"Pozitif" çıkan HPV testinin daha sonra "negatif" çıkması

Nil_6891

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
17 Ağustos 2011
1.015
932
Kızlar merhaba.

Nisan 2017'de (yaklaşık 2 yıl önce) vajinal kaşıntı şikayetiyle bir uygulama ve araştırma hastanesinde gittiğim kadın doğum uzmanı doktorum vajinal mantar teşhisi koydu ve smear testi de yapalım dedi. Tamam dedim, yapıldı ve sonuç olarak "Epiteryal hücre anormalliği. Olgunun HPV açısından araştırılması önerilir." şeklinde bir rapor geldi. Doktorum beni telefonla arayarak sonucun bu şekilde geldiğini ve HPV testi de yaptırmam gerektiğini söyledi. İstersen sağlık ocağı da yapıyor, istersen gel biz yapalım dedi(kendi hastanelerinde yapıldığında maliyetli olduğundan bahsetti). Ben yine de kendi doktoruma gittim ve test yapıldı.
Sonuç şu şekildeydi:
HPV-PCR Pozitif
Hasta örneğinde HPV 54 GENOTİPİ SAPTANMIŞTIR.

Sonuç çıktığında doktorum tekrardan beni aradı ve sonucun böyle olduğunu ama korkmamam gerektiğini yılda bir kontrole gelmem gerektiğini, HPV54'ün düşük riskli kategorisine girdiğini söyledi.

Bu testten yaklaşık 2 ay kadar sonra hamile kaldım ve sezeryan ile doğum yaptım. Doktorumun dediği tarihte yeni doğmuş bebeğim vardı ve kontrole gitmedim. (Hastane yaşadığım şehirde değildi.) Biraz da ben ihmal ettim açıkçası.

Yaklaşık 1 ay kadar önce de bebeğimin takibi için sağlık ocağında hemşiremizle görüşürken HPV testiniz sistemde görünmüyor, yapılması gerek dedi. Benim de zaten aklımdaydı ve testi yaptırdım.
Sonuç NEGATİF geldi.

Aklıma takıldı bu konu. Hiç başınıza böyle bir şey geldi mi?

Pozitif çıktığı günlerde çok aşırı kaşıntım vardı ve mantar hayatımı mahvetmişti resmen, kötü haldeydim. Acaba o durumdan dolayı sonuç pozitif çıkmış olabilir mi? Yanılma payı var mıdır?

Ya da önce pozitif olup da kendi kendine düzelip negatif olabilir mi? Hemşire; böyle benim gibi bir hastası daha olduğunu söyledi, ama çok da bilgili değildi sanırım. Doktora gitmeli miyim bu konu ile ilgili?

Sağlık ocağının yaptığı test sonucu güvenilir midir? Önceki testim uygulama ve araştırma hastanesinde yapılmıştı. Bu yüzden bunu bile düşündüğüm oluyor.

Bir de HPV aşısı diye bir şey duydum. Bu aşıyı yaptıranınız var mı? Doktorlar tavsiye ediyor mu? Nerede yapılıyor bu aşı? Emzirirken de yapılabiliyor mu acaba?

Kusura bakmayın çok soru sordum ama çok şey merak ediyorum bu konuda ve hiç bilgim yok. Şimdiden cevap verecek arkadaşlara çok teşekkürler. (32 yaşındayım.)

GÜNCELLEME: Sayfa 4

Son düzenleme:
Bahsettiğiniz genital siğil virüsü vücuda girince her zaman risk vardır yenilemesi vardır ama elbette ki vücut yenebilir. Hiç tekrarlamama olasılığı bile var. Çok geçmiş olsun, 2 yılda tekrarlamamış gibi görünüyor gayet iyi durum.
Bu arada aşı hiç birlikte olmayanlara yapılıyor diye biliyor.
Benim de mantarım vardı yaz aylarında doktor hpv testi yapmıştı o ara çok çok araştırdım bu konuyu. Ben de negatif çıkmıştı ama genital siğil çok yüksek ihtimalle cinsel yolla bulaşıyormuş.
Yani genelde hpv pozitiflerin eşlerinin de bir tedaviye girmesi gerekiyor öyle okumuştum hep

Vücudun virüsü yenmiş.
Gayet mümkün.
İnşallah öyledir. Aklımda kırk tilki dolanıyor resmen. Cevabınız için teşekkürler.

Kızlar utanarak soruyorum ama eşimin dudağında arada uçuk çıkıyordu önceleri ve bizim oral yolla da birlikteliğimiz oluyordu. HPV pozitif çıkmasının sebebi dudaktaki uçuk olabilir mi?

Kızlar utanarak soruyorum ama eşimin dudağında arada uçuk çıkıyordu önceleri ve bizim oral yolla da birlikteliğimiz oluyordu. HPV pozitif çıkmasının sebebi dudaktaki uçuk olabilir mi?
Eşinizin dudağındaki uçukla cinsel yolla bulaşan uçuk arasında bir bağlantı yok.Ondan kaynaklı değildir.Daha önce konum var benim de böyle bir problemden dolayı keteme gitmişliğim var.Cinsel bölgede çıkan her siğil hpv dir diyorlar.Ama ben de negatif çıktı, gelecek yıl testi tekrarlamayı düşünüyorum.Siz de ketemde tekrarlatın içiniz rahat etmeyecekse.

Aslında ben de siğil de çıkmadı, sadece kaşıntı vardı. O konuyla bağlantılıdır belki diye aklıma geliyor bazen. Size de çok geçmiş olsun. Konunuza bir bakayım ben de. Teşekkürler.

İçiniz rahat etsin bence birde kendi drunuza da gidin
Testi tekrar yaptırın bence ,en garantisi bu
Daha güvenilir bir yerde testi tekrarlayın
Kızlar peki en güvenilir sonucu Ketem mi verir? Testi Ketem'de mi yaptırmalıyım?

Ya bu hpv beni korkutuyo. Hpv siğilleri neye benziyo? Benim cinsel bölgemde çıkıntılar var tüy gibi bir de klitorisin yanında iki küçük et beni var. Bi doktora gösterdim bunlar vajinanın doğal yapısından korkmana gerek yok dedi ama böyle konuları görünce yine korkuyorum

Benimde hamileliğimin başında yapılan rutin tahlillerde hpv uçuk virüsü pozitif çıkmıştı ama lezyon yoktu (sivilce gibi bişey vardı o ara ama doktor baktı onun lezyon olmadığını söyledi ) bende daha sonra hamileliğimin ortasında yine tekrar edildi test yine pozitif çıktı ve en son Doğum zamanı tekrarlandı bu sefer de negatif çıktı bende nasıl olduğunu anlamadım sizinde böyle olmuş olabilir.

sizinki nasıl bilmiyorum ama benimki de et beni şeklinde iki tane.yedi yıldır hiç çoğalma filan olmadı.Normalde traş bıçağı yayılmasına neden olurmuş.Kadın doğumcular hpv olduğunu sanmadıklarını, bir cildiyeye göstermemi söylediler.Cildiyeye gittiğimde kadın genital siğil olduğunu ama hpv olmadığını söyledi.Nasıl oluyorsa artık ikisi de aynı anlama geliyor oysaki.Beni yönlendirmedi hiçbir yere.Kendim keteme gidip test yaptırdım negatif çıktı.Şimdi bende şüpheliyim, bunlar et benimi genital siğil mi hiç bilmiyorum.Çok kolay bir şekilde keteme gidin bir test yaptırın.Aklınızda şüphe kalmaz hiç değilse.

Ben de siğil yoktu. Anlattığım gibi sadece kaşıntı problemim vardı, rutin kontrolde çıkmıştı.

Benim de yıllardır hiç çoğalmadı (yıllardır dediğim ilk cinsel ilişkimin üzerinden 4 yıl geçti yani ne zaman çıktıklarını bilmiyorum ama hpv ise en az 4 yıldır aynı şekilde duruyorlar). Sanırım standart genital siğil bulaşıcı değilken hpv bulaşıcı olan

Hpv uyuyan hucrelerdir.
Benimde pozitifti simdi negatif

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…