Pnömomediastrum, pnömotoraks, bronşiolit, bronşit, zatürre

cokbilmiss

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2020
222
149
Merhabalar 25 mayısta tam 3. Yaş doğum gününde kızım şiddetli öksürme şikayetiyle önce sağlık ocağı sonra 2-3 kez acile başvurduk. 2 gün içinde.

Sağlık ocağında ilaçlarla, acilde de hava ve antibiyotik verilerek eve gönderildik. Halsizlik ve taşikardi devam edince farklı bir devlet hastanesine acilden giriş yaptık ve kızımın yoğun bakımlık olduğu acilen yatış yapması gerektiği söylendi.

Kendi istegimizle hastaneden çıkış yaptık ve istanbulda bilinen bir hastaneye geldik durumu açıkladık. Tekirdağdan geliyoruz cocuğumuzun durumu bu diye açıkladık ve direkt yatış yapıldı. Enabızdan bakıldı tekrardan kan alındı vs.

Müşahadede 3 gün boyunca kalmak zorunda kaldık. Çocuk yoğun bakımda yer olmadığı için. Bu süreçte serum, oksijen, antibiyotikler peşpeşe akciger grafileri çekildi vs birsürü işlemde bulunuldu.

Zatürre olabilir, broşiolit olabilir derken yoğun bakımda yer açıldı ve yb’a girmemizle ne olduğu anlaşıldı. Tanımız pnömotoraks+ bocavirüs pozitif çıktı. Yani öksürmekten akciğeri yırtılmış çocuğumun.

Hızlı hızlı nefes alıp veriyordu internetten baktığımda şok olup acile koşma sebebimiz buydu zaten. 10 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu olduk. Bu süreçte ben 36-37 haftalık gebeydim..

4ay bir sorun yaşamadık ama hep dikkat ettik ağlatmayın, zorlamayın demişlerdi. Dün yine hapşırma burun akıntısı şikayetimiz vardı üzerine tekrar hızlı nefes alıp verme başlayınca dakikasında kendimizi hastaneye attık.
Ateş yok, kusma ishal yok. Bizim şikayetimiz burun akıntısı halsizlik ve hızlı nefes. Kan değerleri de gayet iyi ama biraz da önlem amaçlı olarak da 2 gün yatış veriler. Kızım şuan hastanede.
Bugünki tanımız da bronşit başlangıcı…

Size de sormak istedigim bu durumu yaşayanlar varmı aranızda? Allah kimseye yaşatmasın inşallah.

Pnömotoraks tekrarlar mı?
Bronşit-bronşiolit neyden kaynaklanır nasıl koruyabilirim?
ne kadar sürede geçer, her hastalıkta hızlı nefes alıp vericek mi(bu beni çok korkutuyor)
yaşadıysanız nasıl atlattınız??

X