parke çiziklerine sistre dışında bir çözüm arıyorum...

jasperr

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Temmuz 2008
28
0
53
merhabalar parkelerim çok çizildi eski model olanlardan masif bazı yerleri oğlum feci
çizdi sistre hem pahalı geldi hem çok pisleniyormuş ev umarım pratik bilgisi olan vardır bu konuda şimdiden teşekkürler
ben daha koyu bir renk yat verniği sürsem dedim ne dersiniz.?

Bende aynı dertten muzdaripim ama sistre atılmadan cila sürmek pek mantıklı değil canım. Bir yapı markette ahşap boya sökücüler vardı onlardan sürüp sonrasında cila sürmek daha iyi geldi bana ama koca ev kaça mal olur bilemeyeceğim.

arkadaşım parkelerini önce zımpara yaptı sonra vernikledi,çokta güzel oldu.

Bunun için parke kalemleri satılıyor kızlar. Bütün yapı marketlerinde her renkten bulabilirsiniz.

Şimcik nette araştırdım ve işe yarayacak yorumlar buldum. Ayrıca Koçtaşta 30 tl ya zımpara makinasıda var.
Şimdi iş başa düştü üşenmeden yapmak lazım ama nasıl:KK36:

Sizde belki düşünürsünüz diye yorumları yazıyorum.

"zımpara yapınca vernik renk falan kalmıyor. tahtaya ulaşmış oluyorsun. pinoteksin çeşit çeşit renkleri var ve parkeye rengi verecek olan pinotekstir. ben meşe kullandım diye hatırlıyorum... benim parkelerin aralıklarında problem yoktu tamir dolgusu yapmadım. Ama öğrendiğim kadarıyla vernikle çıkan talaşı kullanıp bulamaç yapıp aralara yedireceksin. sonra yine zımpara yapmak zorundasın.. parke verniği olarak cam cila diye vernik var. onu kat kat vurunca taş gibi pürüzsüz ve sağlam bir kaplama oluşuyor...

Zımpara işi en sorunlu kısım. pinoteks cila çok kolay ve zevkli ve çabucak bitiyor.. :KK70:
dediğin nasıl bir alet bilemiyorum ama titreşim esaslı birşeyse çok fazla başarılı olacağını sanmıyorum. döner disk tipi güçlü bişey lazım. ben 180lik tabak kullandım 2000watlık hız ayarlı taşlamaya takıp... yinede çok yorucuydu zımpara atmak..."

"selamlar...o 80 tl lik zımpara makinasıyla parkeleri yapamazsınız .ya felicati marka (yerlileride var) makina almanız lazım ,bu makinanın altı bir dikdörtgen şeklindedir ortasındada yaylı DÖNEN bir yeri vardır ,o dönen daire şeklindeki yere kalın kahve rengi metreyle satılan zımparalardan keserek takılır ,dikdörtgen tabla yere basar ortasındaki daire şeklindeki zımparada tahtayı --oymadan-- düzgün bir şekilde zımparalar ,tabiki oda toz duman içinde kalır ,eşyayı boşaltmanız lazım ..çıkan talaş çok incedir vede çok degerlidir...:)) neden dersen dolgu vernigiyle o talaşı karıştırıp macun kıvamına getirip çatlakları,boşlukları doldurursun talaş o tahtadan çıktıgı için rengi tutar...dolgu vernigi selüloziktir çabuk donar ,azar azar yapıp donmadan spatula ile boşlukları doldurun,2-3 saat sonra bir daha hafif zımpara yapıp ,sonra bir ufak rulo ile dolgu vernigini bütün odaya yayın ,kuruduktan sonra el ile (su zımparasını katlayıp) hafif bir zımpara yapın (vernigi çizecek kadar) bir daha dolgu vernigi sürün ...bu işlemi 3 kere tekrarlayın ..ondan sonra tek kompenentli parke vernikleri var (ben marşhalınkini almıştım)(çift kompenentli yapamazsınız zaten galiba üretilmiyor çok fena kokuyordu) (yat vernigi olmaz) en son hafif zımparadan sonra parke vernigini gene ufak rulo ile sürün ,bu vernik sentetiktir geç kurur ,ertesi gün eger bir hafif zımpara daha yapıp bir kat daha parke vernigi sürerseniz ,kuruduktan sonra yere bakıp saçınızı tararsınız..zımparadan sonra vernige başlamadan istediginiz renk pinoteks sürüp tahtayı renklendire bilirsiniz koyu meşe,açık meşe gibi 1 kutu koyu meşeye 2 kutu açık meşe karıştırıp sürersen orta koyulukta olur en iyisi her birinden birer kutu alıp başka bir tahtaya sürüp kuruyunca beyenmektir...kolay gelsin"

"Ben küçük bir odayı verniklemek (parke cila) için bu işe girişmeden önce, bir ustadan fikir sormuştum. Bu işi profesyonel seviyede yapanlar elektrik süpürgesi kadar büyük bir zımpara aleti kullanıyorlar. Şerit şeklinde sürekli dönen yaklaşık 30-40 cm eninde merdanesi olanbüyük zımpara aleti var. Bu alet aynı zamanda çıkan tozuda bir torbada topluyor. Böylece çok fazla toz derdide olmuyor. Ama kendin yapacaksan (dedi bana anlatan usta) bu alete çok gerek yok. El zımparasıyla (tabanı dikdörtgen olup titreşimle çalışan) güzelce zımparaladıktan sonra iki üç defa önce ıslak sonra nemli en sonda kuru bezle bu ZIMPARA TOZUNU iyice temizle diye tembihlemişti..
nsuowner ustanın tarifine ek olarak belki faydası dokunur diye uzattım..
affola..."

Son düzenleme:
Bunun için parke kalemleri satılıyor kızlar. Bütün yapı marketlerinde her renkten bulabilirsiniz.

benim arka odamın girişi öyle oldu ama çizik okadar çokki uzaktan o bölüm sanki siyah görünüyor acaba bu kalem kucuk çizikler içinmi ki ?

Parke sistre cila işi gerçekten profesyonellik gerektiren bir iş olup kesinlikle sizin tarafınızdan uygulanmaması tavsiye olunur. Siz de belki şahit olmuşsunuzdur yeri gelir bir parke ustasına güvenerek emanet ettiğiniz parkeleriniz ustanın iş güzarlığı yüzünden daha berbat olur.
İşininin konusunda uzman olmayan kişilerce yapılan sistre cila işlerinde, parke de dalga dalga görüntü, alt katmanda çiziklerin kalması, kenar almalarda görülen düzensizlikler gibi bir çok problem görülür. Kaldı ki sizin 30 ₺ dediğiniz makine kesinlikle iz bırakır. Ayrıca, zımpara işlemi parkelerinizin daha çok çizilmesine yol açabilir.
Piyasada bulunan çizik giderici adı altında satılan ürünlere itibar etmeyiniz. Kılcal çizikleri gidermede bile çok az fonksiyon sağlar.
Parkeleriniz çizilmiş ise yapılması gereken tek şey profesyonel ekip tarafından sistre cila işlemi yapılmasıdır.
Kaynak:

Son düzenleyen: Moderatör:
X