların yaklaşımları bazen çok garip olabiliyor yani küçümseniyor sanat :/

Sosyal medyada gördüğüm kadarıyla, yaptığınız işleri sergilemek gerekiyor. Sosyal medyayı aktif kullanmanız sizi daha görünür kılacaktır. Koleksiyonerlerin, sanat galerilerinin dikkatini çekmelisiniz. Belki onları etiketleyerek belki de hastag kullanarak vs. "Açık Çağrı/Open Call" başlığı ile atılan postlara göz gezdirin derim. İşlerinizi sergileyin bol bol. Sergilere katılın.

ben resim öğretmenleri ile güzel sanatlarda resim eğitimi alanları bir tutamıyorum maalesef. eğitim aldıkları ekol çok farklı. o yüzden bir tutarak da değerlendiremiyorum.
tam olarak ne tarz işler çıakrıdğınızı belirtirseniz daha çok yardım gelecektir.
Ben resim öğretmeniyim fakat mesleği küçümseyen bir topluluk var bu biraz rahatsız ediyor beni sanki çok basitmiş gibi bir algı yaratıyorlar.

Ben resim öğretmeniyim fakat mesleği küçümseyen bir topluluk var bu biraz rahatsız ediyor beni sanki çok basitmiş gibi bir algı yaratıyorlar.

okullarda maalesef resim, müzik ya da beden eğitimi gibi dersler noş birer uğraş zaman ve para kaybı olarak geliyor velilere. temelde çocuklara çok da bi şey öğretilmediği, sadece kafalarını boşaltmaları için boş zaman yaratıldığını düşünüyorlar. sizin elinizde olmayan koşullarda gelişen şartlarda oluşan müfredata bakılırsa onların da haklılık payı var ama sanki o çocuklara sanat tarihi vermeye kalksanız yarın ensenize çökmeyecekler.
öte yandan güzel sanatlar fakültesinde alınan resim eğitimi ile eğitim fakültesinde resmi öğretmeye dair verilen eğitim de maalesef bir değil. akadmeik olarak resim eğitimi alan kişilerin kendine ressam demekten imtina etmesine karşın resim öğretmenliğinde pek de ilintili ders almayan resim öğrtmenlerinin kendine ressam demesi beni gülümsetiyor. kusura bakmayın.

Sosyal medyada gördüğüm kadarıyla, yaptığınız işleri sergilemek gerekiyor. Sosyal medyayı aktif kullanmanız sizi daha görünür kılacaktır. Koleksiyonerlerin, sanat galerilerinin dikkatini çekmelisiniz. Belki onları etiketleyerek belki de hastag kullanarak vs. "Açık Çağrı/Open Call" başlığı ile atılan postlara göz gezdirin derim. İşlerinizi sergileyin bol bol. Sergilere katılın.
Sosyal medya gerçekten önemli artık dijital işlerde oluyor çok faydalı bir platform amacına göre tabi

Aramızda ressam olan ( resim öğretmeni de olabilir ) emeğinin karşılığını alan var mı Türkiye de ? Yoksa kaderimin bir oyunu mu buuuuuu :)
İkisi de değilim ama resim öğretmeniyle ressam dediğiniz şey çok farklı bence
Bana kalırsa ressamlık müzisyenlik sanatla alakalı genel meslek grupları zengin mesleği hani seni zengin eden değil zaten para kaygın olmaması gereken meslekler

okullarda maalesef resim, müzik ya da beden eğitimi gibi dersler noş birer uğraş zaman ve para kaybı olarak geliyor velilere. temelde çocuklara çok da bi şey öğretilmediği, sadece kafalarını boşaltmaları için boş zaman yaratıldığını düşünüyorlar. sizin elinizde olmayan koşullarda gelişen şartlarda oluşan müfredata bakılırsa onların da haklılık payı var ama sanki o çocuklara sanat tarihi vermeye kalksanız yarın ensenize çökmeyecekler.
öte yandan güzel sanatlar fakültesinde alınan resim eğitimi ile eğitim fakültesinde resmi öğretmeye dair verilen eğitim de maalesef bir değil. akadmeik olarak resim eğitimi alan kişilerin kendine ressam demekten imtina etmesine karşın resim öğretmenliğinde pek de ilintili ders almayan resim öğrtmenlerinin kendine ressam demesi beni gülümsetiyor. kusura bakmayın.
Ben formasyon aldım yani 6 yıl okumuş oldum endişeniz olmasın Ressam demek için yeterli bir süre, alanımda da öyle geçiyor zaten :)

İkisi de değilim ama resim öğretmeniyle ressam dediğiniz şey çok farklı bence
Bana kalırsa ressamlık müzisyenlik sanatla alakalı genel meslek grupları zengin mesleği hani seni zengin eden değil zaten para kaygın olmaması gereken meslekler
Para kaygısından değil ki sorun bu tarz mesleklerin gereken ilgi ve alaka görmemesi toplum tarafından hor görülmesi

Alanınız çok geniş eğer işinizi bilirseniz birçok alanda iş yaratabilirsiniz kendinize. Tanıdığım biri çocuk kitaplarına resim çiziyor dergilerde karikatür editörlüğü yapıyor.

Ben formasyon aldım yani 6 yıl okumuş oldum endişeniz olmasın Ressam demek için yeterli bir süre, alanımda da öyle geçiyor zaten :)

para kaznamayı burada sorduğunuza göre zaman açısından size yeterli gelse de yetemeyen bi şeyler var demek ki. çünkü ne zaman ki sanattan hayatınızı idame edebilmenin ötesinde para kazanabiliyorsunuz ve sahip olduğunuz her bir bağlantı da bunun sürekliliğinin bir temini haline geliyor, o zaman gerçekten sanatçı olabiliyorsunuz. bu mesleklerden para kazanabilen insanlar var. sadece sizin çevrenizde yok.
yolunuz açık olsun.

Para kaygısından değil ki sorun bu tarz mesleklerin gereken ilgi ve alaka görmemesi toplum tarafından hor görülmesi
Bunu sadece "ressam" lık ile sınırlayamazsınız ki. Türkiye de hemen hemen her türlü meslek kendi çapında hor görülebiliyor. Bunu değiştirmek biraz sizin elinizde. Şayet siz bu algıdan sıyrılıp çıkarsanız, kendi alanınızda, kendi adınıza bir sıçrama yaşarsınız ve bu algıdan çıkmış olursunuz. Ne iş yapılırsa yapılsın bu kişinin elinde diye düşünüyorum.

X