Öz türkce kiz isimleri

Cok cok tesekkur ederim..anlamsiz kedi isimleri gibi isim koyuyorlar gelip ilkeye laf ediyorlar anlamiyorum bende :) ayçıl ya da aysima nasil sizce

Sima kelimesi bildiğim kadarıyla Farsça. Ama günlük konuşma dilinde kendine yer edinmiş, anlamı net bilinen bir kelime. Ay zaten Türkçe bir kelime. Aysima isim olarak düşünülebilir bence. Ay gibi yüzü olan anlamına geliyor. Aylin ayın etrafındaki ışıklı hale anlamında ve söylenişi daha kısa, pratik. İkisinin de anlamı güzel ama ben anlam olarak Aysima'yı, söyleniş olarak Aylin'i daha çok beğendim.

Ayçıl da aya benzeyen, ay gibi güzel anlamında. Anlamı çok hoş, hem de çok yaygın olmadığı için dikkat çekici bir isim fakat söylenişi biraz zor sanki.
Özüm ismi nasıl?
Hakikaten çok zormuş isim seçmek. Kendimiz güzel anlamlı, kulağa da hoş gelen Türkçe isimler mi türetsek ne yapsak

Özümüde cok begeniyorum bizim soyada da uyumlu ama esim pek begenmedi :) ayçılda benim cok begendigim isimlerden valla her an koyabilirim kimse kotu demedi cunku..bir de her yasa uyumlu bir isim:) aysima eskidende vardi ama aycil hic duymadim mesela..cok zormus inan o mu bu mu derken cizicem kafayi :))) oz turkce diye tutturdum artik nasil normal geldiyse okuya okuya melina ismini de begenir oldum yunanca balim demekmis

Aysima eskiden de vardı ama son zamanlarda popülerliği artmış bir isim.
Melina kulağa çok tatlı geliyor ama Türkçe isim istememdeki sebep anlamı net olsun, yarın bir gün ayyy şöyle bir anlamı da varmış diye önüme saçma sapan anlamlar çıkarmasınlar diye. Mesela şu isim mitolojik tanrıça isminden türemiş demesinler. Elbette mitolojinin inanılcak yanı yok o zaman neden inanmadığımız uydurma bilgileri ömür boyu taşımak için en kıymetlilerimize isim olarak koyalım? Gerçi Melina’yla ilgili öyle bir bilgim yok, onu araştırmadım ama genel olarak anlamı net olan isimleri seviyorum. Mesela bir ara popüler olan Mira ismi kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de kavga etmek anlamına geliyordu. Bazı hadislerde de kavga etmek, iki yüzlü olmak gibi anlamlarda olduğunu belirten kaynaklar var. Yani Mira da kulağa hoş geliyor ve belki Avrupa’da hoş bi anlama da geliyordur ama kendi kültürümüzle ilgili olarak kötü anlamı varsa o ismi ben kesinlikle koymam. Yazık çocuğa, ömür boyu kavga etmek, iki yüzlü insan olmak gibi anlamlar taşıyacak. Yapmayalım etmeyelim onlar pırıl pırıl geliyorlar dünyaya :)

Merhaba benim ikiz bebeğim olucak bende Türkçe kökenli isim arıyorum oğlumun adına karar verdik Metehan olucak nasip olursa kızımın adına hala karar veremiyorum eşim aslıhan yada neslihan diyo uyumlu istiyo fakat bnm içime sinmiyo sizinde fikirlerinizi alabilir miyim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…