Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Aslinda nurologlar da biliyor çocuğun durumunu ama psikiyatri daha iyi teshis koyabiliryor aslinda. Halk dilinde değil her çocuğa otizm deniyor artik. çocuklar tv ve tablete bağlı kaldığı icin iletişim eksikliği oluyor ve otizm deniyor. Nurolog neye göre dedi otizm diye.
Evet artık algı sorunu komut almama gibi vb sorunlari olan çocuklar hemen otizimli yapıyorlar sinirlerim çok bozuldu dünden beri dün ben ağlama krizine girdim dünyam başıma yıkıld. Doktorlar arasında cok populer oldu otizim de geç ohh.

Şöyleki benim oğlum 3,5 yaşında şuan aslında tüm söylenenleri anlıyor nerdeyse mesela ellerini kendisi yıkayıp havluyla siliyor yada peceteyle peceteyi çöpe at diye gösteriyorum çöpe atıyor dışarı çıkacağimiz yada çıkmak istediği zaman lele diyor lele güle güle demek onun dilinde ben ona her dışarı çıktığımızda çıkacağımız zaman güle güle dedim oda o şekilde öğrendi oğlumun hiç vurma, itme gibi şiddet eğitimleri yok akşam saat 18-19 arası uyuyup gece hiç kalkmadan direk sabah 5-6 arası uyanıyor yazları 8 civarı kışın daha erken uyanıyor anlamadım gece sorunlarımız yok allahtan ayrıca yemek ihtiyacını kendiside doyacak şekilde gideriyor acıktığı zaman yemek masasına sevdigi şeyleri koyuyor beni bekliyor çamaşırları sererken bana yardımcı olmaya çalışıyor oda seriyor makinesiNFS bulaşıklari boşaltırken bana yardımcı olmaya calisiyor mesela çatal, kaşık bıçakları aynı yönlere bakıcak şekilde doğruyu bir şekilde dizebiliyor.
Konuşmayı bilmeyen çocuk nası bilmediği şeyin komudunu alırki bilmiyo sonuçta oda yapamıyo sonuçta konuşmayı bilse anlamını bilse yapar zaten
Benim oğlumda bide çekingenlik var ayrıca karşıdaki insanların komudunu almayı reddediyor ama benim orda söylediğimi yapıyor yabancılık çekmede var Buda yanılgıya uğratıyor doktorları haliyle

Her çocuk otizm olmayabiliyor. Uyaran eksikliği, konuşma geriliği, zeka geriliği, yada başka belirtiler. Öncelikle rahatlamak için durumunu tabi öğrenmek isticeksiniz. İyi bir nurolog, ve psikiyatri sonrasi psikikolog. Size nasıl yol izlemelisiniz vitamin gereklimi durumu nedir söylerler. Ama bu Türkiye için. Yaşadığınız ülke de durum farkli olabilir. Tv izlememesi ve sizin faaliyetler yapmaniz, yaşına göre neler öğrenmesi ve uygulamasi gerek ise. Özel egitim çocuk için öğrenme becerisini gelistiriyor, sosyallesiyor. Duyu bütünleme eğitimi var mesela onunda konusma ve iletisime geçmek için faydasi oluyor. Ardinda dil terapisti. Ben sadece zorla aglarayarak yapilan egitimi ve ödül verilerek yapılan eğitime karşıyım. Bir çocuğunu en iyi annesi tanir. Panik yapmayın üzülmeyin o hersekilde sizin evladiniz en iyisi ne yapabilirsiniz onlari arastirin. Size psikiyatri ye gidin diyen cevreniz cocugunuza nekadar değer verdiginizi anlayamamis bence.
Tsk ederim allah razi olsun cvbladiginuz icin kimse kimsenin nenyasadigini bilemez etrafimdaki herkes sen pimpiriklsin diyolar ewet bende kaygi bozuklugu var biliyorum bunu ama ben gercekten cok korkuyorum ve ben oglumu bi an bos birakmiyorum sizinde cogu msjini okumustum sizin pasaniz ne durumda konumaya basladimi iyiye gidiyormu

Merhaba size mesaj atacaktım ama olmadı. Neler yaptınız sosyalleşmek adına nerelere götürdünüz. Oğlunuzun iyi olmasına sevindim umarım tez vakitte tamamen kurtulursunuz. Sosyalleşmek çok önemli yol gösterir misiniz ne yaptınız
Her çocukta her eğitim farklı sonuçlar veriyor "ben yaptım oldu sizde yapın olacak" demek biraz küstahlık olur,, yine de yaptıklarım aslında çok basit ama aşırı sabır isteyen şeylerdi
Parka götürdüm, metrobüse bindirdim, eve çocukları çağırdım hala da aynı, oynamasa da baksın yeterki yaşıtlarını görsün dedim, komşu çocuklarını neredeyse ben besleyip büyüttüm:) dışarı götürdüm tabi 20bin adım atmadan gün bitmezdi aşırı hareketli çünkü
5 ay önce yaşam lideriyle çalışmaya başladı, markete götürüyor alışverişe götürüyor, parka gidiyorlar okulda yaşıtı çocukları öğretmeni bir araya getiriyor, spor ağırlıklı eğitim,
2 tam gün eğitimin sadece 2 saati masa başı diğerleri ise etkinlik, oyun, eğlence amaçlı eğitim

Banada az geliyor kesinlikle...suan bebeguniz nasil iyimi konusuyormu otizm belirtileri tamamen ortadan kalktimi...herkes bana sen psikologa git diyolar ama burdaki anneler ole iyi anliyorku beni...kizim.okula gidiyi o gitmezsr 1 dk durmam ama inanin bende ne yapacagimi bilemiyorum...cok saolun allah bin kere razi olsun sizden cvblariniz icin
Cümlemizden Allah razı olsun. Evet artık parmak ucunda yürümüyor arabalarla toplarla normal oynuyor elini gözünün önünde sallayarak bakmıyor gözüyle cizme yapmıyor bunun gibi birçok şey yok oldu. Bir çok hayvan ismini ve sesini çıkarıyor senin adın ne deyince ve nasılsın deyince cevap veriyor işaret parmağını son 4-5 aydır aktif kullanıyor(oğlum şuan 39 aylık).bir çok kazanımıda oldu sadece ismine seslenince 10 kerede 7-8 kez bakıyor.eğitime dil ağırlıklı çalışıyor hocamız.

Evet artık algı sorunu komut almama gibi vb sorunlari olan çocuklar hemen otizimli yapıyorlar sinirlerim çok bozuldu dünden beri dün ben ağlama krizine girdim dünyam başıma yıkıld. Doktorlar arasında cok populer oldu otizim de geç ohh.

Şöyleki benim oğlum 3,5 yaşında şuan aslında tüm söylenenleri anlıyor nerdeyse mesela ellerini kendisi yıkayıp havluyla siliyor yada peceteyle peceteyi çöpe at diye gösteriyorum çöpe atıyor dışarı çıkacağimiz yada çıkmak istediği zaman lele diyor lele güle güle demek onun dilinde ben ona her dışarı çıktığımızda çıkacağımız zaman güle güle dedim oda o şekilde öğrendi oğlumun hiç vurma, itme gibi şiddet eğitimleri yok akşam saat 18-19 arası uyuyup gece hiç kalkmadan direk sabah 5-6 arası uyanıyor yazları 8 civarı kışın daha erken uyanıyor anlamadım gece sorunlarımız yok allahtan ayrıca yemek ihtiyacını kendiside doyacak şekilde gideriyor acıktığı zaman yemek masasına sevdigi şeyleri koyuyor beni bekliyor çamaşırları sererken bana yardımcı olmaya çalışıyor oda seriyor makinesiNFS bulaşıklari boşaltırken bana yardımcı olmaya calisiyor mesela çatal, kaşık bıçakları aynı yönlere bakıcak şekilde doğruyu bir şekilde dizebiliyor.
Konuşmayı bilmeyen çocuk nası bilmediği şeyin komudunu alırki bilmiyo sonuçta oda yapamıyo sonuçta konuşmayı bilse anlamını bilse yapar zaten
Benim oğlumda bide çekingenlik var ayrıca karşıdaki insanların komudunu almayı reddediyor ama benim orda söylediğimi yapıyor yabancılık çekmede var Buda yanılgıya uğratıyor doktorları haliyle
Aslinda normal çoğu durumu çocuğunuzun cok sevdiği bir dil terapisti bence konusmasina yardimci olabilir yada duyu bütünleme onunda konusmaya etkisi oluyor. Alıştığı bir yüze çekingenlik yapmayabilir.Otizm bir havuz her çocuk aynı değil her. Çocuğun eksigi farklı ama her çocukta otizmli degil. Otizmde çocuğun istediği bir durum degilki malesef kader bazende ordan vuruyor.

Tsk ederim allah razi olsun cvbladiginuz icin kimse kimsenin nenyasadigini bilemez etrafimdaki herkes sen pimpiriklsin diyolar ewet bende kaygi bozuklugu var biliyorum bunu ama ben gercekten cok korkuyorum ve ben oglumu bi an bos birakmiyorum sizinde cogu msjini okumustum sizin pasaniz ne durumda konumaya basladimi iyiye gidiyormu
Rica ederim.Benim oğlumda iyi şükür ama hala konuşma yok algilamasi güzel gidiyor ama. Benim eşim oğlum hastalandıktan sonra panik atak oldu. Bende bu süreçte cok zorlandim bendede var sanki. Bir bayan yazmis artik nefes alamıyorum boğuluyorum gibi diye bu bir panik atak belirtisi maalesef. Dışardaki insanlara kulaginizi kapaticaksiniz en iyi egitim en iyi doktora gidicek araştıracaksiniz elbet annesisiniz.

Pskiyatriye 2 defa gitti 2. Sinde denver testi oldu bu denver testi yapan başka psikiyatri ilk gittiğimiz psikiyatriye denver raporu verdi raporda yasitlarina göre geri kalmış gibi şeyler yaziyordu otizim tanısı konmadı ilk psikiyatri miz sonuç asla kötü değil dedi dun nörolojiye götürdük halk dilinde otizm dedi
Anladım. Ben çocuğum 22 aylıkken durumu fark ettim 2 ay boyunca çok dok.lara götürdüm nörolog silik otizm bazıları otizm bazıları atipik bazıları uyaran eksiği dedi. Bende bu karışıklıktan çıkabilmek ne olduğunu ne yapmam gerektiğini bilmek için dalında çok iyi bir prof.doktor psikiyatr a götürdüm. Dediği şuan 24 aylık çok küçük eğitime hemen başlayın dedi gelişim testlerinde 13-15 aylık çıkıyordu. 36 aylık olduğunda denver yapıldı test sonucunda gelişim 38 aylık çıktı. Ama dok.umuz temmuza kadar eğitime haftada 2 saat olarak devam dedi. Temmuzda tekrar gitcez.

Cümlemizden Allah razı olsun. Evet artık parmak ucunda yürümüyor arabalarla toplarla normal oynuyor elini gözünün önünde sallayarak bakmıyor gözüyle cizme yapmıyor bunun gibi birçok şey yok oldu. Bir çok hayvan ismini ve sesini çıkarıyor senin adın ne deyince ve nasılsın deyince cevap veriyor işaret parmağını son 4-5 aydır aktif kullanıyor(oğlum şuan 39 aylık).bir çok kazanımıda oldu sadece ismine seslenince 10 kerede 7-8 kez bakıyor.eğitime dil ağırlıklı çalışıyor hocamız.
Masallah pasaya daha iyi olacsk inss...aslinda burdaki tum annelerin bendr dahil hatamkz cok korumacinolmamiz belkide bundan oldu...inss benim oglumda iyi olacak

Her çocukta her eğitim farklı sonuçlar veriyor "ben yaptım oldu sizde yapın olacak" demek biraz küstahlık olur,, yine de yaptıklarım aslında çok basit ama aşırı sabır isteyen şeylerdi
Parka götürdüm, metrobüse bindirdim, eve çocukları çağırdım hala da aynı, oynamasa da baksın yeterki yaşıtlarını görsün dedim, komşu çocuklarını neredeyse ben besleyip büyüttüm:) dışarı götürdüm tabi 20bin adım atmadan gün bitmezdi aşırı hareketli çünkü
5 ay önce yaşam lideriyle çalışmaya başladı, markete götürüyor alışverişe götürüyor, parka gidiyorlar okulda yaşıtı çocukları öğretmeni bir araya getiriyor, spor ağırlıklı eğitim,
2 tam gün eğitimin sadece 2 saati masa başı diğerleri ise etkinlik, oyun, eğlence amaçlı eğitim
Çok şanslı bi evladınız var sizin gibi emek veren ebeveynlere sahip ne mutlu inşallah herşey yolunda gider. 2 tam gün eğitim ve Spor hocası ne kadar oluyor aylık peki söylemek isterseniz tabi bende düşünüyorum çünkü

Masallah pasaya daha iyi olacsk inss...aslinda burdaki tum annelerin bendr dahil hatamkz cok korumacinolmamiz belkide bundan oldu...inss benim oglumda iyi olacak
İnşallah cümlemizin çocukları iyi olsun analar ağlamasın İnşallah. Bunun sebebi maalesef bilinmiyor kimisi hamilelikte ki travmadan diyor kimisi TV izletmekten kimisi aşılardan diyor... Biz ilk zamanlar bulunduğumuz ilde bi bayan psikiyatr a götürmüştük ne dedi bilyormusunuz "bu çocuğa TV izletmişsiniz ilgilenmemişsiniz otizm olduysa sizin yüzünüzden olmuş" dünya başımıza yıkıldı bizim yüzümüzden diye kahrettik kendimizi... Allah iyi insanlarla karşılaştırsın hepimizi.

Pskiyatriye 2 defa gitti 2. Sinde denver testi oldu bu denver testi yapan başka psikiyatri ilk gittiğimiz psikiyatriye denver raporu verdi raporda yasitlarina göre geri kalmış gibi şeyler yaziyordu otizim tanısı konmadı ilk psikiyatri miz sonuç asla kötü değil dedi dun nörolojiye götürdük halk dilinde otizm dedi
Çocuğum sizin çocuğunuzla benzer gelişim gösteriyor.. Ben de başlangıçta tanıya çok yoğunlaşmış ,şimdi ne yapacağız boyutunda harekete geçmekte zorlanmışım. Görüştüğüm özel eğitim alanında çalışan ve 16/17 yıllık tecrübesi olan kişiler beni biraz olsun sakinleştirdiler. Size otizm de dense,gelişim geriliği de dense tedavisi çocukla birebir etkileşimli oyunlar ..çocukta bu duruma yol açan epilepsi ,vitamin eksikliği ,işitme yetersizliği gibi fizyolojik bir bulgu tespit edilmediği sürece eğitim dışında bir tedavi protokolü de yok maalesef ki.Yoğun eğitiminden kastım da çocuğunu tohum otizm vakfının okuluna gönderebilecek maddi güçte olmayan kişiler için (yılda bir araba parası alıyor bu kurum) yoğun eğitim bizim şartlarımızda olan insanlar için evde ebeveyn den alacağı eğitimdir.Alacağınız raporla özel eğitim merkezinde haftada hepi topu 2 saat bireysel 1 saat grup çalışması alır.Ben rapor çıkarttırmayıp (çocuklar inanılmaz gelişim gösterebiliyorlar raporun kızımın ilerde karşısına çıkmasından çekindim ) haftada 2 bireysel çalışma ,1 dil terapisi ve tüm gün kreş e başlattım.Aynı yollardan benden önce geçen arkadaşım 5 yaş civarı cimnastik/yüzme gibi duruşu ,bedeni etkin kullanmayı öğreten ve bu yolla bilişsel gelişimi de hızlandıran sporları da sürece katmıştı.Herşey aşama aşama olacak.Şimdi yapacağımız şey çocuğun sosyal iletişimini arttırmak.Bunu da "hadi söyle bu ne?" diyerek değil oyunlarla yapmak. Dil kullanımı ve sosyal iletişim birbirini çok etkiliyor .Biri olmadan biri olmuyor maalesef ..mesela kızım konuşamadığının farkında ve kreş arkadaşlarına bir adım mesafeli duruyor .

Durumunuz benimkine o kadar benzoyorki benim oglumda bitki gibiydi hala konusma yok bizde burda ozel egitim ozel kres yok sadece hafta 1 oda kendi zorumla 45 dk goturuyorum seans ucreti 65 euro..feda olsun ogluma umurum degil ama bana az gibj geldi egitiim burdaki dr.4 5 yasini brkleyin diyo ama bn bekleyemem 1 ayda 10 kilo werdim yemeden icmeden kesildim
Rabbim yardimciniz olsun

Bende sizin durumunuzj ogrenmek istiyorum hersey yolundami yasitlari gibimi bana guzel seyler soyleyin ltf o kadar ihtiyavim awarki
Ben okula gittiğimde ordaki annelerle konuşuyorum çok iyi benim oglum diolar gelişti herseyi bilio sadece buraya getirmek ve evde ilgitv tel kapalı krese de 3 4 yasalarında vermişler gelişmiş çocukları

Lütfen eğitimle düzelen çocuklarımızı paylaşalım. Bu akşam içim çok yandı. Oğlumla yaşıt bir çocukla aynı ortamdaydık. Oğluma baktım ina baktım, içim çok yandı

Merhaba ben sosyalleşme için neler yapılabilir diye merak ediyordum kitapları özel eğitimcimiz önerdi ama daha alıp okumadan sizinle paylaşmak istedim. Ne zaman okuyup bitiririm bilmiyorum ama Okuduktan sonra da yazarım . Rabbim şifa versn annelere güç versn.

Eklentiler

• 26E3B76C-01D9-4ADB-A902-443E9CCFCC44.jpeg
    26E3B76C-01D9-4ADB-A902-443E9CCFCC44.jpeg
    124,3 KB · Görüntüleme: 62
  • 7D794AE4-1A4F-4954-A995-C9717FA25B7E.jpeg
    7D794AE4-1A4F-4954-A995-C9717FA25B7E.jpeg
    95,3 KB · Görüntüleme: 44
  • F5985E1C-7FFA-4987-9C8F-02AE9FF8B9C7.jpeg
    F5985E1C-7FFA-4987-9C8F-02AE9FF8B9C7.jpeg
    79,3 KB · Görüntüleme: 62
X