Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
arkadaşlar genel olarak sorulan soruların bir çoğunu, en azından genel hatlarıyla toparlayıp, otizm hakkında hiç bir şey bilmeyen bir insanın bile 3 aşağı 5 yukarı bir şeyler öğrenebileceği bir yazı derledim şimdiye kadar okuduklarımı ve tecrübe ettiklerimi birleştirerek ve internet sitesinde yayınladım.

Okumak isterseniz ya da size otizm ne oluyo şimdi tam olarak diye soran birilerine okutmak isterseniz şu adreste mevcut http://www.kadinimsi.com/otizm-nedir.html

Oldukça uzun bir yazı oldu ama çok ayrıntıya girmeden kısa ve öz bir şekilde herşeyden bahsetmeye çalıştım

Merhaba bu yazı sizlerde açılıyor mu? Telefondan baktığım için mi acamadım acaba

Meraba arkadaşlar benimde 40 aylık oğlum var özel eğitim görüyor 21 aylık başladık maalesef konusmuyor hala
Merhaba aradan zamab gecmis biraz ama, konusmuyor hala derken sesdemi cikarmiir peki? Dadadada agulama gugulama dedikleri? Ve suan nasil konusuyormu? Biz 16,5 aylik basladik, suan 18,5 aylik ve bizdede konusma yok, dadada, adadada, kkk, aaa, ooo, gibi sesler cikariyor suan ama net birsey yok.

Iyi akşamlar özgür çocuk hala konuşma yok cani isterse bazen tek kelime diyor sizin aylarda babildama vardı hep vardı zaten uzun bir süreç siz özel aliyormusunuz

Ozgur çocuk meraba Allah yardım etsin hepimize algısı nasıl, işaret ediyormu, işaret edilen yere bakıyor mu komut alıyorsa merak etmeyin ismine bakmasida onemli

Herkese slmlar, oğlum bu hafta okula başladı hanımlar,, bir sene geç göndermek hep hedefimdi, ancak raporumuz olmadığı için yeni sistemde bu mümkün değilmiş bu sebeple başlatmak durumunda kaldık. En son geçen sene anaokulu öğretmenide başlatın artık bizde sıkılır ve alıştığı sınıf arkadaşlarından ayrılmasın derim demişti. Okul, öğretmenler herkes şuan yanımızda ama çok heyecanlı ve tereddütlüyüm. Yazın okula hazırlık hep desrlerle geçti oğlum çok güzel kalem tutuyor artık o kadar kötüydüki el kasları size anlatamam bir kalem tutuşu vardı hiç bir zaman başaramaz diyordum. Sesli harfleri tanıyor, yazabilir, sayı sayabilir basit toplamaları yapabilir, sizinde bildiğiniz gibi zaten çoğumuzun bu konularda sıkıntımız olmuyor, iletişim ne yazıkki hala sınırlı, kendi içimizde bunu aştık ama akran iletişimimiz hala sınırlı ama başarıcak inanıyorum. Ablasıda aynı okulda tenefüslerde kontrol ediyor, derste oturuyor, zil çalınca sınıfına gidiyor hep uzaktan izliyoruz Hiç acelem yok yavaş yavaş olmasına alıştım ben.. Sizi haberdar ederim gelişmelerden, benim oğlum küçükken hep okul çağı nasıl olucak merak ederdim ama forumda o yaşlardaki annelerden de çok yazan olmazdı. Dualarınızda küçücük bizede yer verirseniz çok sevinirim sevgiler..
Cok teşekkürler biz seneye başlayacağız anaokulu 2 yıl özel krese gönderdik devlet okulunu cok istiyorum ana okulda bizi lutfen arasira bilgilendirin inanin umut oluyorsuniz🙏🎂🎂

Merhabalar sdhtp sizin için çoook çok sevindim darısı başımıza. Biz okulu Aydan dolayı Bir sene erteleyebileceğiz çok şükür. Eylül Ekim e kadar olan çocukları alıyorlar biz Kasım ayı olunca 71. İnçi Aydan gün almadığımız için erteleyebilicez, tek tesellimiz bir sene fazladan zaman kazandık. Yani iki senemiz var Oğlum 5 yaşında ve hala soru sormuyor. Yavaş yavaş sorulara cevap vermeye başladı evet- hayır aktif kullanıyor son 6 aydır. Onun Dışında pek gelişme yok konuşma anlamında. Özel eğitim merkezi kaynaştırma olur diyor da benim pek ümidim kalmadı. Özel alt sınıfa gidecek gibi. Takıntıları çok değil sadece bir tane var, tabi o bir tane her şeye bedel. Nesne sallama var. Sınıfta herkesin eşyasını zorla alacak o benim diye ve onları savuracak benim düşünceme göre. Hiçbir okul öğretmen kabul etmez. Birde aşırı şimarık ve yaramaz oldu her şeyi bilinçli yapıyor bizi sinir etmek için. Yapma diyorum yapıcam diyor alttan alttan sırıtıyor. Çok zor bir çocuk çookkkk. Çabuk sıkılıyor hemen ben gidicem diyor. Seni beni çok karıştırıyor bakalım nasıl olacak. Ezber konuşuyor çoğunlukla kendi kattığı çok nadir. Okul zamanı Ben de paylaşmak isterim iyi şeylerimizi inş.

Merhabalar sdhtp sizin için çoook çok sevindim darısı başımıza. Biz okulu Aydan dolayı Bir sene erteleyebileceğiz çok şükür. Eylül Ekim e kadar olan çocukları alıyorlar biz Kasım ayı olunca 71. İnçi Aydan gün almadığımız için erteleyebilicez, tek tesellimiz bir sene fazladan zaman kazandık. Yani iki senemiz var Oğlum 5 yaşında ve hala soru sormuyor. Yavaş yavaş sorulara cevap vermeye başladı evet- hayır aktif kullanıyor son 6 aydır. Onun Dışında pek gelişme yok konuşma anlamında. Özel eğitim merkezi kaynaştırma olur diyor da benim pek ümidim kalmadı. Özel alt sınıfa gidecek gibi. Takıntıları çok değil sadece bir tane var, tabi o bir tane her şeye bedel. Nesne sallama var. Sınıfta herkesin eşyasını zorla alacak o benim diye ve onları savuracak benim düşünceme göre. Hiçbir okul öğretmen kabul etmez. Birde aşırı şimarık ve yaramaz oldu her şeyi bilinçli yapıyor bizi sinir etmek için. Yapma diyorum yapıcam diyor alttan alttan sırıtıyor. Çok zor bir çocuk çookkkk. Çabuk sıkılıyor hemen ben gidicem diyor. Seni beni çok karıştırıyor bakalım nasıl olacak. Ezber konuşuyor çoğunlukla kendi kattığı çok nadir. Okul zamanı Ben de paylaşmak isterim iyi şeylerimizi inş.
Çok daha iyi olacak sizin oğlunuz okul zamanında bundan emin olun.5 yasa kadar normal gelişen çocuklarda bile konuşma gecikebiliyo.. sizi zor çocuk olması yoruyo benim kızımda çok zor bı çocuk şımarık fazlaca kreşe gidiyor ben kesinlikle emindim kreşte ogretmenini dinlemicegine ama gerçekten çocuklar öğretmenle değişik bı bağları oluyo bizden daha iyi dinliyolar öğretmenlerin söylediklerini..

İyi dilekleriniz icin çok sağolun. Ben artık ümitlenip hayal kırıklığına uğratmaktan yoruldum. Zaman ve beklemekten başka elden ne gelir bilmiyorum.
Çok daha iyi olacak sizin oğlunuz okul zamanında bundan emin olun.5 yasa kadar normal gelişen çocuklarda bile konuşma gecikebiliyo.. sizi zor çocuk olması yoruyo benim kızımda çok zor bı çocuk şımarık fazlaca kreşe gidiyor ben kesinlikle emindim kreşte ogretmenini dinlemicegine ama gerçekten çocuklar öğretmenle değişik bı bağları oluyo bizden daha iyi dinliyolar öğretmenlerin söylediklerini..
İyi dilekleriniz icin çok sağolun. Ben artık ümitlenip hayal kırıklığına uğratmaktan yoruldum. Zaman ve beklemekten başka elden ne gelir bilmiyorum.

merhabalar , öncelikle hepinize huzurlu akşamlar.

Konu olarak ta açacağım fakat buradaki annelerde fikrilerini paylaşsın istiyorum.

Oğlum bir ay erken olarak doğdu ve 14 aylık, aşağıda belirteceğim şeyleri yapıyor/yapmıyor. Alanında en çok tavsiye edilen uzmanlara götürdüğümü de ekleyeyim. Buyurun;

14 aylık olana kadar hiç bir şekilde birşeyi işaret etmedi.

Düzenli olarak alıştırma yapmamıza rağmen; bye bye yapmıyor.
ismine bazen bakıyor bazen bakmıyor.
oyuncakları ile amaçlarına uygun oynamıyor.

Göz teması gayet iyi
güldüğümüzde karşılık veriyor
baba, dede, ve bilinçli olarak meme diyebiliyor.
Sürekli hece hece anlamsızca da olsa konuşuyor,
10 aylıkken yürüdü,
müzik ve seslere karşı inanılmaz duyarlı,

bazı oyuncaklarının adını biliyor getir deyince getiriyor sarıl deyince sarılıyor.
Evimizde tv yok, ekran ile ilgili herhangibir şeye bakmadı, düzenli uyku saatleri var, genel olarak çok hareketli fakat uyumlu , aşırı meraklı.

Şimdi sorun ne diyeceksiniz?
Rutin kontrollerinde işaret etmediğinin sorun olduğunu söyleyince doktorumuz bizi çocuk psikayristine yönlendirdi , tavsiye üzerine bir Prof olan hocanın muayenehanesi ne gittik, otizim belirtenleri olduğunu 6 ay sonra gelmemizi ayrıca hafif hipotoni var fizyoterapistin görmesi gerektiğini söyledi, İstanbul'daki çocuk fizyoterapistlerinden istisnasız herkesın övgü ile bahsettiği bir uzmana gittik, çok memnun kaldık, bize oyun şeklimizi değiştirmemizi önerdi, otizm olduğunu düşünmüyorum fakat Dispraksi belirtileri olabilir dedi, yine oyunla terapi veren bir ergoterapiste gönderdi, pazartesi bir program hazırlamak üzere Oray'a gideceğiz, tabiki bunlar zaman gerektiren şeyler, maliyeti de seans başına 350 tl olduğunu düşünürsek haftada 2000 tl ye yakın bir ödeme yapacağız demektir, bu tip özel eğitimlerde tüp bebek , uyku eğitimi gibi etik olmayan şekilde ticarete çevrildiğini öğrendim, şimdi hem gereksiz bir oyun terapi ile vakit kaybetmek istemiyorum hem boşuna kuruş harcamak istemiyorum.
Görüşlerinizi bekliyorum. Sevgiler.

Merhaba arkadaşlar benim oglum 30 aylık oldu ve artık 2 li 3 lü cümle kuruyor 1 hafta önce psikiyatride randevumuz vardı doktor özel egitim önerdi göz teması az dedi raporumu sınırda gelişim geriligi iletişim eksikligi olcakmış rapor alan arkadaşlar sızlerin raporları nasıl cıkmıştı otızm degilmiş çok iyi Bi üniversitesi hastanesine gidiyoruz tecrübeli arkadaşlar yaza bilirmi

Merhaba arkadaşlar benim oglum 30 aylık oldu ve artık 2 li 3 lü cümle kuruyor 1 hafta önce psikiyatride randevumuz vardı doktor özel egitim önerdi göz teması az dedi raporumu sınırda gelişim geriligi iletişim eksikligi olcakmış rapor alan arkadaşlar sızlerin raporları nasıl cıkmıştı otızm degilmiş çok iyi Bi üniversitesi hastanesine gidiyoruz tecrübeli arkadaşlar yaza bilirmi
Gelişim geriliği niçin denildi

Hangi hastaneye gidiyorsunuz

Sevgili anneler çarşamba günü dr.gittik doktor kresde ki video evdeki videoları izle iyi gordu takintilari var dedim zamanla azalır dedi cok agliyor dedi bebeklikte yaşadıklarından dolayı dedi ilk okula kadar devam.etsin devlet anaokuluna yazdır hayatı öğrensin dedi en son peki gençliği nasil olacak dedi simdi cok çekersin ilerde rahat olursun dedi bunlar kendi halinde zararsız karısına düşkün tutumlu olur dedi en son doktorum biz ilaci vermedik değince bize bağırdı çağırdı gidin bidaha gelmeyin madem beni dinlemeyeceksiniz bida gelmeyin ben takinti ve tikleri icin verdim bende özür dilerim dedim verdiği ilac abiliyfm
0.5 milim ne yapacam vermekle vermek arasında kaldim';((((

X