Pko ve hormon bozuluğu = Gebelik ?

sudeyoncaa

pozitif ol..
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2008
1.249
17
38
Herkese slm.. Ben 8 aylık evliyim evlendiğimden beri kasık agrısı çekiyorum ve eskidende oldugu gibi adet düzensizliği ve tabii bebekde istiyorum. Pzt. günü dr. gittim şikayetlerimi söyledim benden pelvik usg ve horman tahlili istedi. Ultrason sonucu: rahimde bir sorun yokmuş sadece çok ufak kistler varmış ama mühim birşey değil iyi huylu dedi bunun adı pko sendrouymuş. Hormon tahlilimde ise total testesteron (erkeklik hormonu) en yüksek 0,75 olması gerekirken bende 0,80 çıktı.Sonra bana iki tane hap yazdı biri diane 35 diğeri aldactone.. Dr.sordum bunlar dogum kontrol hapımı diye dr. kızım sen çocuk düşünmüyormusun dedi bende evet dedim. Ee o zaman ssana niye dogum kontrol hapı yazim dedi.Eczaneye gittim alırken eczacıya sordum dogum kontrol hapıymış.Şimdi kafam çok karıştı ben çocuk istediğim halde bana neden dgmkntrlhapı verdi hemde 6 ay kullancakmış. Hormonu düzelten bir ilaç ama başka bi tedavisi yokmu hemde bana dgmkntrolhapı değil demişti.. Fazla ilgilenmedi sanırım diyorum.Başka dr.mı gitsem acaba ? Burda yazan arkadaşlardan okumuştum şeker ilacı veriyorlarmış bebek düşünenlere..Üff bana neden böyle yazdı anlamadım.Lütfen sizce ne yapmalıyım yardım edin. Sizce pko sendromu ve hormon bozukluğum olsada hamile kalamazmıyım

canım kilon varsa kilo ver pko kiloylada orantılı okudugum yazılarda kilo verildikçe pko azalıyormuş

3 gün önce banada teşhis kondu. senin gibi testosteronum yüksek çıktı. diane 35 ve aldactone verdi. ama ben çocuk düşünmediğimi söylediğim için. diane 35 ilerde çocuk olmasına engel değil bildiğim kadarıyla . ama tedavin bittikten sonra yani bıraktığında bir kaç ay içinde hamile kalabilirsin , kullandığın sürece sanmıyorum. doğum kontrol hapı çünkü...
2. bir doktor tavsiyesi al. benimde forumlarda okuduğum kadarıyla çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara metformin türü ilaç veriliyor. (şeker ilacı). tabi diane 35 i testosteron yüksekliği içinde vermiş olabilir.ama zaten pko buna sebep oluyorsa neden ille diane 35.benimde çok kafam karışmıştı. hala öyle. birde tıp fakültesinde endokronoloji bölümüne göstereceğim. beklemedeyim.

canım bende de pko var. diane 35 kullanırken gebe kalınmıyor diye biliyorum ama sen yine başka doktora da bir danış. internette bazı doktorlar sorunca cevaplıyor. bebek istiyorsan ona göre hap kullan. bana şeker ilacı glikofen vermişti doktorum. çok da fayda etmişti. ama doktora danışmadan herhangi bir ilaç kullanma.

dhilek evet bende anlamadım kafam karışık 2 gündür hem çocuk istiyorum hemde gözgöre göre dogmkntrolhapımı kullanim ama karar verdim c.tesi randevu aldım başka dr. gidicem bakalım bu sefer nolcak olacakları tekrar bildiririm sana.. endokronoljiyi bende duymuştum tam kesin net sonuç veren bir bölümmüş adetin belirli gülerinde test yapıyorlarmış ama orası tekrar kadın hast. dr.namı yönlendiriyor onu merak ettim yoksa kendisi sonuçlara göre ilaçmı yazıyor.. yaa ne zor şeyler bu gidişle dr. olcaz çıkcaz :) biryandanda diyorumki bazen çok depertmemek lazım boşveeeeeeeeeeer herşey olacagına varsın Allah bilir herşeyi diyorum.. Ama olmuyor. - Sen ne kadarlık evlisin ?

canım bende de pko var. diane 35 kullanırken gebe kalınmıyor diye biliyorum ama sen yine başka doktora da bir danış. internette bazı doktorlar sorunca cevaplıyor. bebek istiyorsan ona göre hap kullan. bana şeker ilacı glikofen vermişti doktorum. çok da fayda etmişti. ama doktora danışmadan herhangi bir ilaç kullanma.

evet yapraknil bende öyle yapcam başka dr. gitcem riske atmak istemiyorum 6 ay daha... napalım biraz paraya kıycam gitcem özel dr. gitcem c.tesi. inş. hayırlısı olur. Herşeyden önce Allahım hayırlısı versin.. İyi dr. bulmak da zor artık yaa

sudeyonca, benim evleneli neredeyse 8 sene olacak. 6 yaşında bir kızım var. bu rahatsızlığım yeni oldu. daha önce yani 2-3 ay öncesine kadar hiçbir sorunum yoktu. pko genetik faktör taşıyabilir deniyor ,benim ailemde yok böyle bir şey. duyunca zaten çok şaşırdım. doktor bana çocuk istiyormusun dediğinde istemiyorum dedim , sanırım o yüzden diane 35 verdi ama eşimle konuştum ilerde sorun olmasın, fikir değiştirirsek falan dedi. doktora sordum sorun olmaz dedi. ben açıkçası diane 35 kullanmak istemiyorum, eğer bunun başka alternatifi varsa -ki metformin ilaçları yeni tedavi yöntemiymiş- onu tercih ederim. burada bazı yorumlarda, yıllarca yanlış tedavi uygulandı , şimdi metformin kullanıyorum gibi yazılar okudum .bulunduğum şehirde endokrinoloji bölümü olmadığı için izmire ailemin yanına gidince baktıracağım. eğer orada da doğ. kont. hapı verilirse napalım kullanacağım.

sana da bu arada geçmiş olsun canım, allah gönlüne göre versin, herşeyin hayırlısı diyelim artık, napalım :)

evet yapraknil bende öyle yapcam başka dr. gitcem riske atmak istemiyorum 6 ay daha... napalım biraz paraya kıycam gitcem özel dr. gitcem c.tesi. inş. hayırlısı olur. Herşeyden önce Allahım hayırlısı versin.. İyi dr. bulmak da zor artık yaa

canım yinede şanslısın, büyük şehirde olmanın avantajı var. burada sana iyi doktor tavsiye edecekler olabilir? doktor da önemli tabi haklısın...

bu arada aldactone içiyorum, çünkü ona hemen başlamamı istedi. ama inanılmaz tuvalete gidiyorum. sırf vücut susuz kalmasın diye zorla su içiyorum. bugün sadece 7 defa küçük tuvalete çıktım. şu an yine var pc başından kalkamadım:))

canım çok para vermene gerek yok. artık birçok özel hastane, özel tıp merkezleri kurumlarla anlaşmalı. çok az fark alıyorlar. devlet hastanelerinde de çok iyi doktorlar var. sadece vajinal ultrasonu olan bir hastane veya merkez olsun. mesela bursada devlet hastanelerinin birçoğunda vajinal ultrason cihazı yok. o yüzden özele gitmek gerekiyor. ama bence sen biran önce başla tedavine vakit kaybetme. glikofen pko lular için çok iyi bir ilaç belki onu verir doktorun. inşallah iyi sonuçlar alırsın ve çok beklemeden bebeğine kavuşursun.

Herkese slm.. Ben 8 aylık evliyim evlendiğimden beri kasık agrısı çekiyorum ve eskidende oldugu gibi adet düzensizliği ve tabii bebekde istiyorum. Pzt. günü dr. gittim şikayetlerimi söyledim benden pelvik usg ve horman tahlili istedi. Ultrason sonucu: rahimde bir sorun yokmuş sadece çok ufak kistler varmış ama mühim birşey değil iyi huylu dedi bunun adı pko sendrouymuş. Hormon tahlilimde ise total testesteron (erkeklik hormonu) en yüksek 0,75 olması gerekirken bende 0,80 çıktı.Sonra bana iki tane hap yazdı biri diane 35 diğeri aldactone.. Dr.sordum bunlar dogum kontrol hapımı diye dr. kızım sen çocuk düşünmüyormusun dedi bende evet dedim. Ee o zaman ssana niye dogum kontrol hapı yazim dedi.Eczaneye gittim alırken eczacıya sordum dogum kontrol hapıymış.Şimdi kafam çok karıştı ben çocuk istediğim halde bana neden dgmkntrlhapı verdi hemde 6 ay kullancakmış. Hormonu düzelten bir ilaç ama başka bi tedavisi yokmu hemde bana dgmkntrolhapı değil demişti.. Fazla ilgilenmedi sanırım diyorum.Başka dr.mı gitsem acaba ? Burda yazan arkadaşlardan okumuştum şeker ilacı veriyorlarmış bebek düşünenlere..Üff bana neden böyle yazdı anlamadım.Lütfen sizce ne yapmalıyım yardım edin. Sizce pko sendromu ve hormon bozukluğum olsada hamile kalamazmıyım

canim sen cocuk dusunuyorsun diye sana hamileligi kolaylastiracak bir ilac vermeliydi bendede testesteron yuksek cikmisti ve tedaviye baslayacaktik doktor demistiki verecegim ilac hem hamile kalmana yardimci olacak hemde hormonlari duzenleyecek ama cok sukur gerek kalmadi cunku soyledigi ay hamileymisim zaten yani demekki testesteron hormonu yukseksede hamile kalinabiliyormus ornek benim iste sende biran once doktorunu degistir cnm derim

canim sen cocuk dusunuyorsun diye sana hamileligi kolaylastiracak bir ilac vermeliydi bendede testesteron yuksek cikmisti ve tedaviye baslayacaktik doktor demistiki verecegim ilac hem hamile kalmana yardimci olacak hemde hormonlari duzenleyecek ama cok sukur gerek kalmadi cunku soyledigi ay hamileymisim zaten yani demekki testesteron hormonu yukseksede hamile kalinabiliyormus ornek benim iste sende biran once doktorunu degistir cnm derim

Lora çok sevindim ne güzel demek hamile kaldın demek testesteron yüksek olsa bile gebe kalınabiliyo bunları duymak inan beni çok mutlu etti. İyiki kadınlar klubu var yaa burasıda olmasa ne yaparız bilmiyorum burda bütün dertlerimizi konuşuyor birbirinmize yaşadıklarımızdan örnek vererek çare bulmaya çalışıyoruz.Oysaki burda 2 eltim var onlara derdimi açamıyorum onların cocukları var hep onlarla ugraşıyorlar ben evde yalnızım. Sen ne kadar sonra bebeğine kavuştun ?

canım diane 35 başlı başına bir doğum kontrol hapıdır.. ben 8 ay onunla korundum. bekarken pko vardı. o zamanda onu kullandım. çocuk istiyen pko lar için başka ilaçlar va yumurtlamaya yardımcı olsun diye.

canım doktor adetlerini düzenlemek için ve pkolularda rahim tabakası sürekli kalınlaştığında dökülmesi gerekiyo.dökülmezse rahim kanserini tetikliyo.o yüzden doğum kontrol hapı hem adetlerini düzenliyo hemde kistlerin çoğalmasını,bide rahimde kalınlaşan tabakanın dökülmesini sağlıyo.bende pkoluyum.bende kullandım doğum kontrol hapı.adetler düzenli olmayınca yumurtlama bozukluğu oluyo.üzülme işallah bebişin en kısa zamanda gelir.

malatyalım canım biliyorum aslında dogm kntrol hapı verildiğini fakat ben bebek düşünüyorum başka bir ilaç tedavisi olması gerkiyor diye bildiğim için tereddütdeyim. o yüzden ikinci bir dr. görünücem orada bakalım ne olacak yarın gidicem. Ona göre tekrar size dönerim..

Lora çok sevindim ne güzel demek hamile kaldın demek testesteron yüksek olsa bile gebe kalınabiliyo bunları duymak inan beni çok mutlu etti. İyiki kadınlar klubu var yaa burasıda olmasa ne yaparız bilmiyorum burda bütün dertlerimizi konuşuyor birbirinmize yaşadıklarımızdan örnek vererek çare bulmaya çalışıyoruz.Oysaki burda 2 eltim var onlara derdimi açamıyorum onların cocukları var hep onlarla ugraşıyorlar ben evde yalnızım. Sen ne kadar sonra bebeğine kavuştun ?

canim ben iki dusuk yapmistim en son dusukten uc ay sonra hamile kaldim iki dusugun sebebi belli degil hala ama kese bile gorunmeden dusuyordu allahima sukurler olsun bunda simdi hersey yolunda ve isallahta boyle devam eder artik darisi basiniza isallahhhh

arkadaşlar bendede adet düzensizliği var adet olamıyorum geçen hafta doktora gittim benden testesteron ve prolaktin tahlillerini istedi ve fartural diye adet söktürücü bir ilaç verdi adetin 3.günü gel dedi ben tahlilleri yaptırdım adeti bekliyorum sonuçları yazmak istedim size ben birşey anlamadım prolaktin 12,5 testesteron 68 yazıyo doktora gidene kadar çatlarım sizce nasıl sonuçlar

arkadaşlar bendede adet düzensizliği var adet olamıyorum geçen hafta doktora gittim benden testesteron ve prolaktin tahlillerini istedi ve fartural diye adet söktürücü bir ilaç verdi adetin 3.günü gel dedi ben tahlilleri yaptırdım adeti bekliyorum sonuçları yazmak istedim size ben birşey anlamadım prolaktin 12,5 testesteron 68 yazıyo doktora gidene kadar çatlarım sizce nasıl sonuçlar

canım ikiside normal: proloktin en az 3,34 en fazla 26,7 olması gerek senin 12,5...
testesteron ise en az 0,01 en fazla 0,75 olması gerek senin ise 68...
ikiside normal degerde senin adına cok sevindim. ama adet düzensiliği neden tabii bu önemli ? belki pko sendromu olabilir ultrason istemediimi senden ? veya stres vs.. kadın hastalıkları o kadar çok genişki

canım ikiside normal: proloktin en az 3,34 en fazla 26,7 olması gerek senin 12,5...
testesteron ise en az 0,01 en fazla 0,75 olması gerek senin ise 68...
ikiside normal degerde senin adına cok sevindim. ama adet düzensiliği neden tabii bu önemli ? belki pko sendromu olabilir ultrason istemediimi senden ? veya stres vs.. kadın hastalıkları o kadar çok genişki

çok teşekkür ederim içimi rahatlattın ultrasonla baktı yumurtlama problemi dedi ama bu tahlilleride istedi ben aslında bu konuyu çok kafama takmadım bilmiyorum yada öyle zannediyorum :bbo:tahili sonuçlarına göre pko olup olmadığına bakıcakmış bakalım gidince neler söylicek allahım en kısa zamanda kavuştursun bebişlerimize :emir_bebek::emir_bebek:

çok teşekkür ederim içimi rahatlattın ultrasonla baktı yumurtlama problemi dedi ama bu tahlilleride istedi ben aslında bu konuyu çok kafama takmadım bilmiyorum yada öyle zannediyorum :bbo:tahili sonuçlarına göre pko olup olmadığına bakıcakmış bakalım gidince neler söylicek allahım en kısa zamanda kavuştursun bebişlerimize :emir_bebek::emir_bebek:

canım inşallah kavuşuruz sen ne kadarlık evlisin ne zamandan beri bebiş istiyosun ? Yaa öyle bişeyki şeytan boş bırakmıyo nasıl vesveseler veriyo ya hiç olmazsa, bak herkesin var senin yok vs.. bazen akşam yatıyorum yataga neler hayal ediyorum bir bilsen hamile olup karnımın şiştiğini, eşime hamileyim deyip boynuna sarılıp mutluluktan agladıgımı felan bazende diyorum ya hiç bunları yaşayamazsam ! Ama çogu zamanda diyorumki Allahım bizi imtihan ediyor biz sevdiği kullarız sevdiği kulları imtihan edermiş rabbim..Hemen bebek olsaydı belkide hem bebeğimizin hemde Allahımızın değerini bilmezdik..

canım inşallah kavuşuruz sen ne kadarlık evlisin ne zamandan beri bebiş istiyosun ? Yaa öyle bişeyki şeytan boş bırakmıyo nasıl vesveseler veriyo ya hiç olmazsa, bak herkesin var senin yok vs.. bazen akşam yatıyorum yataga neler hayal ediyorum bir bilsen hamile olup karnımın şiştiğini, eşime hamileyim deyip boynuna sarılıp mutluluktan agladıgımı felan bazende diyorum ya hiç bunları yaşayamazsam ! Ama çogu zamanda diyorumki Allahım bizi imtihan ediyor biz sevdiği kullarız sevdiği kulları imtihan edermiş rabbim..Hemen bebek olsaydı belkide hem bebeğimizin hemde Allahımızın değerini bilmezdik..

ben daha çok yeniyim 4 senelik evliyim ama hanüz 4 ay oldu bebek isteyeli tabi adet düzensizliği olduğu için hemen doktora gittim bir hastalık varsa tedavisi için geç kalmayım diye gerçekten istemeye başlayınca hemen olsun diyor insan ama herşeyin zamanı var böyle şeyler düüşünüpte kendini üzme bence hayırlısını iste en önemlisi bu a.s.

Allah herkesin yardımcısı olsun. bende yaklaşık 4 senelik evliyim. başlarda çocuk istemedik ki ne kadar büyük bir salaklıkmış. 1,5 yıldırda uğraşıyoruz olmadı. 6 kez yumurta geliştirici iğnelerle ve çatlatma iğneleri ile tedavi gördüm. 8 aydır şeker ilacı ile düzenli adet görmeye başladım. hormonlarım fazla bozuk değil ama ultrasonda pko baya var. rahim filmi de çekildi tüpler açık derken göbekten iğneler vuruldu hamile kaldım ama keseyi bile göremeden düştü. çünkü aşırı yumurtalık uyarılmasından ohss olmuşum. şimdi bekliyorum tekrar mutlu haberi ne zaman alırım bilmiyorum. sevgiler

X