Rahim Ağzı Kanseri ve Tedavi Süreci

Geçmiş olsun öncelikle ven sağlık personeliym çevremdeki hekim ve sağlık personellrbren biraz araştırdım kadın doğumculra tanıdıklara sordm bnde şuanda böyle bir sürece girdim smearm kötü geldi tedavide 2 türlü seçenek varmış ya rahim ağzı öndeki hücreleri temizleme yada konizasyon yönetimi dediler kesinlikle rahimi almadan bahsetmedler o son seçenektr ve ilerleml vakalardadr her sonucu gelen kanser değildr dedi doktor ileride olanlr olmadan tedavi sini olanaksız işte dedi bnde sağlıkcı olmama rağmen mı endişekym aklıma bir sürü sorular acaba siz takipleri ne kadar süreli aralıkla yaptrdnz bnm şuan class ve lsıl smear sonucu doktorların söylediği biyopsi iyi gelse bile kötü bir tablom var operasyon sanırım gerekeck
Ay İnşaAllah hepimiz bu hastalıktan ameliyat olmadan kurtuluruz geçmiş olsun

Merhabalar öncelikle sizede geçmiş olsun bnde sağlık personeliym şuanda bnde böyle bir süreçteym tesadüfü smear sonucum baya kötü geldi biyopsi diğer sonuçlara göre 2 tedavi seçeneği var dediler konizasyondan bahsettiler sıkı takip gerektiren bir hasta profili olepmu söylediler açıkcası tam detayını konuşamadık 2 3 gün oldu bütün yaşananlar 30 yaşındayım 1 bebeğim var acaba bu ameliyatlarn dezavantajları neler yaşadınız çocuğunuz var mı gebeliğe engel mi birde ilk smear sonunuz nasıl gelmişti bende class III ve lsıl yazıyor
Özelden yazdım size geçmiş olsun

Bu tip sitelere hep önyargılı bakardım ancak insan başına gelmeyince anlamıyormuş. İşte gün geliyor bir kara deliğe düşünce, orada tutunacak bir ip arıyor, telaşla yukarı çıkmak istiyorsun. Geçen yılın Kasım ayından beri kanser teşhis süreci içindeydim ve en sonunda cuma günü (5/5/2022) nihayete erdi ve “sizde kanser var” dendi. Tuhaf bir süreç tabii, insan o git gelde bir alışıyor galiba çünkü doktorun cümlesine karşılık “sınavlarım var yakında ne zaman ameliyat olmam gerekir” deyiverdim, adam da yüzüme bakıp haklı bir ukalalıkla “ okul mu önemli kanser mi” deyince -soğuk kanlılığı yavaşça yere bırakıp ellerimi havaya kaldırıp teslim oldum. Sıkıntılı durum kanser olduğunu bilmek. Henüz ileri bir evre değil (galiba) ama “rahim ve yumurtalıklar alınacaktır”dedi. Galiba diyorum çünkü hiç bir bilgiye tam olarak hakim değilim, ne derlerse onu yapıyorum. Her şey aslında kontrol amaçlı başladı. İlk olarak 15 sene önce başlayan ve bu güne gelinen süreçte sırasıyla; önce rahim ağzında akıntı, zamanla küçük bir yara, sonra yarayı dondurma, belli bir zaman sonra HPV tanısı, vesilesiyle kolposkopi, bir süre için HPV için gerileme, kontroller, negatif sonuçlar, sonra bir gün hadi bir kontrole gideyim ve 2021 Kasım ayında smear testim pozitif LGSIL çıktı. İşte her şey böyle hızlandı. Sonra doktor HPV DNA testi istedi. Sonuç HPV negatifti. Oh be derken; Bu kez doktor o bilgilere itibar etmedi ve kolposkopi kararı aldı. Kolposkopide mikro ölçüte gerek kalmadan makro şekilde her şey görüldü ve ta o vakit aslında işin ciddi olduğunun sinyalini vermişti. Şimdi ise kolposkopi ile alınan 6 kap sonuçtan; HSIL, CIN 3, CARCINOMA IN SITU çıktı yani rahim ve yumurtalıklar alınacak dendi. Bu hafta içi planlamalarda aksaklık olmaz, şansım da yaver giderse konizasyon yapılacak’mış. Bu işlemi de ikinci doktor yapacak ( Jinekolojik onkoloji). Sanırım sonuçlarda ilk doktorun öngörüsü gerçekleşecek gibime geliyor. Tabi gerisini bilmiyorum ne olacak diye. Benzer süreçleri yaşayanlar tecrübesini paylaşabilir mi rica etsem? Mesela kemoterapi görecek miyim, göreceksem bu neye göre belirleniyor, kemoterapi gerekmeden ameliyatla bu süreç tamamlanır mı, veya sadece konizasyon ile sonuçlanır mı, ikinci bir müdahale gerçekleşmesi mümkün mü, konizasyon ile her şeyi temizlemek mümkün mü, şeklinde aklımda deli sorular… var mı bana (bize) benzer tecrübesi olup da bilgi paylaşmak isteyen.. geçmiş olsun herkese
Okurken çok etkilendim dilerim en kısa zamanda saglığınıza kavuşursunuz, dra gitme sebebi yani başlangıç neydi ben 2 aydır adet görüyorum ve bekarım biyopsi yapamıyorlar şimdi sizin durumunuzu okuyunca korkuyorum

Siz isim verdikten sonra doktoru Google ile taradım ancak müthiş pahalı bir doktor olduğuna kanaat getirdim. Maalesef o doktorun vizitesini dahi karşılamam mümkün değil. Kaldı ki teşhisim bile imkanların kısıtlılığından 6 ayda netleşti. Keşke hastalık sınıf gözetmese de herkes tedaviye ulaşabilse bu ülkede de dünyada da. Yine de ilginiz için teşekkür ederim. Sevgiler 🌸
O kadar haklısınız ki.keşke sağlığa erişimde tüm dünyada zengin fakir sınıf ayrımı olmasa.lüks bir araba,lğks bir ev satın alınmıyor sonuçta.yaşam hakkı bu.

Bu tip sitelere hep önyargılı bakardım ancak insan başına gelmeyince anlamıyormuş. İşte gün geliyor bir kara deliğe düşünce, orada tutunacak bir ip arıyor, telaşla yukarı çıkmak istiyorsun. Geçen yılın Kasım ayından beri kanser teşhis süreci içindeydim ve en sonunda cuma günü (5/5/2022) nihayete erdi ve “sizde kanser var” dendi. Tuhaf bir süreç tabii, insan o git gelde bir alışıyor galiba çünkü doktorun cümlesine karşılık “sınavlarım var yakında ne zaman ameliyat olmam gerekir” deyiverdim, adam da yüzüme bakıp haklı bir ukalalıkla “ okul mu önemli kanser mi” deyince -soğuk kanlılığı yavaşça yere bırakıp ellerimi havaya kaldırıp teslim oldum. Sıkıntılı durum kanser olduğunu bilmek. Henüz ileri bir evre değil (galiba) ama “rahim ve yumurtalıklar alınacaktır”dedi. Galiba diyorum çünkü hiç bir bilgiye tam olarak hakim değilim, ne derlerse onu yapıyorum. Her şey aslında kontrol amaçlı başladı. İlk olarak 15 sene önce başlayan ve bu güne gelinen süreçte sırasıyla; önce rahim ağzında akıntı, zamanla küçük bir yara, sonra yarayı dondurma, belli bir zaman sonra HPV tanısı, vesilesiyle kolposkopi, bir süre için HPV için gerileme, kontroller, negatif sonuçlar, sonra bir gün hadi bir kontrole gideyim ve 2021 Kasım ayında smear testim pozitif LGSIL çıktı. İşte her şey böyle hızlandı. Sonra doktor HPV DNA testi istedi. Sonuç HPV negatifti. Oh be derken; Bu kez doktor o bilgilere itibar etmedi ve kolposkopi kararı aldı. Kolposkopide mikro ölçüte gerek kalmadan makro şekilde her şey görüldü ve ta o vakit aslında işin ciddi olduğunun sinyalini vermişti. Şimdi ise kolposkopi ile alınan 6 kap sonuçtan; HSIL, CIN 3, CARCINOMA IN SITU çıktı yani rahim ve yumurtalıklar alınacak dendi. Bu hafta içi planlamalarda aksaklık olmaz, şansım da yaver giderse konizasyon yapılacak’mış. Bu işlemi de ikinci doktor yapacak ( Jinekolojik onkoloji). Sanırım sonuçlarda ilk doktorun öngörüsü gerçekleşecek gibime geliyor. Tabi gerisini bilmiyorum ne olacak diye. Benzer süreçleri yaşayanlar tecrübesini paylaşabilir mi rica etsem? Mesela kemoterapi görecek miyim, göreceksem bu neye göre belirleniyor, kemoterapi gerekmeden ameliyatla bu süreç tamamlanır mı, veya sadece konizasyon ile sonuçlanır mı, ikinci bir müdahale gerçekleşmesi mümkün mü, konizasyon ile her şeyi temizlemek mümkün mü, şeklinde aklımda deli sorular… var mı bana (bize) benzer tecrübesi olup da bilgi paylaşmak isteyen.. geçmiş olsun herkese

Smear ascus kolposkopi biyopsi cin1 çıktı. Rahim ağzında rahim kanaĺında 5 ayrı yerde cin1 leep ile rahim şekli bozularak temizlendi benimde. +hpv pozitif. Yinede hpv aşısı iştendi. Pskolojik destek te aldım. 6 ay arayla smear benimde. Sizi anlıyorum bu süreçler çok yıpratıyor..

….ilk kolposkopiden sonra (takiple sınırlandırıldı sonucu) yılda bir kez smear yapmaya çalıştım ancak tabi sonuçlar negatife dönünce smear aralarını az uzattım gerçi yine öyle kontrolü elden bırakmadım ki son smearle LGSIL olunca yine kolposkopi gündeme geldi ve bugünkü noktadayım. Çok teşekkür ederim, size de geçmiş gitmiş olsun dilerim…
Çok geçmiş olsun hpv negatif gelmesi gerçekten çok ilginç sigara kullanıyormuydunuz acaba yaşınız kaç acaba

Smear ascus kolposkopi biyopsi cin1 çıktı. Rahim ağzında rahim kanaĺında 5 ayrı yerde cin1 leep ile rahim şekli bozularak temizlendi benimde. +hpv pozitif. Yinede hpv aşısı iştendi. Pskolojik destek te aldım. 6 ay arayla smear benimde. Sizi anlıyorum bu süreçler çok yıpratıyor..
merhaba süreciniz nasıl devam ediyor.Bende 15 aralıkta kolposkopi olacağım

:/ cok gecmis olsun simdi nasılsınız?

Merhaba. Çok benzer bir süreç yaşamışız. Şansım yaver gitti ve ilişkilerle bir doktor salı günü müdahale etti (konizasyon). Şimdi sonucu bekliyoruz. Teşekkür ederim ilginiz için
konizasyondan nasıl bir sonuç çıkıyor anlamadım?? kanser misiniz diyemi ? yoksa tekrar pozitif misniz diye mi?

konizasyondan nasıl bir sonuç çıkıyor anlamadım?? kanser misiniz diyemi ? yoksa tekrar pozitif

konizasyondan nasıl bir sonuç çıkıyor anlamadım?? kanser misiniz diyemi ? yoksa tekrar pozitif misniz diye mi?
Alınan parça parolojiye gider Cin1-Cin2 -cin3 ve diğer bir durum varmı bakılır cerrahi sınırlara bakılır

Merhaba öncelikle bu hastalıkla mücadele eden herkese acil şifalar diliyorum. Ablama yaklaşık 4 ay önce Rahim Ağzı Kanseri teşhisi kondu. Maalesef 4. evredeydi ve acil kemoterapiye başlandı. Kemoterapi sonucunda metaztaslar ortadan kalktı. Aynı durumu yaşayan birkaç tanıdığımız "neden acil ameliyat olmadı" gibi yorumlar yaptılar. Açıkçası birkaç doktor fikri daha almak istiyorum. İzmir'de tavsiye edeceğiniz üniversite hastanesinden hekim var mı?

X