Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Örneğin bizim oğlan apartmanda yabancı birilerini görünce bağırır ağlardı şimdi onlarla göz teması kuruyor.Ama genel olarak birçok şey problem.Disariya ne Zaman çıksak burnumuzdan gelir...
Neden göz temasi kuruyor cunku hayata kazandiriliyor artik artik normal geliyor korkmuyor onlardan herseyi normal yasasin hicbirseyden geri kalmasin biz artik 2 saat gönderiyoruz anaokuluna 1 saatte o kadar faydaliyken 2 saattede alisti inanilmaz olur canik oglum onlar bitanemiz derdini anlattin soru sordugunda cevap versin yeterli sabirli olalim korkuya zaman lazim

Çocuklarınız sizi taklit ediyor mu veya ne kadar zaman sonra taklit etmeye başladılar
Benim daha otizm belirtileri tam anlamiyla yokken benide tv deki hareketli zor dansi bile yapardi simdi ise nadiren yuruyusumu taklit eder ve bu cok iyi aslinda cok iyi gozlemci valla doktorumuz her yaptigimuiz davranista kisa kelime kullanarak ogretelim uyuyacakmi ismini soyleyip uyku diyeceksin henuz tam uzun kelimeleri anlamiyor kafasinida fazla gunluk tv ve konusmalarla doldurmamaya dikat edelim cok hassaslarmis

Temmuzda 4 olacak. Konuşma var. İsteklerini söyler. 3 yaşında da tuvalet eğitimini denemiştim. Ama algıları kapalıydı.Konuşamıyordu. Öğrenemedi. Kelimeler çoğalınca bir daha deneyelim dedim. Kreşte çocuklarla tuvalete götürdü öğretmeni ondan sonra öğrendi. 1 ay kadardır uğraşıyoruz. Daha yeni düzene girdi. Yeme problemi bizde de vardı. Çok yemek seçerdi.1 aydır bazı sulu yemekleri yiyor.
Bizimde temmuzda 4 olucak ne guzel bizde daha o yok.Himm bence sizin otizm degil olsa bile hafifi

2.cocuk dusunuyorum arkadaslar oglum kararsizim aslinda bir yandan mutlu ediyor bir yandan dusunduruyor beni ne dersiniz

Benim oglum asla berbere gitmez, dayanamaz , kiyameti koparir. Eskiden beri ben makadla kesiorum evde.
önceleri aglamaktan bir hal olurdu, seneler gectikce biraz alisti.
Gecen yil amazon dan bu makadi aldim, benim isimi baya hafifletti. Elektrikliye dayanamadigi icin ve kulak arkadi sesi cok hissettiginden, bununla iyi gidiyor.

Eklentiler

• 41AF14F7-82E5-4387-8D5C-41564F6A9D4F.png
    41AF14F7-82E5-4387-8D5C-41564F6A9D4F.png
    451,8 KB · Görüntüleme: 36
Wvet yeni basladı kelime söylemeye bana bakafak söylüyo artık ögrendiği içinmi ekolalimi biras ikdrdd görcez heralde aklına geldiğindede söglüyo mesela sürpriz kelimesini ögrenmiş. Olmadık yere südpdiz dio bana bakarak bende tskrarlıyorum buara böyleyiz

Benim çocuğum bunu yapmıyordu ama küçük çocuklarda dünyayı tanıma şekli oral yolla olur..ama bebeklik dönemini geçmiş bir çocuğun bunu sürekli yapması genelde duyusal problemlere de işarettir.Çiğneme tüpü kullanımı,belki sakız çiğnemeyi öğretmek işe yarayabilir.Özel eğitimciniz ile bu durumu konuşun eminim tavsiye edeceği ve daha önce öğrencilerinde işe yarayan yöntemler vardır.

Benim çocuğum bunu yapmıyordu ama küçük çocuklarda dünyayı tanıma şekli oral yolla olur..ama bebeklik dönemini geçmiş bir çocuğun bunu sürekli yapması genelde duyusal problemlere de işarettir.Çiğneme tüpü kullanımı,belki sakız çiğnemeyi öğretmek işe yarayabilir.Özel eğitimciniz ile bu durumu konuşun eminim tavsiye edeceği ve daha önce öğrencilerinde işe yarayan yöntemler vardır.
Teşekkür ederim.Sakiz çiğnemeyi çok sever.

Çiğneme tüpü ve elektrikli diş fırçası önerdi.Lolipop onerdi emmesi için yine buz küpü emebilir dedi ve muhakkak ağız masajı yapın dedi

Çiğneme tüpü ve elektrikli diş fırçası önerdi.Lolipop onerdi emmesi için yine buz küpü emebilir dedi ve muhakkak ağız masajı yapın dedi
Biz kızımın dişlerinin demir kullanımı nedeniyle kararması ve beyazlamaması sonucu sürekli dişlerini yetişkin macunu ile fırçaladıktan sonra kızımda macun emmek isteme ,sürekli diş fırçası ile gezmek isteme ve ağzında yemek /tükürük tutma sorunlarını yaşamaya başladık. Çocuğunuza tavsiyeleri uygularken bir süre koyun ve o süre dolunca diş fırçasını alın veya siz fırçalayın dişlerini derim.Ne yazık ki bazen bir sorunu çözmek için kullandığımız yöntem başka bir sorunu tetikleyen başlatan davranış olabiliyor

Benim oğlumda yalıo hatta yerde bulduğunu eline aldığını agzına atıyo. Eğitimci sürekli söylüyo engel olun die. Yiyecek versem agzına atmaz ama diger halıda küçük kırıntı görsün alıo atıyo agzına

Corabini çıkarıyor ayağına kırıntı denk gelirse ağzına atıyor ya da hayali bı kırıntı atıyor.Sanki tik oluştu.Birşey olsun ya da olmasın eli hep ağzında.Yuzunde ve burnundan yara çıktı bu sebepten

her şeyden önce o da insandır, melek değildir. bütün anneler gibi çocuğuna düşkündür ve her anne gibi kaygılıdır. hayatı seviyor ve her şeye rağmen keyif alıyorsa öyle kolay yaşlanmaz.
çocuğuna otizm tanısı yeni konmuş bir anne buralara uğrarsa şunları söylemek isterim:

"uzun zamandır "bir şey var" diyordun, "neden hala konuşmuyor?" diyordun, “duyma problemi mi var, neden seslenince bana bakmıyor?” diyordun, bir sürü soruyla yaşıyordun. muhtemelen etrafındaki herkes sana "yok bir şey, abartıyorsun" dedi. günler bir süre böyle geçti gitti. şimdi artık bütün bu olan bitenin nedenini biliyorsun.

her şeyden önce, bu senden kaynaklı değil. lütfen gebeliğini ve anneliğini sorgulama. tıp bunun ağırlıklı olarak kalıtımsal olabileceğini söylüyor ama kaç kuşak öncesinden anneden mi, babadan mı geliyor kimse bilmiyor. hatta kesin kalıtımsal da diyemiyor. bu yüzden, bu sorulara takılma ve kendinde yanlış bir şey arama. yok çünkü... çocuğun televizyon izlediği için otizmli olmadı, yoksa emin ol herkesin çocuğu fazlasıyla olmuştu. yediğin, içtiğinden de olmadı. inan bana benim kadar sağlıklı beslenen gebeyi zor bulursun. sen daha çok ilgilenmediğin için de olmadı.
ne kendini ne de başkalarını suçlama. "neden ben, neden biz?" diyeceksin, deme. kendini sorularla boğma. bu bir durum. belli bir sebebi yok.

lütfen ama lütfen destek al. konuşmak çok rahatlatacaktır ve bu konuda çevren senden daha az şey biliyor olacak. bu konuşmaları ailen ya da çevrenle değil uzman biriyle paylaş.

tek başına her şeye yetişemezsin, eşinden, ailenden, arkadaşlarından sorumlulukları paylaşmayı bir an önce talep et, onlardan bekleme. mümkünse sadece babayla değil; anneanne, dede, babaanne, teyze, amca, dayı, hala kısaca yakın aileni özellikle ilk başlardaki doktor randevularına götürmeye çalış. bir an önce çevreni bilinçlendir ve bu işi bırak doktor yapsın. herkese cevap yetiştirmek çok zor. doktor onun için var. hemen iyi bir özel eğitim kurumu araştır, doktor bu konuda da yardımcı olacaktır. ilk kural özel eğitim alması. özel eğitimle gideceği yol çok hızlanacak.

bir kocaman lütfen daha; lütfen ama lütfen adım adım git. “okula gider mi?”, “üniversite okur mu?”, “bensiz ne yapabilir?” soruları seni sadece boğacak. gelecekle ilgili düşünmek yerine o an yapılması gerekenlere odaklan. insanların da bu tür sorularını cevaplamaya enerjini harcama hatta onlara aynı soruyu sor. hiçbir anne çocuğunun 10 yıl sonra ne yapacağını bilmedi, bilemez de. insanların sorularını yanıtlamak, endişelerini gidermek gibi bir derdin olmasın. çok soru, çok daralma demektir. bırak insanlar kendi endişelerini kendileri gidersinler. gereksiz yüklerin altına girme.

her otizmli çocuk birbirinden farklı özellikler taşıyor. bu yüzden genelleme yapan, moral bozan, sanki her çocukta aynıymış gibi yazan internet sitelerini okuma. güzel anneler keşfedeceksin blogları olan. onlara bak, onlardan güç al ama en çok doktoruna ve eğitim alacağınız özel eğitim kurumundaki eğitmenlere danış. çocuğunun gelişimini, yapabileceklerini hiçbir internet sitesi bilemez.

lütfen kendini de çocuğunu da eve kapatma. bazen evde kurduğun düzen ve rutinler sana daha kolaymış gibi gelecek ama bizim için de onun için de hayat dışarıda. sokaktaki insanın ne diyeceği endişesiyle yaşama. evet insanlar bazen acımasız bazen yoruyor ama izin ver, bakkalın, komşun, kafede oturan genç kız, sokaktaki yaşlı adam, hatta mahallenin köpeği, kedisi bu dünyayı tanısın.

en önemli lütfen; hayattan zevk almanın yollarını bul ve onlara tutun. çocuğun bir sürü şeyi senden öğrendiği gibi hayattan zevk almayı da senden öğrenecek. birlikte kahkaha atacaksınız. sen atmazsan o da atamaz.

bazen korkacaksın, bazen kendini yalnız hissedeceksin bunların hepsi olacak ama aynı zamanda bu hayatın güzelliğine, o dünyanın sadeliğine ve naifliğine vurulacaksın.
çocuğundan çok şey öğreneceksin. korktuğun kadar zor bir hayatın olmayacak, hayat hiçbir zaman o doktor odasında ilk öğrendiğin an ki kadar zor olmayacak. belki ilk zamanlar kendini çaresiz, yorgun, bitkin hissedeceksin ama göreceksin dünyanın sonu değil. hayat kötü olmayacak, sadece farklı olacak. hatta bu farklı hayat seni daha iyi anne, daha güzel dost, özel bir insan yapacak. bazen tükendiğini hissedeceksin ve her seferinde kendi direncine, kendi sabrına, kendi gücüne şaşıracaksın.

bu yazı kendime yazdığım bir yazı. bunlar kendime verdiğim sözler. bunlar her tıkandığımda dönüp dönüp tekrarladığım nasihatler. bu benim pusulam. bu pusula ile ilköğretimde okuyan, iletişimi başladığımız yerden çok ileride olan, okuma yazmayı öğrenen ama en önemlisi hayatı seven, sevgi dolu bir çocuk ve ona hayran bir anne beraber büyüdü, büyüyor. emin ol senin yolunda da çok güzel bir çocuk büyüyecek.

her umutsuz anında bu yazıyı hatırla, aynı yollardan geçtiğimizi düşün, her şeyin sevgiyle, eğitimle inanılmaz yol alacağını, ilerleyeceğini bil.

ve unutma bu bir tek senin başına gelmedi ve asla yalnız değilsin.
ALINTI COK HOSUMA GITTI BU YAZI

Son düzenleme:
Hersey neysede yeme problemi çokkötü yoruyo beni ekmek sert şeyler yiyemiyo zayıf kaldı kusuyo agzında bekletiyo yutmaya korkuyo artık yoruldum bu durumdan😒

X