Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bugün Cerrahpaşa ya psikiyatriye randevumuz vardı yine yıkıldım aglaya aglaya geldim eve 29 martta işitme testi yapılacak denver yapıldı zaten Bakırköy mazhar osmanda sonucunu getirin sonra otizm raporu çıkacak dedi. Eve kadar ağladım Allah bize güç kuvvet versin çocuklarımıza da şifa inşallah. Ama duyu eğitimine başlayın dedi raporu beklemeden görüşün başlayın onu zaten rapor karşılamaz dedi
Aklıma geldikçe oğlumun suratına bakıp ağlıyorum bazen ne ara böyle olduk diye...Duyu bütünlemeyi bize de önerdiler muhakkak alın diyorlar

Kapıları çarpıyor dolap kapaklarıni vuruyo boğazını yırtıyor resmen bağiriyo elinde ne varsa yere atıyor hızlı bi şekilde

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır yazamadım. Hareketliliği paketli gıdalar tetikliyor o yüzden çok dikkatli verin bence. Bir de nöroloji doktorumuz naneyi kesin beslenmeden dedi otizme iyi gelmiyormuş. Kızımda güzel ilerlemeler var inşallah artık bir iki hayvan taklit ediyor, kreşte çok mutlu, tek kelimeyle de olsa bizimle şakalaşıyor. Ama arada bunların tam tersini yaptığı kötüye gittiği de oluyor. Dalgalı bir yol bizimki, inişli çıkışlı. Biliyorum yastığınız ıslanmadan uyuyamıyorsunuz ama bol bol gezdirin, pozitif olun çocuğunuza karşı. Bizde de parmak derilerini ısırma, soyma başladı acı oje aldım bakalım etki edecek mi? Sinirli halleri için bir grupta bitkisel bir damla kullandıklarını okudum ama maalesef adını hatırlamıyorum. Hepimize kolay gelsin, dualarımdasınız. Dualarınıza talibim..

Kreşler kabul etmiyor hiç anlayış yok biz iki kreşle görüştük olumsuz yaklaştılar hatta biri ile 3 gün denedik Corona bahanesiyle almadılar

Nasıl ilerlediniz bu şekle geldi
Yaklaşık 2 senedir eğitim alıyor, duyu bütünlemenin faydasını gördüm, onlar salatalıkla yoğurtla ağzını uyarıyorlardı, zaten çiğnemeyi yalamayı üflemeyi bilmiyordu, bunları öğrettiler, sonrasında ben her yemeği nerdeyse onla yaptım, İçine neler katıldığını görünce yemeğe başladı, yemesi için üstelemedim herşeyi masaya koydum Kendi zamanla yedi, yiyebilecekleirini buzdolabında ulaşabilir şekilde koydum, odasında masasına koydum yemekleri. Başlarda ağzına veriyordum çıkarıyordu. Yanımda çıkarmasa da gidip bir yerlerde çıkarıyordu. Sürekli onu takip etmekten yoruldum. Ben de zorlamadım bir süre. Çocuğun algısı açıldı mi yemeye başlıyor. Rutininden çıkıyor.

Maalesef benim kızımda da hırçınlık var. 1 sene önce sebepsiz yere kafasını kollarını duvarlara vururdu. Herşeyi kırar herşeyi fırlatırdı. Hali o kadar kötüydü mü. Tüm gün böyle geçerdi. İlaçla düzelme sağladık. Şimdi yapsa bile davranışsal yani sebepsiz değil istediği şeyi yapmadığımızda ya da anlamadığımızda yapıyor. Hala çok acıtıcı bir şekilde tırnaklarını bana geçiriyor. Dolapların kapaklarını vurur.

Yaklaşık 2 senedir eğitim alıyor, duyu bütünlemenin faydasını gördüm, onlar salatalıkla yoğurtla ağzını uyarıyorlardı, zaten çiğnemeyi yalamayı üflemeyi bilmiyordu, bunları öğrettiler, sonrasında ben her yemeği nerdeyse onla yaptım, İçine neler katıldığını görünce yemeğe başladı, yemesi için üstelemedim herşeyi masaya koydum Kendi zamanla yedi, yiyebilecekleirini buzdolabında ulaşabilir şekilde koydum, odasında masasına koydum yemekleri. Başlarda ağzına veriyordum çıkarıyordu. Yanımda çıkarmasa da gidip bir yerlerde çıkarıyordu. Sürekli onu takip etmekten yoruldum. Ben de zorlamadım bir süre. Çocuğun algısı açıldı mi yemeye başlıyor. Rutininden çıkıyor.
Bende ugrastim aylarca devamli degisik yemekler yapip koydum onune elledi yaladi kokladi kustu pes etmeden hergun cantaya yiyecek koyup disarda dolastik bebek arabasina koyup atiyordu cigneme yok en sonunda alisti hala huylu ama bide zararli ama cips veriyordum cigneme olayinda bize yarari oldu

Maalesef benim kızımda da hırçınlık var. 1 sene önce sebepsiz yere kafasını kollarını duvarlara vururdu. Herşeyi kırar herşeyi fırlatırdı. Hali o kadar kötüydü mü. Tüm gün böyle geçerdi. İlaçla düzelme sağladık. Şimdi yapsa bile davranışsal yani sebepsiz değil istediği şeyi yapmadığımızda ya da anlamadığımızda yapıyor. Hala çok acıtıcı bir şekilde tırnaklarını bana geçiriyor. Dolapların kapaklarını vurur.
Bizimki de duvarlar delik oldu arabalarını atıyordu kafayı geri vuruyor istediği olmayınca ilaç henüz başlamadık

X