resmen allak bullak oldum ya!

thanderc

dünyanın entatlı kenesi:)
Kayıtlı Üye
1 Aralık 2008
1.021
4
38 haftalık hamileyim ve artık 38 haftada bitmek üzere. bu zamana dek ne doğum stresim nede dogum korkum vardı. bugün dr gittim. ultrasonla bebegime baktı dr herşey yolunda ve normal dedi. bebegin başıda aşagıya dönmüş. sonra çatı muayenesi yaptı kasmadım hiç kendimi ama öyle hoyratça davrandı ki dayanamadım belli süre sonra. epidural normal dogum düşünüyordum ama dr bütün hevesimi rahatlığımı paramparça etti. baya bi söylendi eger buna dayanamıyorsan nasıl normal doguracaksın dedi. epidural düşündüğümü söyledim sen ne sanıyosun 4 cm açıklık olmadan epidural yapmıyoruz yine acı çekiceksin dedi söylendide söylendi. darmadagan oldum eşimde söylendi muayene çıkışı yok neden kasmısımda bilmem neymişte. agladım saatlerce ve kendimi o kadar başarısız ve beceriksiz hissettimki. sonra eşimle konuştuk fazla bişi demedi karar senin bende böbrek taşı düşürdüm sizdeki doğuma eşdegermiş bidaha yaşamak istemem falan dedi. sonra işe gitti bende eve geldim. kafam allak bullak oldu şaşırdım afalladım ve çok korkuyorum. öyle bir haldeyimki tatmin etmio hiçbirşey. o kadar yanlız ve çaresiz hissediyorumki kendimi. yapabilirim normal doğum demiştim ve kendimi buna alıştırmıştım. ama bugün korku kapladı içimi ve kendimi çok çaresiz hissediyorum. eşim hamileliğim boyunca çok destek ve yardımcı oldu bana. ve ben ona çok yük oldugumu düşünüyorum üzülmeyeyim diye üzerimede gelmio ama anlıyorum sıkıldıgını ve kafasına taktıgını ve bu beni dahada derinden etkiliyor. anlatacak konuşacak kimse yok çevremde zaten olanlarda sezeryana karşılar. dogumumu özel hastanede yapıcam ve sezeryanla normal dogum arasında epey bir fiyat farkı var. bu yüzdende eşime yük oluyormusum gibi hissediyorum. çok kötüyüm karmaşıgım ve korkuyorumsenağlama bebegimi kucagıma alacak olmanın heyecanını bile hissedemiyorum. sadece içimde bişey var ve ben onu nasıl dünyaya getirecegimi bilmiyorumsenağlama

38 haftalık hamileyim ve artık 38 haftada bitmek üzere. bu zamana dek ne doğum stresim nede dogum korkum vardı. bugün dr gittim. ultrasonla bebegime baktı dr herşey yolunda ve normal dedi. bebegin başıda aşagıya dönmüş. sonra çatı muayenesi yaptı kasmadım hiç kendimi ama öyle hoyratça davrandı ki dayanamadım belli süre sonra. epidural normal dogum düşünüyordum ama dr bütün hevesimi rahatlığımı paramparça etti. baya bi söylendi eger buna dayanamıyorsan nasıl normal doguracaksın dedi. epidural düşündüğümü söyledim sen ne sanıyosun 4 cm açıklık olmadan epidural yapmıyoruz yine acı çekiceksin dedi söylendide söylendi. darmadagan oldum eşimde söylendi muayene çıkışı yok neden kasmısımda bilmem neymişte. agladım saatlerce ve kendimi o kadar başarısız ve beceriksiz hissettimki. sonra eşimle konuştuk fazla bişi demedi karar senin bende böbrek taşı düşürdüm sizdeki doğuma eşdegermiş bidaha yaşamak istemem falan dedi. sonra işe gitti bende eve geldim. kafam allak bullak oldu şaşırdım afalladım ve çok korkuyorum. öyle bir haldeyimki tatmin etmio hiçbirşey. o kadar yanlız ve çaresiz hissediyorumki kendimi. yapabilirim normal doğum demiştim ve kendimi buna alıştırmıştım. ama bugün korku kapladı içimi ve kendimi çok çaresiz hissediyorum. eşim hamileliğim boyunca çok destek ve yardımcı oldu bana. ve ben ona çok yük oldugumu düşünüyorum üzülmeyeyim diye üzerimede gelmio ama anlıyorum sıkıldıgını ve kafasına taktıgını ve bu beni dahada derinden etkiliyor. anlatacak konuşacak kimse yok çevremde zaten olanlarda sezeryana karşılar. dogumumu özel hastanede yapıcam ve sezeryanla normal dogum arasında epey bir fiyat farkı var. bu yüzdende eşime yük oluyormusum gibi hissediyorum. çok kötüyüm karmaşıgım ve korkuyorumsenağlama bebegimi kucagıma alacak olmanın heyecanını bile hissedemiyorum. sadece içimde bişey var ve ben onu nasıl dünyaya getirecegimi bilmiyorumsenağlama

selm canım öncelikle umarım bebeğine sağlıkla kucağına alırsın:ecrin_bebek:bu doktorların ne yapmak istediğini inan ben anlamış değilim insann bütün cesaretini alıp yerine korkuyu bırakıolar canım sana tavsiyem gerçekten normal doğum istiosan başka bi doktora daha görün derim hastane bağlantılı bi doktor olursa dahada ii olur normal doğum heleki sende bi sorun bebek için bi tehlike yoksa en güseli kndini bırakma toparlan hadi ne güsel bak bebeğini alıcaksın kucana allahın izniyle allah sna yardım edicek merak etme...

bencede bu kadar kolay yıkılma çevrene bir bak kimler kimler normal doğuruyor senmi doğuramıyacaksın pınar altuğ doğurduysa biz hayli doğururuz bacııımm normalden şaşma hiç öyle eşime yük oluyorum diyede düşünme sen bunu kendi kendine karnına koymadın değilmi tabiki destek olucak yardımcı olacak bizde bebeğimiz için istiyoruz bazı şeyleri nelere katlanıyoruz bu normal doğum denen olay 5 veya 6 saati zor olan bi olay sonuçta bekliyeceksin zamanını hiç kendini strese falan sokma doktoruda takma kafana nasılsa doğuma o girmiyecek dua et allaha sığın RABBİM yardım edecektir annen seni nasıl doğurmuş bak bende okudukca korkuyorum bende normal doğum istiyorum 29 haftadayım kendi kendimi cesaretlendiriyorum sende öyle yap kolay sağlıklı normal doğum dileklerimle sevgiler

endişelenme canım
nasıl dr.muş seninki de pes doğrusu
normal doğum yaparsın
millet çatır çatır doğuruyor
hemde hastanede kolay
tarlada bağda bahçede doğuran bir sürü kadın varr
onlar yapıyorda biz neden yapmayacakmıız
Allah yardımcımız olur elbet sakın kendini strese sokma
inş sağlıcakla kucağına alırsın bebeğini.

Canım 3.5 ay önce doğum yapmış biri olarak umarım söyleyeceklerim biraz da olsa seni rahatlatır. Hamile olduğumu öğrendiğim andan itibaren normal doğum yapacağım diye kendimi şartlandırdım ve 38+2 de sabah 7de yattığım yerde suyumun boşalmasıyla doğumum bir anlamda başlamış oldu. Sancım yoktu ve açılma da yoktu. Sadece suyum gelmişti. Hemen duşumu ve gerekli eşyalarımı aldım ve saat 7:30da hastanedeydim. Baktılar açılma 0 ama su boşaldı. Ağrı yok. Basdılar suni sancıyı saat 15:30a kadar. saat 15:00 gibi suni sancıya rağmen açıklık 5cm ulaşabildi ancak tabi bu süre zarfında epey doğum sancısı çektim. 5 cm. e ulaştığında açıklık doktorum doğum eylemi uzun sürecek epey diye epiduralk uyguladı ve inan bana mucize birşey (kesinlikle tavsiye ederim). Yarım saate kadar en geç etkisini gösterir dediler ve nitekim de öyle oldu. Tam ağrılarım dindi derken bu sefer de bebeğimin kalp atışaları anormal derecede düştü ve yarım saat içinde birkaç defa tekrarlayınca doktorum ben normal doğum riskini alamam, bebeği kaybedebiliriz dedi. Zaten eşimi çağırdım yanıma ve tam sezeryana karar verecekken bebeğin kalp atışları hiç alınamayacak dereceye geldi ve doktorum bile baya panikledi. Apar topar ameliyathaneye aldılar ve sezeryanla kızım doğmuş oldu. Bir anlamda çifte doğum yaşamış oldum.
Bu tecrübelerim doğrultusunda herkese önerebileceğim yol eğer gerçekten problem yoksa normal doğumu dene. İnan bana belli bir süre sonra bebeğine kavuşabileceğini düşününce ve onu hayal edince ağrılar dayanılmayacak olmuyor. Ben saat 7:30dan 15:00e kadar sancı odasında bu ağrıları hep bebeğimi düşünerek çektim ve belki deli diyeceksin ama çok özel bir zamandı. Bebeğinin herşeyini hissediyorsun ve bu özel ana bizzat kendin şahit oluyorsun. Ben sezeryan olduğum için doğumdan sonra bile gizli gizli ağladım hep çünkü bebeğimi gören en son kişi ben oldum. Tüm ailem, sülalem benden önce bebeği görme şansına erişti ki bence bu kesinlikle annenin hakkı olmadı tabi ki doktordan sonra :)
Şöyle düşün canım belki seni rahatlatır. Doğumun başladığı gün farzet ki adet olmaya başladın. Bİlmiyorum adetlerin sancılı mı geçer ama yoğun bir adet sancısı çekecekmişsin gibi düşün. Bol bol kendini sıkmadan, kasmadan derin nefesler al, inan çok rahatlatıyor. Sonra son bir hamle ve bebişin kollarında. Ve ve bu anın tadını narkozsuz yaşa. Benim gibi yarı uykulu değil.
Korkacak hiçbir şey yok. Bir daha hamile kalırsam ve doktorun izni olursa kesinlikle ama kesinlikle normal doğum yaparım, nu söylediğimde çok samimiyim.
Binlerce yıldır insanlar kaçar çocuk doğurmuşlar. Ağrıdan kimse ölmemiş :)
Hepinize hayırlı ve hayalini kurduğunuz doğumlar diliyorum. Ben maalesef hayalimdekini yaşayamadım :KK43:

X