Kekler - Pastalar PUF PUF KABARAN KEK TARİFİ !!!!!! yıllardır yaptığım kek:))

hazal_34

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Şubat 2014
196
4
34
yıllardır yaptığım kek tarifim
Malzemeler:
(28 cm kek kalıbı)
4 adet büyük boy yumurta
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı ayçiçek yağı
1 su bardağı süt
2 tepeleme yemek kaşığı yoğurt
3 su bardağı elenmiş un
1 paket vanilya
2 paket kabartma tozu
1 su bardağı damla çikolata
1 su bardağı file badem/parçalanmış ceviz/dövülmüş fındık

Hazırlanışı:

Yumurtaları ve şekeri 2-3 dk. kadar beyazlaşıp köpürene kadar mikser ile çırpalım. Ayçiçek yağını, sütü ve yoğurdu ekleyip tekrar çırpalım. Elenmiş un, vanilya ve kabartma tozlarını ekleyip 1 dk. kadar daha çırpalım. Çırpma işlemi bittikten sonra damla çikolata ve file bademi ekleyip tahta bir kaşık ile karıştıralım. katı yağ ile yağlanmış ve unlanmış kek kalıbına koyup 180 derece fırında 40dk. pişirelim. (Aslında fırın ısısı ve pişirme süresi herkesin fırınına göre değişiklik gösterir. Ben kendi fırınımın pişirme süresini ve ısısını yazdım. Siz kendinize göre değiştirebilirsiniz.) Afiyet olsun...

kek kalıbında yapın daha güzel kabarıyor:)))

ayrıca bu kek tarifinide yapıyorum tavsiye ederim

Malzemeler: (28 cm kek kalıbı için)

4 adet yumurta

1,5 su bardağı toz şeker

1,5 su bardağı süt

2 yemek kaşığı yoğurt

1 su bardağı ayçiçek yağı

4 su bardağı un

2 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

1 tatlı kaşığı tarçın

1 su bardağı iri dövülmüş fındık

Hazırlanışı:

Yumurtaları ve şekeri 5 dk. kadar mikser ile çırpıyoruz. Sırasıyla süt, yoğurt ve yağı ekleyip tekrar çırpmaya devam ediyoruz. Unu mutlaka eleyerek ve azar azar ekliyoruz. Vanilya ve kabartma tozlarını da ekleyip çok az çırpıyoruz. Tarçın ve fındık ekleyip tahta kaşık ile birbirine yediriyoruz. Kek kalıbına döküp 170 derece fırında pişiriyoruz. Bu sefer fırını önceden ısıtmadım. Gayet güzel istediğim sonucu verdi :)) Üstüne de Dr. Oetker in Glazür Cake Icing Siyah-Beyaz olanını kullandım. Afiyet olsun...

Son düzenleme:
X