Rahim ağzında yara lütfen bilen varsa bakın :(

Merhabalar
Bugün jinekolojik muayene esnasında doktorum rahim ağzında yüzeysel bir yara saptadı. Smear aldı bir hafta sonra çıkacakmış. Korkmamam gerektiğini şüpheli bir durum çıkarsa bile ufak bir operasyonla yarayı yakacağını söyledi. Henüz 23 yaşındayım internette çok kötü şeyler yazıyor aklımı kaçırıcam. Bu durumla karşılaşan var mı tedaviniz nasıl ilerledi bilen yardımcı olur yorum yaparsa çok sevinirim rahatlatıcı yorumlara çok ihtiyacım var.
Annemde olmuştu
Tedavi olmazsanız tehlikeli
Yakma işlemi çok basit ve acısız
Rahat olun

Annemde olmuştu
Tedavi olmazsanız tehlikeli
Yakma işlemi çok basit ve acısız
Rahat olun
Yok yok gerekirse tedavi olacağım zaten meselem o değildi. Ben smear testi için kanser taraması denince biraz ürktüm sadece. İnternette yazılanlar da tuz biber oldu. Ama daha rahatım şu an Allah şifa bekleyen herkese şifa nasip etsin

Yok yok gerekirse tedavi olacağım zaten meselem o değildi. Ben smear testi için kanser taraması denince biraz ürktüm sadece. İnternette yazılanlar da tuz biber oldu. Ama daha rahatım şu an Allah şifa bekleyen herkese şifa nasip etsin
Amin
Bu testi zaten her kadının yılda bir yaptırması gerekiyor, ben şikayetim olmasa da yaptırıyorum, sizde bir de yara var o yüzden yapılıyor, sizin kanser olma ihtimaliniz daha yüksek diye değil, rutin işlem, sorun görürsen smear yap sorun görmezsen son bir yıldır yapılmadıysa smear yap….
İnternete bakmayın böyle mevzularda, benim kocaman bir kistim çıktı yumurtalığımda bel MR ında tesadüfen, hem smear hem ileri kanser tarama tahlilleri yapıldı, hiç gerilmedim, tahlil sonucunu aldıktan birkaç gün sonra düşürdüm kisti
Stres yapmayın

Yakımca hamilelik olmuyor diyorlar herkes birsey söylüyor canım öyle moralim bozukki anlatamam zaten çok zor günler geçirdim birde bunu kaldıramıyıcam
Hic alakasi yok
Benimde cocuktan once yakildi 6 ay kadar sonra cocuk istegmz olustu ve hemen de hamile kaldim yani takma gecmis olsun

Amin
Bu testi zaten her kadının yılda bir yaptırması gerekiyor, ben şikayetim olmasa da yaptırıyorum, sizde bir de yara var o yüzden yapılıyor, sizin kanser olma ihtimaliniz daha yüksek diye değil, rutin işlem, sorun görürsen smear yap sorun görmezsen son bir yıldır yapılmadıysa smear yap….
İnternete bakmayın böyle mevzularda, benim kocaman bir kistim çıktı yumurtalığımda bel MR ında tesadüfen, hem smear hem ileri kanser tarama tahlilleri yapıldı, hiç gerilmedim, tahlil sonucunu aldıktan birkaç gün sonra düşürdüm kisti
Stres yapmayın
Çok çok haklısınız boşuna geriliyorum bence

doktor sitesinde iki hocaya danıştım durumumu. İkisi de sadece smear sonucunu görelim yazmışlar cevap olarak. Ne iyi ne kötü başka bir şey yok ama çok geriyor bu durum beni. Cumaya kadar nasıl sabredicem Allah bilir

Ailede var mı rahim kanseri yaşayan?
rahim kanseri genetik olarak aktarılan bir şey değil. rahim ağzı kanserinin neredeyse tamamının sebebi insan papilom virüsü (hpv) bu virüsün bir kaç türü, bağışıklık tarafından vücuttan atilamazsa ilerleyen yıllarda önce rahim ağzında bazı değişimlere, onlar da erken tedavi edilmezse kansere dönüşebiliyor. ama bu tabi virüs ile enfekte olduktan 10-15 sonra oluşan bir durum çoğunlukla.

konu sahibi, henüz yaşınız çok küçük. cinsel olarak aktif değilseniz virüsü almış olmanız zor. başka konuda tuvaletten bulaşabilir mi diye sormuşsunuz, bunun için genital bölgenizi tuvalete sürtmüş olmaniz, bu sırada vücudunuzda mikro yaralar olması gerek. belki cinsel yollar dışında ağda, lazer ile bulaşması mümkün. endişe etmeyin :)

rahim kanseri genetik olarak aktarılan bir şey değil. rahim ağzı kanserinin neredeyse tamamının sebebi insan papilom virüsü (hpv) bu virüsün bir kaç türü, bağışıklık tarafından vücuttan atilamazsa ilerleyen yıllarda önce rahim ağzında bazı değişimlere, onlar da erken tedavi edilmezse kansere dönüşebiliyor. ama bu tabi virüs ile enfekte olduktan 10-15 sonra oluşan bir durum çoğunlukla.

konu sahibi, henüz yaşınız çok küçük. cinsel olarak aktif değilseniz virüsü almış olmanız zor. başka konuda tuvaletten bulaşabilir mi diye sormuşsunuz, bunun için genital bölgenizi tuvalete sürtmüş olmaniz, bu sırada vücudunuzda mikro yaralar olması gerek. belki cinsel yollar dışında ağda, lazer ile bulaşması mümkün. endişe etmeyin :)
Cinsel olarak aktifim aslında ama tek eşliyim, erkek arkadaşım da öyle ve birlikte yaşamadığımız için çok sık birlikte olmuyoruz ağdaya lazere de gitmiyorum.

Eklentiler

• 47001D95-5029-48C7-828A-145B2A80BFF1.jpeg
    47001D95-5029-48C7-828A-145B2A80BFF1.jpeg
    37,9 KB · Görüntüleme: 111
Ben paylaştığım ss teki doktorun söyledikleri yüzünden çok panik yapıyorum. Kanama şikayetiyle gittim doktora adam neler yazmış. Bu şekilde kesin konuşarak insanları paniğe sevk etmeye ne hakkı var? İki gündür ne uyuduğum uyku uykuya benziyo, ne yediğim yemeğin tadı var.

Ben paylaştığım ss teki doktorun söyledikleri yüzünden çok panik yapıyorum. Kanama şikayetiyle gittim doktora adam neler yazmış. Bu şekilde kesin konuşarak insanları paniğe sevk etmeye ne hakkı var? İki gündür ne uyuduğum uyku uykuya benziyo, ne yediğim yemeğin tadı var.
sizi rahatlatması gerekmez mi? :) çok belirti veren bir kanser değil ya da belirtileri nispeten daha basit şeylerin belirtileriyle karışıyor.

kanamanin sebeplerinden birisi de rahim ağzı yarası ve doktorunuz bunu zaten görmüş ne mutlu ki. ben de ilişki sonrası kanama ile gitmiştim, vajinal enfeksiyonmuş sadece.

ayrıca şunu da ekleyeyim.
Cervical cancer takes years to grow, so it's rare to develop cervical cancer in your 20s. Most cases are diagnosed between ages 35 and 44. Around 20 percent of cervical cancer cases are diagnosed in women 65 or older.

Neyse çok teşekkür ederim telkinleriniz için siz haklısınız :) insan bu zamanlarda daha hassas oluyor en ufak şeyi büyütüyor kafasında. Benim sonuçlarım temiz geleceğinden yana şüphem yok Allahın izniyle. Güzel sonucu paylaşacağım sizinle inşallah🙏🏼

Neyse çok teşekkür ederim telkinleriniz için siz haklısınız :) insan bu zamanlarda daha hassas oluyor en ufak şeyi büyütüyor kafasında. Benim sonuçlarım temiz geleceğinden yana şüphem yok Allahın izniyle. Güzel sonucu paylaşacağım sizinle inşallah🙏🏼
rica ederim :) endisenizi anlıyorum, ben de hastalıklar konusunda çok evhamlı davranıyorum, o yüzden bir kaç seferdir konunuza cevap veriyorum.
umarım, lütfen paylaşın :)

Hanımlar hpv ile ilgili aklıma bir şey takıldı.. bilenler yorum yaparsa çok sevinirim. Ben de çocukken yani 10-11 sene önce ayağımda tırnak kenarımda bir tane siğil çıkmıştı. O dönem yakmışlardı siğil düşmüştü. Yıllarca tekrarlamadı aklıma dahi gelmedi hiçbir belirti olmadı. İnternette el ve ayak siğillerine hpv virüsünün yol açtığı yazıyor. Çok kafama takıldı. Yıllar önce bu virüse temas etmiş olmamla şu anki rahim ağzı yaram arasında bir bağlantı olabilir mi?

Hanımlar smear sonucum temiz geldi. Doktorum yarayı yakmayacak. Baya rahatladım :) kendi kendine geçiyor mu bu yara?

X