Polikistik Over Sendromunda doğum kontrol hapları dışında tedavi süreci

lotus-angel

Üye
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2023
10
6
25
Herkese merhaba, nasılsınız? Herkesin iyi olduğunu umuyorum. Zaten biraz uzun bir konu olacağından daha fazla uzatmadan konuya geçmek istiyorum.. 24 yaşındayım, PKOS teşhisi aldığımda 18 yaşımda idim. İlk defa regl olduğum zamandan veri PKOS'un bütün belirtilerini yaşamaktayım ve bu süreçte 82 kilodan 54 kiloya düştüğümde oldu ancak bu düşüşe rağmen adetim asla düzene girmedi. (Diğer belirtiler düzene girmişti) ben doğum kontrol hapı olmadan hiçbir şekilde regl olamıyorum. Gittiğim doktorlar, yapacak bir şey yok bu bir sendrom, kilo vereceksin düzenli spor yapacaksın ve ömür boyu doğum kontrol hapı kullanacaksın, senin doğal yolla adet görebilmen mümkün değil dediler.. Bu yüzden ben de uzun zamandır doğum kontrol hapı kullanıyorum. Şimdi yine birkaç sebepten ötürü fazlaca kilo aldım, insülin direncim çok yükseldi, diyet ve spor yapıyor olmama rağmen çok ama çok zor kilo veriyorum ve asıl canımı sıkan kilo versem dahi adetimin geri gelmeyecek olmasını bilmek/düşünmek. Yabancı kaynaklardan yaptığım araştırmalar sonucu "inotisol" gibi takviyeler almanın PKOS tedavisini desteklediğin, ve fayda sağladığını gördüm. Bu konuda sizlerin de düşünce ve tecrübelerini duymak çok isterim.. Eğer içinizde inositol ve diğer başka takviyeleri kullananlar varsa, bunlar dışında PKOS için yaptığınız sporlar, beslenme düzenleri veya hayat tarzı değişiklikleri, kısaca ne varsa duymak çok isterim çünkü bu rahatsızlıktan çok yoruldum. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim, geri dönüşlerinizi bekliyor olacağım. <3

inositolu bana doktorum gebelik istediğim dönemde başladı. ondan önce hiçbir ilaç vs kullanmadım. düzenli spor, hareket ve ağırlıklı olarak akdeniz diyeti ile 2018 yılından beri saat gibi işleyen bir regl döngüm vardı (artık yok cünkü hamileyim😂) kıllanma, kilo, insülin gibi pcosun hiçbir etkisini yasamadım yaşam tarzım sayesinde. 6 yıldır en fazla +/- 5 kilo ile devam ettim. ben artık pcosu seviyorum bile valla 😂 barıştım onunla bebekim gibi 😂

inositolu bana doktorum gebelik istediğim dönemde başladı. ondan önce hiçbir ilaç vs kullanmadım. düzenli spor, hareket ve ağırlıklı olarak akdeniz diyeti ile 2018 yılından beri saat gibi işleyen bir regl döngüm vardı (artık yok cünkü hamileyim😂) kıllanma, kilo, insülin gibi pcosun hiçbir etkisini yasamadım yaşam tarzım sayesinde. 6 yıldır en fazla +/- 5 kilo ile devam ettim. ben artık pcosu seviyorum bile valla 😂 barıştım onunla bebekim gibi 😂
Müthiş, sizin için gerçekten çok sevindim :)

X