Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Arkadaşlar merhaba Avrupa yakasında çok pahalı olmayan psikiyatrist öneriniz var mıdır? Veya devlet Hastanesi'nde gittim de çok profesyonel dediğiniz doktor var mı

Arkadaşlar bı tane Arkadaşımın oğlu var 4 yaşında konuşamıyordu TV telefon birden kesti hiç açmadı kreşe verdi bı ay için de bı çok kelime cümle konuşmaya başladı arkadaşım da çok şaşkın bu kadar zarar verdiğini bilseydim hiç acmazdim bı saniye bile diyor. Siz siz olun asla vermeyin telefon falan

Meraba bizde de aynı sürekli koşuyor hareket halinde tv açmıyorduk bizde ama durdurmak için biraz açıyorum büyüdükçe daha zor ikna oluyorlar

Bizde ilk gittiğimiz de 2 yaşındaydı oğlum ismini hatırlamıyorum ama bi test yaptılar çocuk ne durumda anlamak için mesela benim çocuğum çok geri çıkmıştı ama atipik bile diyemeyiz demişti gittiğimiz prof. 3-4 ay eğitim alsın dedi. Sonra arada yine gittik prof.a eğitime devam 3 yaşında denver yapcaz dedi ve 3 yaşında yaptı oğlum 2 Ay ilerde çıktı. Eğitimin zararı olmaz haftada 2 saat eğitime devam dedi konuşma üzerine çalışsınlar temmuzda gelin dedi.bende ilk 3 Ay bi rehabilitasyon merkezine götürdüm ama pek verim alamadım Allahtan korona girdi mecburen eve hoca buldum ve o hoca bizim şansımız oldu.Gittiğimiz dok.umuzda çok beğendi eve gelen hocamızı.
hangi sehirde yasiyorsunuz

Arkadaşlar ben pazartesi Cerrahpaşa ya kontrolü muz vardı Bakırköy deki doktorun dediğini dedm sizzim burda rapor çıkarmanız için bir yere takipli olması gerekiyor dedi haftaya son tahlilleri de çıktıktan sonra metabolizmaya konsültasyon işlemi tamamlanacak ondan sonra çıkarabiliriz inşallah raporu eğer baktım yine olmuyor başka bi hastaneye götürcem siz avrupa yakasında nerde cıkardınız acaba raporu

Arkadaşlar ben pazartesi Cerrahpaşa ya kontrolü muz vardı Bakırköy deki doktorun dediğini dedm sizzim burda rapor çıkarmanız için bir yere takipli olması gerekiyor dedi haftaya son tahlilleri de çıktıktan sonra metabolizmaya konsültasyon işlemi tamamlanacak ondan sonra çıkarabiliriz inşallah raporu eğer baktım yine olmuyor başka bi hastaneye götürcem siz avrupa yakasında nerde cıkardınız acaba raporu
Merhabalar biz İstanbul tıp fakültesi esnaf Hastanesi'nde çıkardık raporu

Rapor niçin eğitim araştırmaların sağlık kurullarını arayın cozger veriyor musunuz diye sorun pandemiden dolayı heryer vermiyor.

Gerçekten mi oğlumda öyle hep bu bahsettiğiniz şeyleri yiyor.Neler yiyo peki şimdi
Genelde otizmli çocuklar katı-sıvı ya da renk ayrımı yapar. Benim kızım sıvı hiçbirşeyi yemezdi ya da beyaz ve sarı renkLi olanlar dışında birşey yemezdi. Sebze hayatta yemezdi. Şimdi salçalı yemekleri, çorbayı İse ekmek doğrayarak, marul roka gibi yeşillikleri herşeyi yiyor bakliyatı hala aşamadık ama Bulgurlu mercimek pilavı ya da mercimek köftesi Olunca yiyor. Hatta artık makarnanın pilavın peşinde bile değil. Zaman zaman yine seçicilik yapıyor ama eskiye oranla hiç önemli değil tabii.

Genelde otizmli çocuklar katı-sıvı ya da renk ayrımı yapar. Benim kızım sıvı hiçbirşeyi yemezdi ya da beyaz ve sarı renkLi olanlar dışında birşey yemezdi. Sebze hayatta yemezdi. Şimdi salçalı yemekleri, çorbayı İse ekmek doğrayarak, marul roka gibi yeşillikleri herşeyi yiyor bakliyatı hala aşamadık ama Bulgurlu mercimek pilavı ya da mercimek köftesi Olunca yiyor. Hatta artık makarnanın pilavın peşinde bile değil. Zaman zaman yine seçicilik yapıyor ama eskiye oranla hiç önemli değil tabii.
Oğlum da sıvı şeyleri asla yemiyor dediğiniz gibi salçalı sulu yemekler yemez.Ama marul yer mesela çıtır çıtır olan şeyleri seviyor.Her meyveyi yemez mesela.Cig köfte ve lahmacun yemeye başladı mesela

Bugün bireysel eğitim vardı.Cok ağladı ortalığı yıktı resmen.Ergoterapi alın muhakkak dediler.Ne veriyorlar acaba bu derste? Bilenler, gidenler cevaplayabilir mi?

Arkadaşlar hareketlilik ve dikkat eksikliği için ilaç kullanan varmı sürekli koşuyor kreşte de cevap yazarsanız sevinirim

Benim oğlum 3 yasına girecek nisanda ama benm oğlum ek gıda almıyor sadece kahvaltı ve oda püre halinde sabah küçül biberon mama öğken kahvaltı dörtte yine küçük biberon mama yatmadan da kasık maması asla çorba falan içmiyor zzaten dişlemeyi bile bilmiyor. Cubuk kraker falan bsy verince diline sürüyor ama ısırmıyor çiğnemıyor. Kronik kusması var oğlumın sevmedgi bir koku bile gelse kusuyor benm otizm yeni dendi ama kusmasyla 3 senedir ugrasıtorum halada kusuyor özel eğitimle bunu da aşar mıyz acaba

Benim oğlum 3 yasına girecek nisanda ama benm oğlum ek gıda almıyor sadece kahvaltı ve oda püre halinde sabah küçül biberon mama öğken kahvaltı dörtte yine küçük biberon mama yatmadan da kasık maması asla çorba falan içmiyor zzaten dişlemeyi bile bilmiyor. Cubuk kraker falan bsy verince diline sürüyor ama ısırmıyor çiğnemıyor. Kronik kusması var oğlumın sevmedgi bir koku bile gelse kusuyor benm otizm yeni dendi ama kusmasyla 3 senedir ugrasıtorum halada kusuyor özel eğitimle bunu da aşar mıyz acaba
Benim oğlumda çiğnemiyordu hala huylu ama azda olsa astik bende pure veriyordum.1 seneye yakin ugrastim bebek arabasina bindirip cantaya simit muz armut ekmek vs koyup gezdirdim.hergun evde de mama sandalyesine oturtup.hergun birseyker koydum onune bamya pirasa fasulye dokulari ve kokulari farkli olan.elliyordu.kokluyordu tabi yemiyordu ama hergun aynini yapıyordum.oyke taniyordu gidalari duyusal.bir sorun cok zor isimiz siz otizmi yendik dediniz demekki.otizm.degildi kanimca uyaran eksikligi falandir

Benim oğlumda çiğnemiyordu hala huylu ama azda olsa astik bende pure veriyordum.1 seneye yakin ugrastim bebek arabasina bindirip cantaya simit muz armut ekmek vs koyup gezdirdim.hergun evde de mama sandalyesine oturtup.hergun birseyker koydum onune bamya pirasa fasulye dokulari ve kokulari farkli olan.elliyordu.kokluyordu tabi yemiyordu ama hergun aynini yapıyordum.oyke taniyordu gidalari duyusal.bir sorun cok zor isimiz siz otizmi yendik dediniz demekki.otizm.degildi kanimca uyaran eksikligi falandir
Benim.oglumda kusuyordu hatta parmak salip kendini kusturuyordu simdide öğürüyor Allah yardım etsin bize isimiz cok zor bizlerinde destek almasi lazim

Yok otizm yeni dendi derken yeni tanı koyuldu demek istedim. Rapor çıkarmak için randevu bekliyorum cerrahpaşadan bize tanı koyulalı 1 hafta oldu kusmasıyla 3 yıldır uğrasıyorum dedm. Demek ki bu beslenme sorunu da ondan benmki kokusunu duyunca yemeğin kusmaya başlıyor

Benim.oglumda kusuyordu hatta parmak salip kendini kusturuyordu simdide öğürüyor Allah yardım etsin bize isimiz cok zor bizlerinde destek almasi lazim
Yaaa amin çok zor çok kusma benm günde 5-6 ydi smdi 2 ye düştü cok şükür ne yese çıkarıyor perişan oldu çocuk sürekli halı kilim koltuk siliyorum haftada 6-7 makine çamaşır yıkıyorum Allah ım yardım etsin. Kovayla gezıyorum ama devamlı yetişemıyosun ki

X