Ovulasyon Testleri Gebeliği Öğrenmek İçin Kullanılabilir mi?

Açıkçası biraz kafam karıştı. Düzenli adet gören biri (diyeli ki 28 günde bir) 14. gün yumurtluyorsa ovulasyon testini kullanmak - adeti düzenli olanlar için- anlamsız mı yani? Sadece periyodu düzensiz olan bayanlar mı takip ediyor bu testleri? Bir de geç döllenme diye bir şey var o zaman da tüm adet döngüsü değişiyor o halde öyle mi?
Bence iki ay kadar ovülasyon testi ile durumunu takp edip yumurtlama günün hakkında bilgi sahibi olabilirsin. Eğer iki aya aynı ise diğer aylar yapmazsın, akıntıdan filan takip edebilirsin.

Hmm olabilir, bana doktorum ilk kan benzeri lekenin görüldüğü günde dahildir demişti çünkü bazen iltihaplı kan yada rahimde kalmış eski kan da siyah, kahverengi renkte gelebiliyor. Zaten lekenin ikinci günü kan oluyor genelde ama doktorunuz öyle demişse siz öyle kabul edin. Şu da var tabii akıntıdan akıntıya fark var yani kahverengi akıntının hemen arkası ara vermeden kanama olmalı.

Bir de aslında bunu anlamnın basit yolu ovülasyon testi kullanıyorsanız yumurtlama olduğu günün üzerine 14 gün saymak.

Doktor değilim ama adet dönemlerin -özellikle 2. gün yoğun kanamam olur. İlk gün bazen kahverengi lekelenme olmakla birlikte az kanamam olur. O yüzden genelde az kanamam olan günü ilk gün sayarım. Lekelenmeyi hesaba katmam.

Ancak bu ay garip şeyler oluyor döngümde =( 28 inde adet olmam gerekiyordu, 2 gündür başta hafif pembemsi, sonra koyulaşan lekelenmeler geliyor. Tam hah işte adet oluyorum dedim bu sabah, yanıma ped vs götürdüm ofiste, birden kesildi, yine çok az lekelenmeye döndü. Belki de bu ay geç yumurtladığımdan henüz adet olamıyorum ama bu lekelenmeler hiç bu kadar uzun sürmezdi, en fazla bir gün. Sonrasından hemen adet olurdum. Üç gündür akşamları hafif ateşlenme de var. Sanki bir şeyler yolunda gitmiyor. Adet dönemi öncesi ve adet günü karnımda adet sancıları da olurdu, onlar da yok. Sanki hiç adet olmayacak gibiyim. Sadece göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet var. Sanırım bu ay stres kaynaklı bir düzensizlik yaşıyorum. Vee artık adet olmak istiyorum. Stresten düzenli olan adetlerim de düzensizleşmeye başladı ilk kez. =(

Doktor değilim ama adet dönemlerin -özellikle 2. gün yoğun kanamam olur. İlk gün bazen kahverengi lekelenme olmakla birlikte az kanamam olur. O yüzden genelde az kanamam olan günü ilk gün sayarım. Lekelenmeyi hesaba katmam.

Ancak bu ay garip şeyler oluyor döngümde =( 28 inde adet olmam gerekiyordu, 2 gündür başta hafif pembemsi, sonra koyulaşan lekelenmeler geliyor. Tam hah işte adet oluyorum dedim bu sabah, yanıma ped vs götürdüm ofiste, birden kesildi, yine çok az lekelenmeye döndü. Belki de bu ay geç yumurtladığımdan henüz adet olamıyorum ama bu lekelenmeler hiç bu kadar uzun sürmezdi, en fazla bir gün. Sonrasından hemen adet olurdum. Üç gündür akşamları hafif ateşlenme de var. Sanki bir şeyler yolunda gitmiyor. Adet dönemi öncesi ve adet günü karnımda adet sancıları da olurdu, onlar da yok. Sanki hiç adet olmayacak gibiyim. Sadece göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet var. Sanırım bu ay stres kaynaklı bir düzensizlik yaşıyorum. Vee artık adet olmak istiyorum. Stresten düzenli olan adetlerim de düzensizleşmeye başladı ilk kez. =(

Birkaç ay önce bende aynısını yaşamıştım, doktora gittim. Yumurtalığımda kist oluşmuş iki taraflı. İlaç vermişti doktor fakat ben bir ay beklemek istedim. Kendiliğinden düzelmezse alırım dedim, sonraki ay düzeldi. Bazen stresten, hava değişikliğinden v.s olabiliyor dedi doktor. Sende bir doktora git istersen canım, herkeste farklı olabilir.

yeni üyeyim. merhaba, BAT 8 aralıkta,1 haftaya yakın. ama bel ağrısı,kasık ağrısı, göğüslerde şişkinlik hat safhada. ayağa kalkarken kasıkta çok nadir batma var. çok erken gebelik testim negatifti, ovulasyon testi yaptım 2 defa, ikiside koyu. bana kalsa her saat başı test yapmak. ne yapsam bilemedim. adetmi yoksa gebelik mi diye diye bekliyorum. ovu. testi ne güzeldi,2 koyu çizgi....

Birkaç ay önce bende aynısını yaşamıştım, doktora gittim. Yumurtalığımda kist oluşmuş iki taraflı. İlaç vermişti doktor fakat ben bir ay beklemek istedim. Kendiliğinden düzelmezse alırım dedim, sonraki ay düzeldi. Bazen stresten, hava değişikliğinden v.s olabiliyor dedi doktor. Sende bir doktora git istersen canım, herkeste farklı olabilir.

Bu gün beklenen adet gerçekleşti. Sanırım bu ay ovulasyon geç gerçekleştiği için günüm de 2 gün sarktı. Koyu lekelenmelerin adetin ilk günü olarak hesap edilip edilmemesiyle ilgili de- yaptığım araştırmalar sonucu- şöyle bir yorum geliştirdim:

- Bazı kadınlarda adet dönemi çok yoğun geçmeyebiliyor ve kanamalar ve akıntılar kesik kesik lekelenmeler şeklinde olabilir. Bu durumda bence adetin ilk günü saymak mantıklı.
- Benim durumumda olan ve ilk 3 günü yoğun geçenlerde, asıl kanamanın bir gün öncesi gelen hafif lekelenmeleri saymamak gerekiyor bence.

Tabi yarın doktora soracağım, önemli bir ayrıntı olduğunu düşüyorum. Tekrar bilgi veririm =)

yeni üyeyim. merhaba, BAT 8 aralıkta,1 haftaya yakın. ama bel ağrısı,kasık ağrısı, göğüslerde şişkinlik hat safhada. ayağa kalkarken kasıkta çok nadir batma var. çok erken gebelik testim negatifti, ovulasyon testi yaptım 2 defa, ikiside koyu. bana kalsa her saat başı test yapmak. ne yapsam bilemedim. adetmi yoksa gebelik mi diye diye bekliyorum. ovu. testi ne güzeldi,2 koyu çizgi....

Seni çok iyi anlıyorum Sibel. Bu ay ben de aynı ruh hali içindeydim ve vücudumdaki her belirtiyi dinliyor ve en ufak şeyde umutlanıyordum. Değil bir hafta bir gün bile geçmek bilmiyordu. Belirsizlik - belirli bir durumdan- daha zormuş. Bu ay adet oldum rahatladım =) Ya hamile miyim şüphesini yaşamak çok zormuş ve çift çizgiyi beklemek. Bu ilk ayımdı ve düşündüm de bu evhamla sonraki aylar geçmez böyle olmayacak. Bir sonraki aya - elimden geldiğince- kendimi rahat bırakmaya karar verdim. Bu süreçte gelecekteki bebeğim için- bireysel olarak yapabileceğim- en doğru şekilde hazırlanmak: Beslenme düzenime dikkat edip sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve gebelik süreçlerine ilişkin kitaplar okumak...vs. Her şeyden önce umudumuzu korumayı sürdürmeli ve psikolojik iyilik halimize de dikkat etmeliyiz diye düşünüyorum. Stres de en az beslenme düzenimiz kadar doğacak çocuğumuzun sağlığı için önemli... İçimiz sıkıldığında buraya girererek birbirimize destek olabilir, kendimizi telkin edebiliriz...:dua:

Umuyorum ki, bu ay sizden ve heyecanla hamile kalmayı bekleyen diğer arkadaşlardan güzel haberler alırız, bizler de mutlu oluruz. Hadi inşallah diyelim :anne:

Kızlar Vücutta LH hormonu her zaman vardır yumurtlama dönemlerinde Pink yapar O yüzden iki çizgi koyu çıkar hamilee kalındığında da LH yükselmesi olduğu için adet döneminde 2 çizgi de aynı koyulukta hatta ikinci çizgi daha koyu olursa ve ikinci çizgi hemen belirirse hamilelik düşünülebilir ama koyu çıkıpta hamile olmayanlar silik çıktığı halde hamile olanlar da var

Aslında LH yükselmesi olduğundan çift çizgi çıkmıyor. Şimdi, LH ve HCG hormonlarının alfa alt üniteleri yapısal olarak birbirinin aynı. HCG hormonunun beta ünitesi farklı. Bu yüzden betaHCG değerine bakıyorlar kanda. Kadının HCG hormonu idrara geçtiğinda, LH hormonunun alfa yapısı benzerliğinden test pozitif çıkıyor. Benim tahmin ettiğim ovülasyon testleri daha küçük miktarları ölçüyor olabilir ve bu yüzden HCG nin de az miktarlarını tespit ediyor. Gebelik testinden daha hassas olma ihtimali var, bundan gebe iken ovülasyon testi gebelik testinden daha koyu çıkıyor olabilir.

[QUOTE="asasi, post: 49091492, member: 799049"
Evet hergün test yap bekle, ya sabır. lh testi yine yaptım yine çift çizgi, hamilelik testi yapamadım . ama şu sayılarla uğraşmak cidden çok stresli, kafamızdan atmayı başarsak belki de olacak ama işte yapamıyoruz.nasip.

[QUOTE="asasi, post: 49091492, member: 799049"
Evet hergün test yap bekle, ya sabır. lh testi yine yaptım yine çift çizgi, hamilelik testi yapamadım . ama şu sayılarla uğraşmak cidden çok stresli, kafamızdan atmayı başarsak belki de olacak ama işte yapamıyoruz.nasip.

Sibel, ovulasyon testinde iki çizgi de eşit koyulukta mı çıkıyor? Eğer öyleyse, bir umut olabilir diye düşünüyorum. Benim bir ana koyulaşır gibi olmuştu (ama asla eşit değildi adet öncesi), sonrasında zaten giderek silikleşti ve bu ay hamile değildim. Bence ovulasyon günündeki gibi koyuysa gebelik ihtimali olabilir. Az kaldı, beraber bekleyelim. Sen her ihtimale karşı ilaç falan kullanma, beslenmene dikkat et bu ara.

Sibel, ovulasyon testinde iki çizgi de eşit koyulukta mı çıkıyor? Eğer öyleyse, bir umut olabilir diye düşünüyorum. Benim bir ana koyulaşır gibi olmuştu (ama asla eşit değildi adet öncesi), sonrasında zaten giderek silikleşti ve bu ay hamile değildim. Bence ovulasyon günündeki gibi koyuysa gebelik ihtimali olabilir. Az kaldı, beraber bekleyelim. Sen her ihtimale karşı ilaç falan kullanma, beslenmene dikkat et bu ara.
Asasi, doktora gidebilir mi bugün? Ne söyledi?

Aslında ben daha çok senin durumunu merak etmiştim :) Umarım bir sıkıntı yoktur ama söylediğinde iyi oldu. :)
Teşekkür ederim canım. Adet dönemine denk geldiği için muayene olamadım, elimdeki kan tahlili sonuçlarını götürdüm doktora. Bahsini ettiğim konu dışında çok şükür kan değerlerim iyi çıktı. (Bir süredir beslenmeme dikkat ediyordum zaten) Sadece biraz demir takviyesi almam gerekiyormuş, depodaki demir azalmaya başlamış, bunu da yeterlilik sınavı öncesi dikkat etmediğim beslenmeme yordum. (Malum çalışırken hep dışardan söyledik, evliliğimin ilk ayı ders çalışarak geçmişti.) Çok şükür her şey yoluna girdi. Kist konusunu sorduğumda ise gebelik öncesi bazen sorun çıkabiliyor, bazen de hiç çıkmıyor dedi.

Ben umutluyum, hissediyorum, bebişlerimiz sorunsuz gelecek inşallah bir kaç aya güzel haberleri paylaşacağız burada...

X