'Pantolon giyme ve çalışma' diyen KV..

Hakkını ve kendini savunmanın saygısızlık olduğunu size kim öğrettiyse yanlış öğretmiş. Saygısızlık karşısında susmak saygılı olmak değil ezikliktir.
Siz sustukça herkes her konuda yönetir sizi.
Yaşınızın küçük olması da onlar için bir avantaj zaten.

Merak ettim, kayınvalide 70 yaşındaysa eşiniz kaç yaşında?

Çok yaşlı insanlar sizin saygısızlık yapmamanız güzel bir davranış bence.
Eşinizle konuşun, o halletsin konuyu.
Eşiniz ailesinin karışmasına izin vermezse karışamazlar.

Dışardan hiç mi hic öyle gözükmez. Hatta iyi bile denir . Yedirir,içirir. Biz her köye gittiğimizde ellerimiz dolu döneriz sağolsun. Ve maalesef eşimin ailesi hiçbir şey yapmadılar. Durumları çok yok zaten ve ne düğün, ne ev eşyası, ne başka bir her şey hep eşim yaptı tek başına. Çok borca girdik tabi ve kira odeyemezdik. Zaten para da kira olmamasina rağmen uçtan uca yetiyor :KK43:
Eşiniz tek erkek çocuk mu?

Sunu da ekliyeyim kvdemle ilk tanışmamda gayet normal giyinmiştim kendileri tesettürlü işte eğilince biraz dekoltem mi ne görünmüş ki içime steaplez birsey giymiştim önü açık bir bluz olduğundan bunu eşime demiş o da bana söyledi bende bu yaştan sonra ne giyip giymeyeceğimi ben iyi bilirim sen merak etme dedin kendisine :KK53: bidaha konusu gecmedi

Ustünü değiş gel dediğinde mini mini totomda bi etek giyer gelirdim kaynanacım seni dinledim etek giydim derdim :KK66: kocamlı kocamsız bana kimse böyle yorum yapamaz
İşte onu yapacak bir deli lazım, lakin kocakarılar bilir işini, öylesini baştan sokmazlar içlerine, oğlunun hatrına soksa da tutumu bu kadar sinsice olmaz dünyaları yıkarlardı. Şimdi konu sahibinden bir saygısızlık yok onu da geç kızcağız haklı olduğu konuda bile gık diyemiyor. Az sesini çıkarsın o zaman görelim cümbüşü. 😬

Hakkını ve kendini savunmanın saygısızlık olduğunu size kim öğrettiyse yanlış öğretmiş. Saygısızlık karşısında susmak saygılı olmak değil ezikliktir.
Siz sustukça herkes her konuda yönetir sizi.
Yaşınızın küçük olması da onlar için bir avantaj zaten.

Merak ettim, kayınvalide 70 yaşındaysa eşiniz kaç yaşında?
Eşim yeni 28 oldu

Yok abisi var. Ama abisi babamdan 3 yaş filan küçük sanırım. Ve ona göre o oğlu da gelini de mükemmeldir, tam onun istediği gibi bir gelin giyimi filan. Ama bahsettiğimiz kişi annemden birkaç yaş küçük 3 çocuklu kadın.
Peki onların düğününde yardım ettiler mi?

Öncelikle bunun köylülükle bir alakası yok bunu belirteyim. Yöreyle alakası var. Mesela İzmir'in bir köyünde hemen istediğinizi giyebilirken Konya'daki köyde kısa kollu bile giyemezsiniz. Belli ki eşinizin ailesi tutucu bir yöreden geliyor. Eş ailesi de çok önemli bence. Sadece eşe bakmak yetmiyor maalesef.
Esim Konya'li. Kisa kollu, kolsuz giyerim. Kayinvalidemlerde de giyerim. Koyde de giyerim. Hatta ben ilk basta ayip olmasin dediğimde kisme karisamaz sen neysen oyle kal degisme dedi. Kayinvalidem eğitimli birisi degildir fakat isime karismaz. :KK66: calisiyorum hep bu konuda cok sevindigini begendigini soyler. Ama kendisi tesettürludur. Ben sacinin ucunu bile gormemisimdir. bence kişiden kişiye degisiyor.

Merhaba hanımlar. Bana biraz akıl verin, yol yordam öğretin çünkü ben normalde çok özgüvenli, düşündüğünü söyleyen biri olsam da konu böyle akrabadan biri ya da KV olunca dilim tutuluyor sanki karşı çıksam orada çarpılcam...

Annem hep saygılı ol saygılı ol diye diye boyle yaptı muhtemelen beni.

Neyse konuya geleyim. Ben 22 yaşında 1 yıldır evliyim. Okurken evlendim şuan üni son sınıfım. (5 sene bölümüm.) Okulum hep pandemiye denk geldi evden okudum yani evlendikten sonra çok rahat oldu. Hiç pişman değilim, eşim mükemmel bir insan. Herkes bu devirde böyle bir insan mı kaldı diyorlar. Ağzımın içine bakar, benden daha çok aşk insanı resmen, hiçbir dediğimi unutmaz ve gidip alır, sürpriz yapar vs. Yani eşimden yana bir sıkıntım yok. Şimdi hikayenin kötü yerine gelelim..

Ben maaalesef ki aile apartmaninda oturuyorum.Kabul etme nedenim KV'ler yılın 8-9 ayı köyde (40dk evden uzaklığı), 3 ay apartmanda kalırlar.

Benim KV 70, KP 80 yaşında. Ananem ve dedemle aynı yastalar. Benim annem 44 babam 45 yaşında.

Ama KV ve KP benden dinç maşallah. Öyle hasta filan değillerdir, güçleri kuvvetleri yerinde.

KV ve KP pantolona takıntılı. Onların yanında hayatttaa giyemezsiniz. İlla etek giyeceksiniz. Ben etek giymeyi pek sevmem, nadir giyerim.

Evleneli 2 hafta olmuştu ve bayramdı. KV ve KPyi arabayla mezar ziyaretine götürüyorduk, öbür günde herkes köyde toplanacakti. Bende uzun bir tunik giydim altına da bol bir pantolon giydim ama gerçekten bol bir pant. Bana şöyle dedi:

'Seni yarın köyde öyle görmiyim. '

Hiçbir şey demeden dışarı bakmıştım. Sadece bana böyle değiller bu konuda herkese ama üslup nedir ya

Bir gün apartmanda oldukları bir gün okuldan ve işten yorgun argın canımız çıkmış gelmiştik, gelin yemek yiyin dedi. İyi dedik. Tam kapıdan girecektim ki 'Git üstünü değiştir öyle gel' dedi. Resmen kapıdan kovulmuş gibi oldum öyle delirdim ki. AMA HİCBİR SEY SÖYLEMEDİM EVET.

Her onlara gittiğimizde benim çalışmamı istemediğini söylüyor. Ailem beni boşuna okutmadi tabi calisicam dedim en son.

Her okuldan konu açılsa 'iste bu sene son ne güzel oku tabi kızım, sonra oturursun evde kocanin parasi yeter zaten size' diyor.

6-7 ay önce onlardaydik yine salonda oturuyorduk sonra eşim ve KP içeri gitti bir şeyi tamir etmek için. Hemen yanıma geldi oturdu çalışma konusunu açtı işte, sonra yok bakiciyla büyüyen çocuklar onu annesi belliyormus annelerini sevmiyorlarmis filan dedi, onunla ayni düşünmediğimi anlayınca şöyle dedi:

'Bana guvenipte kayınvalidem çocuğuma bakar da ben çalışırım diye düşünüyorsan hiç bana güvenerek çocuk yapma' dedi..

Ben de 'yapmam' dedim sadece. Uzaklaştım oradan.

Sonra eşimin tarafından herkesin orada olduğu bir zamanda 'sözde' (!) 'Bu gelinde çok sinsi' dedi. Herkes güldü şaka yaptigini düşünüp ama gülmeden söyledi şaka filan değildi biliyorum. Ben sessiz bir insanım kimsenin işine karışmam, dedikodu yapmayınca sinsi oluyorum herhalde...
Bana hep ' ben içimde tutamam kızım, ne düşünürsem söylerim' diye diyee söylüyor da söylüyor. Gerçekten onlara gittigimde çok geriliyorum. Mesela gorumcemlerle çok iyi anlasirim, onlarla köye gitmeyi denk getiririm hep. Tek gitmek istemiyorum sıkılıyorum zaten. Eşimde bilir bunu giderken ablam da gelir mi diye arayalım istersen der hep. Böyle böyle zamanı geçirmeye çalışıyorum ama tabi kış geliyor. Onların apartmana gelme zamanları da geliyor..
Öyle evime 1-2kereden fazla çıkmaz. Dizlerim agiriyor der. Ama sürekli börek yaptım gelin, şunu ettim gelin, yedirmeyi sever sağolsun. Ama 'bu devirde böyle KV mi kaldı kendi yapıp gelinlerini yediriyor' demekten de geri kalmaz tabi...
Esiniz bu mesafeyi ayarlamali. Sizlik bir durum yok. Yoksa surekli olarak gerileceksiniz. Evde romantik olmaktan ziyade dışarıda bana soz soyletmeyen birisini tercih ederim.

Peki onların düğününde yardım ettiler mi?
Etmemişler sanırım hatta demişti işte ona ne yaptıysam sana da aynısını yapıcam diye. Nişan düğün toplam 5 altın bilezik taktilar 20.000 TL değerinde, zamanında eltime de aynısını takmışlar ama 15 yıl önce 20.000 daha değerlidir yani.. neyse borca gitti hepsi zaten. Geri kalan her şeyi eşim yaptı. Kız tarafının yapması gerekenleri de babam yaptı.
Ha bir de KV demişti ki bu düğün muhabbetinde işte çeyiz olarak ben oğlumu okuttum. Çeyizi budur demis. Yani bir şey yapmicam demekmiş meğer. Ki öyle bir şey ödeyip okutma tarzı da bir şey yok, destek bile olmamislar. Eşim çalışıp İstanbul'un en iyi üniversitesini kazanmış. Sonra okulunda 1.olarak Erasmus hakkı kazanmış. Karşı cikmislar gidemezsin yurtdışına bilmem ne. Eşim gitmiş ama dinlememiş o ara bayaga olay olmuş. Boyleler işte yani

Yaşlılar çok yoruyor insani ya. Kocan devreye girecek benim karım pantolon giyebilir,çalışabilir diyecek. Kocan da onların yaninda durursa onlae gidene kadar zor bir süre bekliyor

Anne baba boyleyse esiniz de ileride etek giy demeye baslar...
Eşimin onlarla bir alakası yok. Liseden beri hep yurtlarda kalmış. Çalışırken de zaten onlar köyde olduğu için buradaki evde tek yaşamış.
Ben evlenmeden önce ona söylemiştim ben böyle birisiyim, beni ileride değiştirmeye çalışırsan ayriliriz dedim.

Yaşlılar çok yoruyor insani ya. Kocan devreye girecek benim karım pantolon giyebilir,çalışabilir diyecek. Kocan da onların yaninda durursa onlae gidene kadar zor bir süre bekliyor
Gerçekten öyle. Hayır konuyu da öyle bir acıyor ki sanki böyle bir büyük nasihat verir ya aynı öyle. Yani terslesem 'ne dedim ki şimdi ben' olur. Eşim de anne o bizim bilecegimiz iş diyor o an konu kapanıyor. Ama beni yanlız bulup yine söylüyor başka zaman...

X