pcos ve adet

centaurea

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Aralık 2008
219
0
Merhaba,

ilk defa görüyorum başlığı çok teşekkür ederim öncelikle; Düzenli adet görüyorum pılikistik over hastasıyım kilom normal hatta zayıfa yakınım,sivilcelenme yok kıllanma az var, daha önce 5 cm çapında ovarial kistim vardı tedavisiyle kayboldu.

1. düzenli adet görmem düzenli yumurtlama olduğu anlamına gelirmi

2.daha önceden olan 5 cm olan kist hamileliğe engel teşkil etmiş olabilirmi, 1.5 yıldır bebek istiyoruz hormon sonuçlarım normal çıldı

merhabaa.bende polikistik over hastasıyım yeni ögrendim.ama kıllanma ve sivilcelenme yok kesinlikle.
belirtilerim kilo problemim.önüne geçemedigim bir biçimde kilo aldım ve veremiyorum kolay kolay..
bunun dışında ultrasonda yumurtalık içinde birçok kesecik göründü. ve de adetlerim hep düzensiz.
beinm merak ettigim şu;gerçi doktoruma güveniyorum ama pkos hastalıgında kistik maddeler yumurtalıgın içinde mi olur dışında mı?benim içinde de dogru teşhis mi acaba.?

merhabalar kaç gündür bu başlığı arıyordum.yeni bulabildim.2,5 sene önce polikistik overli olduğumu öğrendim.evlenmeden öne adetlerim çok düzenliydi.ama çok sancılı geçerdi.tüylenme o zamanlarda vardı.doktora tüylenme için gittiğimde genetik demişti.şu an 85 kiloyum her sene 10 kg aldım evlendikten sonra.adet görmüyorum.ilaç kullanmazsam da olmayacağım.bebek istiyoruz 3 senedir olmadı.birkez biyolojık evredeyken düşük oldu.hap tedavisi iğne tedavisi gördüm bir kerede aşılma oldum tutmadı.kilo veremiyorum.yani 1 seneye yakın kilo almayı durdurdum sabit kalabiliyorum şuanda ama napıcağımı bilemiyorum.tüp bebek istiyorum bu durumda şansım ne kadar?hormon tahlillerim normal eşimdede normal herşey

merhaba bende pocliyim.Adet düzensizliğim ve yumurtlama tembelliği mevcut. gebelik istiyorum. Kilom yok. 1kez gonophage kullandım. Geçen ay klomen kullandım.Yanlız yumurta takibinin 17 günü 12 mm oldu;Ve hekimim bu ay ümitlenme dedi. Şimdi normalde adet günümü gecmıs durumdayım 2 gün. bugun test yaptım negatif.1). Şusaatten sonra gebelık olusması gibi bi durum söz konusu olurmu? kaç gün beklemem gerekir ? 2.) Yumurtlama takibine devam etmem gerekirmi ? 3)poclilerin Aşılamada şansı kaçtır.?sevgiler

Herkese Merhaba, forum umarım hepiniz için faydalı olur. Sorularınızı sırasıyla cevaplandıracağım.
Cantauera sorunu cevaplıyorum.
1- Düzenli adet görmen düzenli yumurtlaman anlamına gelmez.
2- Kistiniz tedavi edilmiş, hormon sonuçlarınız normal; ancak eşiniz kruger yöntemine göre detaylı sperm analizi yaptırmalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
merhabaa.bende polikistik over hastasıyım yeni ögrendim.ama kıllanma ve sivilcelenme yok kesinlikle.
belirtilerim kilo problemim.önüne geçemedigim bir biçimde kilo aldım ve veremiyorum kolay kolay..
bunun dışında ultrasonda yumurtalık içinde birçok kesecik göründü. ve de adetlerim hep düzensiz.
beinm merak ettigim şu;gerçi doktoruma güveniyorum ama pkos hastalıgında kistik maddeler yumurtalıgın içinde mi olur dışında mı?benim içinde de dogru teşhis mi acaba.?

Merhaba Deasy,

Polikistik over hastalığında kistler yumurtalığın içinde oluyor. Bu durumda ultrasonografik görünüm oldukça önemlidir. Teşhis doğru gibi görünüyor.
Sağlılı günler dilerim.

merhabalar kaç gündür bu başlığı arıyordum.yeni bulabildim.2,5 sene önce polikistik overli olduğumu öğrendim.evlenmeden öne adetlerim çok düzenliydi.ama çok sancılı geçerdi.tüylenme o zamanlarda vardı.doktora tüylenme için gittiğimde genetik demişti.şu an 85 kiloyum her sene 10 kg aldım evlendikten sonra.adet görmüyorum.ilaç kullanmazsam da olmayacağım.bebek istiyoruz 3 senedir olmadı.birkez biyolojık evredeyken düşük oldu.hap tedavisi iğne tedavisi gördüm bir kerede aşılma oldum tutmadı.kilo veremiyorum.yani 1 seneye yakın kilo almayı durdurdum sabit kalabiliyorum şuanda ama napıcağımı bilemiyorum.tüp bebek istiyorum bu durumda şansım ne kadar?hormon tahlillerim normal eşimdede normal herşey

Merhaba Özgezümra,

Polikistik overde en önemli sorunlardan birisi yumurtlamanın bozulmasıdır. Eşinizin sperm değerlerinin normal olduğunu kabul ettiğimizde bile tüp bebek tedavisi gerekebilir. Bir diğer sorun adet düzensizliğidir. Polikistik over olmanız tedavi sırasında başarı şansınızı azaltmaz. Kısırlığın gerçek anlamda yönetilebildiği bir tüp bebek merkezine başvurmanızı tavsiye ederim.
Sağlıklı günler dilerim.
Sağlıklı

Merhaba Deasy,

Polikistik over hastalığında kistler yumurtalığın içinde oluyor. Bu durumda ultrasonografik görünüm oldukça önemlidir. Teşhis doğru gibi görünüyor.
Sağlılı günler dilerim.

çok teşekkür ederim,ultrasınografi de açıkça bende gördüm zaten kistik maddeleri.yanlız doktorum benim normalden fazla oldugunu söyledi o maddelerden.bunun erken menapozla bir ilgisi var mı?bir de o maddelerin ilaçlarla yok edilebilmesi mümkün müdür?eger çok olmadıysam bu sorumu da cevaplarsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler zaman ayırıp ilgilendiginiz için...

merhaba bende pocliyim.Adet düzensizliğim ve yumurtlama tembelliği mevcut. gebelik istiyorum. Kilom yok. 1kez gonophage kullandım. Geçen ay klomen kullandım.Yanlız yumurta takibinin 17 günü 12 mm oldu;Ve hekimim bu ay ümitlenme dedi. Şimdi normalde adet günümü gecmıs durumdayım 2 gün. bugun test yaptım negatif.1). Şusaatten sonra gebelık olusması gibi bi durum söz konusu olurmu? kaç gün beklemem gerekir ? 2.) Yumurtlama takibine devam etmem gerekirmi ? 3)poclilerin Aşılamada şansı kaçtır.?sevgiler

Merhaba Sevilay,

Yaptırdığınız test idrar testi mi kan testi mi bu önemli öncelikle. Kan testi negatifse sonuç kesinlikle negatiftir. Ancak idrar testinde erken dönemde % 20 gibi bir yanılma payı olabilmektedir. 3-4 gün bekleyip kan testi yaptırmanızı tavsiye ederim. Gebelik sonucuna göre karar verilmelidir yumurtlama tedavisine. PCO'da aşılama şansı % 15'ler civarındadır diyebiliriz. Tabiki eşinizin sperm değerleri de bu oranda etkili olacaktır. Eşiniz sperm tahlili yaptırmalı.
Sağlıklı günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
çok teşekkür ederim,ultrasınografi de açıkça bende gördüm zaten kistik maddeleri.yanlız doktorum benim normalden fazla oldugunu söyledi o maddelerden.bunun erken menapozla bir ilgisi var mı?bir de o maddelerin ilaçlarla yok edilebilmesi mümkün müdür?eger çok olmadıysam bu sorumu da cevaplarsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler zaman ayırıp ilgilendiginiz için...

Tekrar selam,

polikistik over herkesde farklı şiddette görülebilir. düzenli yumurtlamanın sağlanması ile bunun önüne geçilebilir. gebelik düşünmüyorsanız doğum kontrol hapları önerilir. ancak gebelik düşünüyorsanız yumurta takibi yaptırmanız gerekir. menopozla bir ilgisi yoktur.

Sağlıklı günler dilerim.

Mrb Dr. bey bendede pco var.4 yıllık evliyim.bebek istiyorum ama 6yumurta takibi,3aşılama,1tüp bebek denememize rağmen gebelik oluşmadı.2 tüp bebek denememdede biyokimyasal gebelik yaşadım.eşimde bi sorun yok.rahim filmim de normal.sizce gebe kalmak için başka ne yapabiliriz,,bi de ilaçlarla adet görüyorum kıllanma az var.kilom 62.ilaç kullanmadan nasıl adet görebilirim.yardımcı olursanız sevinirim.Teşekürler.

merhaba dr bey..ben 4 yıllık evliyim,3 yaşında kızım var.kızıma gonaphene ve çatlatma iğnesiyle hamile kaldım..kızımdan önce pko teşhisi konuldu sonra tedavi başlatıldı.şimdi tekrar bebek istiyoruz korunmama rağmen hamile kalamadım.kilom 85,yüzlerim kıllandı ve sivilceyle doldu..psikolojim şyice bozuldu..aslında 8 aydır adetlerim düzenli oluyordu..bu ay yine 6 gün geçti.idrar testim negatif..sormak istediğim glukofeni pko için kendim eczaneden alıp kullanabiir miyim..kullanmadan önce belli testler yaptırmam gerekiyor mu.kızıma ilk tedavide hamile kaldım..tekrar hamile kalma şansım var mı tedaviyle..ne önerirsiniz..teşekkürler..

merhabalar,bendede pcos var maalesef..bekarken adetlerim düzene girsin diye yasmin ve glukofen kullandim,evlendikten sonra(2yildir)yasmini kestik sadece glukofen kullaniyordum,tüp bebek merkezine gittim,gerekli testler esimede banada yapildi,esimde sorun cikmadi,bendede iki yumurtaligimdada kistlerin yokolmadigina rastlandi..agustos ayindan beri adet görmedigim icin doktor adet söktürücü verdi.glukofene ve folik asit alimina devam ediyorum ve ayrica erkeklik hormonlarimin düsürülmesi adina kortizon verdi(0.5mg günde yarim)
adetimin 3,gününde göbekten ignelere baslayacagim,ilk 3gün 37mg,diger 8-10gün 50mg dozajda...sonrada kontrollere gidecegim...doktor bana 6 ay icerisinde gebe kalma sansin cok yüksek dedi,acaba dogru bir tedavi yöntemimi uyguluyoruz??bu göbekten ignelerden sonra beni neler bekliyor ve daha neler yapmam gerekecek bilgilendirirseniz cok sevinirim...sevgiler...

öncelikle iyi çalışmalar dilerim.ben de yaklaşık 2 ay önce adet düzensizliği ile doktora gıttım.bende ilk defa 5-6 aydır miktarda azalma ve gunde kısalma vardı.her zaman bekledıgım gun olmasına ragmen son zamanlarda 1-2 gun once ve sonra da olmaya basladı.doktor ultrasonla baktı.tek söylediği yumrtalıklarında çok az bir tembellik var idi.sonra hormonal testlerimi istedi ve hormon değerlerimin normal arlıklarda oldugunu belırttı.yine de ben kuşkuluyum.çünkü gebe kalamıyorum.pcos sonradan gelısebılır mı?cunku 5-6 ay öncesine kadar adetlerım hep duzenlıydı.bu arada gecen ay 30 yaşıma bastım.yaşla alakalı olabılırmı?tesekkurler:))

iyi günler doktor bey,
bende uzun yillardir pcoluyum evlenmeden önce dogum kontrol haplariyla adet oluyordum simdi 5 yillik evliyim 4 yildir cocuk istiyoruz tüp bebek denedik olmadi benim sorum cocukla ilgili degil aslinda benim gögsümden acik beyaz sivi geliyordu son 2 kerede siktigimda sari renk kati(hani sivilce sikinca cikan iltihaplar gibi)birsey geldi bu pco ilemi ilgilidir yoksa baska birseymidir 1 yildir regli olamiyorum glukofage falan benim regli olmami saglamiyor bu arada bunuda belirteyim acaip merak ediyorum doktordan randevu aldim ama 2 ay sonraya verdi ben yurtdisindayim ondan burda dil yüzünden biraz zorlaniyorum sizden bilgi alabilirim.simdiden tesekkurler

merhabalar doktor bey,

Bende yaklasik 1 aydir PKO hastasiyim, hamd olsun ki cok sIK gidiyorum jinekologuma, 1 bucuk yillik evliyim. 1 dusuk gecirdim ondan sonra adetim duzensizlesti ve PKO ortaya cikti. Doktorum adet donemimde klomen kullanmami soyledi kullandim fakat hic gelisme olmamis yumurtaligimda. Bunu ogrenince bende destekleyici bitki tedavisine basladim sogan suyu ve bitki caylari gibi. 1 hafta sonra yine kontrole gittim bitkilerin etkisi olmus bugun gittigimde doktrum biraz gelisme var dedi ve bana 4 gun sonrasina okuyabildigim kadariyla Pregoyl adinda bir igne yazdi. Igne'yi 13 ocakta vurulacagim. Sanirim bu yumurtaliklarimi catlatmasi icin. Ve igneden sonra 1-2 gun iliskiye girin dedi.
Simdi bu iyi bir haber mi? Siz benim durumumu kolay bir dille nasil yorumluyorsunuz aceba bana biraz aciklik getirebilirmisiniz.
Fakat igne ile beraber bir hap yazdi Progestan. Bu hapin etkisi nedir?
Boyle giderse eger hamile kalma ihtimalim sizce nekadar. Ben olumlu olarak hissediyorum...Esimde spermtesti yaptiracak 2 hafta sonra.

Simdiden ilginiz icin tesekkurler.

merhaba dr bey bendede 2005 yılından beri pco var 19 aylık evliyim hiç korunmadık çocuk istiyoruz.progesteron hep 0.küsür çkıyor 3 gün önce dr gittim ve adetin 3. günü gel yumurtlama ilacı vericem dedi.peki yumurtlama olmazsa ne olacak.zaten daha önceden mayanın çekilişine katılmıştım birkaç olanak sağlandı ama kişisel problemlerden dolayı gelemedim ankaraya .yumurtlama ilacında hangisi çok etkili acaba
ben şuan 8 ekimden itibaren glikofen ve diane 35 kullanıyorum acaba bu yüzdenmi progesteron 0 larda

merhaba bende pcoluyum LH 19.79 daha önceki doktorum şeker hapı vermişti sonraki doktorum vermedi glukofen benzeri bi şeker hapı kullanmam faydalı olurmu adet düzensizliği tüylenme var kilom normal bebek istiyoruz eşimin sperm tahlilleri normal cevap verirseniz sevinirim

merhaba doktor bey öncelikle bizlere yol gösterdiğinizden dolayı çok teşekkür ederiz.Ben de polikistik over var 6 yıllık evliyim tedavi va aşılama yaptırdım bir kere fakat tutmadı şimdi tekrar tedaviye başlamak istiyoruz tüp bebek denemek istiyoruz istanbulda önerebileceğiniz hastane yada doktor ismi varsa çok memnun olurum çünkü bu konuda çok yıprandığımız için kısa zamanda sonuca gitmek istiyoruz artık çook teşekkürler şimdiden

merhaba bende pcos luyum doktoroum 2 yıl içinde gebelik düşünmemi söledi ve yumurtalıklarımda hiçbir sorun olmadığını kistlerinden öyle kaydadeğer büyüklükte olmadığını söledi ancak bundan 8 ay kadar önce fsh yüksek çıkmıştı bi tahlilimde sonraki ay yaptırdığımda normal değerdeydi bilmiyorum bebek yapmak konusunda kaygılıyım istiyorum ama iş hayatı nedeniyle ertelemek isterken çocuksuzda kalmak istemiyorum

X