Gebeliğe Hazırlık Ovulasyon dönemi nedir? Ovulasyon testi nasıl yapilir?

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Çöpe at üstüne peçete at yaptığın testi de dolabın varsa düz bir şekilde pencereyle kapat dolabına bırak 5 10 dk sonra bak kaçamak yapıyorum ama bizim kanka yakaladı beni 😂😂😂
Bir iki kere yaptım peceteye sarıp çöpe atıyorum atarken 😂 Aslında kendi iş yerimiz istediğimiz her an yapabilirim ama kayinpederim ile beraber çalışıyoruz tüm gün ofiste birlikteyiz ve müşterinin ne zaman geleceği belli olmadığı için sıkıntı oluyor bende o yüzden evde rahatça yapmayı tercih ediyorum.Ama bu ay regle kadar saat 14te yapmaya çalışacağım çünkü piki net görmek istiyorum 💃

Bir iki kere yaptım peceteye sarıp çöpe atıyorum atarken 😂 Aslında kendi iş yerimiz istediğimiz her an yapabilirim ama kayinpederim ile beraber çalışıyoruz tüm gün ofiste birlikteyiz ve müşterinin ne zaman geleceği belli olmadığı için sıkıntı oluyor bende o yüzden evde rahatça yapmayı tercih ediyorum.Ama bu ay regle kadar saat 14te yapmaya çalışacağım çünkü piki net görmek istiyorum 💃
İnsallah görürsün ve yakalarsın 💕🥰

Herkese merhaba arkadaşlar. Sizlere durumumdan bahsedeyim biraz.Biliyorsunuz ki bu ara iyice ağırlaştım ve gebelik riskim en hat safhada. Yürümekte zorlanıyorum evimden dışarı markete bile gidemiyorum. Zaten yürüyüş yapmak yasak. Evimin merdivenlerini bir saatte kolumdan birisi tutarak indirmek zorunda. Yemek yiyemiyorum midem küçüldüğü için(her hamilede olacak bir sey) Allahtan mide yanmam yok. Çünkü az yiyor 2 saate bir yiyorum. Bugüne özel birde elimde bir şey tutamamaya başladım bu olmamasi gereken bir şey ama nedenini bilmiyorum. Doktora sorup ogrendigimde merak eden olursa cevaplarim. Bol bol su içtiğim için kilo almam da az olduğu için belkide daha rahat hallerim bunlar. Kilo cok alsaydim durumumu düşünemiyorum. Bu arada catlaklari soracak olursaniz mor catlaklar bacaklarimda kalca bolgesinde kasık bölgemde bayagi bir var ve doktor mustelanin catlak kremini onerdigi halde almadim. Cunku catlaklar simdi mor ama dogumdan sonra beyazlasacak sadece iz kalacak. Kremleri catlamadan once kullansaydim belki fayda ederdi ama catlamis yere malesef bir tedavi yok. Catlaklarla yasamaya alismaliyiz ki ben zaten kafaya hic takmiyorum sadece varis agrisi gibi hep agri yapiyor ama oğlum icin değer.(Dilerim herkesin bebeği olsun) Düşündüğüm tek şey ameliyattan sonra sağ kalıp bebeğimi gorebilecek miyim? (Riskim bu kadar fazlalasti hayati riskim cok fazla dua edin) Bu arada fazla siteye giremiyorum çünkü acilen hastane çantası hazırlıyorum ani bir kanama ile doğuma alınabilirim daha 2 ay var ama erken riski var. Siteye girdiğimde soracaklarinizi özel mesaj atın kızlar cunku 300 400 bildirim olunca takip edemiyorum. Ben burda olmaya calisacam yardimci olabildigim kadar devam :KK66: Simdiden hakkinizi helal edin benden yana kimsede hakkim yok ama helal olsun sonuna kadar. Allaha emanet olunuz

Rabbim işini kolaylaştırsın , yardımcın olsun
Hayırlı kolay geçen bir doğum nasip etsin🤲
Neden riskin var canım sıkıntın ne?
İnşâllah sağlıcakla kavuşursun yavruna
Hamileliğin en zoru son 2 ay özelliklede son ay iyice zorlar insanı... Ben 7-8 aylıkken 2 defa acillik olmuştum çok fena ağrılarım vardı serumlar bile hemen fayda etmiyordu
Anne olmak çok zor ama dünyanın en güzel duygusu♥️ Rabbim tekrar yaşatsın banada isteyen herkesede

Son düzenleme:
Benim de bu gece ve sabaha karşı sancım çok oldu ama pik görünüyor şuan yumurtlama belirtisidir aslında sancı doktor bana dün 11 mm dedi daha erken dedi ama bu pik bugün nasıl oldu bir gecede 9 mm mi büyüdü çözemedim
Testı yapmaya devam edin bence belki daha koyu cıkar ovulasyon Bı kac gun sonra

19. Gundeyim hala yumurtlamadim kizlar smdi progesteron vermeye gtsem cuma 22. Gun yumurtlamamis olursam cikmaz bisey 🤧 ooff offf

Ovulasyon dönemi, yumurtalıklarda bulunan yumurtaların dışarı çıkarak döllenmek için hazır olduğu zaman dilimine verilen isimdir. Bir adet döngüsünün 28 gün olduğunu düşünürsek, yumurtlama tarihin yaklaşık olarak bu dönemin 11.-15. günlerine denk gelir. Pco olanlar bu tarihi belirleyemezler.Ancak yumurtalar folikül denen keselerden çıktıktan sonra, canlılığını en çok 24 saat koruyabilir. Bu yüzden yumurtlama gününü bilmen ve o günlerde eşinle birlikte olman hamilelik ihtimalini arttırır.
Kadınlarda yumurtlama dönemi geldiğinde vücut;
  • Berrak akıntı,
  • Yüksek vücut sıcaklığı,
  • Karın altında hafif sancı gibi ovulasyon belirtileri gösterir.
Ancak bazı kadınların adet dönemi düzensiz olabilir veya bu belirtilerin hiçbiri meydana gelmeyebilir. Bu gibi durumlarda hamilelik şansını arttırmak için yumurtlama tarihinden emin olmak için ovulasyon testlerine başvurabilirsin.
Ovulasyon testi, sana yumurtlama döneminde olup olmadığını gösteren aletlerdir. Bu test, vücudundaki LH hormonunun varlığını tespit eder ve yumurtlama dönemin hakkında bilgi sahibi olmanı sağlar. LH, yumurtaların gelişmesini sağlayan hormondur ve ovulasyon döneminde kolayca tespit edilebilir. Vücudunda LH salgılanmaya başladıktan yaklaşık 24-36 saat sonra yumurtlama başlar.
Ovulasyon hesaplama testine başlamadan önce adet döngünün sürecini biliyor olman önemli. Adetin 28 gün sürüyor ise sorun yok. Teste adetin ilk gunden sayarak 11. günde başlayabilirsin. Adet düzensizliği varsa son üç ayda adet tarihlerini baz alarak adetler ortasindaki en kisa zaman baz alinip teste o zaman baslanmalidir.
Ovulasyon testini sabah ilk idrarla yapmak yanlıştır.En iyi sonucu alman için sabah 08:00 ve akşam 20:00 saatleri arasında yapmanı öneririz. Fakat sabahlari unutup ilk idrarla yapilma ihtimali oldugu icin ve aksam yorgunlugu vücudu etkileyecegi icin biz bu vakiti 12 ile 16:00 saatleri arasinda uygun bir saat secilip her gun ayni saatlerde yapilmasini istiyoruz.
Testi yapmadan 2 saat önce hic bir sekilde sivi bir sey tuketmeyin su da dahil.
Testi yaptiniz ve
  • Eğer çubuk üzerinde aynı koyulukta yada T cizgisi C cizgisinden daha koyu çift çizgi çıkarsa; yumurtlama döneminde olduğunu ve korunmasız cinsel birliktelik yaşadığında hamile kalma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir.
  • Eğer çubuk üzerinde tek çizgi çıkarsa ya da ikinci çizgi çok silikse; henüz yumurtlama dönemine girmediğini ve hamilelik ihtimalinin düşük olduğunu gösterir

Eğer test üzerinde koyu çift çizgi görürsen bu, 24-36 saat içerisinde yumurtlamanın gerçekleşeceğini gösterir. Bu yüzden test pozitif çıktıktan en geç 24 saat içinde eşinle birlikte olmanı öneririz.
Örnek verecek olursak ayin 1 inde testi pik gördük (ayni koyulukta cift cizgi) ayin 1inde iliski yasiyorsunuz. Ayin 2 sinde test yaptiniz ayni koyulukta cikti yada T cizgisi daha koyu cikti yani yumurta iyice büyüdü catlamak uzere o gunde birliktelik oluyor. Ayin 3 unde test yaptiniz T cizgisi hafif silik cikti artik yumurtaniz çatladı bu gunde birliktelik oluyor ve artik test yapmayi birakiyorsunuz ayin 4 unde de birliktelik oluyor ve artik dinlenebilirsiniz.

Düzenli yapamadım bi türlü bi kere yakaladım ama o ay da gebelik oluşmadı. Ben 50 li almıştım bitmek üzere yenisini sipariş etmeliyim, iyi oldu konuyu gördüğüm :)

Düzenli yapamadım bi türlü bi kere yakaladım ama o ay da gebelik oluşmadı. Ben 50 li almıştım bitmek üzere yenisini sipariş etmeliyim, iyi oldu konuyu gördüğüm :)
Bende basladim adetten sonra daha 5. Günümdeyim ama her günü pik saniyorum 😂 ve üc dört saat önce tuvaletten sonra peceteye az akintiyla beraber cok acik renkte kan geldi (asiri acik renkte) sizce ne olabilir ?

Sanırım test bozukmuş öbüründe çıkmadı 😂😂 zaten yine olsa rekor olurdu galiba 😂😂😂
Canım gecen ay ben de de oyle bişe oldu buharlaşma çızgısı olabılıyormus ıdrar damlatır gıbı su damlat uzerıne gebelıkse eger cızgı kaybolmuyormus ama deılse tekrardan bembeyaz oluyo.. Buharlaşma bile olsa çızgıyı görmek mutlu etmişti 😔😔😔

X