Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Sevgili anneler çarşamba günü dr.gittik doktor kresde ki video evdeki videoları izle iyi gordu takintilari var dedim zamanla azalır dedi cok agliyor dedi bebeklikte yaşadıklarından dolayı dedi ilk okula kadar devam.etsin devlet anaokuluna yazdır hayatı öğrensin dedi en son peki gençliği nasil olacak dedi simdi cok çekersin ilerde rahat olursun dedi bunlar kendi halinde zararsız karısına düşkün tutumlu olur dedi en son doktorum biz ilaci vermedik değince bize bağırdı çağırdı gidin bidaha gelmeyin madem beni dinlemeyeceksiniz bida gelmeyin ben takinti ve tikleri icin verdim bende özür dilerim dedim verdiği ilac abiliyfm
0.5 milim ne yapacam vermekle vermek arasında kaldim';((((
Zaten siz o dr u değiştirin oglunuzun durumu iyi hatırlıyorum bende bı dr görüşü daha alin

Vallahi cocuk gibi azarliyorsa, bence cokta iyi bir doktor degil bence. Iyi bir doktor, sizin endiselerinizi, kaygilarinizi, korkularinizi kale alir ve teker teker anlatir.
Siz yinede baska doktorlarada danisin.
Ilaci merak ettim, sizin yazdiginiz gibi bulunmadi.
Fakat ilacin ismini Abilify olarak yönlendiriliyor ve buda sizofrenide kullanilan bir ilac diye cikiyor!!!
Insallah ben yanlis aradim.

Sevgili anneler selamlar bizden haberler vereyim dedim oğlum okumayı öğrendi hayal gibi benim için 1 sınıf ilk 1 ay kabustu olmayacak dedim kendide çok sıkıldı bunaldı ama başardı özellikle son günlerde haberlerde çıkan okul görüntülerinden sonra öğretmenimize minnettarım zorlamadı olucak dedi onu bazı etkinlik derslerinde aldı çalıştırdı bazı davranış sorunlarımızı görmezden geldi sosyal ilişkilerde sıkıntılar devam ama oda olucak artık inanıyorum hep okula gittim başlarda çocuklara hep oğlumuda çağırın oynayın dedim o minicik yavrularada minnettarım sakın ama sakın pes etmeyin hepinize sevgiler

Sevgili anneler selamlar bizden haberler vereyim dedim oğlum okumayı öğrendi hayal gibi benim için 1 sınıf ilk 1 ay kabustu olmayacak dedim kendide çok sıkıldı bunaldı ama başardı özellikle son günlerde haberlerde çıkan okul görüntülerinden sonra öğretmenimize minnettarım zorlamadı olucak dedi onu bazı etkinlik derslerinde aldı çalıştırdı bazı davranış sorunlarımızı görmezden geldi sosyal ilişkilerde sıkıntılar devam ama oda olucak artık inanıyorum hep okula gittim başlarda çocuklara hep oğlumuda çağırın oynayın dedim o minicik yavrularada minnettarım sakın ama sakın pes etmeyin hepinize sevgiler
selam canim cok sevindim haberine.
oglunun yaninda golge ogretmen falan olmadan o kadar cocukla birlikte ogrenebiliyor mu ogretmenin anlattiklarini?
ben ozel sinifa verdim hala cok kararsizim.
7 yasina girecek oglum. konusma ilerliyor ama hala cok fazla gerisinde akranlarinin.

Vallahi cocuk gibi azarliyorsa, bence cokta iyi bir doktor degil bence. Iyi bir doktor, sizin endiselerinizi, kaygilarinizi, korkularinizi kale alir ve teker teker anlatir.
Siz yinede baska doktorlarada danisin.
Ilaci merak ettim, sizin yazdiginiz gibi bulunmadi.
Fakat ilacin ismini Abilify olarak yönlendiriliyor ve buda sizofrenide kullanilan bir ilac diye cikiyor!!!
Insallah ben yanlis aradim.
Evet canim bend3 içeriğini okudum tikleri var birde taklitleri eskiden herkesi taklit ederdi ama konusunca azaldi simdi anlamadigi yada olumsuz kelimeyi çevirirken yapiyor mesela oglum yeter diyorum eskiden oglum yeter die tekrarlardı simdi ise oglum yeter degil der olumsuza çeviriyor eskiden bizi taklit ederdi.simdi sedece oyun oynadığı arkadasi neden yapion diyorum öğreniyorum bide beni sevsin die diyor doktora anlattım bunları şimdiye kadar bitmesi gerekti dedi ben.ilaci vermedim diyinc3 bağırdı çağırdı gidin bidaha gelmeyin dedi 1 yılı çöpe attınız madem bukadar iyi ilac niye devlet.doktorlarin hepsi onun öğrencisi anlatsam onun didigini yapın diyecekler e bu ilac akıl hastalarına veriliyorsa otizimde korkuyordum simdi bu cikti allahim yardim et tüm annelere bu arada ben sordum hocam okula devlete yollamazsam koliye gitse olurmu dedim devlette edilmedim oda hayir devlete gitsin hayati öğrensin hatta bir köy okulu olsun dedi bana gençliği hakkında bilgi verdi aspergerleri anlattı sanki bağırınca hocam aspergermi demeye kalmadan yerin dibine soktu bende esimin ustune attim o vermedi dedim taaa iş partiye kadar gitti😢😢😢😢

kuntaycım sakın ama sakın .... lütfen umutlu ol 1 sene geç gitmesi muhteşem bişey.. biz rapor olmadığı için başaramadık.. öğretmen çok önemli onu anladım.. Öğretmen herşeyden önce vicdan sahibi bir insan olucak.. Bizimkide başardı diyorum ama aynı seninki gibi o sakin çocuk gitti yaramaz çocuk geldi.. ilk günler arkadaşlarının meyve sularını içmiş, kalemlerini silgilerini izinsiz almış.. Ama öğretmen veliyi çocukları mükemmel yönetti.. o onlara alıştı, öbür çocuklarda bazı farklılıklarını öyle kabul etti. Okuyor yazıyor ama hala devam eden sorunlarımız var ders çalışırken dikkatimiz dağınık yazın dr muz bir ilaç başladı biz faydasını gördük dikkat için ilk defa ilaç kullandık çok tereddütlerim vardı 3. aydan sonra etkisini görmeye başlayınca dedim dr un bir bildiği varmış. Hala arkadaşlarıyla fazla çekingen, sevdiği çocuklar var onlarlada iletişime geçmeye çalışırken karşı tarafı bunaltabiliyor. gibi gibi..o yüzden durmak yok yola devam canım..

oğlum 22 aylık bugün psikoloğa gittik o dedi 8.de salı günü işitme testi yapılacak duyuyor reklamlar başlayınca koşarak geliyor tv ye bakmaya ama neden istediler anlamadıö gezgiriyoruz hergün dışarda abisi çok ilgi,leniyor 14 yaşında oda bende hergün parka çıkarıyorum sadece ismine tepki vermiyor mesela odalarındaki tv yi kapatmak için sandalyesini koyup üstüne çıkıyor kapatıyor camdan bakmak içinde aynı yöntemi kullanıyor küveti dolduruyorum yüz oğlum deyinde ayaklarını çırpıyor yazında tatilde havuzda aynı hareketleri yapıyordu üstünü giydireceğim zaman hemen gelip kolunu uzatıyor elimde çorap veya ayakkabısı varsa ayağını uzatıyor baba mama dede gibi kelimeler sölüyor mesela kızdığımızda hemen gözümüzün içine bakıp gülüyor şirinlik yapıyor bazende ağlamaklı oluyor böyle ,işte o kadar canım sıkıldıki yazıp hemen çıktım biraz araştırma yaptım okudum filan psikolog birde okumamız için bi kitap önerdi yağmur çocuklar diye onuda alıcam ben hiç sanmıyorum böle bişey olacağını ama ne gerekiyorsa yapıcam çak öğrendi çak deyince elimize vuruyor tos yapınca gelip başımıza tosluyor
.

Merhabalar sdhtp sizin için çoook çok sevindim darısı başımıza. Biz okulu Aydan dolayı Bir sene erteleyebileceğiz çok şükür. Eylül Ekim e kadar olan çocukları alıyorlar biz Kasım ayı olunca 71. İnçi Aydan gün almadığımız için erteleyebilicez, tek tesellimiz bir sene fazladan zaman kazandık. Yani iki senemiz var Oğlum 5 yaşında ve hala soru sormuyor. Yavaş yavaş sorulara cevap vermeye başladı evet- hayır aktif kullanıyor son 6 aydır. Onun Dışında pek gelişme yok konuşma anlamında. Özel eğitim merkezi kaynaştırma olur diyor da benim pek ümidim kalmadı. Özel alt sınıfa gidecek gibi. Takıntıları çok değil sadece bir tane var, tabi o bir tane her şeye bedel. Nesne sallama var. Sınıfta herkesin eşyasını zorla alacak o benim diye ve onları savuracak benim düşünceme göre. Hiçbir okul öğretmen kabul etmez. Birde aşırı şimarık ve yaramaz oldu her şeyi bilinçli yapıyor bizi sinir etmek için. Yapma diyorum yapıcam diyor alttan alttan sırıtıyor. Çok zor bir çocuk çookkkk. Çabuk sıkılıyor hemen ben gidicem diyor. Seni beni çok karıştırıyor bakalım nasıl olacak. Ezber konuşuyor çoğunlukla kendi kattığı çok nadir. Okul zamanı Ben de paylaşmak isterim iyi şeylerimizi inş.
Merhaba nesne sallamayla ilgili hangi yöntemleri denediniz

Aripiprazol, Abilify marka adı ile satılan atipik antipsikotik. Şizofreni ve bipolar bozukluktedavisinde önerilir ve kullanılır.[1] Majör depresif bozukluk ve tik bozukluklarıtedavisinde ek tedavi olarak kullanılır.[2]

yan etkileri iyce tetkik edildikten sonra kullanilip, kullanilmamasinda karar verilmesi gereken ilac. yuksek ates, korkunc spazmik kasilmalar, kalp carpintisi, yuksek tansiyon ve az da olsa gorulen olumcul yan etkiler. bipolar bozukluk icin iyi geldigi soylenilse de, fiziksel olarak bunyeyi altust eden bu ilaci iyi tanimak gerekir.
20.09.2006 10:13anshar
  • kullanmaya başlandığında ayakta titremeye yol açabiliyor, bu seyirmeler zamanla geçebilir yada dozu azaltınca azalabilir.
  • risperdal ardından ancak bonibon niyetine kullanılır.

Aripiprazol, Abilify marka adı ile satılan atipik antipsikotik. Şizofreni ve bipolar bozukluktedavisinde önerilir ve kullanılır.[1] Majör depresif bozukluk ve tik bozukluklarıtedavisinde ek tedavi olarak kullanılır.[2]

yan etkileri iyce tetkik edildikten sonra kullanilip, kullanilmamasinda karar verilmesi gereken ilac. yuksek ates, korkunc spazmik kasilmalar, kalp carpintisi, yuksek tansiyon ve az da olsa gorulen olumcul yan etkiler. bipolar bozukluk icin iyi geldigi soylenilse de, fiziksel olarak bunyeyi altust eden bu ilaci iyi tanimak gerekir.
20.09.2006 10:13anshar
  • kullanmaya başlandığında ayakta titremeye yol açabiliyor, bu seyirmeler zamanla geçebilir yada dozu azaltınca azalabilir.
  • risperdal ardından ancak bonibon niyetine kullanılır.
sevgili anıl cok teşekkür ederim ablamin oglu bipolar bozukluk daha sonra sizoaktife çevirdi yıllarca ailece bu hastalik uğraştık ama yeğenim 20 yasinda ozamanlar otizim.neydi bilmiyorduk simdi bebekliğini hatırlıyorum da gec konustu ilk okulda zorlandın sınıfta oturmazdı kendi etrafında dönerdi 10 yasinda bipolar yakalandı sonra baska seyler simdi ise benim oglum otizimliler diger normal insanlara gore daha risk altındalar doktor bana biz tedbirini alalım tevekkülü allaha kalsin dedi cok sagol simdi biraz bekleyecek 2 ay sonra baska bir doktorla görüşecem bu.ilaci kullananda pek kimse yok allah evlatlarımızı korusun🙏🙏🙏

Sevgili anneler bisi sorcam oglum 2015 7 eylül doğumlu doktoru 2 yıl daha anaokul devam etsin dedi okulu gec baslatma sansim varmi yada gec baslatmam icin ne yapmam lazim buyil raporumuz var ama seneye ocak ayinda tekrar yeniletmem gibi geliyor doktorumiz ilac vermeSeniz gelmeyin dedi seneye tekrar gidrmem rapor almadan okula nasil gec yazdirabilirim die sormak istedim

Benimde cok bilgim yok ama netten bu yaziyi buldum. Bildigim engelli raporunuz olsa dahi yasi geldiyse ya kaynastirma ya alt sinif ya da engelliler okuluna kayit olmasi gerektigi. (Bunu ram belirliyor) Belki raporu etkili olabilir ama tek basina yetersiz.

Eğer çocuk 69-70-71 aylıksa kayıt erteleme işlemi doktor raporu ile yapılmaktadır. Bu durumda velinin isteği dikkate alınmaz.

İlkokul birinci sınıfa kayıt erteletme işlemi yapılacak çocuk için sağlık raporu “çocuk doktoru” onaylı olmalıdır. Çocuk doktoru vereceği raporda ilkokula başlaması uygun değildir, ilkokul birinci sınıf için gelişimi tamamlanmamıştır vs ibareleri ile sağlık raporu vermelidir.

Bi de bunu buldum.

Özel eğitim çocuklarının ilkokul yaşı 79. ay oldu
Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran düzenleme kapsamında özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar, 78. aya kadar okul öncesi eğitim alabilecek, ilkokula 79. ayda başlayabilecek
04.07.2012 - 02:30ANKARA A.A

X