'Pantolon giyme ve çalışma' diyen KV..

Hanımlar çoğu kişi eşime laf söylemiş ama yukarıda da dediğim gibi eşim odadan gidince söylüyor. Hiçbir zaman onun yanında bir şey demedi bana. Pantolon giyme konusunda esim bir şey demiyor çünkü sadece bana değil kendi kızlarına ve torunlarına da aynı şekilde tepki veriyor. Ben de tamam saygısızlık olmasın diye giyerim oraya gittiğimde demistim.
Hatta eşime tek başlarınayken 'iste eşin pantolon giyiyor, ne zaman bırakır, tarzı bir şey demiş. Eşim de anne bu onun bileceği iş biz karisamayiz ne isterse giyer demiş.
Bir de okadar yaşlılar ki herkes onlara hürmet ediyor. KV ve KP sürekli ölümden bahsediyor, eşimde yakında ölecekler gözüyle bakıp çok kırmamaya çalışıyor.

Eşine çalışma meselesini ve rahatsız olduğunu acil söylemelisin.

Kendi alanını korumaya çalışmanın nesi saygısızlık?

Kendi tercihlerine göre yaşayan mı saygısızdır, onun tercihlerini -kendisini hiç ilgilendirmediği halde-zorla değiştirmeye çalışan mı?

Sizi kapıdan çevirdiğinde ya güzellikle sizin tercihinizin bu yönde olduğunu söyleyip içeri girecektiniz ya da evinize gidip bir daha dönmeyecektiniz.

Bu dediklerim sizin anlayışınıza uymuyorsa etek giyin ve çalışmayın, yapacak bir şey yok.

Alışkınız ya biz torunlar, değişmedi kadın böyle gelmiş böyle gidiyor. Şortlu bacak görse şap şap vurarak bi yandan sever bir yandan "Bacakların çok güzel kızım ört bunları" diye minik minik yürürdü. Baktı oradan olmuyor, "Ecnebilere döndünüz iyice"li eleştiriler... Baktı yine olmuyor "Allah hidayet versin cık cık cık"lar filan böyle. Erkek kuzen küpe takmış, laf; öbür kuzen saçları jölelemiş laf, diğeri şort mu giymiş laf... Makaraya sarardık hatta kendi aramızda bi şey olunca "Anneannem görse ne derdi?" adlı taklit oyunumuz var. :KK70:
Bunlar tatlı kızmalar olmuş ganga,tahminimce sevimli mnnoş gibi uyarmış hepinizi demi :KK53:

O içeri girmişti bile. Bunun kavgasını yaptık sonra zaten. Özür diledi bir şey demedigi için.
Ama dediğim gibi yani bu öyle bir konu ki, öyle alışmışlar maalesef.
Mesela gorumcemin oğlu açık bir kadınla evli ki kendisini çok severim. Ama KVlere gelirken başına sal atar ve etek giyer öyle gelir. 3 yıldır böyleymiş ki kendisi çalışan bir kadın.
Geçen aylarda köye gitmiştik, kendi torunu lise sona gidiyor, çok bol bir pant. giymis ama ben ilk bakışta etek sanmıştım gerçekten.
Kapıdan girer.girmez ona 'Cabuk sunu değiştir' dedi. Kız gitti etek giydi. Yani herkese böyle ama bana batıyor.
Dışarıda gitmeme bir şey diyemez zaten dediğim gibi sadece onlara gittiğimizde ve akraba ortaminda.filan. Günah diye bakıyorlar.....
Köy hangi şehirde?

Yazdığınızı simdi gördüm eşinizle olan kısmı.Benim kayınpeder 76 yaşında simdiye kadar 2 geliniz ikimize ağzını açıp tek kelime karıştığını bilmem 14 yildir.Anneme gittim bu yaz bi magazadan şort aldım esim gelince anlatiyor iste sen birsey dermisin bilemedim felan (halbuki tüm teyzelerim ve kuzenlerim benim gb sort giyerler tek ben degil yani)esimde 34 yaşındaki kadına ne giyecegini benmi söyleyecegim kendine vücuduna neyi yakıştırıyorsa onu giyebilmeli.Kendi vücudu kendi kararı.Simdiye kadar eşimin bu olmamış bunu degis cıkar dedigini hic duymadim.Hatta büyük kızımla bu sene alışverise beraber gittiler benden daha güzel bedenine yakışan ustunde cuval gibi durmayan kot pantolonlar tişortler almış (1.75 boy 40 kilo boya göre pek bulamiyorum) kızım cok begendi babamda pek zevkliymiş diyor 😂😂.

çoğu kişinin dediği gibi epey yaşlılar... Madem takıntılılar yanlarında etek giy bu senin özgürlüğünü kısıtlamaz ki herkese karşı aynılarmış bu konuda...
çalışma konusunda da eşin konuşur ben istiyorum der. Bu yaştan sonra zihniyetleri değişmez.

Diğer mesajlarınızla birlikte kv kp çevresinde dress code varmış gibi bir izlenim uyandırıyorsun. Sorun ne? Uymak istemiyorsan uyma istediğin gibi giyin kimin ne dediği ne umurunda?
Ben olsam evine kıyafetinden dolayı kabul etmediği anda bir daha kapılarına gitmezdim.
Sen onları salla eşine bak. O ne diyor ne tepki veriyor.
Saygı diye diye suistimale açık hale gelmişsin. Maalesef toplumumuzun kanayan yarası bu.
Yaşın küçük diye tepkisiz, çaresiz hissediyor olabilirsin ama öyle değil.
Daha hayatın başındasın yaşadığın hayata dair kimseye müdahale etme hakkı vermemelisin.

Şahsen ben susarım . Allah gecinden versin ama ölürse vicdan azabı çekmek istemem.

85 yaşında kadının devrinde gördüğü ile bu devir bir değil. O öyle gördü öyle yaşadı. Ona anlatamazsınız bugünün şartlarını... O yüzden ciddiye almam ben he derim yapabildiğimi yaparım başka çaresi yok
Benim şansıma k.validemin öyle karışma gibi huyları yoktur bunada şükür diyeyim.
Şayet olsaydıda karşısında dururdum,en başta eşim fırsat vermezdi buna.
Yaş olsada birazda zamane yaşamı bilmeleri lazım.

22 yaşında 1 yıllık evlilik Allah'ını seversen kaciyormuydu evlilik ne gerek vardı. Şimdi böyle durumlarla uğraşıyorsun ne gereksiz şeyler. Çok yaşlılar saygini bozma yine ama kendini ezdirme üslubuna uygun cevap ver ve kapıdan çevrilip tekrar gitmek nedir asla üstünü değiştirip gitmemeliydin

şimdi kocan tümmmm bunları duyuyor ve hala muhteşem biri mi? emin misin?

Bak ben de bunu anlamıyorum mesela. Evet duyuyordur konu sahibinin kocası ve ses etmiyordur. Çünkü aslında normal olan bu. Normal olan, iki yetişkin insanın bir sorunu varsa kendi aralarında çözmeleridir. Çocuk gibi kocaya şikayet etmek, kocanın adeta okul basan veli gibi annesine gidip "SEN BENİM KARİŞKOMA NE DEDİN" diye hesap sorması "NORMAL" değildir. Bilakis vasıfsız, kendini ifade etmekten aciz, özgüvensiz kişiler kocalarına şikayet edip kendisini savunmasını bekleyebilir.

6 yıllık evliyim. Konu sahibinin kayınvalidesine benzer bir kayınvalidem var. 6 yılda yalnızca bir kez eşime şikayet ettim annesini. Onda da lohusaydım. En nihayetinde eşim annesine saygısızlık edip bağırdı, ortam gerildi. Ben de kocasını annesine karşı dolduran kendini savunmaktan aciz bir geri zekalı gibi hissettim kendimi. Bir daha da tekrarlanmadı bu durum.

Eşimle konuştum. Bir daha böyle bir şey yaşanmayacak. Ben annenle bir sorun yaşadığımda kendim halledicem. Ama bir tartışma olursa ve sen dahil olup yorum yaparsan ağzını yırtarım dedim ahsjsjs.

Kayınvalidem ile arada sorun yaşarız, ben kendimi savunurum o kendini. Eşimin haberi bile olmaz. Kayınvalidem bir ara eşime anlatmaya kalkıştı eşim de kendi aranızda çözün deyip konuyu kapattı. Çünkü böyle söylemesini ben istedim. Koca koca insanlarız iletişim kurarken eşe ihtiyaç duyuyorsak ölelim bence.

Kpnu sahibi, saygısızlık olmasın susayım derseniz dert sahibi olursunuz. Ben de ilk zamanlar sizin gibiydim. Saygısızlık olmasın, yaşlıdır, cahildir, aman susayım aman sorun olmasın. Baktım benim beyin yanmaya başladı başlarım öyle işe deyip çaçaron gelin oldum ahsjsjs. Hoşuma gitmeyen hiçbir dayatmayı, eleştiriyi, laf sokmayı kabul etmiyorum. Tabi ki laf dalaşına girip kavga etmiyorum ama açıkça söylüyorum fikrimi de yapıp yapmayacaklarımı da.

Mesela benim kayınvalidem pantolon giyme dese, "ben giymeyi uygun görüyorum anne. Değil sizin, eşimin bile fikrini sormam bu konuda. Kalbinizi kırmak istemiyorum, bu konuda yorum yapmazsan sevinirim" derim. Demişliğim var. İnada bindirir ise, rahatsız oluyorsanız görüşmeyelim çünkü ben giymeye devam edeceğim derim.

Boşa atıp tutmuyorum pantolon konusu olmasa da başka konularda yaşadım benzerlerini. Şimdi kimse haddi olmayan konuda yorum yapamıyor. Çünkü parçalarım ahajsjsjs. Destan yazdım sanırım.

Allahım insanların şu beklentileri yok mu😒benim de babam ilk evlendiğimizde eşim ne zaman yanlarında dizlerinde olan yazlık birşey giyse surat asar otururdu 😂sonra annem çocuk donsuz mu geziyor,edepsiz mi oturuyor senin yüzünden bizden soğuyup gelmezlerse bozuşuruz demiş de tırstı. Eşim de hatta giymesem mi demişti ben inatla giy dedim ne münasebet babam da olsa koca adam ne karışır giydiğine. Eşimin babaannesi de 5 yaş küçük kaynıma x demeyeceksin x ağam diyeceksin demişti abi de değil ağam😂

Merhaba hanımlar. Bana biraz akıl verin, yol yordam öğretin çünkü ben normalde çok özgüvenli, düşündüğünü söyleyen biri olsam da konu böyle akrabadan biri ya da KV olunca dilim tutuluyor sanki karşı çıksam orada çarpılcam...

Annem hep saygılı ol saygılı ol diye diye boyle yaptı muhtemelen beni.

Neyse konuya geleyim. Ben 22 yaşında 1 yıldır evliyim. Okurken evlendim şuan üni son sınıfım. (5 sene bölümüm.) Okulum hep pandemiye denk geldi evden okudum yani evlendikten sonra çok rahat oldu. Hiç pişman değilim, eşim mükemmel bir insan. Herkes bu devirde böyle bir insan mı kaldı diyorlar. Ağzımın içine bakar, benden daha çok aşk insanı resmen, hiçbir dediğimi unutmaz ve gidip alır, sürpriz yapar vs. Yani eşimden yana bir sıkıntım yok. Şimdi hikayenin kötü yerine gelelim..

Ben maaalesef ki aile apartmaninda oturuyorum.Kabul etme nedenim KV'ler yılın 8-9 ayı köyde (40dk evden uzaklığı), 3 ay apartmanda kalırlar.

Benim KV 70, KP 80 yaşında. Ananem ve dedemle aynı yastalar. Benim annem 44 babam 45 yaşında.

Ama KV ve KP benden dinç maşallah. Öyle hasta filan değillerdir, güçleri kuvvetleri yerinde.

KV ve KP pantolona takıntılı. Onların yanında hayatttaa giyemezsiniz. İlla etek giyeceksiniz. Ben etek giymeyi pek sevmem, nadir giyerim.

Evleneli 2 hafta olmuştu ve bayramdı. KV ve KPyi arabayla mezar ziyaretine götürüyorduk, öbür günde herkes köyde toplanacakti. Bende uzun bir tunik giydim altına da bol bir pantolon giydim ama gerçekten bol bir pant. Bana şöyle dedi:

'Seni yarın köyde öyle görmiyim. '

Hiçbir şey demeden dışarı bakmıştım. Sadece bana böyle değiller bu konuda herkese ama üslup nedir ya

Bir gün apartmanda oldukları bir gün okuldan ve işten yorgun argın canımız çıkmış gelmiştik, gelin yemek yiyin dedi. İyi dedik. Tam kapıdan girecektim ki 'Git üstünü değiştir öyle gel' dedi. Resmen kapıdan kovulmuş gibi oldum öyle delirdim ki. AMA HİCBİR SEY SÖYLEMEDİM EVET.

Her onlara gittiğimizde benim çalışmamı istemediğini söylüyor. Ailem beni boşuna okutmadi tabi calisicam dedim en son.

Her okuldan konu açılsa 'iste bu sene son ne güzel oku tabi kızım, sonra oturursun evde kocanin parasi yeter zaten size' diyor.

6-7 ay önce onlardaydik yine salonda oturuyorduk sonra eşim ve KP içeri gitti bir şeyi tamir etmek için. Hemen yanıma geldi oturdu çalışma konusunu açtı işte, sonra yok bakiciyla büyüyen çocuklar onu annesi belliyormus annelerini sevmiyorlarmis filan dedi, onunla ayni düşünmediğimi anlayınca şöyle dedi:

'Bana guvenipte kayınvalidem çocuğuma bakar da ben çalışırım diye düşünüyorsan hiç bana güvenerek çocuk yapma' dedi..

Ben de 'yapmam' dedim sadece. Uzaklaştım oradan.

Sonra eşimin tarafından herkesin orada olduğu bir zamanda 'sözde' (!) 'Bu gelinde çok sinsi' dedi. Herkes güldü şaka yaptigini düşünüp ama gülmeden söyledi şaka filan değildi biliyorum. Ben sessiz bir insanım kimsenin işine karışmam, dedikodu yapmayınca sinsi oluyorum herhalde...
Bana hep ' ben içimde tutamam kızım, ne düşünürsem söylerim' diye diyee söylüyor da söylüyor. Gerçekten onlara gittigimde çok geriliyorum. Mesela gorumcemlerle çok iyi anlasirim, onlarla köye gitmeyi denk getiririm hep. Tek gitmek istemiyorum sıkılıyorum zaten. Eşimde bilir bunu giderken ablam da gelir mi diye arayalım istersen der hep. Böyle böyle zamanı geçirmeye çalışıyorum ama tabi kış geliyor. Onların apartmana gelme zamanları da geliyor..
Öyle evime 1-2kereden fazla çıkmaz. Dizlerim agiriyor der. Ama sürekli börek yaptım gelin, şunu ettim gelin, yedirmeyi sever sağolsun. Ama 'bu devirde böyle KV mi kaldı kendi yapıp gelinlerini yediriyor' demekten de geri kalmaz tabi...
Kocan çok iyi madem ailesine neden siz karışmayın demiyo o ağzını açmazsa onlarda söyler valla

Şahsen ben susarım . Allah gecinden versin ama ölürse vicdan azabı çekmek istemem.

85 yaşında kadının devrinde gördüğü ile bu devir bir değil. O öyle gördü öyle yaşadı. Ona anlatamazsınız bugünün şartlarını... O yüzden ciddiye almam ben he derim yapabildiğimi yaparım başka çaresi yok
Valla ilginç ama Türkiye eskiden çok daha medeniydi bence. Eski devir diyoruz ama gerçek öyle değil. Şimdilerde 5 yaşındaki kız çocuklarının başını kapattırıyorlar. Eskiden böyle bir şey yoktu. Şöyle bir eski Türkiye fotoğraflarına bakarsanız anlayabilirsiniz bence.

Valla ilginç ama Türkiye eskiden çok daha medeniydi bence. Eski devir diyoruz ama gerçek öyle değil. Şimdilerde 5 yaşındaki kız çocuklarının başını kapattırıyorlar. Eskiden böyle bir şey yoktu. Şöyle bir eski Türkiye fotoğraflarına bakarsanız anlayabilirsiniz bence.
Köylerde kapatıyorlar kışın üşümesin diye. Başka da görmedim ben

Köy adabı farklıdır maalesef. Köylerde elalem ne der diye yaşanır ve ölünür ve bu hala çokta değişmiş değil.

Bunlar tatlı kızmalar olmuş ganga,tahminimce sevimli mnnoş gibi uyarmış hepinizi demi :KK53:

Yani... Minnoşluk da göreceli bi kavram, pek minnoş sayılmaz. Anneannem korkunçlu bi kadındır az, hikayeleri vardır harlı odunlu yanmalı, çocuklarınızı pek yalnız bırakmak istemezsiniz onla :KK70: Ama tabi bize komik artık dediğim gibi kuzenler arası gırgırımızdır anneannem. Kadın öyle, yaş 85. Biz çiziyoruz sınırlarımızı, taviz vermiyoruz, sallamıyoruz, o da işte yer yer bıkıyor ses etmez oluyor, öyle.

Takildigim tek konu daha dogrusu soru su
Aksam yemege gitiniz kapidan girerken git ustunu degis dedi ve gidip degistiniz..esiniz bu sirada nerede idi???
Ve tüm bu olaylara esiniz susuyor bisey demiyor oyle mi???

Allahim sana sukurler olsun bana agzimin icine bakmayan bir koca verdiğin icin ... sonsuz sukurler olsun yarebbimm

X