Ozellikle Cocuk Baktiranlar ya da Bakanlar Yorum Yaparsa Sevinirim.

Merhabalar konunun başından beri okuyorum. Hatta ağlamaya başladım ortalarında çocuk çok yaramaz vs yazınca. Benim büyüğüm 3 yaş otizmli küçüğüm 1 yaşında . Şimdi ben bakıyorum 2 sene sonra işe başlayabilirmiyim diye hesap ediyordum. İşimi çok seviyorum yarım kalan kariyerimi de devam ettirmek istiyorum. Bi yandan dönebilirmiyim ki diyordum kim benim gibi sabırla bakar onlara hem de biri özel bi çocuk.
Sonra bu konuya denk geldim ve konu sahibi
Yaramazlık orneklerını anlatınca ıyıce kötü oldum . Bir yandan hak veriyorum . Bir yandan tam sopalık lafı beynımde çınlıyor. Biliyorum konu sahibi siz yapmazsınız biliyorum lafın gelişi söylediniz. Öyle ağlıyordum artık .
Sonra bu cümleyi gördüm.
Hani otizmli olsa bilmeden yapsa sıkıntı yok demişsiniz . İyki ben bu cümleyi okudum. İyki yazdınız bu cümleyi.
Tüylerim diken diken oldu yazdıklarınızı okurken... Allah yardımcınız olsun. Özel bir çocuğu olan çalışan anne olmak inanılmaz zordur...

Merhabalar konunun başından beri okuyorum. Hatta ağlamaya başladım ortalarında çocuk çok yaramaz vs yazınca. Benim büyüğüm 3 yaş otizmli küçüğüm 1 yaşında . Şimdi ben bakıyorum 2 sene sonra işe başlayabilirmiyim diye hesap ediyordum. İşimi çok seviyorum yarım kalan kariyerimi de devam ettirmek istiyorum. Bi yandan dönebilirmiyim ki diyordum kim benim gibi sabırla bakar onlara hem de biri özel bi çocuk.
Yaramazlık orneklerını anlatınca ıyıce kötü oldum . Bir yandan hak veriyorum . Bir yandan tam sopalık lafı beynımde çınlıyor. Biliyorum konu sahibi siz yapmazsınız biliyorum lafın gelişi söylediniz. Öyle ağlıyordum artık .
Sonra bu cümleyi gördüm.
Hani otizmli olsa bilmeden yapsa sıkıntı yok demişsiniz . İyki ben bu cümleyi okudum. İyki yazdınız bu cümleyi.
Bakin yine diyorum cocuklar yaramazlik yapar ama bilincli ve baskasinin hayatini tehlikeye atacak boyutta olunca gercekten sinirleniyorum bunun farkindayim. Otizm cok farkli bisey onlarla da bir sure gecirdim masumiyetini biliyorsun yaparken kotu niyetle yapmiyor. Ama 9 yasina girecek artik ve evet acikca hissediyorsun tehlikeli oldugunu belki birinin canina sebep olacaginin farkinda ama yine de yapiyor. Otizm cok farkli bir olay lutfen cok cok guvenebileceginiz ama en onemlisi vicdanli birine teslim edin sonra isinize geri donun. Sadece imkaniniz varsa karsinizdakine lutfen emegini verin.

Sonra bu cümleyi gördüm.

Bir de sey ben otizmli cocuklarin hep annelerinin ozel oldugunu ve ayri bir yol gosterdiklerini dusunuyorum:) Gercekten secilmis annelere gonderiliyor o melekler ve hepsi de ayri bir sansli. Allah yardimciniz olsun.

Allah yardımcınız olsun, ben yurt dışındayım ve burada çocuk bakıcılarının ve böyle beden gücü ile iş yapanların maaşları çok çok tatminkar
İnsallah büyük yavru için doktorla görüşürler ve sizin istediğiniz ücreti de verirler umarım
en kısa zamanda da kendi mesleğinizi yapmak nasip olsun
Kolaylıklar dilerim

çok enteresansınız
size gelince 1000 lira az çalışmam bile diyorsunuz
bakıcıya verilen 2 bini çok buluyorsunuz
ve saat olarak sizden çok çalışmak zorunda bu çalışan
çünkü siz işe gitmeden orda bulunmak, siz gelene kadar da çıkmaması lazım, vaktini tamamen size adıyor.

o zaman konu sahibi valla 1000 lira için sen de çalışma arkadaşım, bırak doğuran bakmasını da bilsin.

Enteresan olan sizsiniz... Yazdıklarımı anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz. Evime gelecek +bin tl için çocuklarıma başkalarına emanet etmeye değmez diyorum... Anlatabiliyor muyum acaba??? Ben zaten onların geleceği için çalışıyorum.

Ha ayrıca diyorum ki bu bakıcıların istediği paralar çok değil ama Türkiye şartlarında böyle diyorum... Bebeğim olmadan önce oğluma bakan bakıcıya asgari ücret+sigorta veriyordum. Oğluma bakıp ev işi de yapıyordu. Sadece çocuk bakmak için bana bu ücret fazla. Bütçem belli zaten... 10bin tl alsam 3bin+sigorta da koymaz. Hal böyle iken bir bütçen var iken verebileceğinin de bir sınırı oluyor maalesef... Onu anlatmaya çalışıyorum ama cımbızlıyorsunuz yazdıklarımı...

Allah yardımcınız olsun, ben yurt dışındayım ve burada çocuk bakıcılarının ve böyle beden gücü ile iş yapanların maaşları çok çok tatminkar
İnsallah büyük yavru için doktorla görüşürler ve sizin istediğiniz ücreti de verirler umarım
en kısa zamanda da kendi mesleğinizi yapmak nasip olsun
Kolaylıklar dilerim
Cok tesekkur ederim, cok sagolun.

3bin alırken 2binini bakıcıya vereceksem hiç çalışmam. Neden çalışayım ki??? Bin tl ile mi aile bütçem düzelecek? Çalışmaya mecbur olmasak zaten çalışmazdık... Siz de çocuk baktıran insanların iş yerinin olmadığını, kendi aldıkları maaştan maaş ayırdıklarını düşünseniz keşke...

Evde çocuk bakıp akşama kadar değersiz olan ev işi yapacağıma , maaşımin tamamını veririm giderim işe.

En azından sigorta yatar. Adım calisiyora çıkar , iki insan görüp akşam " ah çok yoruldum değip ayağımı uzatıp ertesi gün de temizlik parası odetirim.

Misafir tribi atarım.
Ev hanımı olmak kölelik demektir.

Çalışan hem cins!ler bile ev hanimiysan kölesin, para konularında karar yetkin yok diye burnu kaf dağında geziyor.
......

Bunu da çok net söylemek istiyorum , kaldı ki çalışan kadınların çoğu eksiye düşüyor zaten

Daha rahat harcıyor. Temizlik bakıcı parası ödüyor. Ekstra giyim makyaj parası ödüyor.

Hazır yemek parası ödüyor v.s v.s

(Çalışıyorum )

Evde çocuk bakıp akşama kadar değersiz olan ev işi yapacağıma , maaşımin tamamını veririm giderim işe.

En azından sigorta yatar. Adım calisiyora çıkar , iki insan görüp akşam " ah çok yoruldum değip ayağımı uzatıp ertesi gün de temizlik parası odetirim.

Misafir tribi atarım.
Ev hanımı olmak kölelik demektir.

Çalışan hem cins!ler bile ev hanimiysan kölesin, para konularında karar yetkin yok diye burnu kaf dağında geziyor.
......

Bunu da çok net söylemek istiyorum , kaldı ki çalışan kadınların çoğu eksiye düşüyor zaten

Daha rahat harcıyor. Temizlik bakıcı parası ödüyor. Ekstra giyim makyaj parası ödüyor.

Hazır yemek parası ödüyor v.s v.s

(Çalışıyorum )
Psikolojisi yeter bence. Sonuna kadar hak veriyorum.

Bence baya sabırlı birisin, çocugun psikolojik sorunları var kesinlikle bu anlattıkların yaramazlık ya da hiperaktivite grubuna girmiyor bildigin davranış bozukluğu seni iyi anlıyorum zaten dövüyorum dememişsin sabrının sınırlarını anlatmak için bu ifadeyi kullanmışsın. 2000 az durumunu bilmiyorum ama sabahtan akşama kadar 2 çocuk sen gidip bir yerde garsonluk yapsan en azından sigortan da olur, bu kadar agır sorumlulukların olmaz bence 2.500 3000 min

Enteresan olan sizsiniz... Yazdıklarımı anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz. Evime gelecek +bin tl için çocuklarıma başkalarına emanet etmeye değmez diyorum... Anlatabiliyor muyum acaba??? Ben zaten onların geleceği için çalışıyorum.

Ha ayrıca diyorum ki bu bakıcıların istediği paralar çok değil ama Türkiye şartlarında böyle diyorum... Bebeğim olmadan önce oğluma bakan bakıcıya asgari ücret+sigorta veriyordum. Oğluma bakıp ev işi de yapıyordu. Sadece çocuk bakmak için bana bu ücret fazla. Bütçem belli zaten... 10bin tl alsam 3bin+sigorta da koymaz. Hal böyle iken bir bütçen var iken verebileceğinin de bir sınırı oluyor maalesef... Onu anlatmaya çalışıyorum ama cımbızlıyorsunuz yazdıklarımı...

ben de diyorum ki 1bin lira bin liradır öncelikle bu cepte olsun
yılda 12 bin yapar ki eminim 3 bin almıyorsunuzdur siz de hadi 3bin alıyorsunuz diyelim
şimdi çalışmadınız ve o bin liranız da yok
çocuklar da büyüdü kreşe gidecekler değil mi
siz pat diye yine aynı maaşa iş bulabileceğinizin garantisi olacak mı?
mevcut işinizi+işleyen tazminatınızı+2-3 yıl boyunca sgknızı kaybettiniz mi evet?
ve bu süreçte işi de unuttunuz bir nevi hantallaştınız -iş konusunda-
o 3 yılda yeni gireceğiniz işte eski maaşınızı bile alamayabilirsiniz.
tabi alabilirsiniz de rızık allahtan o bir şans ama genel olarak alamama olasılığınız daha yüksek
çalıştığınız yerde 3bin 3500 3750 4bin olacaktı belki de geçen yıllar içinde zamlarla vs
ama çalışmadığınız ve unuttuğunuz için yeni gireceğiniz yerde hemen 3 bin de isteyemeyeksiniz

yani her şey o 1000 lira değil, 3 yılda -zam almadığınızı varsayarak söylüyorum-
36 bin lira + bir asgari ücretin bedeli olan 737tl sigortadan 26.000tl
ve işleyecek kıdem tazminatından da oldunuz.

Bence baya sabırlı birisin, çocugun psikolojik sorunları var kesinlikle bu anlattıkların yaramazlık ya da hiperaktivite grubuna girmiyor bildigin davranış bozukluğu seni iyi anlıyorum zaten dövüyorum dememişsin sabrının sınırlarını anlatmak için bu ifadeyi kullanmışsın. 2000 az durumunu bilmiyorum ama sabahtan akşama kadar 2 çocuk sen gidip bir yerde garsonluk yapsan en azından sigortan da olur, bu kadar agır sorumlulukların olmaz bence 2.500 3000 min
Tesekkur ederim cok mantikli garsonluga falanda bakiyorum.

Arkadaslar kucuk uysal degil kucugunda bagirisi, cigligi var ama cami ablasinin uzeeine devirmek ya da baligi lavaboya atmak gibi enteresan davranislari yok. Ikisini kiyaslayinca kucuk uysal kaliyor evet.
elbette insanız evet haklısınız.ama
ıkımız aynı yere gtsek çocuk bakarım ben anneyım desem sen dıplomanı gostersen senı alırlar.
anne derler bana kişi kendınden bılır işi dıyerekten ,ama senın için bu işin ehlı derler.
yanı demem okı okulunu okuyorsunuz.
anne olmadan bezınden tut can kurtarmaya kadar herşeyı öğrenıyorsunuz annelerden önce.
neden bu işi yapacaksınız.
gorumcemde özel çocuklara bakıyor.anlatıyor şok oluyorum ama kendı gulerek anlatıyor olayları.bıtanesı bana aşıktı kıskanıyordu dıyor mesela.kızıp vuruyormuş.
ayrıca buyuk-küçük farketmez anne ve babaya acıkmışlar.
3,5 yaşında kızım var kreşe gıdıyor,akşam gelınce evde durduk yere bana kızıyor,ağlıyor nazlanıyor neden çünkü bıraktım onu.
aslında uzuluyorum çocuklara.anne baba ılgılenmelı.herşey bakıcıya bırakılmamalı.sen görevını evet yapıyorsun ama mecburıyetten ama ısteyerekten.ben ödeme yapıyorum şimdi yanlış iş ya da zor iş kolay iş diye ayrım yapmıyorum.bır arakadaş izne çıksın yerı gelıyor onada bakıyoruz.neden vatandaş mağdur olmasın.

ben de diyorum ki 1bin lira bin liradır öncelikle bu cepte olsun
yılda 12 bin yapar ki eminim 3 bin almıyorsunuzdur siz de hadi 3bin alıyorsunuz diyelim
şimdi çalışmadınız ve o bin liranız da yok
çocuklar da büyüdü kreşe gidecekler değil mi
siz pat diye yine aynı maaşa iş bulabileceğinizin garantisi olacak mı?
mevcut işinizi+işleyen tazminatınızı+2-3 yıl boyunca sgknızı kaybettiniz mi evet?
ve bu süreçte işi de unuttunuz bir nevi hantallaştınız -iş konusunda-
o 3 yılda yeni gireceğiniz işte eski maaşınızı bile alamayabilirsiniz.
tabi alabilirsiniz de rızık allahtan o bir şans ama genel olarak alamama olasılığınız daha yüksek
çalıştığınız yerde 3bin 3500 3750 4bin olacaktı belki de geçen yıllar içinde zamlarla vs
ama çalışmadığınız ve unuttuğunuz için yeni gireceğiniz yerde hemen 3 bin de isteyemeyeksiniz

yani her şey o 1000 lira değil, 3 yılda -zam almadığınızı varsayarak söylüyorum-
36 bin lira + bir asgari ücretin bedeli olan 737tl sigortadan 26.000tl
ve işleyecek kıdem tazminatından da oldunuz.
Yok o istiyorki gelsin biri sevabına baksın:KK70:

elbette insanız evet haklısınız.ama
ıkımız aynı yere gtsek çocuk bakarım ben anneyım desem sen dıplomanı gostersen senı alırlar.
anne derler bana kişi kendınden bılır işi dıyerekten ,ama senın için bu işin ehlı derler.
yanı demem okı okulunu okuyorsunuz.
anne olmadan bezınden tut can kurtarmaya kadar herşeyı öğrenıyorsunuz annelerden önce.
neden bu işi yapacaksınız.
gorumcemde özel çocuklara bakıyor.anlatıyor şok oluyorum ama kendı gulerek anlatıyor olayları.bıtanesı bana aşıktı kıskanıyordu dıyor mesela.kızıp vuruyormuş.
ayrıca buyuk-küçük farketmez anne ve babaya acıkmışlar.
3,5 yaşında kızım var kreşe gıdıyor,akşam gelınce evde durduk yere bana kızıyor,ağlıyor nazlanıyor neden çünkü bıraktım onu.
aslında uzuluyorum çocuklara.anne baba ılgılenmelı.herşey bakıcıya bırakılmamalı.sen görevını evet yapıyorsun ama mecburıyetten ama ısteyerekten.ben ödeme yapıyorum şimdi yanlış iş ya da zor iş kolay iş diye ayrım yapmıyorum.bır arakadaş izne çıksın yerı gelıyor onada bakıyoruz.neden vatandaş mağdur olmasın.
Aslinda aile ilgili ama cocuklara yeterli gelmiyor. Evde tv bilgisayar vs kullanilmiyor pek ama aile isten 7 8de gelince 10da uyuyan cocuklar zamanlari dar oluyor.

5 tane yegenim var ikisine yazlari ben baktim digerleri hep bizdeydi hatta burdan eve giderim digeri hala der arkasindan bisiklet 20 aylik daha. Cunku ne abim ne yengem bir kere bisiklete bindirmedi!!! Zamanlari yok mu? Ikisi de memur. Baktigim cocuklar icin degil genel konusuyorum bazi seyler icten gelmeli hiii gelmiyor mu o zaman yapmasinlar cocuk gercekten kiziyorum. Iki dakika sevip basini oksayinca anne baba olunmuyor.

bizim tanıdık istanbulda şişlide tek çocuga tüm gün 3000 tl ye bakıyor ama iş icerıklerını bilmiyorum tek cocuk oldugunu duymuştum

Aklinizdan "sopa"gecmesi bile cok uzucu.Bir muddet sonra faaliye gecirmeye ramak kalmis sanki.Cocuk bakmak zordur ve sadece parasi icin bakilmaz.Tahammulunuz yoksa lutfen yapmayin bu isi, bir gun patlarsiniz olan cocuklara olur.

Aklinizdan "sopa"gecmesi bile cok uzucu.Bir muddet sonra faaliye gecirmeye ramak kalmis sanki.Cocuk bakmak zordur ve sadece parasi icin bakilmaz.Tahammulunuz yoksa lutfen yapmayin bu isi, bir gun patlarsiniz olan cocuklara olur.
Bakin o bi tabir isin zorlugunu ifade etmek icin. Yaptigi davranislari anlattim sizce gerceklesecek olsa gerceklesmez miydi?

Merhabalar...
Daha once konu acmistim maddi yonden biraz sikintili oldugum bir donem. Ve ben cocuk bakiyorum. Pazarlik yapamam oyle bir ozelligim hic olmadi ne yazikki. Ama su aralar cidden cok sikilip bunaldigimi hissediyorum. Bu ay tam gun oldu gecen kadin bana sordu ama aklimda bir fiyat yoktu bisey diyemedim. Kadina biraksam kesinlikle ölü bir fiyat verecek eminim ki cokta iyi biri cok seviyorum ama hakkimi alamazsam verimli olmayacagimi da dusunuyorum.
Simdi anlatayim 2 cocuk var biri 8 digeri 5 yasinda ikisi de anlasamiyorlar surekli kavga halindeler. Surekli ciglik atma bagiris cagiris ki buyugu kendi cocugum olsa gercekten bu tavirlarina saglam bir sopa yerdi (kesinlikle cok sabirli biriyim). Ailede cocuklarin farkinda ki benden sonra bakici dayanmamis (bir donem cikmistim) Haftada uc gun cocuklardan birini spora goturuyorum. Digeriyle de ugrasiyorum orda. Onun disinda ev isi vs istemediler ki karismam da ama cocuklari banyo yaptiriyorum temizlikleribi dislerini kontrol ediyorum kac defa doktora da ben goturdum. Baska kimse bunlarla ugrasmaz. Bunun disinda seyi inkar edemem evde ne varsa ye sende ic sende diyorlar arada kart para birakip disarda yiyin sana da degisiklik olur diyorlar. Sinema vs goturuyorum.Sabah 7.30 aksam 18.30 arasi burdayim. Su ana kadar daha sabirliydim ama son zamanlarda sabrim kalmadi farkindayim ama bir sekilde dayanmaya calisiyorum. Sizce ucret ne olmali bu durumda? Ya da kadin daha asagida bir rakam teklif ederse nasil bir konusma yapmaliyim.
Bende yatılı bakıcı var 800 dolar alıyor izin günü harçlıklarıyla 1000 dolar oluyor. Ama çocuklara benim gözetimimde bakıyor yani spora götür, sinemaya götür öyle bişey yok, banyo falan da yaptırmıyor. Bende çocukların banyosu temizliği vs. gibi işleri yapan normal mesai biri çalışsa 3000 verirdim. Başka bakıcıdan da memnun olmadılarsa 3000 isteyebilirsiniz.
Sabah 8:00 akşam 18:00 çalışan kadına asgari ücret +sigorta yapıyorum. O yemek ve günlük işleri yapıyor. Çocuklarım yemeklerini evde yerlerse daha mutlu oluyorum zaten haftada 1-2 kez bizimle dışarıda yiyorlar. Eve de sipariş olmasın.

Bende yatılı bakıcı var 800 dolar alıyor izin günü harçlıklarıyla 1000 dolar oluyor. Ama çocuklara benim gözetimimde bakıyor yani spora götür, sinemaya götür öyle bişey yok, banyo falan da yaptırmıyor. Bende çocukların banyosu temizliği vs. gibi işleri yapan normal mesai biri çalışsa 3000 verirdim. Başka bakıcıdan da memnun olmadılarsa 3000 isteyebilirsiniz.
Sabah 8:00 akşam 18:00 çalışan kadına asgari ücret +sigorta yapıyorum. O yemek ve günlük işleri yapıyor. Çocuklarım yemeklerini evde yerlerse daha mutlu oluyorum zaten haftada 1-2 kez bizimle dışarıda yiyorlar. Eve de sipariş olmasın.
Linc yemiceksem bakıcıyı böyle insanlar tutsun ya:)
1000 tl vereyim,evide silsin supursun dicekler bakıcı tutmasın mümkünse.
Kadın bak emeğini catır catır verıyor ne güzel.
Bakacak insanım yoksa,sartlar müsait olana kadr doğurmam yanı.

Yani işte bak ne güzel diyorsunuz, 5 saat çalışıp 5200 tl maaş alsam bana da bakıcıya verdiğim Bin tl az gelirdi... Ben de hakkımı alamazken nasıl bakıcıma hak ettiği parayı verebilirim ki??? Türkiye şartları bu maalesef... Ben 10 saat çalışıp (evde çalıştığım geceleri saymıyorum bile), üstelik 12 yıllık mühendis iken (hem de yöneticiyim) sizin aldığınızdan 1-2bin tl fazla alıp sadece çocuk bakımına 2500+sigorta vermek bana fazla geliyor tabii ki de....
O sizin sartlariniz iste. Veremeyecek durumda olsam ve tam gun calisan bir anne olsam kendim bakmayi yeglerim. Cunku 2bin konu sahibinin sartlarina gore gercekten az bir para.

X