Polip ve kafama takılan bir kaç soru

Kenz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ekim 2007
10
0
Doktor Bey Merhaba,

Demir eksikliğine bağlı anemi için hematoloji bölümünde tedavi görüyorum.Doktorum Jinekoloji bölümüne konsulte etti kanamalar fazla mı değil mi diye..Neyse kanama normal çıktı.Hormon testi yaptırdım.Orada da değerler normal görünüyor.USG'de küçük bir kaç polipe rastlanmış.Hafif bir artış da vardı tüylenmede..Bana doğum kontrol hapı verdi ve 6 ay kullandıktan sonra kontrole gelmemi söyledi..

Benim sorularım şu:

1-Bu ay adetim sadece lekelenmeden ibaret bu arada ilaç kullanmaya başladım.Daha önceki adetlerimde 10 gün sürüyordu.Fakat ilk 3 günü ve son üç günü çok hafif 4 ve 5. günler yoğundu.Genellikle 28 gün sürer ama bir kaç gün de oynayabiliyor mesela 25 gün de olabiliyor.Bu adetin düzensiz olduğunu mu gösterir.

2-Ben bu ilacı neyin tedavisi için alıyorum?Kistler mi azalacak yoksa tüylenme mi?

3- Polip ile polikistik over aynı şey midir?

Merhaba Kenz;

Size verilen ilaçlarla beklenen; PCO (polikistik over) hastalarında görülen adet düzensizliklerinin giderilerek düzenli hale gelmesini sağlamak ve bu hastalığın neden olabildiği diğer şikayetlerin yaşanmasını engellemektir. Sonuç olarak polip ve PCO aynı durumlar değildir. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavi ile buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün

Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Doktor Bey Merhaba,

Poliplerin alınmadığı takdirde sonuçları ne olabilir? Kansere dönme olasılığı ne kadardır? Adetlerin süresinin uzamasını etkiler mi?

Doktor Bey Merhaba,

Poliplerin alınmadığı takdirde sonuçları ne olabilir? Kansere dönme olasılığı ne kadardır? Adetlerin süresinin uzamasını etkiler mi?

Merhaba mejia;

Rahim içerisinde görülebilen oluşumlardan birisi de poliplerdir. Polipte tedavi yaklaşımı, polibin alınması ve patolojiye gönderilerek mikroskopik tanı ile de tanının kesinleştirilmesidir.Ancak bu şekilde polip olduğundan emin olabiliriz.

Polibin varlığı, adetlerin süresini etkileyebilen bir faktördür. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün

Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Cevabınız için teşekkür ederim belki ben yanlış kullanmış olabilirim polip diye.. tanı bölümüne PCO yazmışlar.Bana küçük kistler var dedi doktorum sadece.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…