Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Merhabalar

Aydan aydin her cocuk oynar isimli kitabi cok ovuyorlar. Bu cocuklara iyi geliyormus. Heryerde aradim bulamadim. Elinde olan varsa isi bittiyse bana satabilirmi acaba ?

Birde otizm ile ilgili guncel gelismeleri mevzuat degisikliklerini vs takip ettiginiz bir site vs birsey varmi acaba bildiginiz ?

Arkadaslar son 1 aydir ozel egitim aliyoruz. İlerlemeler var. Bazi stretoip hareketleri cikti. Onlarda yavas yavas geciyor gibi fakat simdi birde karanlik korkusu basladi. Eskiden hic karanliktan korkmazdi. Bu normalmi

Arkadaslar son 1 aydir ozel egitim aliyoruz. İlerlemeler var. Bazi stretoip hareketleri cikti. Onlarda yavas yavas geciyor gibi fakat simdi birde karanlik korkusu basladi. Eskiden hic karanliktan korkmazdi. Bu normalmi
Maalesef oluyor. Kalici hale gelmemesi icin dikkatli olmak gerekiyor. Genelleme yapiyor bu cocuklar. Mesela denizde ellerinin burustugunu goren daha dogrusu dikkatini ceken cocuk daha sonra banyoya girmek istemeyebilir. Hatta tuvalete. Takinti haline geldiginde zihin kuraminin faydali oldugunu soyleyen aileler var.

Merhabalar otizm rehabilitasyonu bir süreç eğitim sürekliliği çok önemli ama ne yaparsanız yapın çocuklarımız 2 ileri 1 geri modunda gelişiyor bir takıntı gider bir takıntı gelir son yorum çok doğru ilginç bağlantılar kuruyorlar anlayışlı davranıp görmezden gelmek en makul çözüm becerileri arttıkça sosyalleştikçe özgüven kazandıkça yavaş yavaş o takıntılar korkular azalacak diye umuyorum

Arkadaslar İstanbul Avrupa yakasinda

oyun terapi floortime ile egitim veren

1 saat duyu butunlemeyi devlet destegi ile veren ( veren yerler varmis)

vicdanli merhametli bilgili ve deneyimli egitmenlere ve yoneticilere sahip

bildiginiz iyi ozel egitim kurumu varmi?

Ozeldende yazabilirsiniz. Deneyimlerinizi paylasirsaniz sevinirim.

Not: Lutfen reklam kokan mesajlar atmayin zira cok fazla belli oluyor...

Stereotip hareketlere müdahele etmeyin, dahada fazlalasir. Dikkatini baska bir seye cekmeye calisin.
Takintilarin biri gidiyor biri geliyor, ayni paralelevrenimin dedigi gibi.
Cocuk büyüdükce degisiyor, aynen normal cocuklar gibi.

Sosyalleştikçe takıntılar silikleşiyor ama en zor olanda sosyalleştirnek
9B095C41-2DDD-4294-9603-7F2182ABA495.jpeg

Böyle bir bilgi buldum . Ben parkta kendım deniyorum bu aralar.. Başka önerisi olan varmı?

Eki Görüntüle 2275344

Böyle bir bilgi buldum . Ben parkta kendım deniyorum bu aralar.. Başka önerisi olan varmı?
Bu çok doğru bir yöntem küçük kaynaştırmayla başlayıp grubu yavaş yavaş büyütmek benim oğlumun kreşinde de bu yöntemi uyguluyorlar oğlum için çocuğu birden kalabalık gruba sokup kaygı yaratmıyor ama kimi çocuk çok zor sosyalleşiyor benim oğlum öyle en çok beni yoran bu çocukları izliyor onların varlığından rahatsız değil ama katılım sağlamıyor

Merhabalar 13.5 aylık bir oğlum var. Otizimden şüpheleniyorum😔 9 12 ay arasi tv ye magruz kaldı hatta 9 aylıkken gel gel diyodu el hareketiyle. Yemek yesin diye cizgi film acardim acmaz olaydim. Omu etkili oldu bilmiyorum günde 2 saat izlerdi . Ekranla iliskisi yok 1 aydr izletmiyorum kesinlikle. Dikkatimi çeken sey adıma bakmamasıydı su an yüzde 80 bakıyor diyebilirim işaret etmiyordu elini kullandrmayi öğrettim ama amacsizca yapıyor cogu zaman by by alkis zaten yoktu bu aralar başladı ama onuda amacszca arada ben elimle yaparsam yapıyor denileni anlamıyor sozul komutlari yapamıyor baba nerde dersem bakmıyor.evet cok küçük ama sozel komutları azda olsa algilamasi lazım yaşıtlaryla belirgin farklari var görsel takliti biraz var misal vurdugum yere vurur ama kapi acip kapama takıntısı var uzun hoslandigi icin mi yapıyor bilemiyorum 😔 goz temasimiz hep vardi ama aşırı hareketli hala yürümüyor ama.her yere tırmanıyor .oyun oynayamıyoruz anlamadigi icin yalniz büyütüyorum cok cevremiz yok parka çıkaryorum gun aşırı .bana umut olacak bir seyler ariyorum ama yok 😔 uzun oldu kusura bakmayın🌸
Önizleme
Merhabalar 13.5 aylık bir oğlum var. Otizimden şüpheleniyorum😔 9 12 ay arasi tv ye magruz kaldı hatta 9 aylıkken gel gel diyodu el hareketiyle. Yemek yesin diye cizgi film acardim acmaz olaydim. Omu etkili oldu bilmiyorum günde 2 saat izlerdi . Ekranla iliskisi yok 1 aydr izletmiyorum kesinlikle. Dikkatimi çeken sey adıma bakmamasıydı su an yüzde 80 bakıyor diyebilirim işaret etmiyordu elini kullandrmayi öğrettim ama amacsizca yapıyor cogu zaman by by alkis zaten yoktu bu aralar başladı ama onuda amacszca arada ben elimle yaparsam yapıyor denileni anlamıyor sozul komutlari yapamıyor baba nerde dersem bakmıyor.evet cok küçük ama sozel komutları azda olsa algilamasi lazım yaşıtlaryla belirgin farklari var görsel takliti biraz var misal vurdugum yere vurur ama kapi acip kapama takıntısı var uzun hoslandigi icin mi yapıyor bilemiyorum 😔 goz temasimiz hep vardi ama aşırı hareketli hala yürümüyor ama.her yere tırmanıyor .oyun oynayamıyoruz anlamadigi icin yalniz büyütüyorum cok cevremiz yok parka çıkaryorum gun aşırı .bana umut olacak bir seyler ariyorum ama yok 😔 uzun oldu kusura bakmayın🌸

Cee oynayabilirsin .yukarıdaki linki oku mutlaka Eskısehır üniverstesi çocukla hangi aylarda nasıl oynayalım.
Araba geldi durakta durdu düdüğünü çaldı ( burnuna dokun) bip . Bunu oynarsın . Gibi. Bol bol birlikte gülmek önemli.

bunları daha önce de yazmıştım . Bu kadın da hep aynı yazıyo diyceksiniz. ☺️
Oğlum 3 yaş otizmli. Kızım 1 yaş takipte.

Benımkı Kız da canı isterse yapıyo istemezse yapmıyo. Ama amaç şu an bolca eglenmesı iletişime heveslenmesi diye biliyorum. Benım kızı da göturuyorum abısıyle kontrole 2 yasa kadar gözüm üstünde .
Sen de götür bence için rahat eder. Ama çok küçük otizmliyse bile ilgiyle geciyor degılse bıle ilgiye ihtiyacı var. Her şekilde zor bir annelik bizi bekliyor . Çünkü bu ateş yüreğimize bi defa düştü.

Testler fikir vermek ve neyin üstüne çalışmamız gerektiğini anlamak için. Yoksa aa bak bunu yapamıyor diye üzülmek için değil .
Boluda agte testi yapılıyor. Asagıdakı soruları soruyorlar. Sende bunları nasıl yapmasına destek olabilirim diye odaklanabilirsin.
Yoksa aa bak ne geri gibi değil.
12 AYDAN 13 AY SONUNA KADAR (12-13 AYLAR)

60. Kollarını uzatarak elbisesinin giydirilmesine yardımcı olur mu?
61. İstediği bir eşyayı eliyle gösterir mi?
62. Bir şeyi isteyip istemediğini belli eder mi? (evet ise ne yaptığını sorunuz)
63. Yardımsız birkaç adım atar mı?
64. Yardımsız yürür mü?
65. Sepet, kova, file içine bir şeyler koyarak taşır mı?
66. “Bana ayakkabını göster” derseniz gösterir mi?
67. Tek tek kelimelerle konuşur mu? (Örnek vermesini isteyiniz.)
68. Bazı işleri kendi başına yapmakta ısrar eder mi?
69. Ayaktayken topa ayağı ile vurur mu?
70. “Kapıyı kapat” gibi söylenen basit işleri yapar mı?

14 AYDAN 15 AY SONUNA KADAR (14-15 AYLAR)

71. Evdeki bazı eşyaların yerlerini bilir mi? Örneğin bardağın mutfakta olduğunu bilir mi?
72. Bebek sever mi? Bebeğe dayak atar mı? Kendinden ufak bir bebeği sever mi?
73. Sandalyeye, sedire çıkar mı?
74. Arkasından oyuncak çekerek yürür mü?
75. Koşar mı?
76. Ayakkabı ve çorabını çıkarır mı?

16 AYDAN 17 AY SONUNA KADAR (16-17 AYLAR)

77. Misafirlere oyuncağını gösterir mi?
78. Geri geri yürür mü?
79. Kaşıkla yemek yer mi? (yemek yerken kaşığı birkaç kez kullanması yeterlidir)
80. Şarkı söyle ya da mırıldanır mı?
81. 2 ya da 3 kelimeyi açokça söyler mi? Evetse hangi kelimeler yazınız.
82. Televizyonda gördüğü bazı şeyleri tanır mı? Kedi, araba, vs
83. “Topunu (bebeğini) kaldır”, “bardağı içeri götür” dendiğinde söyleneni yapar mı?
84. Şekerin ya da sakızın kağıdını açar mı?

18 AYDAN 23 AY SONUNA KADAR (18-23 AYLAR)

85. Kibrit kutusu büyüklüğündeki iki kutuyu üst üste koyup kule yapar mı?
86. Altı ıslandığında size haber verir mi?
87. Kavanozların, şişelerin kapaklarını açıp kapar mı?
88. Kapıyı açar mı?
89. Ufak ev işlerini yapar mı? Örnek verilebili:”Bardağı mutfağa koyar mı?”, “Hırkasını kaldırır mı?”
90. Müziğe uygun olarak ellerini çırpar mı? (tempo tutar mı?)
91. Bir elini öbür eline tercih eder mi?
92. İki kelimelik cümleler kurar mı? “Baba gitti”, “elma ver” gibi örnekler veriniz.
93. Kendi kendine kaşık çatal kullanarak yemek yer mi? (yemeğinin çoğunu çatal ya da kaşıkla yemesi durumunda puan verilir.)
94. Tehlikelerden kendini korur mu? Sıcak soba, kırırk cam, bıçak, ateş gibi.
95. Arkadaşının ismini bilir mi? (ismini yazınız)
96. İsteklerini basit cümlelerle ifade eder mi?
97.Bir kutuyu alıp sanki arabaymış gibi yürütür veya bir sopa parçasını at yerine koyar mı?
98. Ellerini yıkamayı bilir mi?
99. “İlk önce mutfağa git, tabağı al, bana getir” gibi üç isteği birden yerine getirir mi?
100. Diğer çocuklarla (evcilik) oynar mı?
101. Kendi başına merdivenden inip çıkar mı? (büyüklerin inip çıktığı gibi göstererek sorun.

24 AYDAN 29 AY SONUNA KADAR (24-29 AYLAR)

102. Elini, ağzını, gözünü, ayağını gösterip “bu ne” derseniz isimlerini doğru olarak söyler mi? (Göstererek sorun)
103. Resimlere ya da TV’ye bakarken tanıdığı şeylerin adını söyler mi?
104. Bardağa şişeden su doldurur mu?
105. Basit sorulara “evet-hayır” diye cevap verir mi?
106. Soru sorar mı? “baba nerede”, “bu kim”, “bu ne” gibi.
107. Konuşması kolaylıkla anlaşılır mı?
108. Çişini tutup söyler mi?
109. Topu başının üzerinden ileri doğru atar mı? (gösteriniz)

30 AYDAN 35 AY SONUNA KADAR (30-35 AYLAR)

110. Düğmesini açar mı?
111. Diğer çocukların kız ya da oğlan olduklarını bilir mi?
112. Kakasını tutup söyler mi?
113. Hangisi büyük deyince daha büyük olanı gösteriri mi? (Göstererek sorun)
114. Sevdiği, tercih ettiği arkadaşı var mı?
115. 2-3 gün önceki olayları hatırlayıp anlatır mı? “hani çarşıya gitmiştik ya” gibi..

Önizleme
Yazdıkların oğlumun ilk belirtilerini hatirlatti. Hemen götür bir psikiyatriye gerekliyse özel egitime basla. Iyi bir yer olmasina dikkat et. Duyu butunlemesi olmali. Bazi ozel egitim yerleri duyu butunlemeyi ucretsiz yapiyor parayla alamazsan boyle yerleri arastir. Bence vakit kaybetme. Inan faydasi oluyor ozellikle kucuk yasta baslayinca. Neden oldu ne oldu diye kafa yorup üzme kendini. Gerilik goruyorsan hemen harekete gec. Açığı kapatmaya calıs.

Yorumlariniz icin coo tesekkurwdeeim❤evet bir gerilik var zaten anlamıyor birakınkapi nerde dediğimde bakmasını baba nerde dedigimde bile bakmıyor.onun haricinde cok güleç bi cocuk ama dışarda o kadar donuk ki asla goz temasi kurmaz hic evdeki gibi degil. Benimle ilgilenmesi icin eglendirmem lazım. 2 erkek kuzeni var onlardada otizim belirtisi var biri 3.5 digeri 5 yaşında ama normal konusyorlar iletisim var sosyallikte yok denemez ama tanilari yok daha dogrusu tam otizim diyemeyiz kabul etmiyorlar ama yuzde 70 belirtilerin hepsi mevcut. onlarida görünce kafama dank etti zaten

Psikolog otizim üzerinde pek durmadi zaten gittiğim psikolog ozel egitim kurumuna ait. Haftada 1 kez gidiyoruz ben erkenden başladım yani. Ozel egitim nedir nasil bir şeydir ilk defa gördüğümüz için söylüyorum hocası benim evde yaptıklarımdan farkli bir sey yapmyo .haftada 3 gun 2 ser saatten kres düşünüyorum bu ay. Oyun saatlerine denk getireceğim. Biliyorum küçük ama yinede akranlarıyla temas falan geliştirir diye düşünüyorum

Yazdıkların oğlumun ilk belirtilerini hatirlatti. Hemen götür bir psikiyatriye gerekliyse özel egitime basla. Iyi bir yer olmasina dikkat et. Duyu butunlemesi olmali. Bazi ozel egitim yerleri duyu butunlemeyi ucretsiz yapiyor parayla alamazsan boyle yerleri arastir. Bence vakit kaybetme. Inan faydasi oluyor ozellikle kucuk yasta baslayinca. Neden oldu ne oldu diye kafa yorup üzme kendini. Gerilik goruyorsan hemen harekete gec. Açığı kapatmaya calıs.

Su anda sizin çocuğunuz nasil kac yaşında

Yorumlariniz icin coo tesekkurwdeeim❤evet bir gerilik var zaten anlamıyor birakınkapi nerde dediğimde bakmasını baba nerde dedigimde bile bakmıyor.onun haricinde cok güleç bi cocuk ama dışarda o kadar donuk ki asla goz temasi kurmaz hic evdeki gibi degil. Benimle ilgilenmesi icin eglendirmem lazım. 2 erkek kuzeni var onlardada otizim belirtisi var biri 3.5 digeri 5 yaşında ama normal konusyorlar iletisim var sosyallikte yok denemez ama tanilari yok daha dogrusu tam otizim diyemeyiz kabul etmiyorlar ama yuzde 70 belirtilerin hepsi mevcut. onlarida görünce kafama dank etti zaten
[/QUOT eliffbilge çocukda görülen ufak tefek gelişim geriliği hemen aklınıza otizm getirmesin otizm (autizm) içe dönük demek sosyal sıkıntı her gelişim geriliği olan çocuğa otizm demek doğru değil ikisi çok farklı babasını tanımıyo işaret etmıyo bunlar kıstas değil en önemli kriter sosyallik otizmin tanısı bu asosyal atıpık tanı bu yuzden var çünkü zamanlq normalleşiyor çocuklar kendim bizzat yaşadığım için yazıyorum bunları tanımız yok özel eğitim almadık kreşe yollamadım denedık ters etkı yaptı bıraktık şu an 4 yaşında her komutu alıyor apartmanın maskotu herkezı sever ( hatta kullanır ) kimse onu kıramaz kelimeler 3.5 da başladı şimdi üçlü cümle var ilk xamankar oztım diye düşündüğüm oğlum şu an dokyorlar IQ testıne yonlendırıyor lütfen üzülmeyin steres yapmayın en önemlisi sadece sosyal dıkıntı olmadığı sürece çok da abartmayın durumu ben yaptım kendım ilaçlık duruma geldim

merhaba hanımlar benim de 8 yaşında otizmli bir kardeşim var ben tıp okuyorum benim geleceğimiz hakkında çok ciddi endişelerim var acaba büyüyünce kendisi ufak da olsa bir iş bulup çalışabilir mi maaşı hiç önemli değil ben destek olurum Allah kısmet ederse ama ben bir meşgale bulsun gidip gelsin hayatını devam ettirebilsin istiyorum annem babam Allah gecinden versin vefat edince de kendi hayatını devam ettirebilsin istiyorum mesela 2 ev aldık onların kirasını alıp kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar bilinci olsun istiyorum şuan çok iyi değiliz konuşmalar soru sorunca yavaş yavaş şekilde sterotipik hareketler el ısırma nesneleri ağzına götürme kol çırpma vs çok fazla ama algısı çok iyi sayı sayar okuması var yazması yok sorulara mantıklı cevap verebilir ve komutları anlar tehlikelere karşı temkinlidir problem çözer ama istediğim seviyeye gelir mi bilmiyorum gelemezse bir yaşam lideri ya da çocuk gelişimi/özel eğitim okumuş bir bakıcı tutsam onun yönlendirmesi ile hayatına devam edebilir mi ben Allah kısmet ederse kaza bela olmazsa inşallah doktor olacağım için ve klinik dışında da bilimsel çalışmalar vs yapmak istediğim için pek vaktim kalmayacak bulduğum kişiler kardeşime iyi ve yeterince bakabilir mi veya ben ücretlerini karşılayabilir miyim güvenebilir miyim onlara kardeşim onlarla rahat bir hayat sürebilir mi aklım bu sorularla meşgul acaba benim gibi özel kardeşi olup çözüm bulmuş olanlar varmı ya da nasıl bir yol çizmeliyim bu konuda sormak istedim size Allahım inşAllah ona da tüm çocuklara da kendi kendine yetebilmeyi nasip eder ve şifa verir

merhaba hanımlar benim de 8 yaşında otizmli bir kardeşim var ben tıp okuyorum benim geleceğimiz hakkında çok ciddi endişelerim var acaba büyüyünce kendisi ufak da olsa bir iş bulup çalışabilir mi maaşı hiç önemli değil ben destek olurum Allah kısmet ederse ama ben bir meşgale bulsun gidip gelsin hayatını devam ettirebilsin istiyorum annem babam Allah gecinden versin vefat edince de kendi hayatını devam ettirebilsin istiyorum mesela 2 ev aldık onların kirasını alıp kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar bilinci olsun istiyorum şuan çok iyi değiliz konuşmalar soru sorunca yavaş yavaş şekilde sterotipik hareketler el ısırma nesneleri ağzına götürme kol çırpma vs çok fazla ama algısı çok iyi sayı sayar okuması var yazması yok sorulara mantıklı cevap verebilir ve komutları anlar tehlikelere karşı temkinlidir problem çözer ama istediğim seviyeye gelir mi bilmiyorum gelemezse bir yaşam lideri ya da çocuk gelişimi/özel eğitim okumuş bir bakıcı tutsam onun yönlendirmesi ile hayatına devam edebilir mi ben Allah kısmet ederse kaza bela olmazsa inşallah doktor olacağım için ve klinik dışında da bilimsel çalışmalar vs yapmak istediğim için pek vaktim kalmayacak bulduğum kişiler kardeşime iyi ve yeterince bakabilir mi veya ben ücretlerini karşılayabilir miyim güvenebilir miyim onlara kardeşim onlarla rahat bir hayat sürebilir mi aklım bu sorularla meşgul acaba benim gibi özel kardeşi olup çözüm bulmuş olanlar varmı ya da nasıl bir yol çizmeliyim bu konuda sormak istedim size Allahım inşAllah ona da tüm çocuklara da kendi kendine yetebilmeyi nasip eder ve şifa verir
Ne guzel ilgili,dusunceli bir ablasi var. Ozel egitim aldi mi, taniyi kim koydu(cocuk ergen psikiyatristi,pedagog,psikolog gibi) Bunlara gore daha saglikli yonlendirme yapabiliriz. Buyuk sehirde misiniz, imkanlar konusuna da deginirseniz iyi olur. Misal karadenizde ilcede kardesim gibi.

X