Polikistik over tahlil sonucu

Beybi05

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2017
512
127
31
Merhaba hanimlar. Ben 2015 yılında polikistik overli olduğumu öğrendim. 2016 yılında tekrar doktora gittim tek şikayetim tüylenmeydi ve bi tedavi uygulanmamisti bu yüzden bidaha sormak istedim. Tekrar pco dendi ve yasmin dogum kontrol hapi verildi. Ben 4 sene kadar ictim bu ilaci. Icmeye basladiktan sonra sac dökülmesi basladi ama ben bunun sebep olduğunu düşünmedim. çünkü hormon sorunu yaşayan cogu kişiye sac dökülmesi icin dogum kontrol hapi veriliyor diye biliyorum. bu yüzden aksine iyi gelecegini düşünerek ve cildiye doktorumdan da ayni cevabi alinca icmeye devam ettim.
Fakat dökülme aşırı boyuta gelince acaba mi diyerek 2020 ekim ayında içmeyi biraktim.
Birakinca bir kac ay dökülme yavasladi. Sonra bianda 15 gun arayla regl oldum ve regl ile beraber cildimde aşırı sivilce sorunu yaşadım sanki icimden biseyler kendini kusuyor gibiydi. O ara sac dökülmesi tekrar başladı. sivilce sorunu 1 ay icinde gecti. Saç dökülmesi hala devam ediyor. Herhangi bi açılma yok gayet saclarim çıkıyor ama dökülme de durmuyor.
2 senedir dogum kontrol hapi icmedim. Dogum kontrol hapinin vücudumda olumsuz biseye sebep oldugunu bu yuzden saçlarımı döktüğünü düşünerek doktora gittim, kan tahlili istedi. Adetimin 3. Günündeyim. Bugun tahlil yaptırdım. Bütün sonuçlarım çıkmamış durumda fakat pco icin en azından ipucu verir diye cikan sonuçlarımı atmak istedim. Bu konuda bilgisi olan çok kişi var. Yazarsanız cok sevinirim valla. Doktorum yillik izinde olduğu icin bisure bekleyeceğim o yüzden önce buradan sorayim dedim :)

Eklentiler

• Screenshot_20221117-214645_OneDrive.jpg
    Screenshot_20221117-214645_OneDrive.jpg
    42,9 KB · Görüntüleme: 788
Pko ile baş edebilmenin en önemli kuralı sağlıklı beslenip yaşam kaliteni artırmak. Pko geçici bişey değil malesef.

Pko ile baş edebilmenin en önemli kuralı sağlıklı beslenip yaşam kaliteni artırmak. Pko geçici bişey değil malesef.
Biliyorum gecici olmadigini. Zaten oldukca saglikli besleniyorum. Yedigime ictigime dikkat ediyorum. Dikkatli yaşıyorum. Benim sormak istedigim zaten tahlil sonuçlarım anormal bi durum var mi diye. Tam anlamıyorum bunlari çünkü. Cok dikkatliyim uzun zamandir bunlar olumlu yönde etkilemis mi vücudumu diye tahlil sonuçlarımı attim. Açıkçası bi de 1 ay once bi doktora daha gitmistim baska bi sebepten dolayi. Ilk kez jinekolojik muayene oldum ona. Doktor herhangi bi kist görmedi. Pco denmisti bana dedim yanlış teşhis olabilir kan degerlerine de bakmak lazim ben bisey görmedim dedi. Bu da kafami karıştırdı.

tahlillerin normal gibi. yumurtlama probleminde görünmüyor troidler iyi. gerisini bilmiyorum. sadece tüy probleminden gittiysen bunun dısında bi şikayetin yoksa lazerle halledebilirsin. onun dısında adetlerin düzenlimi? pco olarak değerlerin bence gayet normal :))

tahlillerin normal gibi. yumurtlama probleminde görünmüyor troidler iyi. gerisini bilmiyorum. sadece tüy probleminden gittiysen bunun dısında bi şikayetin yoksa lazerle halledebilirsin. onun dısında adetlerin düzenlimi? pco olarak değerlerin bence gayet normal :))
Suan gidiyorum lazere :) cok şükür sonuc alıyorum. Adetlerim duzenlidir her ay olurum genelde 28 gunde bir olurum ama bazen 2 3 gün oynadığı oluyor o kadar. Benim derdim sac dökülmesi aslında hormonlardan dolayi mi yoksa ilacin bi yan etkisini mi yaşadım diye merak ediyorum.

Suan gidiyorum lazere :) cok şükür sonuc alıyorum. Adetlerim duzenlidir her ay olurum genelde 28 gunde bir olurum ama bazen 2 3 gün oynadığı oluyor o kadar. Benim derdim sac dökülmesi aslında hormonlardan dolayi mi yoksa ilacin bi yan etkisini mi yaşadım diye merak ediyorum.
hormondan olabilir. bende pcosluyum ve kendimi bildim bileli 1gün bile dökülme kesilmedi 10kere tarasam her seferinde tarakta saçlarım kopar.. hiçbi çözüm bulamadım. saglıklı beslenince bi tık azalıyo ama kesmek mümkün değil. çünkü sorun içerden kaynaklı yapacak bişey yok

Bende pco teşhisi almistim hamile kalamadigim dönemde. Sonra tedaviyle hamile kalmıştım. Geçen yıl kadın doğuma gittiğimde pco kistleri yok denmisti. Ama ciddi saç dökülmesi yasadim, başımın önü açıldı. Yüzümde akne türü sivilceler adet öncesi çıkıyor. Adetlerim 25 güne düştü. Aşırı derece tüylenme sorunu yaşıyorum. Endokrinoloji ye gittim. Tahlillerde hormon sorunu çıkmadı. Ayın 23 ünde yumurtalik USG cektirecegim. Dr bana da Yasmin verdi şimdi kafam karıştı bu sorunları düzeltmeyecek arttircaksa neden kullancam ki 🙄

hormondan olabilir. bende pcosluyum ve kendimi bildim bileli 1gün bile dökülme kesilmedi 10kere tarasam her seferinde tarakta saçlarım kopar.. hiçbi çözüm bulamadım. saglıklı beslenince bi tık azalıyo ama kesmek mümkün değil. çünkü sorun içerden kaynaklı yapacak bişey yok
Benim pco teshisi kondugunda hic bi sac dökülmem yoktu. Yasmin yazdılar aldim cimeye basladim 6 ay sonra falan dokulme başladı. O yüzden acikcasi garip geliyor pcodan olsa diyorum dogum kontrol hapi bu sorunu baskılar fakat tam tersi ilactan sonra basladi

Benim pco teshisi kondugunda hic bi sac dökülmem yoktu. Yasmin yazdılar aldim cimeye basladim 6 ay sonra falan dokulme başladı. O yüzden acikcasi garip geliyor pcodan olsa diyorum dogum kontrol hapi bu sorunu baskılar fakat tam tersi ilac
Bende pco teşhisi almistim hamile kalamadigim dönemde. Sonra tedaviyle hamile kalmıştım. Geçen yıl kadın doğuma gittiğimde pco kistleri yok denmisti. Ama ciddi saç dökülmesi yasadim, başımın önü açıldı. Yüzümde akne türü sivilceler adet öncesi çıkıyor. Adetlerim 25 güne düştü. Aşırı derece tüylenme sorunu yaşıyorum. Endokrinoloji ye gittim. Tahlillerde hormon sorunu çıkmadı. Ayın 23 ünde yumurtalik USG cektirecegim. Dr bana da Yasmin verdi şimdi kafam karıştı bu sorunları düzeltmeyecek arttircaksa neden kullancam ki 🙄

Seninki cok değişikmis. Ben direkt yasmin kötüdür demiyorum aslinda belki size olumlu etkisi olur. Bence sorun bendeydi bu ilacin bana bu yönde etkisi oldu. Sizin birden fazla sikayetiniz var ve bunlar ilac icmeden olan şikayetler. O yüzden deneyin. Benim cunku ilac icmeden once tek sikayetim tüylenmeydi dogum kontrol hapi ona çözüm olmadi zaten bosuna ictigimi düşünüyorum. Cikanlar çıkmış oluyor o zamana kadar zaten dökülme gibi bi etki de yapmiyor. Anca epilasyonla kurtulabiliyor insan.

Benim pco teshisi kondugunda hic bi sac dökülmem yoktu. Yasmin yazdılar aldim cimeye basladim 6 ay sonra falan dokulme başladı. O yüzden acikcasi garip geliyor pcodan olsa diyorum dogum kontrol hapi bu sorunu baskılar fakat tam tersi ilac

Seninki cok değişikmis. Ben direkt yasmin kötüdür demiyorum aslinda belki size olumlu etkisi olur. Bence sorun bendeydi bu ilacin bana bu yönde etkisi oldu. Sizin birden fazla sikayetiniz var ve bunlar ilac icmeden olan şikayetler. O yüzden deneyin. Benim cunku ilac icmeden once tek sikayetim tüylenmeydi dogum kontrol hapi ona çözüm olmadi zaten bosuna ictigimi düşünüyorum. Cikanlar çıkmış oluyor o zamana kadar zaten dökülme gibi bi etki de yapmiyor. Anca epilasyonla kurtulabiliyor insan.
Onu biliyorum. İğneli epilasyon şart zaten. Ama çıkmasını geciktiriyormuş. Benimkiler tüy değil zaten resmen kıl

Onu biliyorum. İğneli epilasyon şart zaten. Ama çıkmasını geciktiriyormuş. Benimkiler tüy değil zaten resmen kıl
Ben igneli epilasyona gittim oyle cozum buldum lazere de genital icin gittim ona da oyle çözüm buldum :) bakalım umarim tekrar çıkmazlar. Sizin hangi bölgelerde bu tüylenme problemi?

Ben igneli epilasyona gittim oyle cozum buldum lazere de genital icin gittim ona da oyle çözüm buldum :) bakalım umarim tekrar çıkmazlar. Sizin hangi bölgelerde bu tüylenme problemi?
Her yerimde çok fazla ama özellikle bıyık çene boyunda olması çok sinir ediyor beni

O bolgeler icin kesinlikle igneli epilasyona gitmen lazim. Ben o sekilde kurtuldum cok fazla yoktu ama yine de rahatsiz ediyordu

Merhaba bende yaklaşık 3 yıldır bu illet dökülmeyle uğraşıyorum allahııım hayatım kabusa döndü resmen ağlamadığım tek gün yok defalarca doktora gittm kadın doğum cildiye endokrin vs kistim adet düzensizliğim yok tüylenmem var ama zaten esmerim kıllarım kalın genetik bir şey herkeste öyle bizde neyse endokrine gitm tiroit az çalışıyor dedi 6 aydır hap kullanıyorum şeker var insülin direnci dedi onu kullanıyorum en son gittiğimde aldacton verdi 3 aydır da onu kullanıyorum 6 ay dianede kullandım dökülmemin durduğu tek bir gün bile yok saçlarımın yarısından fazlası gitti tepem baya açık saçlarım seyrek ne yaptıysam sonuç bulamadım kasaba gibi bir yerde yaşıyorum her şeyi organik yerim hazır gıda yemem meyveme sebzeme dikkat ederim cevizimiz fındığımız bahçemizden ek olarak çinko b12 d vitamini düzenli ölçtürüp takviyeler alıyorum şampuanlara serumlara spreylere harcadığım parayı saymıyorum bile Rabbime sığınmaktan başka çarem kalmadı

Merhaba bende yaklaşık 3 yıldır bu illet dökülmeyle uğraşıyorum allahııım hayatım kabusa döndü resmen ağlamadığım tek gün yok defalarca doktora gittm kadın doğum cildiye endokrin vs kistim adet düzensizliğim yok tüylenmem var ama zaten esmerim kıllarım kalın genetik bir şey herkeste öyle bizde neyse endokrine gitm tiroit az çalışıyor dedi 6 aydır hap kullanıyorum şeker var insülin direnci dedi onu kullanıyorum en son gittiğimde aldacton verdi 3 aydır da onu kullanıyorum 6 ay dianede kullandım dökülmemin durduğu tek bir gün bile yok saçlarımın yarısından fazlası gitti tepem baya açık saçlarım seyrek ne yaptıysam sonuç bulamadım kasaba gibi bir yerde yaşıyorum her şeyi organik yerim hazır gıda yemem meyveme sebzeme dikkat ederim cevizimiz fındığımız bahçemizden ek olarak çinko b12 d vitamini düzenli ölçtürüp takviyeler alıyorum şampuanlara serumlara spreylere harcadığım parayı saymıyorum bile Rabbime sığınmaktan başka çarem kalmadı
Serbest T3 3.94
Serbest T4 1.09
TSH 1.35
Dehidrotestesteron 315
Prolaktin 12.66
Estradiol 49.62
Dhea so4 409
bunlar bazı değerlerim benimde

Serbest T3 3.94
Serbest T4 1.09
TSH 1.35
Dehidrotestesteron 315
Prolaktin 12.66
Estradiol 49.62
Dhea so4 409
bunlar bazı değerlerim benimde
Cok anlamiyorum ben de bu değerlerden ama dht hormonu sınıra yakın gibi sac dokulmesine sebep olan bi hormon diye duymuştum. Dhea so4 yuksek görünüyor. Lh fsh hormonlariniz nasil peki? Benim tüylenme sorunu yaşadığım zaman tek bi hormonumda sorun vardi. Androstenedion diye bi hormonum yuksekti. Sınırı 3.3tu benim 4.4 çıkmıştı. Bu bile onca tuylenmeye sebep olmuştu. Ben igneli epilasyonla ve lazer epilasyonla çoğundan kurtuldum. Aldactone da kullandim yasmin dogum kontrol hapi da tuylenmeme olumlu tek bi etkisi olmadi. Regl duzenliydi zaten ilaci biraktim hala düzenli. Yani tuylenme almis basini gitmisse, cikmasi gereken bütün killar cikmissa bu ilaclarin faydasi yok tuyleri dökmüyor yani. Tek care epilasyon. Anca yeni yeni tuylenme basladigi zamanlarda icilebilir. Ayrica troid az çalışıyor demisler ama onu anlamadim tsh normal sanki.

Polikistik icin tek çare spor, beslenme düzeni.
Çok çok çok net.
Tecrübe ettim..

Tabi ki tamamen geçmiyor ancak yaşam kalitem arttı gebelik oldu. Bu polikistik insanda anksiyete panik atak bile yapıyor malesef

Polikistik icin tek çare spor, beslenme düzeni.
Çok çok çok net.
Tecrübe ettim..

Tabi ki tamamen geçmiyor ancak yaşam kalitem arttı gebelik oldu. Bu polikistik insanda anksiyete panik atak bile yapıyor malesef
Polikistik over degil zaten sorunum. Yani tuylenme yasarken evet tani buydu. Epilasyonla tuylenmeden kurtuldum. Benim sorunum tuylenme sikayetiyle gittigimde doktorun yasmin ilacindan yazması ve benim bunu kullanmaya basladiktan bi kac ay sonra baslayan yogun sac dökülmem. Ilactan kaynakli yaşadım bu sorunu çünkü ilaca baslamadan once sac dökülmesi bilmezdim ben. Pco ihtimaline karsi zaten uzun suredir saglikli besleniyorum fazla kilom yoktu ama daha da kilo verdim. O konuda bi sıkıntım yok şükür.

Polikistik over degil zaten sorunum. Yani tuylenme yasarken evet tani buydu. Epilasyonla tuylenmeden kurtuldum. Benim sorunum tuylenme sikayetiyle gittigimde doktorun yasmin ilacindan yazması ve benim bunu kullanmaya basladiktan bi kac ay sonra baslayan yogun sac dökülmem. Ilactan kaynakli yaşadım bu sorunu çünkü ilaca baslamadan once sac dökülmesi bilmezdim ben. Pco ihtimaline karsi zaten uzun suredir saglikli besleniyorum fazla kilom yoktu ama daha da kilo verdim. O konuda bi sıkıntım yok şükür.
Ben bir doktordan dinlemiştim polikistik icin asla doğum kontrol hapı çare değil demişti cünkü zaten hormonlarımız gel gitli doğum kontrol hapının kendisi hormon zaten.. O haplar dısında sadece vitamin ve yaşam kalitesi ile değişeceğini söylemişti ben inositolün çok faydasını görmüştüm bir de vitamin olarak

doktorunuz kan değerlerinize bakmadan ve ultrason kontrolü yapmadan direk mi yasmin verdi?
eğer böyleyse çok hatalı bir davranış.
bende yıllar önce tüylenme şikayetiyle gitmiştim, doktor yüzde 90 pcos var sende dedi ama tüm kan tahlillerime bakıldı ve ultrasona da girdim. sonuç olarak çıkmadı.
yasmini yıllar sonra korunma için kullandım, saç dökülmesi konusunda dikkatimi çeken bir durum olmadı.
size direk ilaç yazan doktora devam etmeyin bence.

X