pişmiş yemeği konserve yapan var mı?

kadermibu

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
13 Mart 2017
1.237
1.372
Merhaba bayanlar,

burada okumuştum bir ara pişmiş yemeği konserve yapan böylelikle her daim evde çeşit çeşit yemek bulunduran marifetli hatunlar vardı..
Ben de çalıştığım için akşam geç saatte evde olup bide yemek yapmakta açıkçası zorlananlardanım.
Geçen pazar konserve yöntemini deneyim dedim. Aynı anda bir kaç çeşit yemek yapıp konserve yaptım.
Nasıl yaptığımı buraya yazıp hata ettiysem doğrusunu öğreneyim diye açtım konuyu.

Kavanozlarım ve kapakları yeniydi . İyice yıkayıp kuruladım.
Yemekleri ocaktan alır almaz kavonozladım ve kapaklarını sıkıca kapattım. Ağzına kadar tepeleme doldurmadım 2 parmak eksikti.
Sonra konservelerimi ters çevirip sabaha kadar beklettim. Sabah buzdolabına koydum.

Şimdi sorum şu ; öncelikle doğru yapmış mıyım?
İkincisi etli yemeklerde bu şekilde yapılır mı?
Son olarak bu şekilde ne kadar bekler yemeklerim?

Cevap verenlere şimdiden teşekkürler :)

canım ben yapıyorum ara ara özellikle çorbalar çok güzel oluyor.bende seninki gibi yapıyorum .benimkiler bir hafta içinde tüketiliyor.ama ben kapakları yenilemiyor çok eski değilse.çevirince lök diye bir ses geliyor.

canım ben yapıyorum ara ara özellikle çorbalar çok güzel oluyor.bende seninki gibi yapıyorum .benimkiler bir hafta içinde tüketiliyor.ama ben kapakları yenilemiyor çok eski değilse.çevirince lök diye bir ses geliyor.

harikasın:) Ben de yaptım bu hafta açtım yedik gerçekten kolaylıkmış . Ama konserveden zehirlenme vakaları varmış Allah korusun. Bozulduğu da ne tadından ne kokusundan anlaşılmıyormuş açıkçası tırstım biraz:KK17:

bende aynı şeyleri düşündüm ama o konserveler 1 yılmı duruyor kimbilir 2 yıl mı duruyor canım onları bimiyoruz. sen hem buzdolabına koyuyorsun.kısa sürede de tüketiyorsun

Arkadaş yapıyor, çorba nohut gibi yemekleri kaynar halde kavanoza koyup hemen yeni kapakla kapatıyor. İki gün güneş görmeyen yerde tamamen soğuyup vakumlanmasini bekliyorum. Sonra erzak dolabına kaldırıyorum dedi. 3-4 ay içinde tüketiyormus.

X